Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jak hrát na začátek grýnu?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Takový blbý dotaz, ale třeba mi poradíte. Začínám mít takovou obtíž, že v okolí grýnu, ale i u delších přiher se trefuji na vlajku. Což má samozřejmě za následek, že se míček zpravidla odkutálí na konec grýnu, případně za. Jasně, furt jsem rád, že míček trefí grýn, ale ještě raději bych byl, kdyby na něm zůstal. Ideálně u vlajky. Ono se řekne, hraj na začátek... o těch 5, 10 metrů, míň. Ale stejně, i když zkrátim nápřah a vím i jak (na drivingu mi to funguje) tak na hřišti furt chci nějak trefit vlajku (tedy nechci, ale dopadá to tak). Nemáte někdo nějaký tip, jak to v té hlavě při hře změnit?
 
Takový blbý dotaz, ale třeba mi poradíte. Začínám mít takovou obtíž, že v okolí grýnu, ale i u delších přiher se trefuji na vlajku. Což má samozřejmě za následek, že se míček zpravidla odkutálí na konec grýnu, případně za. Jasně, furt jsem rád, že míček trefí grýn, ale ještě raději bych byl, kdyby na něm zůstal. Ideálně u vlajky. Ono se řekne, hraj na začátek... o těch 5, 10 metrů, míň. Ale stejně, i když zkrátim nápřah a vím i jak (na drivingu mi to funguje) tak na hřišti furt chci nějak trefit vlajku (tedy nechci, ale dopadá to tak). Nemáte někdo nějaký tip, jak to v té hlavě při hře změnit?
U krátkých a středních holí je třeba zapracovat na generování dostatečného spinu, pak si můžeš dovolit jít „po vlajce”.
Proč zkracuješ nápřah, když chceš hrát kratší délku? Vem si kratší hůl.
 
@Mirek_62: No, zkracuji u ran do 70 metrů, samozřejmě se snažím zvolnit i tempo. U delších ran pak vzdálenost ovlivňuji výběrem hole, ale tam mě to tolik netrápí (zatím, tam jsem rád, když to dopadne kdekoli na grýn nebo v blízkém okolí). Ale u těch kratších jo. Takže se snažím sice myšlenkově nastavit na začátek grýnu, ale prostě v hlavě se něco přepne a pak velmi často spíše míček dopadne na střed, čí zadní část... já vím, že takhle obecně se s tím dá blbě poradit. Ale i když si řeknu (vím), že je vlajka je 50, ale musím hrát 40, tak zpravidla to dopadne na těch 50 (no a nebo taky úplně jinam, ale o tom teď nemluvím), i když si říkám 40, 40, 40... stejně se to nakonec nějak pokazí na těch 50. Ale možná by to, co říkáš bylo řešení, ještě víc se soustředit na kontakt, tak, aby míček prostě zůstal na místě, když to "psychicky" neumím v praxi při hře zkrátit.

Jde mi o to, jeslti se mám teď tedy snažit stále lépe odhadovat v praxi vzdálenost, nebo se pak jeví praktičtější zastavit míček - rozumím, že je to případ od případu, jamka od jamky, ale obecně nějakou pomůcku... možná mi bude stačit, když se ze svého "trápení" tady takto alespoň vypovídám.

---
...a stejně pošlu většinu míčků úplně někam do háje a celá tato diskuse bude teoretická. :p Ale jednou.... ! Dík za rady.
 
@Mirek_62: No, zkracuji u ran do 70 metrů, samozřejmě se snažím zvolnit i tempo. U delších ran pak vzdálenost ovlivňuji výběrem hole, ale tam mě to tolik netrápí (zatím, tam jsem rád, když to dopadne kdekoli na grýn nebo v blízkém okolí). Ale u těch kratších jo. Takže se snažím sice myšlenkově nastavit na začátek grýnu, ale prostě v hlavě se něco přepne a pak velmi často spíše míček dopadne na střed, čí zadní část... já vím, že takhle obecně se s tím dá blbě poradit. Ale i když si řeknu (vím), že je vlajka je 50, ale musím hrát 40, tak zpravidla to dopadne na těch 50 (no a nebo taky úplně jinam, ale o tom teď nemluvím), i když si říkám 40, 40, 40... stejně se to nakonec nějak pokazí na těch 50. Ale možná by to, co říkáš bylo řešení, ještě víc se soustředit na kontakt, tak, aby míček prostě zůstal na místě, když to "psychicky" neumím v praxi při hře zkrátit.

Jde mi o to, jeslti se mám teď tedy snažit stále lépe odhadovat v praxi vzdálenost, nebo se pak jeví praktičtější zastavit míček - rozumím, že je to případ od případu, jamka od jamky, ale obecně nějakou pomůcku... možná mi bude stačit, když se ze svého "trápení" tady takto alespoň vypovídám.

---
...a stejně pošlu většinu míčků úplně někam do háje a celá tato diskuse bude teoretická. :p Ale jednou.... ! Dík za rady.
Jednodušší je, a to mám vyzkoušené, posunout si míček v založení o kousek k levé noze. A rána, která v normálním setupu by byla 50m, bude kratší, poletí výš a rychleji zastaví na grýnu. Nemusíš moc řešit spin, ale o kolik posunout míček, to musíš vykoumat sám :up:
 
@Mirek_62: No, zkracuji u ran do 70 metrů, samozřejmě se snažím zvolnit i tempo. U delších ran pak vzdálenost ovlivňuji výběrem hole, ale tam mě to tolik netrápí (zatím, tam jsem rád, když to dopadne kdekoli na grýn nebo v blízkém okolí). Ale u těch kratších jo. Takže se snažím sice myšlenkově nastavit na začátek grýnu, ale prostě v hlavě se něco přepne a pak velmi často spíše míček dopadne na střed, čí zadní část... já vím, že takhle obecně se s tím dá blbě poradit. Ale i když si řeknu (vím), že je vlajka je 50, ale musím hrát 40, tak zpravidla to dopadne na těch 50 (no a nebo taky úplně jinam, ale o tom teď nemluvím), i když si říkám 40, 40, 40... stejně se to nakonec nějak pokazí na těch 50. Ale možná by to, co říkáš bylo řešení, ještě víc se soustředit na kontakt, tak, aby míček prostě zůstal na místě, když to "psychicky" neumím v praxi při hře zkrátit.

Jde mi o to, jeslti se mám teď tedy snažit stále lépe odhadovat v praxi vzdálenost, nebo se pak jeví praktičtější zastavit míček - rozumím, že je to případ od případu, jamka od jamky, ale obecně nějakou pomůcku... možná mi bude stačit, když se ze svého "trápení" tady takto alespoň vypovídám.

---
...a stejně pošlu většinu míčků úplně někam do háje a celá tato diskuse bude teoretická. :p Ale jednou.... ! Dík za rady.
Tak třeba Rory někde řekl, že rány pod 50yardů (jestli si dobře pamatuji vzdálenost) hraje pocitově, že nechce od caddyho znát metráž.

Posouvání pozice míčku, jak psal @miky.tommy , mi nepřijde jako moc bezpečné z pohledu čistoty kontaktu. Čím víc je míček u přední nohy, tím víc hrozí u wedge tlusťoch neno naopak topinka.

Jinak ty vzdálenosti jinak, než poctivým tréninkem, do ruky nedostaneš.
Hlavně - musíš mít stále stejné tempo, délku rány řídíš nápřahem a prošvihem (1:1).
Já to trénuji tak, že si na grýn (ale klidně to může být i normálně tráva na zahradě) položím ručník (netrénuj to na vlajku, zůstane ti to v hlavě 😉) a od něj si naměřím pozice 10, 15, 20 … 50m a pak postupně jdu od jednoho „stanoviště” k druhému a vždy odehraju jeden míček a snažím se trefit ručník carry. Vždy mám max. 4 vzdálenostní pozice po 5m a na každé 5 míčků. Takhle dám 3-4 série a změním vzdálenosti.
Pokud trénuji vzdálenosti 50m - 100m, tak používám obdobný postup, jen rozdíl vzdáleností mám 10.
Je třeba trénovat carry vzdálenosti, dle tvrdosti a rychlosti grýnu, si pak při hře posouváš místo, kde má míček dopadnout.
Jinak co se týče nápřahu a prošvihu, tak využívám metodu ciferníku (25min-35min; 20min-40min a 15min-45min) pro rány do 50m. Na delší vzdálenosti 1/2 a 3/4 švih v kombinaci se změnou úchopu (nahoře vers. dole na gripu).
Ale ještě jednou zdůzazňuji - STÁLE STEJNÉ TEMPO. Potřebuješ totiž nějakou konstantu, o kterou se potřebuješ opřít, jinak prostě konzistence nedosáhneš.
 
Pokud takto zastavíš míček ze vzdálenosti 120m, tak můžeš jít po vlajce 🤭

2FAE7FF0-E404-41F5-B755-327838E49B0F.jpeg
 
Zřejmě slušnej oddíl Míro :up::up:;);)
Chce to "trošku" víc spinu na míčku a grýn, který to je ochoten akceptovat 🤭
Je to hráno z odpaliště, takže týčko a čistý kontakt s 9i - a pak ti ani voda mezi odpalištěm a grýnem (ČL - jamka č.17) nevadí ;)

Obecně by každý měl vygenerovat backspin, který je cca dle vzorce pro železa "č.hole * 0,9".
Takže, pokud budete mít možnost tréninku s LM, který spolehlivě měří backspin, tak se zkuste zaměřit i na to, jaký backspin generujete (ne jen na vzdálenost letu míčku).
 
Chce to "trošku" víc spinu na míčku a grýn, který to je ochoten akceptovat 🤭
Je to hráno z odpaliště, takže týčko a čistý kontakt s 9i - a pak ti ani voda mezi odpalištěm a grýnem (ČL - jamka č.17) nevadí ;)

Obecně by každý měl vygenerovat backspin, který je cca dle vzorce pro železa "č.hole * 0,9".
Takže, pokud budete mít možnost tréninku s LM, který spolehlivě měří backspin, tak se zkuste zaměřit i na to, jaký backspin generujete (ne jen na vzdálenost letu míčku).
Hele většinu z vás tu znám (včetně sebe). Soustřeďte se především na to, ať hrajete někam před sebe. Už to je pro většinu z nás dost velkej voříšek...
 
Hele většinu z vás tu znám (včetně sebe). Soustřeďte se především na to, ať hrajete někam před sebe. Už to je pro většinu z nás dost velkej voříšek...
To je přesně to,o co se celých 10 let snažím ;);) Hlavně před sebe , alespoň pár desítek metrů :D:D
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom