Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Hledám boty, které dělají golfistu aneb co čekat od golfového ševce

Můžete v nich vypadat jako mafiánský boss, který strojem času připutoval rovnou z Chicaga 30. let, ale také se cítit trapně, jako cyklista cvakající po chodníku v botách se zámky. Můžete tisíckrát vysvětlovat, že: né, golfové boty nejsou astronomicky drahé, a také toužit po pravé kůži za šest a více tisíc. Golfové boty, to je svět sám pro sebe. Jsou jiné, mají vlastní módu a často přitahují pozornost. K čemu ale vlastně slouží? Jaký je mezi různými druhy rozdíl a dá se na nich nějak ušetřit?

PROČ TO MÁ TAK DIVNOU PODRÁŽKU?

Zřejmě první věcí, která upoutá laikovu pozornost, jsou ostny či výstupky na podrážce golfových bot. Říká se jim „spiky“ a protože se golf hraje na trávě, často ve vlhku a také do kopce či z kopce, je jejich úkolem zabránit podklouznutí. Na začátku 20. století byly spiky vyráběny z kovových hřebů či ostnatých korunek. Protože však takové boty dokázaly nadělat na hřišti i v klubovnách hroznou paseku, bylo jejich používání na mnoha místech zakázáno ve chvíli, kdy kov začal být nahrazován plastem.

SPIKES, SOFT-SPIKES, SPIKELESS

Plastové hroty se obecně nazývají soft-spikes a tvoří je několik korunek na podrážce, které bývají odnímatelné, aby je bylo možné nahradit novými po opotřebení. V současné době se ale navíc hodně rozšířila móda co nejlehčích a jednoduchých bot, které často vypadají úplně stejně jako obyčejné tenisky. Podrážku mají sice taky zvrásněnou výstupky, ale mnohem menšími a ve větším počtu. Těm se říká spikeless. Výhodou je, že se v nich dá normálně chodit a třeba i řídit, aniž by na vás někdo divně koukal.

JAK SI VYBRAT?

Golfová móda je v lecčems specifická, takže tradiční golfové boty vám mohou připomínat třeba polobotky vašeho pradědečka. Nicméně oblíbené jsou i modely, které jsou více podobné běžecké či atletické obuvi, nebo prostě teniskám do města. Tohle všechno je záležitost jen a pouze vašeho vkusu a úvahy v čem se budete cítit být sami sebou.

DOBŘE, TAK ZNOVA. JAK SI VYBRAT?

První věc, kterou byste si měli uvědomit je, že pokud odehrajete 18 jamek, ujdete v zátahu okolo 8 kilometrů různým terénem. Pro začínající hráče jsou procházky po fairwayi spíše svátkem. Takže boty vám v prvé řadě musí správně sedět, být pohodlné a v ideálním případě také odolné proti vlhkosti. Pokud jste si někdy kupovali turistickou, moderněji trekovou obuv, všechny zkušenosti se vám budou hodit. Co se týče spiků, je to zase na vás. Nejčastěji se setkáte se soft-spiky a jejich rozšíření má svou příčinu. Jsou praktické a fungují.

KOLIK ZA TO MÁM DÁT?

Tohle je důležitější otázka, než si myslíte. Funkční golfové boty se dají pořídit okolo 2 tisíc korun. Najít se ale dají klidně i za méně, než tisícovku, nebo naopak za více, než pět tisíc. U bot ale nejvíce platí, že nemá smysl chtít v prvé řadě ušetřit. Kvalita zpracování se vážně vyplatí. Lepší boty, které vám vydrží několik sezón a zvyknete si na ně, než utrácet každý rok za nové. A že golfové boty na hřišti dostávají často zabrat. Pamatujte. Nohy v suchu, teple a bez puchýřů jsou k nezaplacení.
 

Přílohy

  • DSCN0704.JPG
    DSCN0704.JPG
    2,4 MB · Zobrazení: 653
Upraveno moderátorem:
Za mě - pokud na necem nesetrit, tak jedine boty. Vsechno ostatni se da, ale obuv se neokeca. Neznam horsi prostredi pro obuv, nez chozeni mokrou travou. Ve vysledku jsem osobne zakotvil u ecco. Bohuzel staly 4000, ale drzi uz druhou sezonu a konecne nemam pocit, jako u predchozich dvou levnejsich adeptu, ze bych mel nohu stisnenou jak v lyzacich.
 
Upraveno:
Já po pokusech s nike a callaway pochopil totéž co Michal a jsem u Footjoy.
 
Mám od loňska FootJoy a myslím, že další boty budou zase téže značky. Líbí se mi jejich design a jsou neskutečně pohodlné. Beru si je na nohy i když jdu po hřišti s jedním nebo druhým synem jako divák.
 
Ja jsem věrný Ecco a Footjoy :)
Nejradeji mam 2 modely od FJ Countour Fit - bombasticka backora a hyperflex 2 v provedeni boa - nevis ze mas boty na nohou.
Od Ecco je to bajecna, taky model ala backurka - biom hybrid 2.
 
Taky jsem nakonec skončil u FootJoy a jsem rád, že jsem cenu neřešil. Nemůžu si vůbec stěžovat, pohodlí, sucho, drží...
 
Na golfspy ted delali "test bot" :))... ale moc me to nepresvedcilo.

Mam ecco a mizuno. Ecca mam uz 4 roky (cca 120+ her a nespocet drivingu) a neni to poznat..
 
FJ a Ecco, letní, tuším, Nike stojí za dvě věci.
 
Profesní deformace ;-) Ecco se padají u švů u podrážky, cca po roce, Fj promokaji, Adidas a spol se probírají na patách hrozně...pořídila jsem si Call... Super, pohodlné...a taky promokly, potvory :-D každému prostě sedne něco jiného ;-) a vyreklamovat zvládnu vše :-D
 
Callaway se mi po 4 kolech totálně prodřely na patách (velikost byla ok) - vyreklamovano. Podobný model koupený vzápětí - po dvou měsících praskla vrchní vrstva poblíž spojení se spodkem - na obou botách - vyreklamovano a už nikdy víc.
Koupeny FJ, po první hře poztraceno pár spiku - nezájem, nechybí mi. Boty super.
 
FJ Dryjoys Casual, kupoval pred dvomi rokmi, vtedy to nosil len Westy a ešte niekto, včul ich nosí už každý druhý opičák na túre ... tak asi budu dobré :D zatiaľ bez problémov
 
Dva roky mám FJ DNA a super. Předtim Callaway, model netuším a oboje bez nejmenších stížnosti. Kdyz tu čtu reakce na jednotlivé značky tak koukám, ze to je jako u všeho ostatního....nikdo se nezavdeci všem :D
 
No když se ti boty rozpadnou po pár hrách, není to o pocitech nebo pohodlí, ale o kvalitě. A když se jedná o stejnou značku, stejný model, jen jiný ročník, je to prostě šmejd..
 
Mam nejake Pumy, kozene/gumove. Chtel jsem neco do mokra, protoze predtim jsme hral v Ecco, nizkych asi ne uplne golfovych botach. Ale jsem s nima spokojeny.
Ted se poohlizim po nejakych letnich "barefootovych" botach.
 
Koukam, ze tedy tady leti hlavne dve znacky, FJ a Ecco. Tak mi reknete, kdo kupuje ty mraky jinych znacek, co jsou v kramech?
 
Ti co to ještě nezkusili nebo hrají pětkrát do roka...
 
Koukam, ze tedy tady leti hlavne dve znacky, FJ a Ecco. Tak mi reknete, kdo kupuje ty mraky jinych znacek, co jsou v kramech?

Například já, používám už asi 3 roky boty od Nike. Předtím jsem měl FJ, ale pokud jsem obešel 3 kola ve 3 dnech tak mě z nich bolela achilovka a časem to bylo i klidně po jednom kole. Poté jsem přešel k Nike a problémy ustoupily.

Ti co to ještě nezkusili nebo hrají pětkrát do roka...

Minulý rok na 1.lize v Berouně jsem za 4 dny obešel 7 kol a žádný problém jsem s boty neměl. ;)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom