Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Anketa Jak jsou pro vás reciprocity důležité?

Jsou pro vás reciprocity důležité?

  • O reciprocitách jsme vůbec nevěděl.

    Hlasy: 0 0,0%

  • Hlasovalo
    44
Soráč, ale to je absurdní výklad. Sleva na konkrétní den nebo čas je věc logické kalkulace.
Samozřejmě je rozumné v čase, kdy hřiště není běžně využívané, přivést hráče za nižší fee a tím celkově zvýšit příjem. Tito hráči by větsinou v hlavním času buď nepřišli, nebo na frekventovaných hřištích uvolní tre time dalším hráčům, kteří třeba dopoledne a v pracovní dny nemohou. Ale obírat se o peníze v prime time díky recipročním slevám, to je negativní vliv, který je třeba kompenzovat, zvláště pokud většina hřišť zisková není ani tak.

Kdyby sis dal tu práci a přečetl si všechno, co píšu a nechytal se jednotlivých vět, už bys věděl, že efektivní cenotvorbu považuji za extrémně náročnou disciplínu. Ačkoliv chápu, že většina lidí se na tyto problémy dokáže dívat jen z osobního hlediska - což není nic nelogického. Každý jsme asi oborově zaměřeni jinak.

A on tu někdo mluví o prime time? Ty si postupně během své oponentury prezentoval, že sleva na fee je nelogická, protože zvyšuje cenu někde jinde. Poté si tvrdil, že tímto postupem provozovatel dokonce "okrádá" členy a plně platící hráče, že nadměrně zaplňuje teetimes a že ve výsledku naštve členy a donutí je k odchodu. @ulilee a já jsme ti odprezentovali situace, kdy dle našeho názoru nemáš pravdu, nikdo nevytrhává věty z kontextu.

Takže já bych to s dovolením uzavřel tím, že tvrdit výše uvedené věci prostě bez znalosti konkrétního hřiště, provozu, atmosféry, strategie a miliardy dalších věcí prostě nemůžeš. A to že to nefunguje jednomu, ještě neznamená, že to nebude fungovat druhému...
 

Tohle je tradičně bulvární článek, jeho reálná vypovídací hodnota je naprosto nulová. Pokud chceme být objektivní, pojďme položit na stůl obdobnou statistiku z prostředí fotbalu nebo hokeje. Jenže to dost dobře nejde, protože jejich provozy jsou často realizovány skrze státní instituce, majiteli jsou obce a města. Tzn. zatímco golf si čas od času sáhne na státní (naše) peníze a zbytek svého provozu realizuje z ryze soukromých příjmů, tak hokej a fotbal (a řadu dalších sportů) platíme my všichni společně daněmi.

Nemyslím to nijak zle, protože osobně jsem toho názoru, že pokud má stát (my) svými financemi něco podporovat, tak sportování by v tom žebříčku mělo být hodně vysoko. Ale ať tu nikdo nevytahuje, že golf je díra na dotace...
 
  • To se mi líbí
Reactions: PFP
Mně na klasických reciprocitách se líbí nejvíce to, že většinou jsou a "načtou" pravděpodobně díky monopolu při vstupu na hřiště na recepci - nejpozději když karta projede štěrbinou. Ale za sebe - vůbec často netuším, jestli je to domluvená reciprocita, nebo jestli jsem se trefil do nějaké jiné akce: ranní, večerní fee, plný flajt, narozeninový flajt atp - pokud ta sleva není výrazná. To všimné, kdy to řeším a vybírám podle toho hřiště, je zpravidla někde u hranice 50%. Několikrát jsem na dané hřiště s rodinou jel, na úkor jiného hřiště, kam bychom jeli, kdyby ta "sleva" nebyla. Letos jsme třeba měli 50 procent v Motole, loni na Líšnici. Když jsme jeli ve dvou i třech, tak jsem podle toho vybíral a letos vícekrát na Motol, i když zrovna ho moc nemusím. Zpravidla si tam dáme minimálně kafe... atp. Bez této možnosti hrát devítku v Praze za 300 (350) bych tam nejel. Je to pro mě už ekonomicky významné. Nepřišlo mi, že bychom blokovali hřiště... narvané nikdy nebylo. Takže já tuto možnost poměrně vítám, ale je to to vedlejší. Myslím, že pro mě v Praze takových ekonomických možností je celá řada... i třeba díky čgk, kdy to ve výsledku vyjde plus minus stejně. Ale pokud to nemusím řešit na více místech, díky svému domovskému členství - jedině dobře.

Mám členství i jinde a už se mi bohužel stalo, čehož jsem si všiml až později, že na nějakém hřišti mi reciprocitu neuznali (bylo to už loni a sleva byla malá, takže vem to čert). Ale je s tím spojený můj dotaz - pokud jsou reciprocity zadány v teetimu a mám více členství, tak ať půjdu hrát, kam půjdu hrát - kde je smluvená reciprocita, tak se vybere automaticky ta výhodnější? Nebo ne a musím/měl bych si to hlídat?
 
Tak anketní otázka byla jasná. Financování provozu golfového hřiště je určitě složitá věc, ale reciprocity snad ekonomiku hřiště zásadně neovlivní, když je mnohá poskytují. Já je nevyužívám, protože nejsem členem klasického klubu. Jak tady někdo psal, myslím, že Dana ( omlouvám se, pokud se mýlím, třeba jsem příspěvky v tomto tématu nečetl dostatečně pozorně :) ), když budu mít hřiště 3 km od bydliště, tak mě reciprocity nezajímají ( i když i to je věc názoru ), ale když mám např. půl hodiny od domu hřišť několik a vybírám si, kde zakotvím, tak pro mě osobně je jedním z faktorů ovlivňujícím můj výběr poskytování reciprocit. Absolutně souhlasím s Martinem, že je to hlavně benefit pro členy klubu, který se nezařazuje kvůli finančnímu efektu pro majitele hřiště ( klubu ), ale kvůli spokojenosti jeho členů. Možná, že bych tuto záležitost zahrnul i do tzv. "Klubového života", který u nás moc nefunguje ( můj názor ). A už jenom to, že musel majitel věnovat určité úsilí a nemálo času, aby reciprocity vyjednal, je pro mne signál, že mu na mně, jako členovi, záleží! O to víc, když tady čtu, jak jsou reciprocity pro provozovatele hřišť vlastně nevýhodné. Strašně by mě zajímalo, jak fungují reciprocity ( jestli vůbec ) v kolébce golfu? 100% sleva na hru v rámci reciprocity je nejspíš výjimka. Mám pocit, že se procenta pohybují většinou na polovině ceny fee a níže. A byl by takový problém, určit pro možnost čerpání na spřáteleném hřišti například všední den dopoledne, abych tím neomezil vlastní členy? Opravdu u nás existuje klub, kde jeho členové vnímají, jak jim někdo "cizí" zabírá jejich teetime?
 
Ale je s tím spojený můj dotaz - pokud jsou reciprocity zadány v teetimu a mám více členství, tak ať půjdu hrát, kam půjdu hrát - kde je smluvená reciprocita, tak se vybere automaticky ta výhodnější? Nebo ne a musím/měl bych si to hlídat?

Pokud je vše nastaveno správně, TeeTime by měl nabídnout tu maximální možnou slevu.
 
A on tu někdo mluví o prime time? Ty si postupně během své oponentury prezentoval, že sleva na fee je nelogická, protože zvyšuje cenu někde jinde. Poté si tvrdil, že tímto postupem provozovatel dokonce "okrádá" členy a plně platící hráče, že nadměrně zaplňuje teetimes a že ve výsledku naštve členy a donutí je k odchodu. @ulilee a já jsme ti odprezentovali situace, kdy dle našeho názoru nemáš pravdu, nikdo nevytrhává věty z kontextu.

Takže já bych to s dovolením uzavřel tím, že tvrdit výše uvedené věci prostě bez znalosti konkrétního hřiště, provozu, atmosféry, strategie a miliardy dalších věcí prostě nemůžeš. A to že to nefunguje jednomu, ještě neznamená, že to nebude fungovat druhému...

Víš, co? Než něco budeš oponovat, přečti si celé vlákno. Zase reaguješ na něco, co sis vydedukoval sám. Diskuze skutečně o ... ničem.
 
Víš, co? Než něco budeš oponovat, přečti si celé vlákno. Zase reaguješ na něco, co sis vydedukoval sám. Diskuze skutečně o ... ničem.

Je klidně možné, že jsem něco v tvých textech přehlédl a za to se omlouvám. A nemám v úmyslu ti oponovat nebo ti něco vyvracet. Reaguji z pozice reálného provozovatele, který doplňuje tvé informace svými zkušenostmi. A ty se s tvými jednotlivými tezemi rozcházejí, to je celé. V podstatě mi jde pouze o to, aby každý, kdo si to přečte, měl oba úhly pohledu.
 
Nikdy bych to Malevilu nepřál. Ale takhle nějak začínal konec Nové Ameriky.

Golf se na Malevilu hraje od roku 2001 a co já pamatuju, tak jejich strategie reciprocit je "pokud možno vše a všude". Jak jinak si vysvětlit to, že mají reciprocitu např. s námi, když nás dělí 3 hodiny cesty a 250 km. Ale díky tomu se jim třeba vyplatilo mít členy po celé republice. Ještě několik let zpátky jsem tu měl pravidelné návštěvníky (žili na plzeňsku, dohromady asi 10 lidí), kteří si na Malevilu platili udržovací členství za pár tisíc a díky slevě na fee se jim vyplatilo hrát u mne. Tzn. lidé, kteří reálně nosili Malevilu peníze a přitom z jeho hřiště nikdy neviděli ani stéblo trávy, nevypili jediný kafe, nikdy tam nebyli.

Malevil zaměstnává odhadem 50 lidí (střílím od boku), provozuje 18ti jamkové golfové hřiště, ubytovací kapacity v cca 10ce objektů, minizoo, hřebčín, bowling, restauraci, squash, lanový park, beachvolejbal, bazén, kemp,...realizuje svatby a firemní akce pro 100 a více osob. Skutečně chceš tvrdit, že to že má reciprocity s tolika hřišti po celé ČR pomalu nahlodává ekonomiku provozu tak, že to skončí milionovými dluhy, insolvencí a rozprodejem majetku konkurzním správcem?
 
Hraju a sleduju golf jen nějaké 4 roky, ale Malevil má tyhle reciprocity a akce pořád, občas je tedy taky znát, že golf je jen jednou z mnoha aktivit areálu a rozhodně ne tou, která by byla hlavní. Ale zpět k reciprocitám, považuji je za příjemný bonus k členství v klubu, určitě ne rozhodující při výběru. Ostatně jak většina z vás ví, jsem členem na Grabštejnê protože je mi tam dobře a to je podstatné. Mám to 10 km do Semil a 50 na Grab, přesto jezdím tam ...
 
Golf se na Malevilu hraje od roku 2001 a co já pamatuju, tak jejich strategie reciprocit je "pokud možno vše a všude". Jak jinak si vysvětlit to, že mají reciprocitu např. s námi, když nás dělí 3 hodiny cesty a 250 km. Ale díky tomu se jim třeba vyplatilo mít členy po celé republice. Ještě několik let zpátky jsem tu měl pravidelné návštěvníky (žili na plzeňsku, dohromady asi 10 lidí), kteří si na Malevilu platili udržovací členství za pár tisíc a díky slevě na fee se jim vyplatilo hrát u mne. Tzn. lidé, kteří reálně nosili Malevilu peníze a přitom z jeho hřiště nikdy neviděli ani stéblo trávy, nevypili jediný kafe, nikdy tam nebyli.

Malevil zaměstnává odhadem 50 lidí (střílím od boku), provozuje 18ti jamkové golfové hřiště, ubytovací kapacity v cca 10ce objektů, minizoo, hřebčín, bowling, restauraci, squash, lanový park, beachvolejbal, bazén, kemp,...realizuje svatby a firemní akce pro 100 a více osob. Skutečně chceš tvrdit, že to že má reciprocity s tolika hřišti po celé ČR pomalu nahlodává ekonomiku provozu tak, že to skončí milionovými dluhy, insolvencí a rozprodejem majetku konkurzním správcem?
Měl jsem před pár lety o budoucnost golfu na Malevilu pochybnosti. Bylo to kvůli otevření České Lípy a bylo vidět, že členové klubu tam i odcházejí, ale podle poslední sezóny to vypadá, že tu konkurenci zvládli a jsem moc rád, že se dokonce viditelně zlepšují a doufám, že ne pouze díky dotacím ostatních aktivit tohoto resortu. Znal jsem několik lidí, kteří byli zdaleka a právě kvůli reciprocitám tam měli členství Basic. Nyní je za 2000,- a kdysi bylo určitě i za míň. Dám příklad: kdybych bydlel na Hané nebo třeba někde u Cukráku popř. v Motole atd., tak si Basic pořídím, jednou za rok vyrazím na Malevil i s rodinou na pár dní, protože je tam moc hezky a využiju free fee a v průběhu roku hraju u bydliště za 50. nebo 40.% slevu.
 
Hraju a sleduju golf jen nějaké 4 roky, ale Malevil má tyhle reciprocity a akce pořád, občas je tedy taky znát, že golf je jen jednou z mnoha aktivit areálu a rozhodně ne tou, která by byla hlavní. Ale zpět k reciprocitám, považuji je za příjemný bonus k členství v klubu, určitě ne rozhodující při výběru. Ostatně jak většina z vás ví, jsem členem na Grabštejnê protože je mi tam dobře a to je podstatné. Mám to 10 km do Semil a 50 na Grab, přesto jezdím tam ...
Kdybych já to měl do Semil jen 10 km, tak bych je i navzdory Méčovi ( kdo Semily zná, chápe :) ) nikdy za Grabštejn nevyměnil! :):):) Ale asi je to tím, že pamatuju na Grabštejně lepší časy.
 
Dlouhodobě se držím názoru, že reciprocity jsou špatné pro provozovatele hřišť i pro hráče. Z pohledu provozovatele by žádný hráč neměl hrát za méně, než kolik je rentabilní cena pro provozovatele. A pokud někdo hraje za méně, než se majiteli vyplatí, logicky těm ostatním to musí cenu zvýšit.
Osobně mám radši možnost předplacení několika her s tím, že jednotková cena pak vyjde levněji, ale majitel dostane najednou více peněz s určitým předstihem.

Reciprocity lze podle mne rozdělit na 3 skupiny :
a) 100 % - je obvykle důsledkem stejného majetkového propojení ( např. Kořenec / Ropice ) nebo marketingové spolupráce hřišť na podobné úrovni ( např Albatros/Penati, Mariánské Lázně - všechny Royal kluby na světě ). Téměř vždy je to z pozice člena chápáno jako velmi příjemný benefit, který sice obvykle využije poměrně zřídka, protože hřiště jsou často od sebe docela vzdálena. Na chod domovského hřiště tyto slevy nemají ekonomický vliv, jedná se o určité spíše o zvýšení prestiže jak hřiště, tak klubu
b ) 50 % - je chápán jako příjemný benefit, který je navíc i poměrně často využíván. Bývá totiž obvyklý i u hřišť regionálně blízkých. Výhoda pro hráče je celkem jasná, ekonomická. Je to obvykle výhodné i pro hřiště, ze dvou důvodů.
1. Sleva v této výši totiž poměrně často motivuje hráče s ročním členstvím, aby vyrazili i jinam a uvolnili své teetimy
2. přijedou na hřiště fee hráči, sice za polovic, ale přijedou. To, že by to nebylo ekonomicky výhodné je nesmysl. Ti hráči, kteří přijedou za 50 procent by jinak nepřijeli vůbec. Získat hráče za plné fee je mnohem těžší než získat 2 za polovic. Ekonomický přínos je ve finále stejný. Navíc většinou se na cizí hřiště se jezdí ve více lidech. Pro provozovatele jsou navíc reciproce snadno ekonomicky vyhodnotitelné, může je případně další rok zrušit.
c ) 10-30 % - víceméně kosmetická reciproce, kterrá vypadá dobře na papíře. Na nějakou slevu v Česku dosáhne snad každý. Přínos je minimální, hráči ani často neví, že takovou reciproci mají. Když to zjistí mají radost, každá kačka dobrá, ale vliv to na nic nemá.
 
Kdybych já to měl do Semil jen 10 km, tak bych je i navzdory Méčovi ( kdo Semily zná, chápe :) ) nikdy za Grabštejn nevyměnil! :):):) Ale asi je to tím, že pamatuju na Grabštejně lepší časy.
Co se na Grabštejně změnilo? Před cca 10 lety jsem tam začínal a dodnes tam vládne domácká atmosféra a pohoda. A hřiště vyrostlo na pěknou 18ku...
 
Co se na Grabštejně změnilo? Před cca 10 lety jsem tam začínal a dodnes tam vládne domácká atmosféra a pohoda. A hřiště vyrostlo na pěknou 18ku...
Tak ono se o tom špatně mluví a navíc je to subjektivní pohled. Všechno je o lidech. Taky to bylo moje první hřiště, na kterém jsem hrál.
 
Co se týká reciprocit, od začátku svého hraní jsem členem na Slapech a ty za dřívějších provozovatelů neměly reciprocity prakticky žádné. snad jenom něco na Slovensku.
Teď se to začíná pomalu měnit, nějaká hřiště už v seznamu jsou. Ale když jsem si říkal, že konečně využiji reciprocitu v Ústí, když jsme tam přijel, už měly zimní fee a bylo nižší než po odečtení slevy z reciprocity. Takže zase nevyužito.
Ach jo, já se snad toho nikdy nedožiju :cry::cry::cry::cry::cry:
 
Chtěl bych se zeptat - může klub zjistit, jak prakticky využívám jeho reciprocity? Resp. mně by to docela u mě zajímalo. Mám šanci to zjistit někde já, jako hrac? V TT?
 
Chtěl bych se zeptat - může klub zjistit, jak prakticky využívám jeho reciprocity? Resp. mně by to docela u mě zajímalo. Mám šanci to zjistit někde já, jako hrac? V TT?

Buď dotazem na partnerský klub nebo na společnost TT, klub si to sám ověřit jednoduše nemůže. Hráč, pokud si nevede svou databázi her, také ne.
 
Buď dotazem na partnerský klub nebo na společnost TT, klub si to sám ověřit jednoduše nemůže. Hráč, pokud si nevede svou databázi her, také ne.

Myslel jsem si to. Dík za info. :(

Přijde mi to ale divný - bych čekal, že to je informace minimálně pro klub užitečná, jak jsou jeho domluvené reciprocity pro své členy "využívány".
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom