Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Anketa Fourball, foursomes... Co vy na to, líbí se?

Fourball, foursomes... Co vy na to, líbí se?

  • Fourball - hrál jsem a nelíbí se mi

    Hlasy: 0 0,0%
  • Fourball - nehrál jsem a neláká mě

    Hlasy: 0 0,0%
  • Foursomes - nehrál jsem a neláká mě

    Hlasy: 0 0,0%
  • Foursomes - jiné... vysvětlím ve vlákně

    Hlasy: 0 0,0%

  • Hlasovalo
    17

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Někteří máme v čerstvé paměti díky proběhlému RequoCup. Týmové formáty hry fourball (hra 4 míči, každý z dvojice hraje svým míčem, jako výsledek na jamce se počítá lepší skore z dvojice v týmu), foursomes (hra dvěma míči: dvojice hraje jedním míčem, při ranách se střídají). Existuje samozřejmě celá řada dalších formátů a jejich alternativ, kdy nejznámější je asi texas, který se poměrně běžně hraje.

Orientační odpovědi viz anketa a ty, co tyto formáty alespoň jednou ošahali, prosím o sdílení zkušenosti - v čem je to podle vás jiné, než klasické singly nebo i běžná hra. Jestli vás, pro nováčky těchto formátu, osobně něco překvapilo, zaujalo...
 
Za mě fourball, přeci jen je golf individuální sport. A ikdyž jdu veš dvojici, tak hraju za sebe.
Navíc u Foursome mám pocit, že si moc nezahraju a "vychladnu" (ikdyž zrovna teď to úplně nehrozilo) a navíc je tam ten faktor, že když to zkazím, tak jsem naštvaný nejen za sebe.
 
Foursomes je úžasná záležitost. Kdo tuto čtyřhru zvládá, je borec. Základ je, nestresovat se tím, že to parťákovi zkazím a že kvůli mně prohrál. Ne, je to týmová hra a je strašně těžká už sama o sobě. Sehranost obou hráčů a taktika je strašně důležitá a když se hra podaří, je to skvělý pocit. Málokdo tento formát hraje, není moc oblíbený a je to škoda.
 
Občas je vidět tenhle formát mezi turnaji ale bývá to strašně málo, navíc většinou za plnou cenu fee což může lidi odrazovat.
Mě baví nejvíc texas scramble, tam se dá hrát hodně odvážně.
 
Foursomes. Formát plný napětí a zodpovědnosti. Bez "druhé" šance. Texas je oblíbený, protože při něm vlastně o nic nejde. Mám rád jamkovky obecně. Týmové obzvláště.
 
Fourball - pěkný, proč ne. Taktický prvek, ale pořád je tam ta možnost uzavřít se do vlastního světa a hrát sám na sebe, prostě soustředit se jen na svůj golf a svoji hru. Když na to přijde i individuálním autistickým výkonem se dá vyhrát (tzn. není potřeba parťáka), myslím.

Foursomes - to je formát, který mě naprosto nadchnul svojí komplexností. Úplně jiná dimenze golfu. Souhlasím sice s názorem @macdav, že golf je individuální sport, ale na druhou stranu - ta nutnost být co nejvíce sladěn s parťákem a nutnost co nejvíce upozadit své ego a hrát tak, abychom vzájemně využili své silné stránky a co nejvíce eliminovali své slabé stránky, to tomu dává pro mě obrovský 4 hodinový taktický náboj - kdy se přelévají lepší okamžiky a horší okamžiky. Jako v každé bitvě. Moc se mi tento formát líbí a zaujal mě. Hlavně pro onu komplexnost. A že nestačí, aby to šlo jen mně. Musím se snažit, aby to i přes slabší chvíle šlo co nejlépe parťákovi a udržet ho a sebe v co největší pohodě. Prostě, co nejvíce pokud možno vzájemně eliminovat chyby. A když už nastanou, tak se z toho nehroutit a nekončit, a pořád se maximálně snažit. Herním výkonem, i svoji psychikou a přístupem. Ne, že by se mi to vždy tedy dařilo. :) Je to těžký, ale dokážu si představit, že ve dvojici, která si sedne - herně, psychicky, přístupem a tolerancí a schopností motivace a nabuzení, to musí být úžasná záležitost vždy.

Texas mně přijde odpočinkový formát. Nevadí mi, ale nějak extra mě už neláká. Je to pomalý a je to vlastně jen o pokusech potenciálu... něco jako první podání v tenise. Když se nepovede, nic se neděje, ještě druhá šance. Po zážitku s foursomes mi to přijde nyní formátově jako chudý příbuzný, aby se neřeklo a aby si zahrál úplně každý.
 
Upraveno:
FOURSOME je pro mne jediný čistokrevný formát dvojic. Záleží na OBOU hráčích, jak hrají a jak jsou psychicky odolní. Pokud jeden hraje fantasticky a druhý kazí, stejně prohrají. Ve FOURBALLU stačí jeden kvalitní hráč v týmu a druhý může zůstat v klubovně na kafi a stejně vyhrají. Tento formát považuji za zajímavý jen v případě, že hrají kvalitativně stejní hráči. TEXAS sice moc nemusím, ale často funguje velmi přínosně pro ty, kteří se bojí hrát turnaje jednotlivců ( často ženy ). Pokud jde začátečník se zkušenějším kolegou, tak zjistí, že jej na turnaji nikdo nesežere, uvidí že kazí i lepší hráči a obvykle se dozví i pravidlové rady. Mnoho hráčů se tak po absolvování Texasu přihlásí do turnajů jednotlivců. Zajímavou variantou čtyřhry je tzv. GREENSOME, je to snažší varianta foursomu, kdy z odpaliště odehrají oba hráči, vyberou si lepší drive a pak se hráči střídají dle pravidel foursomu až do konce jamky ( 2. ránu tedy hraje ten, jehož drive nebyl vybrán, jamka se dohraje jedním míčem ). Tento formát hrávají např. na Svratce.
 
Já bych tomu dal trošku jiný úhel pohledu. Pokud se má hrát týmová soutěž jakýmkoliv ze zmíněných formátů ve sportovním režimu a s ohledem na HI musí být podle mého reálná hendikepová úroveň všech hráčů v jednotlivém fligtu zhruba stejná. Jakmile se do toho vloudí vyrovnání nebo nevyrovnanost HI, vždy to bude pokřivené.
Pokud se ale hraje pro legrandu je to jedno, jde hlavně o to si to zkusit. Na druhou stranu ale z hlediska přívětivosti a zábavnosti pro nás hobíky by byl @wasp -em zmíněný greensome určitě lepší než nemilosrdný foresome. ;)
 
Na druhou stranu ale z hlediska přívětivosti a zábavnosti pro nás hobíky by byl @wasp -em zmíněný greensome určitě lepší než nemilosrdný foresome.

Taky mě to už napadlo, asi si to chce zkusit. Trochu se obávám, aby to ten formát příliš nedegradovalo v určitého kočkopsa. Chápu ale argumenty pro (bohužel mě jich napadá i pár proti). Někde to zkusím a uvidíme. :)

Je jasné, že všechny rány k dobru, "nevyrovnání" hrací úrovně dvojic a tak chtě nechtě tu hru ovlivňuje a degraduje oproti tomu, co by to být mohlo.
 
všechny týmové hry jsou v golfu něco super .. přeci jenom je to individuální sport a "strkat si míček po hřišti" můžu jít kdykoliv .. ale hrát Fourball, Foursome či Texas je prostě svátek :)
Z pohledu amatérského sportu je Fourball a Texas zábavná verze .. Foursome už je na amatéry náročná hra .. přeci jenom vidět míček spoluhráče jak letí do křoví a na vás je ho odtamtud dostat je dost na hlavu :-D na druhou stranu s nižším hcp už to začíná být vyrovnanější a pak už to je o něčem jiném ..
Rád si zahraju jakýkoliv formát a je opravdová škoda, že to jde jenom jednou ročně na RequoCup ;-)
 
Vlastně do doby, než jsem se zúčastnila Requo Cupu jsem znala jen Texas. Na ten musím mít náladu. Nejlepší je, když ho hraju s jedním že synů, pak mám pocit, že jít hřiště v paru je pohodička. Ale fourball a fouromes jsem zažila až na Requo Cupu a nadchlo mne to. Celkově týmové soupeření je v golfu takové speciální. Baví mě to, asi to bude hodně ovlivněno super přátelskými a schovívavými spoluhráči 👍😁
 
FOURSOME je pro mne jediný čistokrevný formát dvojic. Záleží na OBOU hráčích, jak hrají a jak jsou psychicky odolní. Pokud jeden hraje fantasticky a druhý kazí, stejně prohrají. Ve FOURBALLU stačí jeden kvalitní hráč v týmu a druhý může zůstat v klubovně na kafi a stejně vyhrají. Tento formát považuji za zajímavý jen v případě, že hrají kvalitativně stejní hráči. TEXAS sice moc nemusím, ale často funguje velmi přínosně pro ty, kteří se bojí hrát turnaje jednotlivců ( často ženy ). Pokud jde začátečník se zkušenějším kolegou, tak zjistí, že jej na turnaji nikdo nesežere, uvidí že kazí i lepší hráči a obvykle se dozví i pravidlové rady. Mnoho hráčů se tak po absolvování Texasu přihlásí do turnajů jednotlivců. Zajímavou variantou čtyřhry je tzv. GREENSOME, je to snažší varianta foursomu, kdy z odpaliště odehrají oba hráči, vyberou si lepší drive a pak se hráči střídají dle pravidel foursomu až do konce jamky ( 2. ránu tedy hraje ten, jehož drive nebyl vybrán, jamka se dohraje jedním míčem ). Tento formát hrávají např. na Svratce.
Ještě existuje varianta "bloodsomes", kdy míček, se kterým se bude po odpalech hrát, vybírají protihráči! Takže asi nemusím zdůrazňovat, že to ROZHODNĚ VELKÁ ZÁBAVA JE! :)
 
Jinak u FOURSOMES je ideální, když máte stejného parťáka opakovaně! Je totiž neuvěřitelné, jak při tomto formátu docela rychle pochopíte jeho hru a jak můžete tu svoji přizpůsobit. Nesouhlasím, že je to formát jen pro lepší hráče, vyrovnané hcp nebo dokonce jen pro profíky. Může se přece hrát s vyrovnáním hcp ( pro ty slabší povahy :) ) A ten pocit zkažených ran mnohonásobně vyrovná pocit, když například po partnerově ráně do bunkeru zahrajete z písku půl metru k jamce a on si po doklepnutí viditelně oddechne! Nebo když po vás chce zahrát míček na určitou vzdálenost nebo do konkrétního místa a vám se to povede. Ten pocit, když napravíte jeho kolaps je nezapomenutelný a radost z dobře odehrané jamky dvojnásobná. V průběhu hry se z vás stává jedna osobnost. Věřte mi, nejsou to jen řeči.
Je pravda, když se nedaří ani jednomu, tak je to hodně stresující, ale i ta bolest je pak jen poloviční!
 
Ještě existuje varianta "bloodsomes", kdy míček, se kterým se bude po odpalech hrát, vybírají protihráči! Takže asi nemusím zdůrazňovat, že to ROZHODNĚ VELKÁ ZÁBAVA JE! :)

Jednou jsem takový formát hrál na turnaji. Myslel jsem si, že to zábava bude, ale popravdě řečeno, vůbec nebyla. Byla to zdlouhavá nuda. Tím, že se volí horší rána se hra hrozně prodlužuje a zároveň se ztrácí radost z dobré rány, protože pokud jsem já, či spoluhráč zahrál skvělou ránu, byla k ničemu, protože se nepočítala.
 
Jednou jsem takový formát hrál na turnaji. Myslel jsem si, že to zábava bude, ale popravdě řečeno, vůbec nebyla. Byla to zdlouhavá nuda. Tím, že se volí horší rána se hra hrozně prodlužuje a zároveň se ztrácí radost z dobré rány, protože pokud jsem já, či spoluhráč zahrál skvělou ránu, byla k ničemu, protože se nepočítala.
Nebyl by to špatný formát, kdyby to byla kombinace foursomu a tohohle. Kdyby se hrála jamkovka a byla by možnost třeba pouze 3x vybrat soupeři horší místo. Je to už takový hybrid, ale já osobně jsem v golfu za každou blbost a když je to sranda match, proč ne!
 
Jednou jsem takový formát hrál na turnaji. Myslel jsem si, že to zábava bude, ale popravdě řečeno, vůbec nebyla. Byla to zdlouhavá nuda. Tím, že se volí horší rána se hra hrozně prodlužuje a zároveň se ztrácí radost z dobré rány, protože pokud jsem já, či spoluhráč zahrál skvělou ránu, byla k ničemu, protože se nepočítala.
Omlouvám se! Nic ve zlém, ale tohle jsou přesně myšlenky golfisty hrajícího individuální hru. Ve čtyřhře se takhle nesmí uvažovat. Můžu klidně zahrát svoji polovinu ran skvěle a je to stejně na nic i u klasické čtyřhry, když kolega tu svoji půlku pokazí. Vždyť výběr špatného odpalu protihráčům okamžitě vracím a proto si myslím, že je to zábava a dobrý trénink právě na klasickou čtyřhru. Navíc se tím může eliminovat hra lepšího ze soupeřů a souboj se stane vyrovnanějším. Faktor volby taktiky tady nastupuje do popředí a že by se tím hra nějak evidentně prodloužila, si úplně nemyslím. Jistě, klasická čtyřhra to není, ale bavíme se tady o možnosti spestření hry. Nepamatuju si, že bych se někdy při jakémkoliv formátu na golfu nudil.:)
 
Nebyl by to špatný formát, kdyby to byla kombinace foursomu a tohohle. Kdyby se hrála jamkovka a byla by možnost třeba pouze 3x vybrat soupeři horší místo. Je to už takový hybrid, ale já osobně jsem v golfu za každou blbost a když je to sranda match, proč ne!
Souhlas! Kombinace můžou být různé. Čtyřhra se přece dá hrát na rány a taky na jamky a pokud se sejdou 4 podobně naladění golfisté, tak si po vzájemné dohodě golf neskztečně užijí! Pokud se ještě přidají drobné sázky, tak to určitě zábava bude!
 
Jinak u FOURSOMES je ideální, když máte stejného parťáka opakovaně! Je totiž neuvěřitelné, jak při tomto formátu docela rychle pochopíte jeho hru a jak můžete tu svoji přizpůsobit. Nesouhlasím, že je to formát jen pro lepší hráče, vyrovnané hcp nebo dokonce jen pro profíky. Může se přece hrát s vyrovnáním hcp ( pro ty slabší povahy :) ) A ten pocit zkažených ran mnohonásobně vyrovná pocit, když například po partnerově ráně do bunkeru zahrajete z písku půl metru k jamce a on si po doklepnutí viditelně oddechne! Nebo když po vás chce zahrát míček na určitou vzdálenost nebo do konkrétního místa a vám se to povede. Ten pocit, když napravíte jeho kolaps je nezapomenutelný a radost z dobře odehrané jamky dvojnásobná. V průběhu hry se z vás stává jedna osobnost. Věřte mi, nejsou to jen řeči.
Je pravda, když se nedaří ani jednomu, tak je to hodně stresující, ale i ta bolest je pak jen poloviční!
No, já bych řekla spíš, že ta bolest je dvojnásobná. 🙄
 
😁
Sdílená starost, poloviční starost. Sdílená radost, dvojnásobná radost!👍
U mě to nějak neplatilo. 🥴
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom