Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Drop za biozónou bez první rány

macdav

Guru fóra
Jméno
David
Přijmení
Machač
Klub
Black Bridge, ČGK
HI (HCP)
16,6
Šel jsem na turnaji se starším pánem, který si to pinkal po desítkách metrů. Když jsme přišli na jamku (jamka č. 10 a pak i 18 Slapy), která vede přes údolí, kde je biozona, říkal, že nebude hrát z týčka a rovnou si to dropne za zonu.
Je to možný?
Chápu, že nemělo smysl tam zbytečně nechat míč, ale je to pravidlově správně?
 
Podle mě to není možné, musí to prostě nějak dopinkat do biozóny a pak si dropnout. Ale chápu, že myšlenka jít rovnou dropovat, je lákavá, občas už mě taky napadla.....;););)
 
Šel jsem na turnaji se starším pánem, který si to pinkal po desítkách metrů. Když jsme přišli na jamku (jamka č. 10 a pak i 18 Slapy), která vede přes údolí, kde je biozona, říkal, že nebude hrát z týčka a rovnou si to dropne za zonu.
Je to možný?
Chápu, že nemělo smysl tam zbytečně nechat míč, ale je to pravidlově správně?

Možné to určitě není. Hráč musí dle pravidel na každé jamce uvést míč z odpaliště. Samotné umístění těchto dropovacích zón ( 10 a 18 ), tedy daleko blíž jamce než kudy míč vnikl, je podle mého názoru již za hranou pravidel golfu a nechápu, že to může být v této formě povoleno.
 
Upraveno:
Samotné umístění těchto dropovacích zón ( 10 a 18 ), tedy daleko blíž jamce než kudy míč vnikl, je podle mého názoru již za hranou pravidel golfu a nechápu, že to může být v této formě povoleno.

Řešilo se to opakovaně, i na půdě ČGF (pamatuju si, že jsem se o tom bavil s Dálou Procházkou). Původně byly dropzóny na straně odpališť, ale pro řadu hráčů to prostě bylo nepřekonatelné (podobně jako Štiřín 9ka). A myslím, že to rozhodnutí je správné, byť ne zcela golfové. Ale hra by měla být především zábavou a bohužel na umrtvení 5+ balónů na jedné jamce nic zábavného neshledávám...
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
Diky za reakci. Myslel jsem si, ze to neni zcela pravidlove v poradku. Ale jak jsem psal, pan HCP49, vek 70+ se hrou hlavne chtel bavit.
A o tom to je:)
 
Řešilo se to opakovaně, i na půdě ČGF (pamatuju si, že jsem se o tom bavil s Dálou Procházkou). Původně byly dropzóny na straně odpališť, ale pro řadu hráčů to prostě bylo nepřekonatelné (podobně jako Štiřín 9ka). A myslím, že to rozhodnutí je správné, byť ne zcela golfové. Ale hra by měla být především zábavou a bohužel na umrtvení 5+ balónů na jedné jamce nic zábavného neshledávám...

No a proč se nedají odpaliště pro vyšší HCP rovnou za biozónu ? Bylo by to férové a hráči by nemuseli umrtvovat žádný míč a neztrácet jak míče, tak rány. Myslím, že by spokojeni byli všichni.
 
Upraveno:
No a proč se nedají odpaliště pro vyšší HCP rovnou za biozónu ? Bylo by to férové a hráči by nemuseli umrtvovat žádný míč a neztrácet jak míče, tak rány. Myslím, že by spokojeni byli všichni.
Jednak by někdo taková odpaliště musel na hřišti vybudovat, pak to nechat znormovat a nakonec také při turnajích vypisovat “správná” odpaliště dle HCP.
Apropo, všimli jste si, že červená odpaliště často bývají právé až za takovými “chuťovkami”. Takže je to jen na pořadateli aby např. pro kategorii 37-54 vypsal turnaj z červených.
Jenomže, kterému chlapovi by se chtělo na červený?
 
Jednak by někdo taková odpaliště musel na hřišti vybudovat, pak to nechat znormovat a nakonec také při turnajích vypisovat “správná” odpaliště dle HCP.
Apropo, všimli jste si, že červená odpaliště často bývají právé až za takovými “chuťovkami”. Takže je to jen na pořadateli aby např. pro kategorii 37-54 vypsal turnaj z červených.
Jenomže, kterému chlapovi by se chtělo na červený?
Na zmiňovaných Slapech je právě u těchto dvou jamek pro vyšší HCP a věk 55+ umožněna hra z modrých. Ale i ty jsou za zónou :(.
21.jpg

tak mne napadá jestli ta podmínka musí být splněna současně, nebo stačí aspoň jedna....
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
No a proč se nedají odpaliště pro vyšší HCP rovnou za biozónu ? Bylo by to férové a hráči by nemuseli umrtvovat žádný míč a neztrácet jak míče, tak rány. Myslím, že by spokojeni byli všichni.

Dle meho by tu ani u jedne z jamek uz neklaplo na PAR
 
Dle meho by tu ani u jedne z jamek uz neklaplo na PAR

Předpokládám, žes chtěl napsat par 4. To máš skoro jistě pravdu, pokud by se dala odpaliště za biozónu, byl by to pro danou kategorii, po znormování, par 3. To však asi není problém. Existuje více hřiště, kde je par jamky rozdílný z různých odpališť.
 
Na zmiňovaných Slapech je právě u těchto dvou jamek pro vyšší HCP a věk 55+ umožněna hra z modrých. Ale i ty jsou za zónou :(.
21.jpg

tak mne napadá jestli ta podmínka musí být splněna současně, nebo stačí aspoň jedna....


Ten nákres chápu jako doporučení při hře o kafe mimo turnaj. Pokud se bavíme o turnaji, jsem přesvědčen, že by všichni hráči, kteří by hráli ze žlutých odpališť museli hrát ze stejných odpališť, tedy buď z těch kratších nebo vzdálenějších ( ty druhá by tam nesměla být ). Pokud by totiž chtěli regulérně používat obdobný systém ( což je OK ), museli by odpaliště označit jinou barvou, např. zlatou a nechat znormovat jako odpaliště zlatá. Pak by šlo zadat, že hráči s HCP 37+ a senioři 55+ hrají z těchto odpališť. Zda by požadovali splnění obou podmínek by záleželo na pořadateli, předpokládám, že by stačilo splnit jen jednu.
 
Předpokládám, žes chtěl napsat par 4. To máš skoro jistě pravdu, pokud by se dala odpaliště za biozónu, byl by to pro danou kategorii, po znormování, par 3. To však asi není problém. Existuje více hřiště, kde je par jamky rozdílný z různých odpališť.

Vim o tom, ale osobne to povazuji za “vic blbe” reseni, nez umisteni dropzony smerem ke greenu. Ale to uz je na kazdem provozovateli, aby to zvazil...
 
Takovouto drop zónu mají i v Kynžvartu na jamce č. 3. Druhá (někdy třetí i čtvrtá) rána přes biozónu v úzkém průseku mezi stromy je pro hodně lidí nepřekonatelná překážka. A je to jedna z nejvyužívanějších drop zón, jakou jsem kdy kde viděl. Z flajtu průměrně 2 lidi. Pravidlově to asi bude trochu na hraně, protože při turnajích ČGF je tato drop zóna zrušena, ale to jsou vlastně zrušeny skoro všechny drop zóny. Umístění drop zóny z pohledu provozovatele hřiště ale chápu, protože pokud hráč nebude schopen přes tuto překážku přejít a nechá tam několik míčů, tak je jasné, že příště pojede jinam.
 
Navíc ta drop zóna je neplatná. Nemá totiž vyznačené hranice. Je tam jen cedule. Což je špatně.
 
Navíc ta drop zóna je neplatná. Nemá totiž vyznačené hranice. Je tam jen cedule. Což je špatně.
Většinou je tam viditelně nakreslený kruh. Ale myslím, že dle pravidel stačí jen ta cedule a nemusí být přesně vymezená plocha drop zóny.
 
Většinou je tam viditelně nakreslený kruh. Ale myslím, že dle pravidel stačí jen ta cedule a nemusí být přesně vymezená plocha drop zóny.
Musí. Mám potvrzeno z čgf. Jinak nevíš kde máš / můžeš dropovat. Logicky. Jinak nemůžeš splnit podmínky využití - viz pravidla golfu Dodatek 1-6 Poznámka.

Já tam bílý kruh viděl pouze jednou. A to když jsem je na to po prvním kole dvoudenního turnaje upozornil.
 
Upraveno:
Musí. Mám potvrzeno z čgf. Jinak nevíš kde máš / můžeš dropovat. Logicky. Jinak nemůžeš splnit podmínky využití - viz pravidla golfu Dodatek 1-6 Poznámka.

Já tam bílý kruh viděl pouze jednou. A to když jsem je na to po prvním kole dvoudenního turnaje upozornil.
Já tam byl teď asi 5x a byla tam vždy. Ani tento dodatek pravidel striktně nepředepisuje, že tam ta čára musí být. Ale je jasné, že když tam je, tak nejsou možné jakékoliv pochybnosti a nesprávné výklady a je to vždy nejlepší možné řešení.
Matně si vzpomínám, že nám na školení D. Procházka vysvětloval, že drop zónu stačí označit buď cedulí, nebo v místních pravidlech např. dámská odpaliště. A právě jen pro drop zónu platí, že se míč může vykutálet na víc jak 2 hole, protože zóna nemusí být přesně vymezená čárou.
 
Bože... tak to jsi ho poslouchal a četl evidentně špatně. Přečti si například bod F. Se ti to popletlo s Blíže jamce.

Musí být vyznačena. Ne nutně čarou. Ale musí být vyznačena. Jinak nemáš šanci obhájit, že míček při dropu nejdříve dopadl v drop zóně. Když nebudou známy hranice, tak se můžeme půl dne dohadovat, jestli jsem nebo už nejsem v drop zóně. Viz bod B. Dámská odpaliště mají hranice - kameny + 2 hole dozadu. Někde bývá vysekaná a je tak vidět hranice mezi nízkou a vyšší trávou = hranice.
 
Ta diskuze celkem pěkně vyjadřuje schizofrenii předsunutých dropovacích zón. Hráč bude potrestán, pokud bude dropovat těsně mimo zónu, ale to, že se na dropovací zónu dostal přesunem o desítky metrů blíže jamce asi pravidlový problém není. Jinak řečeno, diskutujeme tady často o centimetrech a najednou desítky metrů nevadí, to mi přijde divné. Samozřejmě všichni rozumíme proč tam ty zóny jsou ( mimo turnaje, proč ne ), ale opravdu je to dle pravidel ?
 
Ta diskuze celkem pěkně vyjadřuje schizofrenii předsunutých dropovacích zón. Hráč bude potrestán, pokud bude dropovat těsně mimo zónu, ale to, že se na dropovací zónu dostal přesunem o desítky metrů blíže jamce asi pravidlový problém není. Jinak řečeno, diskutujeme tady často o centimetrech a najednou desítky metrů nevadí, to mi přijde divné. Samozřejmě všichni rozumíme proč tam ty zóny jsou ( mimo turnaje, proč ne ), ale opravdu je to dle pravidel ?
Divné to samozřejmě je. Mně na tom spíše zaráží to, že cgf na základě licence provádí normovani a pak už to nekontroluje? Na hřištích se pak může hrát turnaj v jiném nastavení než říkala norma a hráčům na základě takto zahranych výsledků cgf upravuje HCP? Nebo to je věc hřiště, organizátora turnaje, rozhodčího nebo dokonce hráče ?
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom