Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jak jsem hrál St Andrews links

JanKostalCZE

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Jan
Přijmení
Košťál
Klub
Prague City Golf Vinoř
HI (HCP)
0,2
St Andrews, Home of golf, mekka golfu, sen pro většinu hráčů. Jaký je a jak se na něj dostat? To vše se dozvíte v tomto článku.

Univerzitní městečko St Andrews se nachází ve Skotsku, přibližně 90km severně od Edinburghu, hlavního města, zatím ještě závislého, Skotska. Město Saint Andrews leží na pobřeží Severního moře, užijete si tedy silný vítr a mnoho deště.
NC 11 bunker.JPG


St Andrews Links jako sen každého golfisty.
St.Andrews Links je jedno z nejstarších hřišť na světě, od toho název Home of Golf, domov golfu.

Založeno bylo již v 15. století a za více než 500 let se rozrostlo o další jamky. Dnes se skládá ze 7 hřišť: slavné Old course (par 72), New course (par 71), Jubilee course (Par 72), Eden course (Par 70), Strathtyrum course (Par 69), cvičný Balgove course (Par 30) a odlehlý The Castle course (Par 71).
OC 1+18.JPG


Slavné turnaje v St Andrews.
Na tomto slavném hřišti se hraje několik profesionálních turnajů. Každý rok Alfred Dunhill Links Chapionship, které se hraje ještě na dalších dvou hřištích v okolí (Kingsbarns a Carnoustie).
The Open Championship se zde hrálo již 29x, poprvé v roce 1873 a naposled v roce 2015.
Mseum claret jug.JPG


Jak se na hřiště dopravit?
Nejideálnější je let do Edinburghu (90 km) nebo do Glasgow (150 km). Pokud máte soukormé letadlo, můžete na letiště v Dundee (10 km) :D
Z měst můžete buď autem nebo autobusem. Já jsem jel z Edinburghu autobusem necelé dvě hodiny přímým spojem do St Andrews a došel na hřiště cca 1km :) Autobus vyjde na 7 liber za jeden směr.

Jak se na hřiště dostat?
Pokud jste sám, tak na jakoukoliv rezervaci předem zapomeňte rovnou! Není to možné! To byl bohužel i můj případ, jel jsem tedy úplně na blind. Pokud jedete sám, je třeba dojít do jedné z kluboven, které jsou čtyři! Old course club house, Links club house (New course a Jubilee course), Eden club house (Eden course, Strathtyrum course, Balgove course) a Castle club house.
Vždy je nutné se nahlásit v dané klubovně, jsem tady a chci hrát, zapíšou si Vás a odkážou Vás k jednotlivým startérům, kteří Vám buď řeknou startovní čas a nebo ta horší varianta, čekáte na týčku, dokud někdo nepřijde. Je to celkem loterie.

Pokud Vás jede více, můžete si udělat rezervaci na jednotlivá hřiště. Na slavný Old course to není tak jednoduché, rezervaci můžete udělat opět pouze pro více hráčů a to pouze na další kalendářní rok. Další šancí, jak si zahrát Old course je forma Ballotu, tedy slosování o místa, která se neobsadila nebo byla odřeknuta. Do Ballotu se přihlásí cca 500 lidí na každý den, šanci dostane 10-50 hráčů, dle obsazenosti hřiště. O hracím místě ze slosování jste informováni 48h předem a to i s konkrétním časem startu, který nelze měnit, ber nebo nech být.

Kolik si připravit na hru?
Když jsem jel do St Andrews, řekl jsem, že dám cokoliv za hru na tomto místě, což je potřeba si opravdu říct. Nejdražší je samozřejmně skoro nedostupné Old course, na které si připravte 180 liber, tedy přibližně 5400 korun. Na Castle course 120 liber, New course, Jubilee course si zahrajete za 80 liber, což je velmi přijatelná cena. Eden course za 50 liber, Strathtyrum course za 30 liber a Balgove course za 15 liber.
Ceny jsou v hlavní sezóně, od dubna do října.
Pokud si budete teetime rezervovat, je vyžadována platba předem, pokud na místě, zaplatíte startérovi.

A jaké to je hrát St Andrews?
Bohužel se nemohu podělit o zkušenost, jaké je Old course, jelikož v době, kdy jsem byl v St Andrews probíhal St Andrews Links Trophy, bylo tedy zavřené pro veřejnost.

Šel jsem rovnou do Links club house, kde jsou dvě lepší hřiště (New course a Jubilee course). Přijel jsem v 9 hodin, na Jubilee course mi řekli, že do 12 hodin mají turnaj a ať se přijdu zeptat po dvanácté hodině. Na New course mi řekl, ať přijdu po desáté. V 10h jsem byl nastoupen u New course a čekal. Netrvalo to, naštěstí, dlouho, za 7 minut mi bylo řečeno, že má pro mě start 10:30. :)

Ve flightu jsem šel se studentem místní University od St Andrews a členem St Andrews links a jeho otcem, který žije v Dubaji. Skvělý flight na první hru. Mladík v mém věku a podobným hcp hned popadl mou nezkušenost za pačesy a vyzval mne na jamkovku. Prohrál! Šel jsem hřiště napoprvé +3 :)
Liam byl velmi zklamný ze své hry, ale podělil se se mnou o mnoho rad a zkušeností ze St Andrews. Sám říkal, že za dva roky studia se na Old course dostal pouze 3x.
Bylo 12°, modro a mírný vítr, v půlce června. Bylo mi řečeno, že je to jedno z nejlepších počasí za několik let :)
jan NC 9 tee.JPG


Jak hrát St Andrews?
Hřiště vyžaduje kompletně jinou strategii hry než hřiště u nás. Silný vítr si dělá s míčkem co chce, hrajte co nejnižší rány, budou mít i mnohem delší doběh. Rány do greenu je třeba hrát o 10-15m kratší, greeny nedrží, pokud nedokážete zahrát
velký spin na míči.

Nejlepší taktika: Vyhnout se co nejvíce bunkerům. Typicky linksové bunekry s 1-2m vysokou stěnou jsou za trest, opravdu. Často musíte hrát zpět od jamky.

Co ještě navštívit?
Určitě běžte do Muzea golfu, kde za 5 liber poznáte celou historii golfu, včetě starodávných holí a replik slavných pohárů.
Projděte se po cestě, která vede přes 1. a 18. jamku Old course, ale pozor na hráče a létající míčky.
Všude v okolí je mnoho golfových obchodů a obchodů se suvenýry, ale suvenýry kupte Old course club house, jsou nejlevnější ;)
museum ryder cup players.JPG

museum old bag.JPG

museum old clubs.JPG

museum old balls.JPG


Jak bych shrnul mou návštěvu?
Když nepočítám letenku a ubytování, vyšla mě návštěva na necelých 100 liber + 50 liber suvenýry, třeba můj krásny putter cover :) Určitě hřiště navštivte, pokud budete mít možnost. Stojí to za to!!

Vidět Neapol a zemřít. V tomto případě. Zahrát si St Andrews a zemřít.

Předpokládám, že se nic nezměnilo, hrál jsem 4.6.2016 :)
Pokud by Vás cokoliv zajímalo, ptejte se, rád se podělím o své zkušenosti :)
 

Přílohy

  • header-logo-print.jpg
    header-logo-print.jpg
    18,1 KB · Zobrazení: 480
Upraveno moderátorem:
Super clanek, tam bych chtel jednou tez. ;)

Ale mas smulu, ze te tehda videl jeden nejmenkvany clovek, ktery vi, ze to cele bylo uplne jinak!!

St.Andrews - Old Course - Club House... brzy rano...
Jan Kostal rozrazi dvere a vstupuje do budovy.
  • Jan Kostal (fenomen ceskeho golfu, vsudehral-1, vyzva 19. jamky splneno 1.1.2017 v 9:23, kapitan CZ tymu v Requo cupu): Dobry den!
  • Ian McGonagel (Old Course Recepce): Dobrej! Co si prejete?
  • Jan Kostal: Jedno studentske fee na old course a headcover na putter prosim. Lze to platit z kreditu CGK?
  • Ian McGonagel: lituji, ale za 20 minut nam zacina turnaj.
  • Jan Kostal: staci mi 15, za 20 minut mam tee time na New Course.
  • Ian McGonagel: ok, 1765 liber prosim
  • Jan Kostal: diky
  • Ian McGonagel: hezkou hru!

:D
 
Upraveno:
A jak si to mel s holema? Mel si svoje, nebo sis na miste pujcil?
 
A jak si to mel s holema? Mel si svoje, nebo sis na miste pujcil?
Po jedne zkusenosti z Egypta, kdyz jsem si v roce 2010 pujcil hole, si vzdy taham vlastni. Bohuzel ne vsechny resorty nabizeji kvalitni hole a nechci riskovat, ze celou hru budu jen nadavat. Vetsinou se je lepsi i finance si hole vzit s sebou. Napr. Ryanaair chce 1000/let, Smartwings 1500/let, Emirates a Turkish zdarma, pokud se vejdete do vahoveho limitu 30kg spolecne se zavazadelem. Vzdy je dobre si prostudovat prepravni rady a ceny dopravcu. Zkusenost z roku 2014: Let Dresden-Dusseldorf-Punta Cana-Dusseldorf-Dresden, celkem 4 lety. Dnes jiz krachujici spolecnost Air Berlin chtela za prepravu 440€ za vsechny lety. Svete div se, existovala Service Card ta 110€, se kterou jste mohli mit dalsi 2 zavazadla (i nadrozmerna) navic, ale to vam nikdo nerekne ze ;)
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
Po jedne zkusenosti z Egypta, kdyz jsem si v roce 2010 pujcil hole, si vzdy taham vlastni. Bohuzel ne vsechny resorty nabizeji kvalitni hole a nechci riskovat, ze celou hru budu jen nadavat. Vetsinou se je lepsi i finance si hole vzit s sebou. Napr. Ryanaair chce 1000/let, Smartwings 1500/let, Emirates a Turkish zdarma, pokud se vejdete do vahoveho limitu 30kg spolecne se zavazadelem. Vzdy je dobre si prostudovat prepravni rady a ceny dopravcu. Zkusenost z roku 2014: Let Dresden-Dusseldorf-Punta Cana-Dusseldorf-Dresden, celkem 4 lety. Dnes jiz krachujici spolecnost Air Berlin chtela za prepravu 440€ za vsechny lety. Svete div se, existovala Service Card ta 110€, se kterou jste mohli mit dalsi 2 zavazadla (i nadrozmerna) navic, ale to vam nikdo nerekne ze ;)
Rikal jsem si, ze u tebe uz se to pozna. Zmatlo me ale, kdyz pises, ze jsi jel na hriste autobusem a pak pesky :)
Ale nemamam tuseni, jak se pohybuji ceny za pujceni na hristi
 
Rikal jsem si, ze u tebe uz se to pozna. Zmatlo me ale, kdyz pises, ze jsi jel na hriste autobusem a pak pesky :)
Ale nemamam tuseni, jak se pohybuji ceny za pujceni na hristi
Tak přímo v st. Andrews je to takhle:
Hire clubs are charged at £35 per round or £45 per day.
Píšou, že spolupracují s Callaway. A za 12,50 ti půjčí boty i s ponožkama:)
 
Moje zkusenost s rentigem je podobna jako ma @JanKostalCZE. Nikdy nevis, co na miste dostanes. Pokud navic si v casovem presu, pak je to hodne riskantni.
Ma vyhoda je, ze to beztak neni holema :D

Kdysi jsem si pujcoval na hristi hole... cadie master se me pta:
Jaky mas HCP?
Mel jsem tehda klubovy, ale to jinde defakto neznaj, takze jsem zalhal, ze 36.
Jeho odpoved: then it doesnt really matter... a podali mi stare kovane ziletky Miura. Na putting to bylo dobry. :D
 
Jó St. Andrews - Old Course, to je svatý grál golfu. Měl jsem to neskonalé štěstí si zahrát tuhle ikonu golfových hřišť dokonce už 2x. Poprvé jsme jeli autem ve čtyřech a 24 hodinová cesta je očistec. Podruhé už letecky do Edinburgu a pak již auty z půjčovny. Za 5 hodin jste v hotelu. Celé popsat je to na dlouhý samostatný článek, který snad někdy dám dohromady. A jaký je Old Course? Překvapivě to není těžké hřiště, ale záleží na počasí. Na poprvé jsme měli ideálně, tj. 15°, slunce, slabý vítr a hra byla hodně v pohodě. Na podruhé jsme měli start 7:45, +4°C, vichřice a vodorovný déšť. To už se moc nedařilo. Jak se píše v článku, základ je vyhnout se bankrům, ty jsou opravdové tresty. Každopádně je hra na Old course velký zážitek a pokud se daří, tak i velký adrenalin. Všechna hřiště ve městě jsou si velmi podobná jak herně tak i kvalitou. Výrazně všechny převyšuje Castle course kousek za městem. To je opravdová linksová paráda a všem jen doporučuji. Tak snad mi to někdy vyjde a trochu se rozepíšu. Petr
 
Jó St. Andrews - Old Course, to je svatý grál golfu. Měl jsem to neskonalé štěstí si zahrát tuhle ikonu golfových hřišť dokonce už 2x. Poprvé jsme jeli autem ve čtyřech a 24 hodinová cesta je očistec. Podruhé už letecky do Edinburgu a pak již auty z půjčovny. Za 5 hodin jste v hotelu. Celé popsat je to na dlouhý samostatný článek, který snad někdy dám dohromady. A jaký je Old Course? Překvapivě to není těžké hřiště, ale záleží na počasí. Na poprvé jsme měli ideálně, tj. 15°, slunce, slabý vítr a hra byla hodně v pohodě. Na podruhé jsme měli start 7:45, +4°C, vichřice a vodorovný déšť. To už se moc nedařilo. Jak se píše v článku, základ je vyhnout se bankrům, ty jsou opravdové tresty. Každopádně je hra na Old course velký zážitek a pokud se daří, tak i velký adrenalin. Všechna hřiště ve městě jsou si velmi podobná jak herně tak i kvalitou. Výrazně všechny převyšuje Castle course kousek za městem. To je opravdová linksová paráda a všem jen doporučuji. Tak snad mi to někdy vyjde a trochu se rozepíšu. Petr
Urcite se s nami podel, kdyz je o cem psat, mas to za par minut hotove :) Me tohle trvalo pul hodiny :)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom