Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Dohrání jamky po škrtu

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Související s vláknem... jak s případným dohráváním jamky při oznámení, že hráč jamku škrtá?
 
Upraveno:
Osobně, bych při hře na stable, bych s tím měl trochu problém. Škrt a dohrát nedává smysl. Max bych ho nechal zkusit patovat. Škrtá primárně aby nezdržoval. Proti pravidlům to asi není. Nevím jak u jamkovky. Smím dohrát pat když mi byla jamka darována? Myslím, že mohu. Jamka je rozhodnutá. Tedy je to vlastně povolené "trénování".
 
Související... jak s případným dohráváním jamky při oznámení, že hráč jamku škrtá?
Za dvě trestné - stableford je formou hry na rány, tzn. nelze jamku dohrávat, pokud ji hráč škrtnul. 2 trestné si připíše na následující jamce. Za cvičení nebude považováno pouze chipování a puttování viz pravidlo 7.2.
Nevím jak u jamkovky. Smím dohrát pat když mi byla jamka darována? Myslím, že mohu. Jamka je rozhodnutá. Tedy je to vlastně povolené "trénování".
V jamkovce je to beztrestné. Pravidlo 7.2 říká:

...Rány zahrané při pokračování hry na jamce, jejíž výsledek je již rozhodnut, nejsou považovány za cvičné rány...

Tzn. v jamkovce si můžeš jamku klidně dohrát (tzn. i z 200 metrů a nebo jen doputtovat) - samozřejmě tím hráč nesmí zdržovat...
 
Já se tady přikláním k názoru @RazoR. Pokud nemohu v průběhu turnaje trénovat, např. když bych šel kolem drivingu, tak toto je trénování ale naprosto jasné. Překvapil mě nicméně ten trest +2 rány na další jamce, zajímavé. Jirko (Razor), můžeš nám to prosím doupřesnit, s ohledem na odkazy @wasp na Poradnu?

Podle mne ten hráč ( ve stablefordu ) nemůže být potrestán za trénování. Nemá to ani příliš logiku. Kdyby neřekl, že jamku škrtá, mohl hrát třeba 50 ran a dostat 20 trestných. Nedohrát ve stbl. jamku, když hráč neboduje je slušnost , ale není to povinnost. Nicméně trénování, poté co jamku škrtl, by mohlo být posouzeno jako zdržování hry ( obvykle různé tresty od napomenutí po dsq ), protože smyslem udělování stbl. bodů je právě to, aby hráč nepokračoval, když už nemá šanci bodovat.
 
No očividně jsme narazili na "šedou zónu", protože i Michalova odpověď v poradně není úplně 100% potvrzení, že je to beztrestné. Jasné rozhodnutí (myšleno v knize "Rozhodnutí") pro tuto situaci také neexistuje, takže má odpověď je čistě založena na mém názoru a na výkladu pravidel, jak je chápu.

Jak je popsáno i v plavidlové poradně Michala Jona, je potřeba vyjasnit 2 věci:

1) platí při stablefordu potržený výraz "...Rány zahrané při pokračování hry na jamce, jejíž výsledek je již rozhodnut, nejsou považovány za cvičné rány..." - já to chápu tak, že tato formula pro stableford (stejně jako pro hru na rány) neplatí. Beru to tak, že hráč jamku dohrál tak, že ji škrtnul. Hotovo. Jamka je dohrána, stejně tak, jako při hře na rány, když ji normálně dohraju. Výsledek na jamce (ve smyslu tohoto pravidla) vnímám pouze při hře na jamky, kde se bojuje o každou jamku. Každopádně formulace pravidel je zde nejasná.
Další věc, s tímto je spojenou, kterou "cítím mezi řádky" (ale není nikde popsána), je jistá výhoda, kterou by hráč při stablefordu získal oproti ostatním hráčům v daném turnaji. Prostě když škrtnu, tak si můžu v klidu zatrénovat jakoukoliv ránu, což např. jiní hráči nemohou (pokud tedy také nebudou škrtat) - tohle mi tam prostě nesedí, protože stableford je formou hry na rány. V jamkovce je to jiné. Jakmile je výsledek jamky rozhodnutý, tak oba hráči (nebo i více hráčů, pokud je to teamovka) mají úplně stejnou možnost jamku dohrát a tím si zatrénovat a jde čistě o jejich zápas, nevstupují do toho další hráči, kteří jsou jinde na hřišti.
Tzn. tento první bod já osobně vnímám tak, že při stablefordu nemohu škrtlou jamku dohrávat (mimo povolené cvičení viz 7.2 - tzn. paty, čipy...).

2) kde uplatnit případné trestné rány - no to je samozřejmě také trošku oříšek, ale já tomu rozumím tak, že když jsem jamku škrtnul, tak jsem ji dohrál.
V pravidlu 7.2 v trestu se píše, že pokud dojde k porušení pravidla mezi jamkami, tak se trest počítá na další jamce. Tzn. chápu to tak, že k porušení došlo mezi jamkami a tudíž bych trest započítal na jamce následující.

Tak či onak, je toto z mého pohledu pravidly nejednoznačně ošetřené a kdybych tuto situaci měl rozhodnout na hřišti, rozhodnul bych ji tak, ja výše popisuji, především kvůli zmíněné "výhodě" vůči zbytku startovního pole. Zdržování hry jsem ani nezmiňoval, to předpokládám, že všichni vnímáme stejně.
 
No očividně jsme narazili na "šedou zónu", protože i Michalova odpověď v poradně není úplně 100% potvrzení, že je to beztrestné. Jasné rozhodnutí (myšleno v knize "Rozhodnutí") pro tuto situaci také neexistuje, takže má odpověď je čistě založena na mém názoru a na výkladu pravidel, jak je chápu.

Jak je popsáno i v plavidlové poradně Michala Jona, je potřeba vyjasnit 2 věci:

1) platí při stablefordu potržený výraz "...Rány zahrané při pokračování hry na jamce, jejíž výsledek je již rozhodnut, nejsou považovány za cvičné rány..." - já to chápu tak, že tato formula pro stableford (stejně jako pro hru na rány) neplatí. Beru to tak, že hráč jamku dohrál tak, že ji škrtnul. Hotovo. Jamka je dohrána, stejně tak, jako při hře na rány, když ji normálně dohraju. Výsledek na jamce (ve smyslu tohoto pravidla) vnímám pouze při hře na jamky, kde se bojuje o každou jamku. Každopádně formulace pravidel je zde nejasná.
Další věc, s tímto je spojenou, kterou "cítím mezi řádky" (ale není nikde popsána), je jistá výhoda, kterou by hráč při stablefordu získal oproti ostatním hráčům v daném turnaji. Prostě když škrtnu, tak si můžu v klidu zatrénovat jakoukoliv ránu, což např. jiní hráči nemohou (pokud tedy také nebudou škrtat) - tohle mi tam prostě nesedí, protože stableford je formou hry na rány. V jamkovce je to jiné. Jakmile je výsledek jamky rozhodnutý, tak oba hráči (nebo i více hráčů, pokud je to teamovka) mají úplně stejnou možnost jamku dohrát a tím si zatrénovat a jde čistě o jejich zápas, nevstupují do toho další hráči, kteří jsou jinde na hřišti.
Tzn. tento první bod já osobně vnímám tak, že při stablefordu nemohu škrtlou jamku dohrávat (mimo povolené cvičení viz 7.2 - tzn. paty, čipy...).

2) kde uplatnit případné trestné rány - no to je samozřejmě také trošku oříšek, ale já tomu rozumím tak, že když jsem jamku škrtnul, tak jsem ji dohrál.
V pravidlu 7.2 v trestu se píše, že pokud dojde k porušení pravidla mezi jamkami, tak se trest počítá na další jamce. Tzn. chápu to tak, že k porušení došlo mezi jamkami a tudíž bych trest započítal na jamce následující.

Tak či onak, je toto z mého pohledu pravidly nejednoznačně ošetřené a kdybych tuto situaci měl rozhodnout na hřišti, rozhodnul bych ji tak, ja výše popisuji, především kvůli zmíněné "výhodě" vůči zbytku startovního pole. Zdržování hry jsem ani nezmiňoval, to předpokládám, že všichni vnímáme stejně.

Jak bys pak ale posoudil toto : jdou dva hráči ve flightu oba zahrají na jamce 20 ran, jeden po desáté ráně jamku škrtne a dohraje navíc 10 ran a druhý jamku mlčky dohraje a zapíše do scorekarty 20 ( nebo řekne škrtám až po dohrání ).
Souhlasím, že to v pravidlech není asi úplně super přesně vysvětleno. Myslím si však, že hráč ve stablefordu, hrou po škrktnutí jamky (postižitelnou)výhodu a ( a tím i trest ) nezískává. Pokud by byl za trénink potrestán hráč jenž řekl "škrtám" ( a hraje další rány ) , musel by být logicky potrestán i hráč, který slovo "škrtám" neřekl, ale hrál více ran, než za kolik mohl dostat stbl. body. Muselo by i u něj platit, že tento hráč hrál rány navíc ( trénoval ) a byl tím ve výhodě.
 
Hypotetických situací by se asi dalo vykonstruovat několik. Nechci se zde pouštět do těchto debat (nebo se do nich klidně pouštějte, ale já je nebudu řešit), kdy začneme řešit, že je někdo vyčůraný, že jeden udělal to a druhý zas tohle a jak by to bylo bývalo kdyby... Řeknu k tomu jenom tolik, že na hřišti bych tuto situaci vyřešil.

Tvůj výklad dává smysl s přihlédnutím k tomu co je to vůbec "škrtnutí jamky", protože jako takové toto žádnou oporu v pravidlech nemá, což je také věc, nad kterou jsem se zamyslel. I přesto se na to dívám následovně - když se hráč rozhodne ukončit hru na dané jamce, tím že ji škrtne, tak by již na ní neměl, dle mého názoru, trénovat v rozporu s pravidlem 7.2.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom