Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jak najít svůj přirozený golfový švih/tempo?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Jednoduchá otázka, možná i jednoduchá odpověď, kdo ví. Já to nevím. Ale osoba, který se mě na to zeptal, tak se stydí to sem sám napsat. Rád posloužím a takové užitečné téma otevřu.
Pár okruhů:
  • Jak jste hledali svůj přirozený golfový švih? A u jakého jste nakonec skončili?
  • Co se vám nejvíce osvědčilo?
  • Prošli jste za svoji golf kariéru něco, co se později ukázalo jako slepá ulička?
  • Máte nějaké tipy a triky a doporučení?
  • Bojovali jste někdy s tím, že jste se vy (nebo váš trenér) napasovali do nějaké šablony, která vám nakonec nevyhovovala?
PS: Buďme prosím konstruktivní a tématičtí a tolerantní k názorům ostatních - ať se to tu prosím nezvrhne v osobní půtky.
 
Tak přirozený by mělo být to, v čem bude mít hráč největší jistotu a bude schopen to autenticky a efektivně opakovat. Já za sebe mohu říct, že můj přirozený švih není vůbec podle šablony a popírá snad všechny golfové učebnice :D Ale hledáme efektivitu, ne?

A slepá ulička je rozhodně to, když se někdo učí něco, jen proto, že to vidí u ostatních nebo v televizi, ale vlastně to vůbec nepotřebuje a do hry mu to ani nezapadá (viz vysoké draw)
 
Nejlepší je nechat své přirození volně působit. Blbé je, když to ovlivňuje výslednou ránu tak dramaticky, že to nefunguje. Pak je potřeba hledat řešení. Někdo ho najde hned nebo relativně brzo. Někdo ho bude hledat navěky. Já už 10 let zpomaluju a furt mám pocit, že to ještě jde. Jenže jakmile se rozkročim a popadnu ten klacek, je ze mě pověstný Kopčem a lovim toho svýho mamuta. A jak jistě dobře sami víte, mamut se loví silou!
 
K tomuto tématu mohu říci jen jedno :
Ani nechci počítat, kolikrát už jsem si řekl to pověsté AHA! ... už to mám🥳
Nemám ... dál hledám .... ale jako většina z nás tuším, že už to brzo přijde ;) 😜😂

Možná zítra při jamkovce proti @JanKostalCZE , možná příští týden na RequoCup-u. Bojte se ... :cool: 😂
 
Každý hráč golfu je jedinečný, máme své dispozice a také jak jsme se předchozím životem “ poškodili”. Takže nechat se sešroubovat nějakým knižním švihem je nesmysl, to každého akorát odradí , protože mu to buď nepůjde podle požadované předlohy nebo ho začne něco bolet, páč to bude ” lámat přes koleno”.
Svůj přirozený švih jsem získal denním ranním cvičením taj chi zaměřeným předně na pohyb napodobující švih, pěkně hezky plynule , od kolen zrychlující.
Nejvíce mi pomáhá vizualizace , postavení míče a hole v impaktu pro jednotlivé vzniklé situace na hřišti. Poté s musím představit jak zaujmou stabilní pozici abych mohl míč se svým záměrem zahrát.
Odzírám o hodně lepší hráče, ne snad techniku, ale pouze lehkost , snadnost hraní. Jejich postavení k jednotlivým polohám úderů na hřišti.
Řídím se : “ golf se snad nejde naučit, ale pochopit a uchopit a jen hrát“
 
K tomuto tématu mohu říci jen jedno :
Ani nechci počítat, kolikrát už jsem si řekl to pověsté AHA! ... už to mám🥳
Nemám ... dál hledám .... ale jako většina z nás tuším, že už to brzo přijde ;) 😜😂

Možná zítra při jamkovce proti @JanKostalCZE , možná příští týden na RequoCup-u. Bojte se ... :cool: 😂
Hmm, tak ty už aspoň tušíš, že už to brzy přijde.
No já už jsem to tušení vzdal, protože jsem dospěl k názoru, že to asi nepřijde :(

Také stále hledám, tento rok mi přijde nějak intenzivněji než dříve. Ale jestli bude přirozený, to zatím nedokážu odhadnout, křečovité je to skoro vždycky :D :D :D :D

Hodně štěstí v jamkovce.
 
Každý hráč golfu je jedinečný, máme své dispozice a také jak jsme se předchozím životem “ poškodili”. Takže nechat se sešroubovat nějakým knižním švihem je nesmysl, to každého akorát odradí , protože mu to buď nepůjde podle požadované předlohy nebo ho začne něco bolet, páč to bude ” lámat přes koleno”.
Svůj přirozený švih jsem získal denním ranním cvičením taj chi zaměřeným předně na pohyb napodobující švih, pěkně hezky plynule , od kolen zrychlující.
Nejvíce mi pomáhá vizualizace , postavení míče a hole v impaktu pro jednotlivé vzniklé situace na hřišti. Poté s musím představit jak zaujmou stabilní pozici abych mohl míč se svým záměrem zahrát.
Odzírám o hodně lepší hráče, ne snad techniku, ale pouze lehkost , snadnost hraní. Jejich postavení k jednotlivým polohám úderů na hřišti.
Řídím se : “ golf se snad nejde naučit, ale pochopit a uchopit a jen hrát“

To cos popsal je super. Ale rozhodně nejde o běžný nebo dokonce přirozený způsob. Většina lidí za přirozené považuje to, že prostě chytí hůl a půjde jim to. A pokud to nejde, tak považují za logické, že jim trenér řekne, co dělají špatně. A v ten moment většinou dochází k rozporu v tom, co oni přirozeně zvládnou a co je přirozené pro golfový švih. Takže se to v nějakém směru musí ohnout. Buď ohneš lidi na švih a nebo švih na lidi, případně kombinaci obojího. A to samé děláš i ty - ohýbáš sebe pro golfový švih. Je to stále přirozené, když musíš každé ráno cvičit a pracovat systematicky na tom, abys dobře hrál?
 
Každý hráč golfu je jedinečný, máme své dispozice a také jak jsme se předchozím životem “ poškodili”. Takže nechat se sešroubovat nějakým knižním švihem je nesmysl, to každého akorát odradí , protože mu to buď nepůjde podle požadované předlohy nebo ho začne něco bolet, páč to bude ” lámat přes koleno”.
Svůj přirozený švih jsem získal denním ranním cvičením taj chi zaměřeným předně na pohyb napodobující švih, pěkně hezky plynule , od kolen zrychlující.
Nejvíce mi pomáhá vizualizace , postavení míče a hole v impaktu pro jednotlivé vzniklé situace na hřišti. Poté s musím představit jak zaujmou stabilní pozici abych mohl míč se svým záměrem zahrát.
Odzírám o hodně lepší hráče, ne snad techniku, ale pouze lehkost , snadnost hraní. Jejich postavení k jednotlivým polohám úderů na hřišti.
Řídím se : “ golf se snad nejde naučit, ale pochopit a uchopit a jen hrát“
Už bys měl zahrát nějaký oficiální výsledek, protože podle tvého popisu tvých her už musíš být na plusovém HI.

Je to stejné, jako když přijdeš k výživovému poradci a on má 150kg - taky mu nebudeš věřit.

Pozn.: Není to myšleno ironicky ani jako nějaké pošťuchování.
 
Nejsem úplný pohybový talent, takže první dva trenéři mi nutili cosi, co jsem nechápal, prostě jsem těm jejich pokynům nerozuměl a nebyl jsem schopen je vykonat. Prošel jsem strastiplnou anabází silného držení, hraní bloku jako kompenzace, předělávání držení, což mi přineslo šlajz, zploštění švihu, který mi přineslo socket, pokusů o stack and tilt a já nevím co ještě.

Ted na to kašlu a hraju. Mám jakýsi švih. Trenéra oslovuji jen s jednou věcí, naštěstí jsem našel někoho, kdo nemá ambice to hned rozebrat a znovu skládat dohromady.

Popravdě si dnes myslím, že jsem za slepé uličky vyhodil desítky tisíc korun, a ke golfu jsem se vrátil, když jsem si pohybové dovednosti zlepšil jinde.

To je tak, když člověk začne s pohybem po třicítce. Modrá knížka, na gymplu osvobozen od TV - to není z hlediska koordinace dobrý startovní pole.

Pro zajímavost: teď třeba zkouším žonglovat. Přidání 3. míčku je vzdáleno jako Christchurch od Prahy. Ale takovýhle voloviny, jako balanc, žongl, střečing, a celý tohle cvičení, atd. mi v golfu pomohly víc, než trenér.
 
Svůj přirozený (a nejlepší) švih jsem měl v létě 2018 (aspoň si to myslím) - to jsem hrál svůj nejlepší golf. Jenže pak přišlo zranění (negolfové) a cca měsíční herní a tréninkový výpadek.
Bohužel mi s tím odešlo i mé tempo a časování, které do teď hledám :mad:
I když cítím, že se mu tento rok blížím - ale zatím to je jak na houpačce. Chvíli OK, pak 1-2 jamky výpadek, a pak zase vše ok.
Ale ono si to sedne a budu moci použít nejkratší golfový vtip "UŽ TO UMÍM" 🤭
 
Takže se to v ně Buď ohneš lidi na švih a nebo švih na lidi, případně kombinaci obojího. A to samé děláš i ty - ohýbáš sebe pro golfový švih. Je to stále přirozené, když musíš každé ráno cvičit a pracovat systematicky na tom, abys dobře hrál?
Ranní cvičení je v podstatě hygiena mysli a těla na čerstvém vzduchu, to že jsem se zaměřil přitom k současnému pohybu obou paží imitující golfový švih , neohýbám, jen paměťuji určitou svalovou partii, aby potom totéž zvládla bezděčně u hry.
Kdo nevěří ať tam běží aneb vyzkoušej najdi si svůj ranní klid a přes ho do hry. Nic to není, jen to zkusit. 10 min si snad najdeš.
Budeš u včelek pěkně cvičit a potom je pozdravíš.
 
Hlavně @mkopcak prosím nezapomeň ten pozdrav včelkám nahrát, to bude větší virál, než od Vlasty Plamínka :D

75B2C828-AB68-4421-BACF-FAD519EB0235.jpeg
 
Tak zpátky k tématu.

Co jsem pozoroval u sebe za poslední dva roky ve snaze hledat přirozený volný švih - postupně jsem se dostal do příšerné karikatury pohybu, kdy někdy to sedne, ale zpravidla když to letí tam, kam má, tak je náhodou a za pár měsíců mě začala pobolívat záda atd. Tím chci říct - nemyslíte si, že by se člověk měl naučit nejprve správnou techniku s ohledem na svoji výkonnost, dispozici a zdraví a až pak hledat přirozené tempo a různé úlevy, které mu vyhovují a jsou přirozené? Než obráceně?

Dle mého názoru (a golfu jsem se na takovou úroveň nedostal zatím) platí, že volně a ladně, přirozeně, zpravidla dokáží hrát hráči, kteří už mají mnohé za sebou. Ze začátku se do té ladnosti zpravidla až na pár výjimek a extratalentů nikdo jen tak nedostane. Zároveň si myslím, že je rozdíl, jestli a jak s golfem začíná mlaďoch, středověkáč nebo staroch. Tam ten přístup plus možnost nacvičení správných návyků bude jiné.

Ono se říká, hraj lehce. Když hraju lehce, jsem jak rosol, a uvolní se všechno i to co nemá - a podle toho to dopadne. Mluvím samozřejmě o švihu. ;)
 
Upraveno:
Všeobecně se mi daleko víc líbí švih holek než chlapský.. I dámy s vysokým Hcp ho mají daleko ladnější než chlapi se singlem.. U sebe pozoruji spíše dřevnatost než gumovost...:). No a co se týče tempa musím se neustále brzdit, hlavně rotaci ramen, neb mě furt předbíhají a z toho pramení ukrutný šlajzy( pro hnidopichy slice).
Co mi poslední dobou, aspoň myslím, pomohlo je že čumím na míček a snažím se jakoby vidět i hůl(hlavu hole), jak mi proběhne pod ksichtem a nakouří to do mičudy, bo abych to aspoň trochu vnímal tak musím ty ramena zpomalit. Tož tak, třeba je to placebo, ale zatím to v rámci možností funguje..;)
 
Je to pravda... zenske maji zpravidla mnohem efektivnejsi techniku svihu.
Ja si to vysvetluji tak, ze to zkratka maji cele na salamu a tak jim to hlava nekazi. Navic jsou pruznejsi a maji mensi pupky :D
 
Upraveno:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom