Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Blog Deníček golfového manažera 5. – Kolik to stojí?

mkopcak

Guru fóra
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
8,0
Právě jsem publikoval článek:

Deníček golfového manažera 5. – Kolik to stojí?

Blog  Deníček golfového manažera 5. – Kolik to stojí?

Při bloudění golfovým světem narážím v pravidelných intervalech na to, že golf je vlastně pořád nějakej drahej a přestože se všichni svorně snažíme tvrdit, že je to sport pro každýho, tak to vlastně tak uplně pravda není. A znám spoustu lidí, co je pro ně feečko nad 1 000 Kč neakceptovatelné...

Diskuse a komentáře k článku vítány.
 
Upraveno moderátorem:
@mkopcak tleskam!
Konecne to nekde nekdo takto napsal... me fakt casto uz vytaci lide, co maji predstavu, ze fee ma stat 85,- Kc.
a to nehlede na to, ze ta kalkulace jak sam pises je neuveritelne zjednodusena, a realne to bude nasobne vice.
 
@mkopcak tleskam!
Konecne to nekde nekdo takto napsal... me fakt casto uz vytaci lide, co maji predstavu, ze fee ma stat 85,- Kc.
a to nehlede na to, ze ta kalkulace jak sam pises je neuveritelne zjednodusena, a realne to bude nasobne vice.

Určitě, ta návratnost v reálném světě tohoto modelového příkladu bude někde kolem 30 - 40 let.
Na druhou stranu já sám patřím do skupiny, která velmi neochotně platí za fee víc než 1 000 Kč. Takže babo raď:).
 
Ta kalkulace je poučná, a jsem (stejně jako jan) rád, že to tu takhle hezky někdo znalý věci vyčíslil. Nepatřím k lidem co si myslí, že za málo peněz je možné dostat hodně muziky, ale v jedný věci bych ti trochu oponoval. Pokud si chceš sám bez vnějších zdrojů postavit a provozovat golfové hřiště, nemůžeš podle mě počítat s návratností 15 let ani 30 let. To opravdu nemá smysl vůbec začínat. Takže ani tu kalkulaci nemůžeš na těch 15 let rozkládat. To je jako by sis koupil nízkoenergetický dům a počítal s tím, že za 15 let jeho kupní cena a provozní náklady budou nižší než nájemné ve srovnatelném bytě v paneláku.
 
Ta kalkulace je poučná, a jsem (stejně jako jan) rád, že to tu takhle hezky někdo znalý věci vyčíslil. Nepatřím k lidem co si myslí, že za málo peněz je možné dostat hodně muziky, ale v jedný věci bych ti trochu oponoval. Pokud si chceš sám bez vnějších zdrojů postavit a provozovat golfové hřiště, nemůžeš podle mě počítat s návratností 15 let ani 30 let. To opravdu nemá smysl vůbec začínat. Takže ani tu kalkulaci nemůžeš na těch 15 let rozkládat. To je jako by sis koupil nízkoenergetický dům a počítal s tím, že za 15 let jeho kupní cena a provozní náklady budou nižší než nájemné ve srovnatelném bytě v paneláku.

Hodně záleží na úhlu pohledu. Pokud chceš golfové hřiště realizovat jako investici, tak na to jako na investici musíš nahlížet. Obecná poučka zní, že hodně dobrá investice se ti vrátí do 5ti let, průměrná do 10ti let a horší do 15ti let. Ale smyslem mého článku nebylo nahlížet na golf jako na něco, co se ti musí do 15ti let zaplatit. Použil jsem příklad 15ti let pouze jako mezník a ukázku toho, že návratnost takové investice tu určitě je, ale že zároveň není možné to hřiště prodávat za 500 Kč, ale spíše za dvojnásobek až trojnásobek. Což bude narážet u drtivé většiny golfistů. A tudíž je tu zajímavý nepoměr mezi ochotou platit za hřiště a realizací golfových hřišť, kterých je v ČR kupy, ale vydělává jich zjevně naprosté minimum. Jak je to možné? No pravděpodobně proto, že nikdo z majitelů je jako investici nepořizoval, důvodem byla spíš záliba a touha něco takového budovat. A tudíž vlastně řada ekonomických ukazatelů platných v běžném obchodním režimu na golf tak uplně vztažitelná nebude, protože už v prazákladu jejich existence nedává moc smysl:).
 
Pokud si chceš sám bez vnějších zdrojů postavit a provozovat golfové hřiště

A u tohohle bych se rád zastavil. Co je to vnější zdroj?:-D
 
A u tohohle bych se rád zastavil. Co je to vnější zdroj?:-D

To jsou třebas dotace z EU, kvůli kterým je v ČR tolik hřišť. Nebo ten investor, o kterém jsi psal, co nepostavil hřiště kvůli výdělku ale pro svojí radost. Jako provozovatele tě pak zajímají pouze náklady na provoz, údržbu a obnovu.
Když už jsem to zmínil, zajímalo by mě, jak by vypadal žebříček zemí dle počtu obyvatel na jednu devítku. Myslím, že tam budem hodně vysoko.
 
Hodně záleží na úhlu pohledu. Pokud chceš golfové hřiště realizovat jako investici, tak na to jako na investici musíš nahlížet. Obecná poučka zní, že hodně dobrá investice se ti vrátí do 5ti let, průměrná do 10ti let a horší do 15ti let. Ale smyslem mého článku nebylo nahlížet na golf jako na něco, co se ti musí do 15ti let zaplatit. Použil jsem příklad 15ti let pouze jako mezník a ukázku toho, že návratnost takové investice tu určitě je, ale že zároveň není možné to hřiště prodávat za 500 Kč, ale spíše za dvojnásobek až trojnásobek. Což bude narážet u drtivé většiny golfistů. A tudíž je tu zajímavý nepoměr mezi ochotou platit za hřiště a realizací golfových hřišť, kterých je v ČR kupy, ale vydělává jich zjevně naprosté minimum. Jak je to možné? No pravděpodobně proto, že nikdo z majitelů je jako investici nepořizoval, důvodem byla spíš záliba a touha něco takového budovat. A tudíž vlastně řada ekonomických ukazatelů platných v běžném obchodním režimu na golf tak uplně vztažitelná nebude, protože už v prazákladu jejich existence nedává moc smysl:).

Naprosto souhlasím, neměl jsem v úmyslu dávat oponenturu k tomu, cos psal, jen ukázat právě ten jiný úhel pohledu. ;)
 
Ono to vyjmutí ze zemědělského půdního fondu bude v dnešní době taky stát pár milionů korun! A řekl bych že je to v dnešní době ta nejzásadnější investice. Podle novýho se již neplatí jen za grýny a odpaliště jak to bylo v dobách minulých , ale i za dráhy. .. což bude ranec ... tipuji tak 4-5 mil. Kč za devítku
 
To ... Když už jsem to zmínil, zajímalo by mě, jak by vypadal žebříček zemí dle počtu obyvatel na jednu devítku. Myslím, že tam budem hodně vysoko.[/QUOTE]

Řekl bych ze budeme v průměru
 
Ono to vyjmutí ze zemědělského půdního fondu bude v dnešní době taky stát pár milionů korun! A řekl bych že je to v dnešní době ta nejzásadnější investice. Podle novýho se již neplatí jen za grýny a odpaliště jak to bylo v dobách minulých , ale i za dráhy. .. což bude ranec ... tipuji tak 4-5 mil. Kč za devítku

Spis nasobek te castky...:(
 
To jsou třebas dotace z EU, kvůli kterým je v ČR tolik hřišť. Nebo ten investor, o kterém jsi psal, co nepostavil hřiště kvůli výdělku ale pro svojí radost. Jako provozovatele tě pak zajímají pouze náklady na provoz, údržbu a obnovu.
Když už jsem to zmínil, zajímalo by mě, jak by vypadal žebříček zemí dle počtu obyvatel na jednu devítku. Myslím, že tam budem hodně vysoko.

Nechci dotace nijak obhajovat, ale ono to s nimi také není jednoduché. Aby na ně člověk dosáhl, musí splnit spoustu podmínek a použití dotace si dokázat obhájit. Nehledě na to, že naprosto drtivá většina z nich vyžaduje alespoň 40% spoluúčast, tzn. stejně do toho člověk jde se svým. A stále vnímám dotaci do golfového hřiště mnohem pozitivněji než do zemědělství, které s nějakým trvale udržitelným rozvojem a provozem nemá společného vůbec nic...
 
A co třeba clenove golfového klubu?
Ted jsem si jen tak letmo spocital jak to muze vypadat, když ten klub je opravdu velky.
Mam číslo 1713, tak prodpokladam, ze podobne číslo je počet clenu.
1700 * 1800 = 3mil eur rocne
plus nezname číslo fee a turnaju, kterých je tam pozehnane
ale zase nevim kolik mají zamestnancu, jak je vidavam kolem 10 az 20, a kolik stoji udrzba - to budou brutalni cisla.

Ale také to provozuje podnikatel, co vlastní 3 golfove hriste v Rakousku
 
Nejsou ty greeny na 9 trochu velke?

Nemyslím, v podstatě odpovídají našim v Hořehledech, byť ano, my je máme na poměry podobných hřišť malinko větší. Ale nijak zásadně.
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
A co třeba clenove golfového klubu?
Ted jsem si jen tak letmo spocital jak to muze vypadat, když ten klub je opravdu velky.
Mam číslo 1713, tak prodpokladam, ze podobne číslo je počet clenu.
1700 * 1800 = 3mil eur rocne
plus nezname číslo fee a turnaju, kterých je tam pozehnane
ale zase nevim kolik mají zamestnancu, jak je vidavam kolem 10 az 20, a kolik stoji udrzba - to budou brutalni cisla.

Ale také to provozuje podnikatel, co vlastní 3 golfove hriste v Rakousku

1. Záměrně jsem z kalkulace pro její přehlednost vynechal všechny další provozy (klub, recepce, driving, trenéři, restaurace, hotel, wellness,...). Řada těchto provozů má jinou vlastnickou a právní strukturu a nemusí nutně s provozem hřiště korespondovat.
2. My momentálně vydáváme členská čísla 15XX, členů máme 600. Ale je to klub od klubu různé, ale klidně to může být tak, že si svoje číslo rovnou vyděl dvěma. Ale jak jsem psal výše - to jsou peníze klubu a to nemusí automaticky znamenat peníze do provozu.
3. Pokud budu uvažovat členy, musím placená fee ze svého výpočtu snížit. Ale o kolik? Polovinu, třetinu, desetinu?
4. Turnaje jsou další aspekt provozu, který je určitě zajímavý. Jenže v tu chvíli je zase zavřené hřiště, takže jiné vstupy se nerealizují.

Co hřiště, to unikát. Každé je jiné, jinak náročné na provoz a údržbu. Každé má jiné doplňkové služby. Můj příklad je zcela teoretický a jsem rád, že vyvolává diskuzi, která nutí lidi přemýšlet nad tím, že ono to asi nebude tak, že z feečka za 1800 Kč dostává majitel 90%.
 
Většina funkčních golfových hřišť je ( co vím ) propočítávána rozpočtově tak, že roční ( i vstupní ) poplatky členů zaplatí kompletní údržbu za daný rok a ostatní příjmy ( denní fee, turnaje, restaurace, proshop atd... ) jdou částečně na úhradu ostatních nákladů a zároveň jsou z velké části již ziskem pro majitele hřiště. Hořehledy jsou ostatně typickým příkladem takového rozpočtu - za roční fee a vstupní poplatky nových hráčů letos i vyinkasují cca 3 000 000 Kč, což by jim předpokládám mělo pokrýt vlastní ( základní ) provoz hřiště...
 
Upraveno:
Většina funkčních golfových hřišť je ( co vím ) propočítávána rozpočtově tak, že roční ( i vstupní ) poplatky členů zaplatí kompletní údržbu za daný rok a ostatní příjmy ( denní fee, turnaje, restaurace, proshop atd... ) jdou částečně na úhradu ostatních nákladů a zároveň jsou z velké části již ziskem pro majitele hřiště. Hořehledy jsou ostatně typickým příkladem takového rozpočtu - za roční fee a vstupní poplatky nových hráčů letos i vyinkasují cca 3 000 000 Kč, což by jim předpokládám mělo pokrýt vlastní ( základní ) provoz hřiště...

Šmankote, můžu ty 3 000 000 Kč vidět? Nebo alespoň polovinu z nich:). Rád bych na tomto místě upozornil, že zde uvedený příklad nemá s ekonomikou Hořehled takřka nic společného...
 
Šmankote, můžu ty 3 000 000 Kč vidět? Nebo alespoň polovinu z nich:). Rád bych na tomto místě upozornil, že zde uvedený příklad nemá s ekonomikou Hořehled takřka nic společného...

Pokud vyberete od svých 600 členů ty poplatky, které jsou na Vašem webu, tak byste měli vidět cca 2 500 000 + k tomu vstupní poplatky nových členů ( netuším kolik ). Bude to asi méně než 3 milióny, ale ne zas tak o moc.Já ale jen chtěl naznačit, že dobrý rozpočet klubu není zas až tak moc závislý na denním fee, kolem kterého se tato diskuze točí.
 
Pokud vyberete od svých 600 členů ty poplatky, které jsou na Vašem webu, tak byste měli vidět cca 2 500 000 + k tomu vstupní poplatky nových členů ( netuším kolik ). Bude to asi méně než 3 milióny, ale ne zas tak o moc.Já ale jen chtěl naznačit, že dobrý rozpočet klubu není zas až tak moc závislý na denním fee, kolem kterého se tato diskuze točí.

1. Zcela zásadní problém je v tom, že peníze klubu nejsou peníze provozu a to v naprosto drtivé většině golfových resortů. Tudíž to nelze spojovat.
2. Klub nejsou jen dospělí členové.
3. Fee je naopak příjmem provozu, proto je nutné tyto dvě věci spojovat.
4. Platební morálka českých golfistů je z mé zkušenosti poměrně vachrlatá...
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom