Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

19.jamka 🩸 Daruj krev, zachráníš život. S 19.jamkou.

Výstřižek.JPG


Daruj krev, zachráníš život. S 19.jamkou.

Včera 4.11.2021 jsem byl na Staroměstské radnici v Praze převzít Zlatou medaili Prof. MUDr. Jana Janského, za 40 odběrů, v mém případě převážně plné krve. Byl jsem tam mezi odhadem cca několika desítkami dalšími obdobně oceněnými bezpříspěvkovými dárci krve určitě ze všech koutů Prahy a okolí. Získaná medaile (a obrovský klobouček všem, co dosáhnou Zlatých křížů za ještě více odběrů krve či jejích složek (80,120,160), lépe řečeno však nezištné, dlouhodobé a pravidelné pomoci, prostě vau!) mě potěšila, ale ještě víc mě potěšilo, že i včera na slavnostním ceremoniálu a i kdykoli na transfúzní stanici vidím kolem sebe různé lidi z různých oborů, věku, zálib, kteří neváhají a sem tam zajdou věnovat část sebe těm okolo nás. A nikdo z nás neví, komu naše krev pomůže, jestli malému, velkému, něčí mámě, tátovi, dítěti... Ale je nás bohužel málo.

krev.png 1e333afd-00ab-4187-b116-976ffcad7a32.jpg


V ČR v posledních letech nestačí počet nových dárců krve vyrovnat jejich úbytek daný věkem či nemocemi - např. v roce 2018 tak ubylo 15 tisíc dárců. Aby bylo dost krve pro naše nemocné, je třeba každoročně získávat 33.000 nových dárců krve! (více). S rozvojem dalších léčebných metod roste stále i potřeba krve získávané od dárců. V průměru dostane každý občan za svůj život 4x krevní transfúzi a 12x preparát vyrobený z krve.

Užitečné odkazy:


A proto tedy - 19.jamku, české golfové fórum, přihlašuji k podpoře Českého červeného kříže a k aktivní propagaci k bezpříspěvkovému darování krve.

Umí i Tvoje ruce odpálit míček z týčka daleko? Umí zahrát birdie, vyhrát se z rafu, zahrát desetimetrový jednopat? Umí se radovat a umí se i vztekat a házet holemi? Pak jistojistě umí i pravidelně jednou za několik měsíců zachraňovat životy. Je to jednodušší, než zahrát rovnou ránu. :up: Protože... třeba protože ani ty nikdy nevíš, kdy ji sám budeš potřebovat, až jednou ty nebo někdo z tvých blízkých... Ale hlavně protože, protože takto pomáhat, pokud alespoň trochu můžu a nebrání mi v tom věk, prodělané nemoci atp. i přes to chvilkové občasné nepohodlí a drobnou bolest, je A MUSÍ ZŮSTAT POŘÁD PROSTĚ NORMÁLNÍ. Vím, že je mnoho váhajících, kterým chybí ten první impuls, začít. Stejně jako u golfu. U Darování krve je to mnohem snažší. A dobrý pocit mnohem častější, než dobrý pocit ze své golfové hry. :)

Pro začátek, komu je to blízké a pokud chodíte darovat bezpříspěvkově krev kdekoli - přihlaš se a dej o sobě vědět i tu do vlákna. Budeme určitě motivací i ostatním, kteří třeba doposud váhají, nebo kteří si dali darovací pauzu a pořád mají spoustu výmluv - proč ne a že až za rok a tak... No a obráceně kdokoli kdo už dlouho váhá a úplně se necítí, oslovte kohokoli z nás - dodáme vám napoprvé odvahu, slovem, podporou, zkušenostmi a případně i doprovodem - přinejhorším se nás bude bát na jednom místě o trošku víc a sdíleně. :)

A co za to? Dobrý pocit a stoprocentně o 3 rány méně při každé naší golfové hře! 🏌️‍♂️⛳

Díky!

Aktivní bezpříspěvkoví dárci krve z řad golfistů 19.jamky (nebojte se nás oslovit, pokud napoprvé s dárcovstvím váháte! Dodáme odvahu!):

Dříve krev darovali (díky) a už nemohou:
 
Upraveno:
V práci mám tu první placku za 10 odběru, ale nic se nemá přehánět - když jsem chtěl jít na 5. odběr v roce (jestli je to po 10 týdnech? Možná 4. 🤷🏻‍♂️) tak už odmítnutí, ze krvinek málo, k tomu únava a častá nemoc…
Takže třeba za par let si taky dojdu pro Zlatou medaili, ale na Krize to chce lepší krvetvorbu 😅
 
Také chodím darovat a také na Vinohrady. Nemám zatím tolik odběrů, ale mám svůj příběh. Darovat krev jsem chtěla už snad v 18letech, ale skončilo to vytisknutím formuláře. Neměla jsem kolem sebe nikoho, kdo by chodil nebo kdo by o tom mluvil. A sama jsem se bála, jít do neznáma.

Až jsem poznala @requo, který pravidelně chodil a díky němu jsem začala konečně také. Po každém odběru jsem měla příjemný pocit, že jsem někomu pomohla. Nikdy jsem nepotkala sestru ani lékaře, který by byl nepříjemný. Pochopila jsem, jak to tam chodí.
Pro neznalé popíši. Kdo zná, přeskočí další odstavec.

Vlastě vše začíná večer před odběrem, kdy jsou některé potraviny potřeba vyřadit z jídelníčku a pak ráno. To i hodně doma pít. Beru si vždy i na cestu lahev s vodou. Ve Vinohradské nemocnici je nejdřív okénko registrace (jméno, kartička pojišťovny), kde dostanete několik papírů v deskách. Pak s kelímkem na záchod a pak na odběr malého vzorku krve, na test toho nejdůležitějšího a schválení, zda můžete ten den darovat. Mezitím v bistru čaj a suchý rohlík a vyplňování dotazníku. Následuje čekání na vyšetření doktorem - tlak, dýchání a zhrnutí dotazníku. Když je vše, jak má být, tak už se jde na to. Umýt předloktí a usednutí do odběrového křesla. Odběrový vpich, jen chvilka - sestry to mají v ruce. Když dostatečně předtím pijete, tak odběr dávky krve může trvat třeba jen 10 minut, někdy i méně. A je to. Ještě do bistra s poukázkou na chlebíček. Někdy poukázku měním za bonboniéru a odnáším těm, kteří o mně během odběru pečovali a povídali si. A pak hurá do práce. Kde jsem byla, prozrazují zavázané ruce - jedna z testovacího odběru a druhá z odběru samotného.

A teď zpět k mému příběhu. Darovat jsem byla 10x. Pak jsem podruhé otěhotněla a samozřejmě přestala dávat v těhotenství krev. Můj poporodní stav byl bohužel takový, že jsem akutně krev potřebovala. A to hodně! Všech 10 dávek, které jsem kdysi darovala. NĚKDO, kdo byl darovat, mi zachránil život a dvěma dětem maminku. Kdyby se nikdo (deset lidí) takový nenašel, tak bych to sem už nemohla napsat.

Po několika letech mohu krev opět darovat!Tak chodím! Krev potřebuje stále NĚKDO!🍀

Další odběr budu mít možný v polovině prosince. Pokud potřebuješ někoho, kdo by Tě podpořil, tak mi napiš a můžeme jít společně🙂.
 
Zobrazit přílohu 27718

Daruj krev, zachráníš život. S 19.jamkou.

Včera 4.11.2021 jsem byl na Staroměstské radnici v Praze převzít Zlatou medaili Prof. MUDr. Jana Janského, za 40 odběrů, v mém případě převážně plné krve. Byl jsem tam mezi odhadem cca několika desítkami dalšími obdobně oceněnými bezpříspěvkovými dárci krve určitě ze všech koutů Prahy a okolí. Získaná medaile (a obrovský klobouček všem, co dosáhnou Zlatých křížů za ještě více odběrů krve či jejích složek (80,120,160), lépe řečeno však nezištné, dlouhodobé a pravidelné pomoci, prostě vau!) mě potěšila, ale ještě víc mě potěšilo, že i včera na slavnostním ceremoniálu a i kdykoli na transfúzní stanici vidím kolem sebe různé lidi z různých oborů, věku, zálib, kteří neváhají a sem tam zajdou věnovat část sebe těm okolo nás. A nikdo z nás neví, komu naše krev pomůže, jestli malému, velkému, něčí mámě, tátovi, dítěti... Ale je nás bohužel málo.

Zobrazit přílohu 27716Zobrazit přílohu 27717


V ČR v posledních letech nestačí počet nových dárců krve vyrovnat jejich úbytek daný věkem či nemocemi - např. v roce 2018 tak ubylo 15 tisíc dárců. Aby bylo dost krve pro naše nemocné, je třeba každoročně získávat 33.000 nových dárců krve! (více). S rozvojem dalších léčebných metod roste stále i potřeba krve získávané od dárců. V průměru dostane každý občan za svůj život 4x krevní transfúzi a 12x preparát vyrobený z krve.

Užitečné odkazy:


A proto tedy - 19.jamku, české golfové fórum, přihlašuji k podpoře Českého červeného kříže a k aktivní propagaci k bezpříspěvkovému darování krve.

Umí i Tvoje ruce odpálit míček z týčka daleko? Umí zahrát birdie, vyhrát se z rafu, zahrát desetimetrový jednopat? Umí se radovat a umí se i vztekat a házet holemi? Pak jistojistě umí i pravidelně jednou za několik měsíců zachraňovat životy. Je to jednodušší, než zahrát rovnou ránu. :up: Protože... třeba protože ani ty nikdy nevíš, kdy ji sám budeš potřebovat, až jednou ty nebo někdo z tvých blízkých... Ale hlavně protože, protože takto pomáhat, pokud alespoň trochu můžu a nebrání mi v tom věk, prodělané nemoci atp. i přes to chvilkové občasné nepohodlí a drobnou bolest, je A MUSÍ ZŮSTAT POŘÁD PROSTĚ NORMÁLNÍ. Vím, že je mnoho váhajících, kterým chybí ten první impuls, začít. Stejně jako u golfu. U Darování krve je to mnohem snažší. A dobrý pocit mnohem častější, než dobrý pocit ze své golfové hry. :)

Pro začátek, komu je to blízké a pokud chodíte darovat bezpříspěvkově krev kdekoli - přihlaš se a dej o sobě vědět i tu do vlákna. Budeme určitě motivací i ostatním, kteří třeba doposud váhají, nebo kteří si dali darovací pauzu a pořád mají spoustu výmluv - proč ne a že až za rok a tak... No a obráceně kdokoli kdo už dlouho váhá a úplně se necítí, oslovte kohokoli z nás - dodáme vám napoprvé odvahu, slovem, podporou, zkušenostmi a případně i doprovodem - přinejhorším se nás bude bát na jednom místě o trošku víc a sdíleně. :)

A co za to? Dobrý pocit a stoprocentně o 3 rány méně při každé naší golfové hře! 🏌️‍♂️⛳

Díky!

Bezpříspěvkoví dárci krve z řad golfistů 19.jamky (nebojte se nás oslovit, pokud napoprvé s dárcovstvím váháte! Dodáme odvahu!):

Praha

  • @requo (Vinohradská nemocnice, Praha 10)
  • @RobertSlajs (Vinohradská nemocnice, Praha 10)
  • @Mirda (Vinohradská nemocnice, Praha 10)
Také jsem v mládí chodil dávat krev a i nějaké ocenění za počet odběrů ( kolik jich bylo to už si nepamatuju ) jsem dostal, ale nikde jsem to doma nenašel. Jediné co jsem našel byla lžička. To už teď nedávají??
20211107_162308.jpg
 
Já dávám v Kladně.
Až půjdu příště, podívám se do karty kolik těch odběrů přesně mám.
Jinak darování krve je pro mě ideální způsob jak pomoci druhým. Když jsem před lety přemýšlel, jak být alespoň trochu užitečný, uvědomil jsem si, že jsem hrozně línej a mám málo času. U darování krve obě tyto překážky padají takže pojďme do toho:up::)
 
Také jsem v mládí chodil dávat krev a i nějaké ocenění za počet odběrů ( kolik jich bylo to už si nepamatuju ) jsem dostal, ale nikde jsem to doma nenašel. Jediné co jsem našel byla lžička. To už teď nedávají??Zobrazit přílohu 27782
Jé, tu jsem taky dostal, čert ví, kde skončila. Dával jsem na vysoké, ale později už moji krev ze zdravotních důvodů nechtěli:(
 
Nikdy jsem dávat krev nemohla, ale máme v rodině jiné "zásluhy". Máma hned po promoci (1955) začala pracovat v nemocnici na interně v malém městě, kde o hematologické laboratoři a transfuzní službě neměl nikdo ponětí. Takže ona tam tohle vlastně vybudovala, celý profesní život to vedla a až téměř do svých 80 let tam vypomáhala. Sama i krev dávala. Takže lžičky, plakety a podobné artefakty taky doma máme.
 
Milé golfové kamarádky a golfoví kamarádi,dárkyně a dárci krve.Chtěl bych vám všem poděkovat za vaše dárcovství,kterým pomáháte zachraňovat životy :up::up::up::):):). I já jsem už třikrát potřeboval krev při operacích,které jsem během svého života absolvoval. Po vojně jsem s kamarády navštívil transfúzní stanici v Děčíně.Bohužel mi bylo řečeno,že moje krev není vhodná pro dárcovství :confused::confused: Takže velké díky vám všem dárcům ;););)
 
---
...málo krve hlásí třeba Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Aktuálně je na třetině obvyklých skladových zásob. Kritický je hlavně nedostatek krevní skupiny A plus i A minus, chybí ale též 0. Problém s krví má tato nemocnice přitom už několik měsíců a potýká se s ním většinu roku. Víc krve by potřebovala taky Fakultní nemocnice Motol. „Nyní máme hraniční množství eritrocitárních transfuzních přípravků. Snažíme se zabezpečit dostatek krví pro naše pacienty, ale v případě hromadného neštěstí bychom problém s okamžitým zajištěním měli. V tuto chvíli nelze jednoznačně říci, že chybí konkrétní krevní skupina, situace se mění podle aktuálních potřeb pacientů,“ komentovala pro Radiožurnál mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Malé zásoby krve má i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nebo fakultní nemocnice v Plzni a v Olomouci. Konkrétně v Olomouci chybí hlavně krevní skupina 0.
...
Dárcem může být téměř každý, kdo netrpí dlouhodobě nějakou nemocí a neužívá některé léky. Překážkou není ani tetování, tam je potřeba pouze dodržet zhruba půlroční lhůtu od aplikace. Důležité také je, aby dárci bylo mezi 18 a 65 lety a vážil víc než 50 kilogramů. Pokud byl v poslední době na očkování proti covidu-19, musí s odběrem počkat minimálně 7 dní.
---

zdroj: https://www.irozhlas.cz/zivotni-sty...mercni-odberova-centra-finance_2111061234_aur

PS: Tak kdo je zdravej a můžeme, rozhoupejme se a šup pomoci! Švih nám to nerozhodí a když, tak do jara se to zpraví! :)
 
Mám otázku, někdo z místních dárcovských matadorů možná bude vědět a pomůže mi:

Vinohradská nemocnice v Praze už nějaký ten rok bohužel neodebírá krevní plasmu. Pouze na separátoru krevní destičky, ale těch mám/měl jsem málo. Takže chodím dávat jen "plnou krev" jednou za ty tři/čtyři měsíce (jak to vyjde). Rád bych někde v Praze daroval i krevní plasmu, dokud jsem zdravej. Center v Praze na darování krevní plasmy je celá řada, většinou za úhradu, ale díval jsem se - umožňují zpravidla i bezpříspěvkové darování.

Za peníze darovat nic ze sebe nechci, rád bych, aby tato má aktivita byla ne za peníze (někdy třeba bude situace jiná, ale prostě teď ne), ale byla užitečná řekněme jinak, než podporovat něčí podnikatelský záměr (rozumej: stručně jen deklarovanou výrobu léků, kterou pak za drahé peníze prodává fa dál). Můžete mě z Pražáků někdo vhodně nasměrovat? Případně rozptýlit mé pochyby, že plasma z komerčních odběrových center (případně jakých) dává smysl...

a) hledat veřejně nemocnice, kde odebírají krevní plasmu
b) jít do komerčního odběrového centra a nahlasit bezpříspěvkový odběr
c) jít do komerčního odběrového centra a takto získané peníze buď prostřednictvím daného centra nebo pak holt samostatně posílat na nějakou charitu nebo něco takového

Dík.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom