• Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo přihlašte.

Golfové míčky - bílá kulatá záhada

Nejdůležitější část golfu se na první pohled zdá až směšně jednoduchá – dostat míč z místa A na místo B. V této definici je ale ukryto tolik záludnosti, že mnohého, jinak mentálně odolného jedince, přinutila zkrápět trávník slzami zoufalství. Všechna naše golfová zloba i štěstí je přitom zakleta do nevelké bílé koule poseté žlábky, která se na první i všechny další pohledy tváří naprosto nevinně a nezúčastněně. Nenechme se ale mýlit a podívejme se golfovým míčům pořádně na zoubek.

DŘEVO, KŮŽE, PEŘÍ, GUMA

Golfový míč začal svou existenci někdy v 15. století jako vcelku obyčejná dřevěná kulička, před tím se vyráběl, z čeho jen to šlo. Až na počátku 17. Století byly dřevěné míčky nahrazeny typem featherie – ručně šitý kožený váček naplněný slepičím nebo husím peřím. V 19. století konečeně reverend Dr. Robert Adams Paterson vynalezl gutaperčovou kouli guttie vyrobenou z kaučuku. Míčky měly původně hladký povrch, ale hráči brzy zjistili, že rýhy a drážky, které po sobě zanechávaly na povrchu nedokonalé formy pro odlévání, zlepšují vlastnosti letu. Od té doby přestaly být míče hladké.

K ČEMU SLOUŽÍ ČÍSLA NA MÍČCÍCH?

Je zvláštní, že kolem tak triviální věci existuje tolik různých dohadů. Třeba ten, že čísla na míčcích určují počet vrstev a podobně. Číslice slouží jen k tomu, aby bylo možné od sebe rozeznat míče spoluhráčů hrajících se stejnou značkou, aniž by si na ně musely kreslit vlastní symboly či linky.

ZLATÝ VĚK

Ve 20. století se technologie výroby golfových míčků ustálila na pryžovém jádru obaleném až třemi vrstvami syntetických materiálů, například elastomeru či surlynu. Nikoho asi nepřekvapí, že dnes jsou golfové míčky testovány v aerodynamických tunelech a je do nich cpána kdejaká kosmická technologie. Několik důležitých principů je ale neustále platných a je na ně třeba brát ohled. Jak říká firma Callaway – nehádej se s fyzikou.

DÉLKA VS. KONTROLA

Na té nejobecnější úrovni platí, že čím je míček měkčí, tím dobří hráči lépe kontrolují tvar ran a tím má také míček vyšší rotaci ve vzduchu. Tvrdší míče naopak rotují méně, jsou hůře kontrolovatelné, ale létají dále. Hráč by samozřejmě měl nejradši obě výhody najednou – délku i citlivost a výrobci se proto všemožně snaží skombinovat vlastnosti různých materiálů, aby toho docílili, a také to neopomenou zmínit v každé reklamě na nový míč.

KOLIK MÁM NA ZAČÁTEK UTRATIT ZA MÍČKY?

Začínající hráči mohou bez problému utrácet jen za míčky, které dostanou a odpálí na cvičné louce. Pokud se však už chystáte na hřiště či akademii, jsou ideální volbou takzvané lake balls, tedy míčky vytažené z vodních překážek. Prodávají se v řádu desetikoruny za kus a lze takto sehnat i velmi kvalitní typy. Hlavně vás to pak nebude tolik bolet v peněžence, až je budete do vodních překážek zase nechtíc vracet…

KTERÝ MÍČEK JE TEN PRAVÝ?

V současných technologiích výroby se velmi pravděpodobně orientují už jen výrobci samotní. Hlavně si nic nenalhávejme. Na krabičce všech světových značek si můžeme přečíst: More distance and more control, ale měřitelné rozdíly mezi kvalitativně podobnými míčky nejsou prakticky žádné. Lidé totiž nejsou roboti, aby dokázali přesně danou rychlostí a naprosto stejným švihem odpálit tisíce míčků za sebou. Citelný rozdíl obecně bývá jen mezi cvičnými, tedy drivingovými, míči a těmi novými hracími. Studie ukázaly, že cvičné míče opravdu v průměru létají na kratší vzdálenost. Pokud jste však začátečník, mezi novými míčky podobné kategorie nemáte šanci poznat nějaký rozdíl. Jak si tedy nějaký vybrat?

MĚŘITELNÉ A NEMĚŘITELNÉ POLOŽKY

Jedna z možnosti je zaplatit si testování na přesných měřicích přístrojích a tam zjistit, jakou rotaci, rychlost a vzdálenost daný míč má. I v takovou chvíli je ale pro každého hráče stejně důležitá položka, která se změřit nedá. Tou je pocit při kontaktu hole s míčem. Pokud je to pocit přinášející sebedůvěru, je stejně důležitý jako nějaký metr navíc. A jak takový pocit poznat a pojmenovat? Na to není žádná jednoduchá poučka. Ale buďte si jistí, že až se budete blížit k deseti tisícům odpálených míčků, bude vám to jasnější.

MÍČ SVÁZANÝ PRAVIDLY

Od roku 1932 platí pro golfový míč celosvětové omezení dané pravidly. Počáteční rychlost míčku nesmí překročit 274,32 km/h, což je dnes testováno pomocí robotů. Maximální váha míčku byla stanovena na 1,62 unce (45,926 g), minimální velikost na 1,68 palce (50,292 mm). Pro počet dimplů, tedy žlábků na povrchu míče, omezení nejsou. Na míči jich však obvykle najdete mezi 300 a 500.
 

Přílohy

  • 5.jpg
    5.jpg
    282,1 KB · Zobrazení: 540
Upraveno moderátorem:

Mirek_62

Guru fóra
19.jamka:
Představení
WITB
Můj švih
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Tak kolik míčků jste dnes ztratili vy? 🤭

2D57C85E-CD23-44BE-BA90-7BFC377B015D.jpeg
 
WebGolf.cz
Velký dík za spolupráci a podporu 19.jamky v roce 2022 patří (více info):
Nahoru