Decisions on the Rules of Golf

RazoR

Aktivní člen
19.jamka:
Představení
WITB
Vzhledem k tomu, že zde máme tuto krásnou sekci o pravidlech :), je určitě více než vhodné lehce představit knihu "Rozhodnutí o pravidlech golfu" o jejíž existenci mnoho golfistů neví, avšak rozhodčí tuto knihu při rozhodování používají relativně často a mnohdy v ní naleznou odpovědi na zapeklité situace, které standardní kniha pravidel neřeší nebo není z výkladu pravidel zcela jasné jak správně rozhodnout.

Decisions on the Rules of Golf

Takto zní plný anglický název knihy. Jedná se skutečně o knihu formátu zhruba A5 s cca 700 stranami.
Jednoduše se dá říct, že se jedná o výklad pravidel specifickou formou, založenou na principu otázek a odpovědí.
Rozhodnutí jsou sbírkou více či méně neobvyklých golfových situací z celého světa (je jich něco přes tisíc), kdy popis situace je většinou ve formě otázky s následnou odpovědí obsahující korektní řešení.

Kniha vzniká ve spolupráci R&A a USGA a její aktualizace probíhá každé dva roky (tzn. 2x během platnosti standardních pravidel). Je členěna dle jednotlivých pravidel (které je zde vždy uvedeno ve svém plném znění) a následně jsou k jednotlivým pravidlům uvedeny příslušné situace a u některých i odkazy na podobné či související rozhodnutí.

Na konci je velmi sofistikovaně zpracovaný "dvojitý" rejstřík, který pomáhá rozhodčím v orientaci v knize a zásadně zrychluje práci s vyhledáním správného řešení situace. Specifický je svým uspořádáním, jelikož není seřazen dle pravidel, ale obsahuje nejdříve abecední seznam klíčových slov, dle kterých je pak seřazen hlavní rejstřík s odkazy na jednotlivá rozhodnutí. Pro rychlost vyhledávání je tedy klíčové umět s tímto rejstříkem pracovat.

Kniha se nepřekládá a je dostupná pouze v anglickém jazyce.
Pro získání mezinárodní licence či I. třídu je znalost práce s knihou Rozhodnutí nutná, už jen proto, že v testech pro tyto třídy je vždy obsažena sekce zaměřená přímo na rozhodnutí.

Jak lze knihu získat?
Pokud jste klubový STK a nebo rozhodčí vyšší třídy (mezinárodní, I.) knihu dostane od ČGF zdarma.
Pokud jste "obyčejný golfový smrtelník", ale přesto po knize toužíte - lze ji online zakoupit ze zahraničí nebo se případně obrátit na ČGF a ta jistě s pořízením knihy pomůže.
No a poslední varianta - díky tomu, že žijeme v 21. století a svět ovládají mobilní aplikace, nezůstává ani R&A a USGA pozadu a nabízejí aplikaci Decisions jako pro Android tak pro iOS.

Zde odkaz na všechny aplikace, které R&A nabízí: http://www.randa.org/apps
 
Upraveno:
WebGolf.cz
Velký dík za spolupráci a podporu 19.jamky v roce 2020 patří (více info):
Nahoru Bottom