Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jak často a proč měníte své golfové hole?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Kdy a jak často měníte své golfové hole? V podstatě čekáte na novinku od své značky, kterou se snažíte sehnat, nebo jste přesvědčeni o tom, že golfovými holemi to není, že všechno je v rukách, hlavě, případně maximálně shaftu? Kdy podle vás je ten správný okamžik na obměnu holí - a řídíte se tím? Železa, driver, putter... každý má rozdílný životní cyklus. Jaký je ten váš?
 
Já svůj set obměňuji průběžně až jeho část doslouží.
1) železa - Zhruba po roce hraní při hcp 30 jsem absolvoval fitting a zakoupil AP1ničky na ocelových stiff shatech. Mám je již třetí kompletní sezonu, odehráno cca 250 18náctek. Doposud jsem v krčku ulomil všechny kromě 9i. Pokud se tak stane, dám do servisu ať mi vymění shaft. Hole zatím (i s ohledem na akt. hcp 6,4) měnit nehodlám. Gripy však u všech holí měním po sezoně.
2) wedge - po cca 2 sezonách vyměním pouze svou nejvíce používanou 56 stupňovou wedge - drážky jsou již tak ohrané, že zahrát backspin by bylo takřka nemožné :).
3) hybridy - dokud bude fungovat není problém
4) driver - to stejné jako hybridy
5) putter je věčný

Jenom ještě dodatek - u holí je to spíše otázka důvěry a mít natrénováno. Pokud se nedaří - holemi to z 99% není!
 
Hraji od r. 2010, první hole (začátečnickou sadu) jsem měnil po dvou letech. Teď mám třetí sezónu třetí sadu želez. Driver mám nyní čtvrtý, jeden mi prasknul na líci po roce. Dřevo č.3 mám páté (u dvou mi vždy po půl roce praskla líc - od té doby mi TaylorMade nesmí do baráku :down:). Hybrid mám čtvrtý. Putter mám také čtvrtý. Vše vč. začátečnické sady.
Wedge měním dle potřeby a opotřebení drážek (nejpoužívanější 52 vydrží max. 2 sezony).
Před každou sezónou měním gripy u všech holí (vyjma putteru).

A s poslední větou nelze než souhlasit na :)
 
No, já měl zacatecnicky set, vyměnil po dvou letech za jetá železa. S tema dobrý. Pak jsem usoudil, že aspoň délku bych měl mít správně a vystřídal asi 3 sety jetých želez. A nedařilo se.
Pak fitting a hole na míru. A daří se.
Takže u mě to holema bylo. Možná je to jen proto že jim věřím, ale nemyslím si. Ten pocit je od začátku úplně jinej.
Netrénuju už asi 3 roky, takže tréninkem to být nemůže.
Tyhle měnit nebudu dokud je neznicim..
 
No, já měl zacatecnicky set, vyměnil po dvou letech za jetá železa. S tema dobrý. Pak jsem usoudil, že aspoň délku bych měl mít správně a vystřídal asi 3 sety jetých želez. A nedařilo se.
Pak fitting a hole na míru. A daří se.
Takže u mě to holema bylo. Možná je to jen proto že jim věřím, ale nemyslím si. Ten pocit je od začátku úplně jinej.
Netrénuju už asi 3 roky, takže tréninkem to být nemůže.
Tyhle měnit nebudu dokud je neznicim..
Já kromě začátečnického setu a putterů všechny hole fittoval a samozřejmě případné nové budou také fittované.
 
No, já měl zacatecnicky set, vyměnil po dvou letech za jetá železa. S tema dobrý. Pak jsem usoudil, že aspoň délku bych měl mít správně a vystřídal asi 3 sety jetých želez. A nedařilo se.
Pak fitting a hole na míru. A daří se.
Takže u mě to holema bylo. Možná je to jen proto že jim věřím, ale nemyslím si. Ten pocit je od začátku úplně jinej.
Netrénuju už asi 3 roky, takže tréninkem to být nemůže.
Tyhle měnit nebudu dokud je neznicim..
na drivingu netrénuji , trénuji pouze tím že chodím cvičné hry
 
Já svůj set obměňuji průběžně až jeho část doslouží.
1) železa - Zhruba po roce hraní při hcp 30 jsem absolvoval fitting a zakoupil AP1ničky na ocelových stiff shatech. Mám je již třetí kompletní sezonu, odehráno cca 250 18náctek. Doposud jsem v krčku ulomil všechny kromě 9i. Pokud se tak stane, dám do servisu ať mi vymění shaft. Hole zatím (i s ohledem na akt. hcp 6,4) měnit nehodlám. Gripy však u všech holí měním po sezoně.
2) wedge - po cca 2 sezonách vyměním pouze svou nejvíce používanou 56 stupňovou wedge - drážky jsou již tak ohrané, že zahrát backspin by bylo takřka nemožné :).
3) hybridy - dokud bude fungovat není problém
4) driver - to stejné jako hybridy
5) putter je věčný

Jenom ještě dodatek - u holí je to spíše otázka důvěry a mít natrénováno. Pokud se nedaří - holemi to z 99% není!

to s zelezami kopes nejake zaklady?????
 
to s zelezami kopes nejake zaklady?????
Buď jsem už z výroby dostal nějakou vadnou šarži shaftů nebo to byla jen prostá kombinace mojeho počátečního neumění (časté topování). Hole se mi vždy ustřihly v místě krčku, kde dostávají nejvíc na frak, na střepu bylo vždy vidět částečné zreznutí v daném místě. Je fakt, že letos mi hole vydržely všechny bez úhony - asi už jsem se to naučil správně trefovat. Je taky pravda, že toho za rok uhraju tak 2,5 x víc než průměrný golfista (cca 100+ her na 18 jamek, k tomu nějaký trénink na DR) a mám poněkud rychlejší švih, takže jsou hole více namáhány.
 
Měním pořád, podle toho co mi přijde pod ruku, vždy bazar..:):):), naposledy Mizuno Mx 200 6-PW za 2k...:):):)
 
Buď jsem už z výroby dostal nějakou vadnou šarži shaftů nebo to byla jen prostá kombinace mojeho počátečního neumění (časté topování). Hole se mi vždy ustřihly v místě krčku, kde dostávají nejvíc na frak, na střepu bylo vždy vidět částečné zreznutí v daném místě. Je fakt, že letos mi hole vydržely všechny bez úhony - asi už jsem se to naučil správně trefovat. Je taky pravda, že toho za rok uhraju tak 2,5 x víc než průměrný golfista (cca 100+ her na 18 jamek, k tomu nějaký trénink na DR) a mám poněkud rychlejší švih, takže jsou hole více namáhány.
Skutecne zvlastni, nebot ja neuhraji tolik her, ale odhaduju 90plus a driving kazdy rok. Po dobu 3 let a zadny problem s holema. Ale asi to bude znackou :)

Uvazuju o novych ale mam velke pochybnosti, ze to mne dopredu neposune.... Jedine mozna opet nafittovat neco
 
premyslim, jak idealne sestavit set zelez
dejme tomu 4 az 9 ze setu a k tomu uz jen wedge? Otazka je ci treba i wedge je lepsi pouzit nafitovanou delku a zmenit loft nebo pouzivat default nastaveni. A co treba shaft? Wedge budou mit jine shafty?

Nejak se mi mnozi otazky :)
 
premyslim, jak idealne sestavit set zelez
dejme tomu 4 az 9 ze setu a k tomu uz jen wedge? Otazka je ci treba i wedge je lepsi pouzit nafitovanou delku a zmenit loft nebo pouzivat default nastaveni. A co treba shaft? Wedge budou mit jine shafty?

Nejak se mi mnozi otazky :)
Tak u VŠECH holí by vždy měla být minimálně správná délka (i u putteru). Co se týče sestavy želez, záleží na tom, jak jsi (zejména) s dlouhými železy schopen konzistentně a přesně trefovat míč. Pokud ne, tak je na zváženou zda místo 4i (případně také 5i) nahradit odpovídajícím hybridem. Ohledně shaftů - já osobně mám stejné shafty na železech i wedgích (protože těmi wedgemi hraji i plné rány). Také záleží jaké shafty (tvrdost, značka, typ) máš na železech. Některé firmy mají ve své nabídce shafty přímo určené pro wedge. Ale pokud to myslíš opravdu vážně, tak nejlépe ti zodpoví tvé otázky kompletní (a kvalitní) fitting ;)
 
Svoje hole, měním tehdy, když mně můj obchodní partner - obchodník s golfovým vybavením - ukecá, že takhle velkou fakturu platit nechce, ať si vyberu nějaký zboží. Teď dlouho nic nepotřeboval :-D

Kromě dobrýho pocitu, že nejsou tak omydlemý, jsem z nových holí nic lepšího neměl.

Gripy měním, když potřebujou vyměnit. S ohledem na to, že mám raději ribbed gripy, tak ne moc často, protože ribby z fabriky se se m skoro nevozí a rib vložku se tam nikomu nechce dávat.
 
premyslim, jak idealne sestavit set zelez
dejme tomu 4 az 9 ze setu a k tomu uz jen wedge? Otazka je ci treba i wedge je lepsi pouzit nafitovanou delku a zmenit loft nebo pouzivat default nastaveni. A co treba shaft? Wedge budou mit jine shafty?

Nejak se mi mnozi otazky :)
Wedge by měli mít základní parametry stejné jako železa - délku, velikost gripu a hlavně lie.
Shafty se zpravidla dávají tužší a těžší než na železa. Zpravidla mají wedge své vlasní shafty s wedge flexem a váží 120-130g
Pro hráče na grafitu včetně žen a starších juniorů rozhodně doporučuji ocelové shafty na wedgích, ale mohou být samozřejmě lehčí (okolo 100g)

Pro výběr wedgí ja pak zásadní je odvíjet od nejkratší hole ze sady želez. Zpravidla to bývá PW a dnes má většina běžných setů PW 44-46°. Pak je dobré pokračovat kombinací wedgí 50 - 54 - 58. Prostě tak, aby to šlo cca po 4 stupních a vzdálenosti byly rovnoměrné. Pro běžného hráče jsou 3 wedge ideální kombinací. Začátečníkovi ale stačí jen jedna 54 nebo 56 jako SW. Až mu to trochu začne jít ať přemýšlí o dalších.

Výše zmíněné je vzorkem většiny, samozřejmě každý si to může udělat po svém. Někdo hraje třeba jen dvě wedge 50 - 56 apod.

Co lidé paradoxně často řeší je bounce. Obecná rada je vzít střední od každého loftu, zhruba takto 50/8 - 54/10-12 a 58/8.
Na česká hřiště, kde je každé jiné je to rozumný průměr. Možná pokud hrajete více tam, kde je v bunkerech hodně písku tak 54 nebo 56 tzn SW může mít bounce 14.
 
Svoje hole, měním tehdy, když mně můj obchodní partner - obchodník s golfovým vybavením - ukecá, že takhle velkou fakturu platit nechce, ať si vyberu nějaký zboží. Teď dlouho nic nepotřeboval :-D

Kromě dobrýho pocitu, že nejsou tak omydlemý, jsem z nových holí nic lepšího neměl.

Gripy měním, když potřebujou vyměnit. S ohledem na to, že mám raději ribbed gripy, tak ne moc často, protože ribby z fabriky se se m skoro nevozí a rib vložku se tam nikomu nechce dávat.

To se mi zdá podivné, ribbed gripy se v tuzemsku dají sehnat celkem běžně od několika výrobců a v několika povrchových provedeních. Rib vložka žádná neexistuje, může se to maximálně "nastavit" páskou, což je sice trochu pracnější ale nic složitého.
 
Nevím jestli je 1100 ot/min hodně , nebo málo a neb kdo z nás “ profíků” dokáže ocenit tento nárůst rotace u svých nových wedge🤭🤔🕵️. Osobně jsem své letité wedge Titleist (52,56,60) ještě neměnil , rotace mám při hře z bunkru docela dosti a z fw také, nebude to jen takový obdobný marketink. Kolikrát, když se podívám do jiných bagů a vlastně nevidím drážky přes zanešeně nečistěné hole po každém úderu. Co je horší / lepší ohrané udržované vs nové neudržované??


 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom