Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Golf v Perském zálivu

JardaK

Guru fóra
Klub
Beřovice
HI (HCP)
14.6
Začátkem minulého roku jsem měl s přispěním mého domovského klubu PilsnerGolf Resort Hořehledy a společnosti CruisePlus možnost zkusit si golf v Perském zálivu. Navštívil jsem spolu s manželkou golfový resort Muscat Hills v Ománu a Al Badia v Dubai ve Spojených Arabských Emirátech. Chci se s vámi podělit o své dojmy z těchto dvou resortů. Nečekejte klasickou recenzi hřiště, spíš osobní postřehy a pocity. Koho by zajímalo i to ostatní, co jsme na dovolené prožili, můžete si přečíst článek zde.

MUSCAT HILLS

Už příjezd do resortu je zajímavý. Jedná se o uzavřenou oblast, kam vede odbočka z dálnice. Po chvilce cesty pouští zastavujeme u kontrolního stanoviště. Hlídač si ověřuje u našeho řidiče co jsme zač a proč tam jedeme a zvedá závoru. Jedeme dál, vidíme první známky zelených fairwaí které se vinou střídavě mezi kamenitou pouští a řadami vilek rezidentů.

Náš řidič Adil jde s námi na recepci, ujišťuje se, zda je všechno ok. Nechává nám kontakt s tím, že nás vyzvedne do 10 minut po zavolání. Dál se nám věnují dvě dívky asijského původu na recepci, obě velmi milé. Probíhá odbavení a čekáme na místního profíka, který se má o nás postarat.

Přichází po chvíli, ukazuje mi hole které jsou pro mě připravené a ptá se, zda jsou v pořádku. Nemám s nimi problém, jsou rozhodně novější a méně ohrané než mé vlastní. Jsem trochu nesvůj, protože nejsem zvyklý na takové služby jaké následují: Donese bag k vozíku, naloží ho, doplní led a zásoby vody na bugy pro nás oba (i když fee mám zaplacené jen já). Zjišťuje, zda si přeji trénovat. Donese bag od bugy na driving, dá ho do stojanu, na týčko mi dá míček… Za chvíli přijde ještě jednou s další vodou pro mě a pro manželku. Celou dobu tréninku čeká nenápadně opodál, aby mohl stejně posloužit po konci tréninku. Když vše naloží a doplní led a já ho ujišťuji, že už opravdu nic nepotřebujeme,přeje hezkou hru.

36-109.jpg


Tak a jde se na to.Jako obvykle hraji jen železa,na drivingu jsem zjistil, že na driver není ten správný den:). Hřiště to umožňuje, nikde není potřeba hrát 200m z odpaliště přes vodu. Fairwaje jsou ve skvělém stavu, s úplně jinou trávou než jsem zažil u nás. Jsou i dost tvarované, žádné Himaláje, ale ani placka. Takové zvlněné pahorky. Přesně tak, aby člověk musel trochu řešit, kam hraje a aby občas neviděl co je za tím kopečkem.

Rough tvoří pár metrů široký pás sekaný tak, jak na některých hřištích v Čechách vypadá fairwej. žádný problém z toho hrát není. Pokud ovšem netrefíte ani tento pruh, je problém. Na “rough” nejčastěji navazují pruhy písku, který je plný malých i větších kamenů. Takhle nějak vypadá v okolí poušť. Skalky a písek s kamením. Moc hratelné to není. Zkusil jsem to, ale nelíbilo se to ani mě ani nebohé wedgi. Aby to nebyla taková pohoda, jsou na hřišti rozmístěny bunkery. Bohužel dost často na správných místech, naštěstí i když jsou docela velké a hluboké, rozhodně jsou hratelné i pro golfistu mojí úrovně. Vyzkoušel jsem to nesčetněkrát.

Další zajímavou a někdy i impozantní překážku tvoří kamenité strže různých velikostí, které křižují každou druhou jamku. Některé vypadají jen jako koryto mělkého potoka, jiné jsou široké 25–50 metrů a hluboké, že by se do nich schoval běžný dům. Po úspěšné ráně následuje většinou sjezd serpentinou do strže a zase nahoru. GPS v bugy, která je jinak příjemným společníkem (ukazuje mapky, vzdálenosti, počítá score případně naviguje) při sjezdech do strží brzdí moje nadšení pro rychlost obrázkem převráceného vozíku.

Vodu na hřišti reprezentují asi dvě nebo tři nevelká jezera, která do hry vůbec nevstupují a slouží jen jako krajinný prvek. Sem tam je ještě křoví nebo kotlina značená jako voda, pochopitelně obvykle tam, kam jako hřiště neznalý pošlete svůj míček pře nějaký pahorek na zvlněné fairwaji. Ale je jich málo a stálo mě to jen dvě trestné:) Greeny zde mají ve skvělém stavu, rychlejší než na běžných hřištích v Čechách, kde jsem hrál. Nejsou ale nijak těžké na přečtení, míček na greenu zastavíte i po ráně devítkou a vyputtovat se z něj chce hodně umění:)

Pro ty, co pálí driverem všemi směry to hřiště připraví nejedno zklamání, pro kratší hráče nebo při hře železy je příjemný zážitek. Jediná trochu nepříjemná věc je, že některé domy v resortu se ještě staví, což může někomu malinko vadit. Vzhledem k tomu, že na běžného českého zahradního kutila stavební ruch ani zdaleka nemá, nepovažuji to za problém. Jen ty jeřáby trochu kazí panorama na fotkách….

Hřiště je v podstatě prázdné, za celou dobu vidíme z dálky jen jeden flight. Taková totální vesnická pohoda, ovšem se službami a hřištěm na úrovni, to je kombinace, kterou by podle mě spousta golfistů ráda zažívala i u nás. Samozřejmě to celé něco stojí, fee + buggy bez půjčovného holí cca 55 rijádů (1 rijád cca 68Kč) Tohle byla paráda, jednoznačně doporučuji. Nadchlo nás to co jsme viděli a zažili, hlavně přístup všech lidí, s kterými jsme se potkali. Jak na hřiště, tak i do Ománu bychom se někdy hrozně rádi vrátili.

AL BADIA GOLF CLUB

Původně jsem měl hrát Faldo course, bohužel osud tomu chtěl jinak, takže nakonec mám v plánu Al Badia.

Můj zážitek ze hry na tomto hřišti je hodně rozporuplný, byl hodně poznamenán jak turnajem, který jsem hrál aniž bych chtěl, jeho tempem a hřištěm plným lidí, tak i naprosto nevyhovujícími holemi, které jsem pravděpodobně z důvodu turnajových zmatků obdržel. Okolnosti popisuji v nahoře zmíněném článku. Příjezd do klubu tvoří kruhové nádvoří, na jedné straně klubovna a na druhé hotel, uprostřed kruhu vyhrazené parkování pro presidenta, kapitána a kapitánku klubu. Kolem aut pobíhá spousta personálu, vykládají a odnášejí bagy, otevírají dveře, parkují auta. Samá luxusní samozřejmě. Klubovna má tři patra, parkoviště je na úrovni restaurace, po schodech dolů je shop, recepce a šatny, nahoru ani nevím.

36-115.jpg


Ke hřišti bych napsal asi následující. Je jednoznačně krásné. Spousta zeleně, vody, písku, na horizontu panorama mrakodrapů v čele s Burj Khalifa – pohádka. Je to z mého pohledu hřiště určené pro dobré hráče. Je tu spousta vody, musí se přes ni často hrát a fairwaie jsou jí i lemovány. Ty jsou samozřejmě ve skvělém stavu, tady se vodou nešetří. Je nutné trefit na fairwai to správné místo, zasáhnete-li okraj u vody, míček steče do ní. Pokud fairwai minete a trefíte rough, ten je sesekán tak, že míček neudrží a jste zase ve vodě. Pokud rough není zrovna na svahu k vodě, problém s ním není, je hratelný.

Tam kde není voda je bunker. Ten, co je tvořil, byl sadista. Hluboké, s převislými okraji. Rozhodně se nemusíte bát, když bunker zasáhnete, že by z něj míček snad vyjel. Hrozně rád se zaboří pod hranu. Písek je hodně jemný. Poprvé jsem hrál z bunkerů, kde jsem musel jako první řešit, kudy se do něj vlastně leze:) Dostat se ven bylo někdy horší než dostat ven míček.

Greeny jsou kapitola sama pro sebe. Jsou pro mě neuvěřitelně rychlé. Slyšel jsem, že běžná rychlost greenů v oblasti je 11–11.5, prý se na to dá po pár dnech zvyknout. Kolik to opravdu bylo netuším. Ale ani vzdáleně se to nepodobalo ničemu, na čem jsem kdy hrál. Pro golfistu mojí úrovně je nemožné zastavit míček na greenu při ráně něčím jiným než 56kou nebo 60kou. Končí to přejetím celého greenu do vody nebo bunkeru. Není ani problém se vyputtovat z greenu.

Mám pocit, že takhle nějak mají “nastaveno” hřiště profesionálové, nebo to od jejich obvyklých “zážitků” není už moc daleko. Uvidíme na Albatrossu, po turnaji European Tour si ho půjdu zahrát a porovnám.

Chtělo by si to hřiště zahrát v klidu, svými nebo aspoň odpovídajícími holemi a zážitky by byly určitě diametrálně odlišné. K tomu mě vedou i vzpomínky na některé golfisty, které jsem viděl na drivingu před hrou. Jak ti hráli to hřiště když já dostal na frak fakt nevím. Nerad prohrávám, třeba příště….

BONUSOVÉ FOTKY
 

Přílohy

  • 36-108.jpg
    36-108.jpg
    84,4 KB · Zobrazení: 389
  • 36-110.jpg
    36-110.jpg
    95,3 KB · Zobrazení: 344
  • 36-111.jpg
    36-111.jpg
    64 KB · Zobrazení: 323
  • 36-112.jpg
    36-112.jpg
    89,6 KB · Zobrazení: 348
  • 36-113.jpg
    36-113.jpg
    70,8 KB · Zobrazení: 315
  • 36-114.jpg
    36-114.jpg
    94,9 KB · Zobrazení: 371
  • 36-116.jpg
    36-116.jpg
    109 KB · Zobrazení: 330
  • 36-117.jpg
    36-117.jpg
    74,2 KB · Zobrazení: 320
Upraveno moderátorem:
Moc pěkný článek, Jardo! Já bych tam jel hned, ale to si bych si nesměl kazit HCP organizací svojí túry. :))
 
Jen pro info, je to dva roky starý článeček...Nic aktuálního :)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom