Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

DIY Corner: domácí úpravy holí (délka, gripy...)

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
Myslím, že nám zde chybí vlákno ohledně domácích úprav holí jako přegripovaní, změna délky, lepení, shaft sleeve adaptéry... a další servisní zásahy v domácí režii.

Tak kdopak si co doma zkouší realizovat? :)

[GALLERY=media, 58]Pregripovani od jan; přidáno 12.1.2017 v 17:32[/GALLERY]

[GALLERY=media, 57]Zkraceni shaftu od jan; přidáno 12.1.2017 v 17:32[/GALLERY]
 
To je dobrý! Šlo by udělat step-by-step návod plus co je potřeba? Kolik si toho zničil, než ti to začalo jít? :))
 
Aktuálně doma umím udělat: nahození nového gripu, zkráceni shaftu, lepení (uvolněná hlava či sleeve na grafit shaft) a nedestruktivní sundání starého gripu (byť to často nedělám).

Nový Grip

Existuje celkem dost youtub videi jak to řešit a celkem doporučuji shlédnout vice kusu. Já to aktuálně řeším v domácích podmínkách takto.

1. Grip - Je potřeba sundat starý (destrukce). Grip je potřeba naříznout, roztrhnout a sundat. Zde není potřeba nic speciálního a speciálně u ocelového shaftu je to snadné neb člověk nemusí řešit, že poškrábe shaft. Pérořízek je dostatečný nástroj pro naříznutí gumy u sundání lepící pásky, která grip drzí na místě. Pokud máme grafit, je potřeba být dost opatrný, nebo si pořídit zahnutý nožík na řezání gripů (na ebay se dají sehnat za 100,- Kč…) a pokud to člověk chce občas řešit, tak doporučuji.

2. Páska - Grip máme dole, nyní je potřeba sundat pásku, která starý grip držela. Páska je více méně po celé délce gripu (až na poslední 3 cm směrem k hlavě hole). Dle stavu pásky a typu ji lze sundat bud rukou a nehty, v případně lze použít i nůž (u oceli). Na tento úkon se prodává i speciální škrabka, nicméně není úplně nejlevnější (nemám ji, neb toho dělám málo). Lze použít i grip solvent či nějaké chemikálie, nicméně často je to ruční práce a u grafitu si proste sednu na chvilku k telce a loupu. J

3. Hygiena – když je páska dole, je potřeba shaft očistit, aby to moc nelepilo, případně odstranit zbytky po lepidlu a pásce. Hrbolky není dobré zanedbat, neb se mohou „propsat” do nového gripu. Tzn. nechat kusy staré pásky nebývá dobry nápad, neb to má vliv na úchop a tloušťku.

4. Setup pro nasazení gripu – pokud máte dílnu se svěrákem, pak toto můžete asi přeskočit. Já to doma řeším v kuchyni. Potřebujete totiž stůl, který je opravdu pevný a nepohne se ani o milimetr (linka), gumovou vložku do svěráku pro uchycení shaftu (Golfsmith prodává za cca 100,-), dvě svěrky (OBI opět za cca 100,- Kč) a ještě používám dvě dřeva pod svěrky, abych nezničil linku (byť mám doma kamennou, tak to proste nechci odřít). Gumová vložka je důležitá, neb shaft je potřeba přichytit opravdu super pevně. Celý setup je vidět slušně na fotce. Chtělo to malinko cviku a pokusu, než člověk našel správný grif a místo, kde přesně hůl uchytit. Obecně je lepší blíž gripu kvůli stabilitě, ale tloušťka shaftu je dost limitující.
Kromě uchycení hole je potřeba řešit kam odteče zbylý grip solvent, při nasazení. Potřebujete nějakou záchytnou nadobuď, která veškerý (tekutý) bordel zachytí. Já jsem zabavil dětem vaničku na hračky ikea, kterou dávám na barovou nebo dětskou stoličku vedle linky. Pro lepší ilustraci přidávám obrázek.
IMG_6699.JPG
5. Lepící páska – Upevníme hůl a na shaft dáme oboustrannou pásku na gripy (jde o speciální pásku, která se prodává buď v roli za cca 500,- Golfsmith nebo nastříhaná po kusech v cenně cca 7,- Kč / kus. Ta v roli je kvalitnější.). Jak se to dává rozepisovat moc nebudu, je na to mnoho video návodů na youtube. Důležité je hlavně to, že pásku je potřeba na konci shaftu zamotat a tím shaft defektu „uzavřít”, aby solvent nenatekl zbytečně do hole a celý proces nasazování šel lépe.

6. Solvent – Páska je na holi upevněné na stole. Nalejeme solvent do gripu a protřepeme (prsty ucpeme oba otvory. Já spodní ucpávám týčkem). Následně polejeme solventem i pásku (já většinou jen vyleju solvent z gripu na pásku). Je opravdu důležité, aby była komplet celá páska opravdu fest mokrá. Jinak Grip Solvent stoji litr cca 600,- Golfsmith. Lze koupit i mnohem menší balení, ale člověk si musí dát pozor, aby mu nedošel v pulce procesu.

7. Nasazení – A teď přichází chvíle pravdy. Grip musíte nasadit na konec shaftu a pak defakto jedním pohybem plynule a rychle nasadit. Pokud se zaseknete v půlce nebo vám povolí svěrka (je to i dost o síle občas), pak je to špatné a zpravidla je potřeba udělat vše od začátku (a o grip i materiál jste přisli...).

Úplná sranda to není a chce to trošku vychytat. Počítejte s tím, že první asi zničíte. Nicméně raketová věda to též není.
 
Upraveno:
Kolik si toho zničil, než ti to začalo jí
Zničil jsem reálně jen jeden grip. Nicméně parkrát bylo na mále. On né každý grip jde stejně snadno nasadit. GP či Lamkin jdou krásně, s BW je to o dost těžší.
Ted už umím spoustu věcí zachránit (tedy i když se to zasekne, tak to umím dodělat), takže už je to dobré.
 
Jestli mohu, nejdůležitější je sundat starý grip bez poškození shaftu , osvědčil se mi kompresor tlakový vzduch do dírky gripu a tenkou jehlicí pod grip obkroužit a jde dolu, obvykle zůstane ne poškozena i páska, pokud lepí nechám ne výměním, dá se koupit dělená na grip nebo v kotouči. Jinak takovým zahnutý nožem podélně rozříznout a sundat. Nasazení, ucpat dírku gripu a ten vylít sorbentem a nejlépe namočit , potřít , i shaft. Nasadit, ryskou gripu na střed hlavy hole, pokud má rysku nebo nápis. Sorbente se dá nahradit někdo glicerínem jiný saponátem. Jde o to aby to klouzalo při nasazení a poté vyschlo a přilepilo. Obvykle schne do druhého dne.
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
osvědčil se mi kompresor tlakový vzduch
Tohle jsem videl na youtube a je to pecka! U me naprosto nehrozi... kompresor v kuchyni nemame. :D

Btw. Nemas zkusenost s SuperStroke putter gripy, jestli to jde vzduchem sundat?
 
Tak, než jsem si pořídil kompresor tak jsem pumpoval pumpičkou, nejlépe na kola ta co ne ni stoji se má větší obsah , ale musíte být dva.
S tím saponátem je to vychytávka kterou jsem okoukal při lepení reklam na sklo, postříkali sklo saponátovým roztokem a poté umísťování pohybem po skle do polohy. Nemusí se kupovat ten dráhy spec roztok. Obecně gripy sundávaji běžně tim spec bodcem kroužením kolem shaftu, když jsem poprvé vyzkoušel pumpičku tak se mi starý grip nafoukl !? Tak jsem mu pomohl tenkou delší jehlicí´a šlo to . Z toho usuzuji, že takhle půjde jakýkoliv grip.
 
Kompresor je fajn, premyslim o nem taky .., i kdyz prave opacne, k nasazovani gripu, hlavne u patru, kde ho menim temer dle nalady a neni tak dynamicky zatizen. Na golfwrx jde o tom najit romany ...
Kazdopadne mam ted takhle nasazeny tri kusy, nic se volne neprotaci, sundat nebo nandat novy je zalezitosti 5 sekund ... a uz ani ty divne pohledy na benzince mi nevadi :D jen si clovek musi nosit vlastni jehlu ...
 
S jakou paskou jste spokojeni a kde ji kupujete?
A jaky solvent pouzit (pripadne alternativu)?

Nechápu co je na solventu na gripy tak nehorázně drahé. Používám místo soventu obyčejný technický benzín a funguje to úplně stejně spolehlivě...
Mimochodem, vypadá to, že Golfsmith skončil, nefungují jejich stránky....
 
Nechápu co je na solventu na gripy tak nehorázně drahé. Používám místo soventu obyčejný technický benzín a funguje to úplně stejně spolehlivě...
Mimochodem, vypadá to, že Golfsmith skončil, nefungují jejich stránky....

Golfsmith v USA v podstatě zbankrotoval a koupil ho Dick's Sporting Goods, který zachoval cca 30 prodejen. V ČR nemáme z Golfsmithem v USA prakticky jinou vazbu než název. Web nám nešel teď jen asi jeden den, protože byl postaven na Joomle a někdo tu verzi komplet hacknul. To akorát zřejmě urychlí naši transformaci pod nezávislou značku GolfGear, protože dlouhodobě používat značku Golfsmith už nebude mít smysl.

Jinak ale veškeré věci na servis, gripy a shafty budem distribuovat dál na to nemá konec Golfsmithu v USA žádný vliv, od nich jsme tento sortiment stejně neměli.

Solvent je z hlediska použitelnosti mnohem lepší než technický benzin a hlavně je netoxický a nedestruktivní k tomu kdo s ním manipuluje. Když si někdo s technickým benzinem vymění gripy na jednom setu za rok tak je to v pohodě, ale dlouhodobě (denně) se s tím dělat nedá. Je určen pro profesionální dílny a navíc se dá recyklovat, velká část se dá zachytit a použít opakovaně. To je jeden důvodů, proč je dražší - no a pak taky to, že má zcela jiné složení a systém produkce než technický benzin, a taky se ho prodá obecně mnohem menší množství než technického benzinu (takže zde fungují obecné zákony ekonomie)
 
Zdravím, dočetl jsem se u různých videí, že pásku a grip stačí polít vodou. CO je na tom prosím pravdy a je to opravdu možné? Nejsem si jistý, jestli není třeba nějak aktivovat lepidlo na pásce a zda toto voda zvládne. Díky za odpovědi
 
Vážení a milí, díky všem za rady ohledně výměny gripů. Velice oceňuji rady nejen ohledně náhražky solventu za technický benzín a hlavně fintu na sundávání starého gripu pomocí kompresoru!!! Před rokem jsem si chtěl zkusit zahrát seniorské hole a tak jsem si je nechal prodoužit o 2 palce. Starý pán to u Hradce dělá asi na koleně, tak tam dává dřevěné kolíky. Polovinu jsem po týdnu vrátil neboť se uvolnili. Teď po zimě jsou zase volné a ptám se, zdali někdo má zkušenost s jiným druhem prodloužení holí než s dřevěnými kolíky? Nebo čím to pořádně slepit? Dvousložkové lepidlo a na jakou váhu/cm2 zvolit lepidlo? Díky za rady
 
Vážení a milí, díky všem za rady ohledně výměny gripů. Velice oceňuji rady nejen ohledně náhražky solventu za technický benzín a hlavně fintu na sundávání starého gripu pomocí kompresoru!!! Před rokem jsem si chtěl zkusit zahrát seniorské hole a tak jsem si je nechal prodoužit o 2 palce. Starý pán to u Hradce dělá asi na koleně, tak tam dává dřevěné kolíky. Polovinu jsem po týdnu vrátil neboť se uvolnili. Teď po zimě jsou zase volné a ptám se, zdali někdo má zkušenost s jiným druhem prodloužení holí než s dřevěnými kolíky? Nebo čím to pořádně slepit? Dvousložkové lepidlo a na jakou váhu/cm2 zvolit lepidlo? Díky za rady
Zde máš odkazy
 
A lepidlo asi čím silnější tím lepší, ale zrovna na tom vršku hole asi úplně stačí nějaký standardní.. Mj jsem lepil několik hlav dvousložkovým ani nevím jakým a ani na driveru nikdy nepovolila..
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom