Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Driving irons

Ano, používám je již poměrně dlouhou dobu pro běžnou hru - aktuálně jako náhradu za 3 železo (Titleist 712U se stejným ocelovým shaftem jako na setu želez).
Za sebe mohu říct, že se jedná o nejoblíbenější hůl v bagu a nedám na ni dopustit. Nikdy jsem nepřišel na chuť "tradičním" hybridům, proto jsem se snažil najít jinou alternativu pro obtížně zasažitelná dlouhá železa, především v době, kdy jsem začal hrát ze zadních odpališť a na delších parech tři jsem byl v pasti...
I když jsou driving irons v módě relativně krátce a dělá je už asi každý výrobce, tak např. firma Bridgestone vyráběla již cca před 6 lety (možná i dříve) model J33 Airmuscle, který si myslím, že byl prvním svého druhu v této kategorii a byl naprosto úžasný.
Z aktuální nabídky jsem před nedávnem zkoušel nejnovější model od Srixonu (U65) a byla to naprostá bomba! 
Použití / zařazení do bagu - ikdyž jsou oproti standardním dlouhým železům podstatně lehčeji trefitelné, asi bych je nedoporučil vyšším HCP jako např. nejdelší hůl v bagu - určitě jsou to hole pro hráče, kteří již jakštakš trefují míč (ale je to samozřejmě velmi individuální). Dají se sehnat od poměrně nízkých loftů (18) až např jako náhrada za 5/6 železo. Zásadní je také volba shaftu. Např. varianta 18/grafit může sloužit jako alternativa, pokud např. někdo dává přednost železům před hybridy/dřevy, ale trefit tradiční železo 2/3 je pro něj nereálné. Náhrada vyšších želez (např. 5/ocel) může být vhodná pro někoho, kdo chce mít již kratší/střední železa sportovnější = menší např. kované hlavy, ale má problém v tomto setu zasahovat třeba 5tku - takže ji nahradí tímto a dále pak má hybridy/dřeva atd... 
Každopádně doporučuju vyzkoušet. Pro mě je to typ hole, který budu mít v bagu vždy, protože se na něj mohu spolehnout jak z týčka, tak z fairwaye. A aktuální poznatek z praxe - Grand finále Czech PGA Tour na Kaskádě - hodně českých PRO má v bagu jedno nebo dvě drivovací železa a velmi často je používají na středně dlouhých parech 4 místo driveru, rozhodně výrazně častěji než v letech minulých...
 
To je zajímavé. Moc informací jsem k tématu nenašel, Jirko, mohl by si mi polopaticky vysvětlit, kdy jsou tato železa vhodnější? Resp. v příspěvku píšeš, že ho využiješ i ze týčka... tak teď v tom mám trochu zmatek. Drivovací železo tedy použiju kdy? Nesupluje klasické fervejové dřevo? A proč se využívalo letos častěji drivovací železo místo driveru? Kvůli lepší kontrole rány? Vždycky jsem měl dojem, že čím delší železo, tím v podstatě menší schopnost jím slušně zahrát ránu - oproti třebas hybridům...
 
V podstate jde o zelezo, ktere konstrukcne vice odpousti nez zelezo. Umoznuje hrat presneji nez hybrid. Vzdalenost je zelezna, tzn. nahrada dreva to nebyva.

Nahrada driveru je to jen tam, kde nejde o vzdalenost, ale presnost. Tzn. kde nepovedeny drive by mohl hodne mrzet.

Pro moji HCP range to moc neni. :(
 
Honza to vystihl, já bych se zas rozepsal na stránku :)
Dá se sehnat loft 18 (možná i méně) = náhrada za 2 železo, ale také se to už začíná krýt s 5 dřevo (navíc když je toto železo na grafitovém shaftu)... Rozhodně né náhrada za 3 dřevo...
Obecně ho použiješ kdykoliv kdy chceš - fairway, tee, raf :), stejně jako jakoukoliv jinou hůl v bagu (kromě putteru a driveru ;-)).

Dobří hráči dnes díky technologiím (a tvrdým fairwayím :)) dokážou zahrát 3 železo třeba na 220 m a dál. proto volí často tato drivovací železa jakožto náhradu želez ze setu (protože hrají třeba žiletky, které se hůře zasahují a drivovací železo výrazně více odpustí chybu) a také jej pak často používají třeba na kratších / středně dlouhých parech 4, protože driver je prostě moc dlouhý / případně nepřesný...
Problém využití nevidím ani tak moc ve výši HCP (i když ano, určitě jsou vhodnější spíš pro singly), jakožto ve švihové rychlosti hráče - protože i když se sice jedná o "hodně odpouštěcí" železa - pořád jsou to železa a aby hráč dostal míč do vzduchu a využil potenciál hole (= dlouhého železa), musí ji být schopen také "řádně udeřit". Zde mají navrch hybridy, které se snadněji zasáhnou a lépe letí s menší námahou...
 
Teda dle vseho drivovaci zeleza budou hratelne nekde mezi dlouhyma zelezama a hybridama. Nekde jsem cetl, ze trba japonske zelezo Fourteen Hi610 bylo pry skvele i pro pomalejsi svih.
Asi by to napred chtelo nekde vyzkoušet x ran nez se clovek pro něco rozhodne.
Je to zajimave neboť na jednom demo dni jsem zkousel dva hybridy od jedne firmy. S jednim to slo krasne a s druhym to byla tragedie. Necekal bych, ze muze byt tak obrovsky rozdil mezi holemi
 
S dnešními technologiemi i dvě na první (i druhý) pohled totožné hole se můžou v hratelnosti diametrálně lišit - shaft může mít stejnou grafiku, ale může mít jinou váhu i torzi (např. můj oblíbený starý dobrý UST Proforce V2 - design stále stejný, ale dělají cca 15 variant od tuhosti A, 55g, torze 3,7 (tzn. lehký a pružný) až po skoro 100g X-stiff, s torzí 1,6 (lešenářská trubka) - jediný optický rozdíl je malá tabulka na shaftu plná čísel - pokud se v nich někdo nevyzná, tak netuší...)... No a následně např. jinak nastavený krček hole a případně rozdílná závaží (pokud to hlava umožňuje) a najednou tu máme dva klacky, které jsou od jednoho výrobce, stejný model hlavy (i loft), stejná řada shaftu... ale výsledný herní pocit je úplně někde jinde
 
Obnovím toto historické vlákno, protože jsem lanařen, abych driving iron ve svém případě konečně už zkusil a vzal ho zase na milost. Což o to, zkusím to.

Máte někdo praktickou osobní zkušenost s driving irons, se kterou se může podělit? Proč hůl zařadil do svého bagu, co tím řešil, jestli problém vyřešil a jestli se hůl v bagu (+ konkrétně jaká) na pořád usadila? Díky za sdílení zkušeností. :)
 
Řeknu ti proč ne, neni lehké to trefit, vyžaduje nějakou svihovou rychlost aby to někam doletelo, mam v bagu 2i, ale prakticky nema využití, trojka dřevo je hratelnejsi. Pokud netrefujes zeleza velmi solidne, radim ruce pryc.

Samozřejmě vyzkousej a uvidis, tohle vyse jsou moje praktické zkušenosti kdy mam tu hul v bagu rok a hrála na hristi naprosté minimum ran, možná ovlivněno i hřištěm kde hraju a 95% ran z tycka je vzhledem k delce jamek driverem.
 
Mám Titleist U500 č.2, používám ji místo hybridu č.3 pokud potřebuji udržet míček nízko nebo využít doběh po tvrdé ferveji.

Ale jak píše @Seppper pokud si nejsi jistý hrou železy a šlajsuješ (hookuješ) už např. 5i, tak drivovací železo do ruky vůbec neber - nenajdeš v ČR tak širokou fervej, abys ji trefil ;)
 
Michale nikomu nevěř , chtějí býti jedinečnými, zahraj si s ní a nebo vyzkoušej železohybrid od PINGU , je hratelnější než klasika .

 
@bohumil.koval - na vlastním názoru a zkušenostech ostatních nevidím nic jedinečného a nemám touhu být ani jedinečný já. Zajímají mě zkušenosti. Osobní zkušenosti všech a velmi si cením času každého, kdo je ochotný se o ně se mnou a třeba i dalšími, koho třeba zajímá, podělit.

---

Jj. Právě Ping Crossover mám v oku a srdce mé po něm touží. Železa mám obecně raději, než hybridy a dřeva kde mě pocitově nějak nevyhovuje ta velká hlava. :) ty tuhle hůl máš?

Ale není to zrovna za hubičku na to aby mi to skončilo v bagu na pět ran za rok. Tak zvažuji. Driver když trefím, tak letí, ale přesnost je mizerná. Delší železa vcelku mám rád, tak si slibuji, že by to mohlo být to pravé. Po těch pár testech driving irons obecně mi dávají lepší pocit, kam to dopadne. Driving irons není to samé ale jako dlouhé železo, ne? To @Mirek_62 a @Seppper?
 
@bohumil.koval - na vlastním názoru a zkušenostech ostatních nevidím nic jedinečného a nemám touhu být ani jedinečný já. Zajímají mě zkušenosti. Osobní zkušenosti všech a velmi si cením času každého, kdo je ochotný se o ně se mnou a třeba i dalšími, koho třeba zajímá, podělit.

---

Jj. Právě Ping Crossover mám v oku a srdce mé po něm touží. Železa mám obecně raději, než hybridy a dřeva kde mě pocitově nějak nevyhovuje ta velká hlava. :) ty tuhle hůl máš?

Ale není to zrovna za hubičku na to aby mi to skončilo v bagu na pět ran za rok. Tak zvažuji. Driver když trefím, tak letí, ale přesnost je mizerná. Delší železa vcelku mám rád, tak si slibuji, že by to mohlo být to pravé. Po těch pár testech driving irons obecně mi dávají lepší pocit, kam to dopadne. Driving irons není to samé ale jako dlouhé železo, ne? To @Mirek_62 a @Seppper?
Škoda, že nejsi blíže , místní zástupce PING, by ti ho půjčil k hraní, znám mnoho lidí co s ním hraji a docela jim to jde, dřevem nehráli, ale tím crossoverem jim to jde. Výhoda demo verZe je, že by sis mohl vyzkoušet i více shaftů, mnohdy to je kámen úrazu.
Docela jsem se diví, kolik lidí s pomalejším švihem se dalo přemluvit na senior tvrdost a po domluvě sklidnili švih mají ho plynulejší a výsledky se dostavili, Údery jsou rovňejší delší a taky doběhy. Zkus se domluvit v Golfarts, u nás bych ti to domluvil.
 
Driving irons není to samé ale jako dlouhé železo, ne? To @Mirek_62 a @Seppper?
Driving iron (nebo také utility iron) je konstrukčně jiný než dlouhé železo (v podstatě používá technologie hybridů), obecně by měl být hratelnější (více odpouštějící), ale přesto je třeba mít dobrý kontakt s míčem.
Také (na rozdíl od hybridů) bývá k dispozici možnost ho mít na ocelovém shaftu nebo na grafitu.
Někteří výrobci nabízejí už více typů (méně či více odpouštějící), např. Titleist U500 vers. U510
 
Upraveno:
Obnovím toto historické vlákno, protože jsem lanařen, abych driving iron ve svém případě konečně už zkusil a vzal ho zase na milost. Což o to, zkusím to.

Máte někdo praktickou osobní zkušenost s driving irons, se kterou se může podělit? Proč hůl zařadil do svého bagu, co tím řešil, jestli problém vyřešil a jestli se hůl v bagu (+ konkrétně jaká) na pořád usadila? Díky za sdílení zkušeností. :)

Michale až pojedeš do Hoře tak dej vědět, mám tu Cobru utility 4ku. Je to aktuálně nejlepší hůl v bagu, hraje se s ní naprosto luxusně a nedám na ni dopustit. Sedí mi skvěle mezi 5ku železo a 3ku hybrid, ale přesností je výrazně předčí! Už na testování s GolfProfi v Hodkovičkách před 2ma rokama se mi ty utility extrémně líbily a přestože s klasickou 4kou nebo 3kou jsem měl vždy trochu problém, tak s tímhle ani trochu.
 
Kupoval sem ho ( Srixon Z U85 ) vloni v létě právě z důvodu neschopnosti hrat konzistentně driver. Ale ted uz bych spíš doporučil investovat polovinu ceny tenhle hračky do lekcí a vysledek je lepší.

Zrovna dnes sem si dal par ran na rangi, za použitelné bych označil tak 5 z 10, tim myslim odhadem okolo 200m. Pokud vezmu dřevo budu o neco delší ale trefím min 9 z 10 hodne slušně, to je důvod proc pro to nemám využití.

Ideálně si pujc demo a uvidis, ja nalevo tu možnost nemel a kupoval sem zajice v pytli.
 
Já mám srixon u65, loft 20°.
Kupoval jsem tuto hůlku protože dodnes nejsem schopen hrát driverem a potřeboval sem něco, co bude dlouhé a přesné a tohle mi přijde super.
Ati si možná ještě vzpomene na loňskou jamkovku jak sem ho tím trápilv Beřovicích :D
Musim ale uprimne říct, že když s tim chvíli nehraju tak pak se s tim někdy trochu peru 🙃
Taky se člověk nesmí bát se do toho opřít.
Každopádně budu to mít příští týden na requo cupu tak rád zapújčím jak na driving tak třeba na nějakou mimo soutěžní hru ;)
 
Pokud mozes, zkus vyzkouset novinku asi minuleho roku TaylorMade GAPR, maji 3 ruzne varianty. Mam jednu variantu, ale radeji hraji Fwoodem nez timto

1590536312101.png
 
Pouziva nekdo driving Irons bezne pro hru nebo kdyz prestane poslouchat Driver?
Jak se divate na pouziti techto zelez? A doporucili byste nejaky typ?
Aldo, nevím, jestli mám driving iron, nebo obyč. 3 železo, ale funguje dobře. Hybrida nemám, takže mi výborně vyplňuje díru mezi 5i a 3w. Koupil jsem "ojetou" za pár stovek a spokojenost. Doporučuju. 😉
 

Přílohy

  • IMG_20200528_073507.jpg
    IMG_20200528_073507.jpg
    44,9 KB · Zobrazení: 349
  • IMG_20200528_073514.jpg
    IMG_20200528_073514.jpg
    82,6 KB · Zobrazení: 338
  • IMG_20200528_073528.jpg
    IMG_20200528_073528.jpg
    98 KB · Zobrazení: 352
Nechal bych si přilepit tu feruli(y) nevím jaký y/i :), vypadá to, že je uvolněná ale možná fotka klame, ale tohle bude klasická 3i. Tu mám doma taky a kupodivu je hratelnější než ten driving iron.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom