Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

GolfDigest.cz DRAJVUJ, ČIPUJ, PATUJ… ALE NEPIČUJ!

Jamka R. Reader

Admin
19.jamka
Robot 19.jamky
DRAJVUJ, ČIPUJ, PATUJ… ALE NEPIČUJ! (GolfDigest.cz)

ČASOPIS > GOLFOVÉ NÁZVOSLOVÍ pochází z angličtiny, neboť v této jazykové oblasti se golf rozvíjel a zde také vznikala potřeba dát golfovým věcem i jevům náležité označení. Jak si mají ale poradit s výrazy, jako je green, fairway, drive, pitching, chipping, fade, draw a stovkami dalších jiné jazyky včetně češtiny? Přejímat anglické termíny, anebo je nahrazovat počeštěnými, případně nově vzniklými českými? Odpověď není snadná a už vůbec ne jednoznačná. Jazyk je vždy živým organismem a spoutávat ho kodifikací, nařízeními a zákony jen tak lehce nejde.

Pokračovat ve čtení...
 
Tenhle článek od pana Halady se mi moc líbí. Já osobně nemám žádný problém s počeštěnými výrazy. Byť uznávám, že tyhle transkripce napsané:

pič na grín, vedžka, večka, fejd, húk, eprouč, stejblford, fórsam, fet šot, kavr

vypadají divně. Ale pravděpodobně je to věc zvyku. Vadí vám počeštěné výrazy při psané formě u golfu? Nebo některé taky bez jakýchkoli rozpaků taky používáte?
 
Tenhle článek od pana Halady se mi moc líbí. Já osobně nemám žádný problém s počeštěnými výrazy. Byť uznávám, že tyhle transkripce napsané:

pič na grín, vedžka, večka, fejd, húk, eprouč, stejblford, fórsam, fet šot, kavr

vypadají divně. Ale pravděpodobně je to věc zvyku. Vadí vám počeštěné výrazy při psané formě u golfu? Nebo některé taky bez jakýchkoli rozpaků taky používáte?

Osobně v psáném textu raději používám anglické výrazy. Jinak článek zajímavý, ale měl jsem pocit, že jsem něco obdobného již četl. A hle - https://www.reflex.cz/clanek/stary-...y-baull-38-cesky-pic-v-golfovem-lengvici.html. Tak trochu Haladovo deja vu ( nebo snad česky - dežaví, případně maďarsky - Dežo ví )
 
Upraveno:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom