Disc golf, foot golf atp.

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 23
P/L
Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze
Ať chceme nebo ne, alternativní způsoby využívání (nejen) golfového hřiště jsou už nějaký pátek s námi. :) I na českých hřištích.

Discgolf je vychází z pravidel golfu, jen s tím rozdílem, že se používají létající talíře. Každý hráč se pak snaží na co nejmenší počet hodů umístit disk do discgolfového koše. Tato poutavá hra láká svou jednoduchostí a zábavou současně. Půvabem jsou jasná pravidla a herní prostředí.
http://www.discgolf.cz/

Footgolf - Na základě spojení fotbalu a golfu vznikl v Holandsku roku 2008 sport nazvaný Footgolf. Výchozím faktorem pro vznik footgolfu byl Willem Korsten, který jako první připomněl, jak po trénincích v Tottenhamu Hotspur se někteří hráči snažili dostat míč z hřiště do šatny na co nejmenší počet kopů.
http://www.footgolf.cz/

Znáte? Líbí, nelíbí, hráli jste, zahráli byste si - co na to říkáte? Vše kolem těchto aktivit, hurá sem s tím. :)

TomasV

Aktivní člen
19.jamka:
Představení
WITB
Footgolf bych klidně zkusil. Mám takové divné tušení,že bych měl lepší výsledky než teď s "klasikou" vzhledem k 18-ti letům aktivního hraní :cool:

mkopcak

Guru fóra
Rok ZK
2010
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
10,0
P/L
Pravák
Rozhodčí ČGF
II.třída
Golf. trenér
ČGF 3.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Můj švih
Delší dobu hledám něco, čím bych naše aktivity v Hořehledech rozšířil. Předloni padl můj pohled na Footgolf a přiznám se, že z původního nadšení jsem brzy vystřízlivěl. Pánové z asociace se prezentovali jakožto vlastníci nějakého knowhow, kterým bych musel za každého svého hráče platit a dál už jsem ani neposlouchal. Navíc mne teda zklamalo to, že myšlenkou není přilákat lidi z mimogolfového prostředí, protože pravidla jsou v podstatě totožná s golfem, včetně dresscode atd.

Ale existuje ještě něco jménem Fotbalgolf, což je v podstatě minigolf s fotbalovým míčem. Respektive na jamce mohou být i umělé překážky a většinou nedosahuje velikosti a délky běžných footgolfových jamek. A to už mi jako zajímavé přijde, rozhodně pro děti.

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 23
P/L
Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze
Pánové z asociace se prezentovali jakožto vlastníci nějakého knowhow, kterým bych musel za každého svého hráče platit a dál už jsem ani neposlouchal. Navíc mne teda zklamalo to, že myšlenkou není přilákat lidi z mimogolfového prostředí, protože pravidla jsou v podstatě totožná s golfem, včetně dresscode atd.
To jsem netušil, že je to oficiální federace, koukám na ten jejich web v čr (http://www.footgolf.cz/pravidla-hry/) a tedy, že bych na footgolf nutně musel mít tričko s límečkem, to tedy nic pro mě. Překvapily mě i pravidla, máš pravdu - 44 stran pohodového čtení (po stažení). Dost mě tedy zarazilo, že se platí za každého svého hráče? Myslel jsem si, že je to víc na pohodu a spíše na zpestření, ne že je kolem toho taková "sešněrovanost".

Mně asi zatím nejvíc zaujal diskgolf, talířem házím rád, vejde se v pohodě do batohu a přijde mi to zajímavější, ne něco s kopacím míčem. Líbí se mi i přenositelnost disku a celkově i možnost hry v podstatě kdekoli. Ten fotbalgolf taky nevypadá špatně, ale to mě u přijde skutečně jako spíše větší adventure golf.

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 23
P/L
Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze
ad zmíněný fotbalgolf, tady je pěkné promo video z Novy, pořad Víkend (2015), pro ty, co o tom nevěděli :)

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
Pravák
Značka
Mizuno, Cobra, Cleveland, Bettinardi
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze
Znam lidi co aktivne hraji disc. Uplne jina sorta lidi nez golfiste.

Ad foot: v arene tusim jeden z treneru byl zakladatel te cz asociace. Bavil jsem se s nim o tom a maji tam i cvicnou jamku :))

Lukas

Aktivní člen
Rok ZK
2013
Klub
Marina Praha
HI (HCP)
8,5
P/L
Pravák
Značka
Mizuno
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
WITB
Obě varianty mi přijdou jako skvělá zábava, jen mám bohužel celkem špatné zkušenosti se začleněním footgolfu do klasického golfového hřiště.
Zkušenost 1. - Předboj, byť jen akademie, ale napříč jamkami jsou i jamky na footgolf. Letos jsem se tam 2x setkal s lidmi hrající footgolf na hřišti souběžně se mnou. Poprvé to byly dvě party podnapilých angličanů, kterým bylo ukradený, že je někdo na hřišti s nimi a permanentně dělali rámus; podruhé pár kamarádů, kteří s pravidelnou přesností kopli balón naším směrem přesně ve chvíli našeho odpalu, doprovázeno patřičným křikem a následným výbuchem smíchu.
Zkušenost 2. - Botanika, souběžně s námi odstarotavala skupinka asi 6ti dětí s jedním dospělým (vypadal jako jejich trenér), děti běhaly po celé ferweji a jejich dospělý dozor tam byl spíš navíc, než že by je hlídal. S ohledem na to, jsme na každou ránu čekali, protože nikdo z nás si nevezme na triko, že omylem nějaké děcko trefí, protože to za to nemůže.
Takže po těchto zkušenostech, za sebe říkám: discgolf a footgolf ano, ale pokud provozovatel nedokáže zajistit kvalitně souběžný provoz, tak by měla být hřiště někde odděleně

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
Pravák
Značka
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze
Jinak disc golf se nehraje na golfovych hristich, ale v parcich.
To je velka vyhoda oproti footgolfu, ktery vznikl spise jako alternativni vyuziti golfoveho hriste negolfisty. :)

Jinak problemy z toho vychazejici jsou asi zrejme: fotbalista proste nezna golfovou etiku a pravidla... pohyb po hristi soubezne s golfisty je dle meho neresitelny. Oddelene casy nebo hriste.

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 23
P/L
Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze
Jinak disc golf se nehraje na golfovych hristich, ale v parcich.
To je velka vyhoda oproti footgolfu, ktery vznikl spise jako alternativni vyuziti golfoveho hriste negolfisty.
To máš sice pravdu, ale myslím, že nic nebrání tomu, ho případně i hrát na golfovém hřišti (jasně, problémy asi budou). Btw. seznam a mapa českých diskgofových hřišt je třeba tu http://www.prodiscgolf.cz/clanky/seznam-discgolfparku/

Jinak problemy z toho vychazejici jsou asi zrejme: fotbalista proste nezna golfovou etiku a pravidla... pohyb po hristi soubezne s golfisty je dle meho neresitelny. Oddelene casy nebo hriste.
Jak padlo už výše, footgolf je docela striktní na pravidla, tedy pokud je to footgolf. Co jsem koukal na jejich příručku - fuj. Ze stručných pravidel na http://www.footgolf.cz/pravidla-hry/

Marshal má právo vykázat z hřiště hráče kteří nedodržují golfovou etiketu a nechovají se dle pravidel slušného chování zejména pak v případech:
  • chovají se hlučně a vyrušují okolní hráče (bráno v potaz, že se při hře nemluví, nechodí a nijak nenarušuje koncentrace golfisty, či footgolfisty zrovna, když je v přípravě na úder)
  • nerespektují tempo hry a zdržují golfisty, kteří jdou za nimi
  • úmyslně poškozují svou hrou, či chováním travnaté plochy
  • opakovaně nerespektují nařízení marshala, či vedoucí recepce
  • nemění pořadí jamek a neopakují již zahrané rány, příp. jamky
  • nedodržují maximální počet osob ve flightu (4 osoby)
  • vstupují, či hrají z jamkoviště pro golfisty (místa, kde jsou umístěny jamky pro golfisty)
  • hráči nechávají hrát doprovod, který nemá zaplacené fee na hřiště
Marshal je osoba odpovědná za chod na hřišti. Je oprávněná vykázat kteréhokoliv hráče, který se provinil v některých výše zmíněných bodech, či porušuje provozní řád areálu. Hráči zaniká nárok na vrácení vstupního poplatku.

Btw. oficiální pro náhled pravidla footgolfu v angličtině viz příloha - 47 stran :)

Přílohy

mkopcak

Guru fóra
Rok ZK
2010
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
10,0
P/L
Pravák
Rozhodčí ČGF
II.třída
Golf. trenér
ČGF 3.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Můj švih
Jak padlo už výše, footgolf je docela striktní na pravidla, tedy pokud je to footgolf. Co jsem koukal na jejich příručku - fuj. Ze stručných pravidel na http://www.footgolf.cz/pravidla-hry/
Ono to má svoji logiku, protože se prostě hráči pohybují na stejném prostoru jako golfisté, musí tedy respektovat stejná pravidla. Tedy alespoň mi není známo, že by footgolfové hřiště existovalo někde samostatně. A to má svá pozitiva i negativa, záleží na tom, co hledáš.

Já si čím dál tím víc myslím, že vystřihnout tu ten fotbalgolf v nějaké 9ti jamkové podobě by mohlo bejt docela supr.

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
Pravák
Značka
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze
To máš sice pravdu, ale myslím, že nic nebrání tomu, ho případně i hrát na golfovém hřišti (jasně, problémy asi budou). Btw. seznam a mapa českých diskgofových hřišt je třeba tu http://www.prodiscgolf.cz/clanky/seznam-discgolfparku/
Touto optikou lze rici, ze nic nebrani hrat na golfovem hristi treba poker. :)

Pointa je jinde: discgolf nepotrebuje vubec krasny travnik. Tzn. hrat ho na golfovem hristi nema smysl. Jamky jsou kratsi, prekazky se voli uplne jinak (prehozeni neceho ci prustrel mezi stromy). A nakonec jamka je dost bizardni a ohyzdne zarizeni, ktere na normalnim hristi by zbytecne prekazelo...

RobertSlajs

Guru fóra
Rok ZK
2012
Klub
ČGK
HI (HCP)
22,4
P/L
Pravák
Značka
Mizuno
19.jamka:
Představení
WITB
V Písku - Kestřanech je footgolfové hřiště hned u nomálního golfového, v podstatě uvnitř, mezi jamkami:
http://golfresortpisek.cz/footgolf/
Nikdy mě to ale moc nelákalo zkusit, když jsem tam hrál, ani jsem tam nikoho hrát neviděl.

Pechy

Aktivní člen
footgolf a fotbalgolf je rozdíl ... nic méně, v Litomyšli máme druhé nejstarší hřiště fotbalgolfu v ČR .. jsou to dvě "osmnáctky" .. mistrovská + public, bezva zábava pro celou rodinu .. jsem tam dost často, jak pracovně, tak za zábavou .. majitelé Pavel Wetter a Tomáš Neuman jsou zakladateli a GURU tohoto sportu v ČR

WebGolf.cz
Velký dík za spolupráci a podporu 19.jamky v roce 2020 patří (více info):
Nahoru Bottom