Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Blog Deníček golfového manažera 31. – Normování

4. Pokud si vezmu tvůj příklad. Tak nespravedlnost pohlaví definuješ na příkladu - turnaji smíšeném, od 8 do 15 let, kdy všichni hrají z červených odpališť. Když otočím tvou otázku. Je pak spravedlivé, aby 8-letá holčička hrála ze stejných odpališť ( tj. plnohodnotných odpališť pro ženy bez ohledu na věk ) jako 15 letý kluk a to jen s náskokem 4 stb. bodů ( který hraje z odpališť určených pro ženy ) ?
Jsem rád, že jsi potvrdil můj názor, že chybí „žákovské” normy pro jednotlivá odpaliště, i když jsi to tak vlastně nemyslel 🤭
 
Přijde mi jako nesmysl, že ženy hrající z už tak kratších odpališť (což má být to vyrovnání mezi muži a ženami) mají ještě jiný hrací hcp a to z 90% vyšší, než muži. Např muž s HCP 0 má hrací hcp 1 a žena s HCP 0 má hrací hcp 3 - proč? Neměla by platit stejná tabulka pro ženy i muže se svých odpališť? Pak jsou smíšené kategorie nefér a i samotný hcp je dost neodpovídající.
Tak ono to nejspíš souvisí s tím, že velmi často nejsou ženská odpaliště dostatečně daleko od mužských (resp. celková délka hřiště pro ženy je větší, než by odpovídalo rozdílu normy), takže je to pak „kompenzováno” ranami navíc.
 
Tak ono to nejspíš souvisí s tím, že velmi často nejsou ženská odpaliště dostatečně daleko od mužských (resp. celková délka hřiště pro ženy je větší, než by odpovídalo rozdílu normy), takže je to pak „kompenzováno” ranami navíc.
Kdyby to co oba píšete byla pravda, pozorovali bychom mnohem více žen na prvních místech v jednotlivých turnajích. Nemám statistiky z jiných hřišť, ale u nás je žena odnášející si pohár ve smíšené kategorii s muži naprostou výjimkou...
 
Kdyby to co oba píšete byla pravda, pozorovali bychom mnohem více žen na prvních místech v jednotlivých turnajích. Nemám statistiky z jiných hřišť, ale u nás je žena odnášející si pohár ve smíšené kategorii s muži naprostou výjimkou...
Tak třeba je odpuzuje osoba rozhodčího u Vás :-D, tak jsou v nervu .....
 
Kdyby to co oba píšete byla pravda, pozorovali bychom mnohem více žen na prvních místech v jednotlivých turnajích. Nemám statistiky z jiných hřišť, ale u nás je žena odnášející si pohár ve smíšené kategorii s muži naprostou výjimkou...
A není to třeba i tím, že nejsou tak soutěživé a míň trénují? Otázkou je i podíl žen a mužů ve startovním poli, složení startovního pole ve vztahu k HI atd. To by opravdu bylo na docela obsáhlou analýzu, proč nejsou ženy tak často „na bedně”.

A jen na okraj - o tom, že většina hřišť je z červených pro ženy těžší než pro muže ze žlutých, svědčí hodnota CR.
Příklad Hořehledy:
muži žluté CR=67,5
ženy červené CR=69,5
takže v průměru pak mají ženy hrací HI o 2 rány vyšší (otázkou pak zůstává, zda umí ty dvě rány „navíc” efektivně využít).
 
Kdyby to co oba píšete byla pravda, pozorovali bychom mnohem více žen na prvních místech v jednotlivých turnajích. Nemám statistiky z jiných hřišť, ale u nás je žena odnášející si pohár ve smíšené kategorii s muži naprostou výjimkou...
To je ale jednoduchá statistika, prostě je žen míň, proto se tak často neumisťují.
 
Tak ono to nejspíš souvisí s tím, že velmi často nejsou ženská odpaliště dostatečně daleko od mužských (resp. celková délka hřiště pro ženy je větší, než by odpovídalo rozdílu normy), takže je to pak „kompenzováno” ranami navíc.
To si nemyslím, ne tedy všude. Navíc pozice dámských odpališť daleko častěji eliminuje překážky, které jamka nabízí. Např. Slapy jamka 4, všichni hrají přes vodu, jen ženy hrají kolem vody. Muži hrají přes příkop, ženy už jsou za ním. Muži hrají kolem stromů, ženy mají lepší úhel. Takových příkladů bych mohl jmenovat bezpočet. Nejlepší příklad byla kdysi 7. jamka na Čerňáku, muži hráli přes rokli asi 350m a ženy měly odpaliště za roklí a ke greenu 180m ... :D 4 PAR...

Tohle je něco, co mi vrtá hlavou už od začátku, co golf hraju. Nechci zpochybňovat ženské golfové dovednosti, ale mají prostě mnohonásobně lehčí hřiště a ještě k tomu vyšší hrací hcp :)
 
To si nemyslím, ne tedy všude. Navíc pozice dámských odpališť daleko častěji eliminuje překážky, které jamka nabízí. Např. Slapy jamka 4, všichni hrají přes vodu, jen ženy hrají kolem vody. Muži hrají přes příkop, ženy už jsou za ním. Muži hrají kolem stromů, ženy mají lepší úhel. Takových příkladů bych mohl jmenovat bezpočet. Nejlepší příklad byla kdysi 7. jamka na Čerňáku, muži hráli přes rokli asi 350m a ženy měly odpaliště za roklí a ke greenu 180m ... :D 4 PAR...

Tohle je něco, co mi vrtá hlavou už od začátku, co golf hraju. Nechci zpochybňovat ženské golfové dovednosti, ale mají prostě mnohonásobně lehčí hřiště a ještě k tomu vyšší hrací hcp :)
Ano, vidím to podobně. Ženská odpaliště opravdu bývají většinou doslova ,,za vodou''. Nejde si toho nepovšimnout.
 
To je ale jednoduchá statistika, prostě je žen míň, proto se tak často neumisťují.
Včera jsem hrál turnaj - 3 smíšené kategorie
Počet startujících 65: 8 žen (12,3%), 57 mužů (87,7%)
Počet míst "na bedně" 9
3 ženy na bedně znamenají, že obsadily 33,3% umístění v TOP3, tudíž muži obsadili 66,6% umístění v TOP3. Čili podstatně méně než činil podíl jejich účastí.
A dále - 37,5% žen ze všech startujících žen se umístilo v TOP3, zatím co pouze 10,5% mužů ze všech startujících můžu dosáhlo na TOP3.

Takže tento jediný ( a nemyslím si, že výsledkově vyjímečný) turnaj ukazuje, že naopak ženy se umísťují častěji, než by odpovídalo jejich zastoupení ve startovním poli ;)

Ale seriózně - byl by třeba daleko větší statistický vzorek, aby bylo možno tvrdit nebo vyvrátit to, cos napsal ty nebo @mkopcak ohledně umístění žen v turnajích.
 
To si nemyslím, ne tedy všude. Navíc pozice dámských odpališť daleko častěji eliminuje překážky, které jamka nabízí. Např. Slapy jamka 4, všichni hrají přes vodu, jen ženy hrají kolem vody. Muži hrají přes příkop, ženy už jsou za ním. Muži hrají kolem stromů, ženy mají lepší úhel. Takových příkladů bych mohl jmenovat bezpočet. Nejlepší příklad byla kdysi 7. jamka na Čerňáku, muži hráli přes rokli asi 350m a ženy měly odpaliště za roklí a ke greenu 180m ... :D 4 PAR...

Tohle je něco, co mi vrtá hlavou už od začátku, co golf hraju. Nechci zpochybňovat ženské golfové dovednosti, ale mají prostě mnohonásobně lehčí hřiště a ještě k tomu vyšší hrací hcp :)
Už to tu bylo napsáno dříve - překážky pro normu nehrají takovou roli jako délka hřiště ;)
 
Už to tu bylo napsáno dříve - překážky pro normu nehrají takovou roli jako délka hřiště ;)
Z logiky věci je to ale špatně. Přece když budu mít (vymyšlená jamka) 3PAR kde:

muži:
180m, rána přes vodu, kolem stromů, z vyššího kopce

ženy
160m, rána už je bez vody, stromy za nimi a hrají po rovině

Takže podle normy hřiště je to pro ženy těžší jamka, protože to mají daleko a proto se jim přidá rána navíc? Což je ale logicky a herně naprostá blbost.

Mimochodem nikde jinde (zahraničí) jsem tak propastné rozdíly v hracím hcp neviděl.


Další věc, proč ženy nemají modré odpaliště sloučené se žlutými, odkud hrají muži? Žena s hcp kolem 5 by měla být tak dobrá, aby zvládla zahrát hřiště z mužských odpališť. Pro ženy jsou žluté odpaliště brány jako černé pro muže a odpusťte mi, ale žena profesionálka má v průměru delší odpaly, než muž amatér a mnohem přesnější hru, takže logické by bylo sestavení odpališť:

červené - ženy
žluté - muži/single hcp ženy
modré - pro ženy
bílé - single hcp muži
černé - pro muži

Pro zajímavost se podívejte, jaký hrací hcp má žena ze žlutých oproti muži hrajícímu ze žlutých. Chápu, že tam má být rozdíl, ale viděl jsem i hřiště, kdy žena s hcp 10 měla ze žlutých hrací 24 a muž 11 :) a nemyslím si, že jsou ty odpaliště od sebe tak daleko, aby tam byl rozdíl 13 ran... :)

A schválně se podívejte na průměrné výsledky ženy s učitým hcp vs výsledky mužů s podobným hcp, výkonnostně v single hcp to odpovídá zhruba rozdílu 2-3 hcp bodů, kdy muž s hcp 0 hraje na sebe a žena s hcp 0 hrace výsledky odpovídající hcp 2-3.


Znovu zdůrazňuji, že to není namířeno proti ženám, jsem rád, že s námi hrajete. Jen mi jde o ten podivný systém, na kterém je to založeno.
 
Upraveno:
Z logiky věci je to ale špatně. Přece když budu mít (vymyšlená jamka) 3PAR kde:

muži:
180m, rána přes vodu, kolem stromů, z vyššího kopce

ženy
160m, rána už je bez vody, stromy za nimi a hrají po rovině

Takže podle normy hřiště je to pro ženy těžší jamka, protože to mají daleko a proto se jim přidá rána navíc? Což je ale logicky a herně naprostá blbost.

Mimochodem nikde jinde (zahraničí) jsem tak propastné rozdíly v hracím hcp neviděl.


Další věc, proč ženy nemají modré odpaliště sloučené se žlutými, odkud hrají muži? Žena s hcp kolem 5 by měla být tak dobrá, aby zvládla zahrát hřiště z mužských odpališť. Pro ženy jsou žluté odpaliště brány jako černé pro muže a odpusťte mi, ale žena profesionálka má v průměru delší odpaly, než muž amatér a mnohem přesnější hru, takže logické by bylo sestavení odpališť:

červené - ženy
žluté - muži/single hcp ženy
modré - pro ženy
bílé - single hcp muži
černé - pro muži

Pro zajímavost se podívejte, jaký hrací hcp má žena ze žlutých oproti muži hrajícímu ze žlutých. Chápu, že tam má být rozdíl, ale viděl jsem i hřiště, kdy žena s hcp 10 měla ze žlutých hrací 24 a muž 11 :) a nemyslím si, že jsou ty odpaliště od sebe tak daleko, aby tam byl rozdíl 13 ran... :)

A schválně se podívejte na průměrné výsledky ženy s učitým hcp vs výsledky mužů s podobným hcp, výkonnostně v single hcp to odpovídá zhruba rozdílu 2-3 hcp bodů, kdy muž s hcp 0 hraje na sebe a žena s hcp 0 hrace výsledky odpovídající hcp 2-3.


Znovu zdůrazňuji, že to není namířeno proti ženám, jsem rád, že s námi hrajete. Jen mi jde o ten podivný systém, na kterém je to založeno.
Myslím, že systém normování je dán mezinárodně, ale možná existuje nějaká "česká výjimka" 🤭

Jinak to "tvoje" rozdělení odpališť - na spoustě hřišť (tedy tam kde jsou) jsou modrá pro Single HI ženy, ale obvykle bývají předsunutá žlutým. Čest Kunětické Hoře, kde se toho nebáli a prohodili modrá a žlutá odpaliště.
 
Jinak to "tvoje" rozdělení odpališť - na spoustě hřišť (tedy tam kde jsou) jsou modrá pro Single HI ženy, ale obvykle bývají předsunutá žlutým. Čest Kunětické Hoře, kde se toho nebáli a prohodili modrá a žlutá odpaliště.
Vím, barvu jsem ponechal, ale přiřadil ji PRO ženám tak, aby to dávalo smysl. Původní modré bych prostě sloučil s muži.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom