Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Co se golf může naučit od MMA

Aneb pár mých osobních, neobjektivních a zaujatých postřehů ohledně prezentace českého golfu a MMA na sociálních sítích.

Včera se v O2 areně konal ZÁPAS STOLETÍ. Ač MMA nijak zvlášť neholduju, tohle mi neuniklo. Proč? Protože to promo dělá Oktagon MMA fakt skvěle a já jim v tom fandím. Český golf se má ještě hodně co učit.

Pořád se ptáme: jak přilákat nové golfisty? Jak to udělat, aby víc lidí začalo hrát golf? A přitom by stačilo využít na maximum sílu sociálních sítí tak, jako to dělají v Oktagonu. Jen naprosté minimum českých profesionálních golfistů je aktivní na Instagramu a má nějaký dosah. Přitom by pro začátek stačilo třeba sdílet s lidmi svůj trénink, přípravu, posilovnu, dlouhé drivy na hřišti nebo cestování a ukázat lidem, že život profesionálního golfisty není jednoduchý. V dnešní době, kdy by si tím mohli vydělat i nějakou (hezkou) kačku navíc, a mohli by mít sílu na to zbořit pár předsudků, které lidi ke golfu mají.

Udělala jsem si takovou malou statistiku (viz níže). Zaprvé jsou to nejsledovanější sportovci z českého OKTAGONU v porovnání s nejsledovanějšíma golfistama. I tady bohužel platí, že ženy golfistky suverénně drtí chlapy. I když ta čísla jsou spíš k pláči. Nejznámějším zápasníkem je Conor McGregor. Jak si vede na sociálních sítích oproti Tigeru Woodsovi? A co ženy ve světě? Organizaci OKTAGON MMA sleduje na IG přes 140 tisíc lidí. Českou golfovou federaci, potažmo PGA of Czech Republic sleduje tisícovka lidí. Btw. zápasníci OKTAGONU jsou mj. odměňováni i za to, jak aktivní jsou na sociálních sítích a kolik mají followerů. V rámci organizace mají i mediální a rétorická cvičení. Na to, že by to měli být vymlácený hlavy, tak mají skvělý vyjadřovací schopnosti, jejich projev je suverénní a navíc má hlavu a patu.

Jasně že nelze srovnávat MMA a golf. Ale lze srovnávat třeba přístup a prezentaci čelních představitelů obou sportů. Ondřej Novotný vs kdokoliv z České golfové federace. Bojové sporty i golf zajímají jen určitou (malou) skupinu lidí a na sportovních serverech naleznete oba sporty pod kolonkou „ostatní sporty“. MMA je zápas na 3x 5 minut ale co takhle fanouškovi ukázat co všechno tomu předchází a jak to celé začalo. Golf je hra na 1x 5 hodin (za doprovodu uspávacího komentátora) a to je všechno. Není za tím něco víc? Nejde to dělat líp? Můžete se rozhodnout proniknout k co nejširšímu spektru lidí a využít naplno moderních technologií, nebo si dál žít v uzavřené bublině.

P. S. Vím, že tohle srovnávání sportů může trochu pokulhávat a že srovnávám neporovnatelné, tak to shrnu takto. I moje máma zná Karlose „Terminátora“ Vémolu a má na něj nějaký názor. Na Kláru Spilkovou asi žádný názor nemá, protože ji pravděpodobně nikdy neviděla. Nemluvě o dalších hráčích.

Zdroj: https://belsanova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=734952

Fiction vs Non-Fiction.png
 
Pro golfisty - to je přesně, jak říkáš. Plus střídat se zábavným obsahem.
Pro negolfisty - zkoušeli jsme (a stále ta spolupráce běží) spolupráci s Youtuberem, se kterým spolupracuje i ČGF s cílem nalákat děti, aby se nebály vyzkoušet golf, viděly jak to probíhá, co je čeká na drivingu, na hřišti atd. Jenomže nejsou jasně prokazatelný výsledky, kolik dětí to přineslo. Já jsem za to (a jsem v tom asi sama :D), že je důležitý myslet do budoucna, budovat to povědomí v lidech (dětech) pomalu a postupně. Tak je důležitý samozřejmě vybrat na tu spolupráci správnýho člověka, který má opravdu tu moc a relevantní publikum, a to je taky v tomhle případě trochu diskutabilní.

Jinak (a to už nevím, jestli odpovídám na otázku, asi už skáču jinam) na jaře vždycky pořádáme Den otevřených dveří, který masivnějc propagujeme mezi negolfisty a lidi z okolí, ale určitě víc než sociální sítě má největší dopad osobní nábor. Vždycky cca měsíc před tím vyjížděli naši kluci Robert s Matesem (se kterýma jsme pak natáčeli i zábavná a informativní videa na sociální sítě + Youtube, další důležitý nástroj) do okolních škol, aby si děti mohly vyzkoušet golf, přišly na DOD a následně se zapsaly do jarních kurzů. To se dařilo skvěle. Osobně zjišťuju, a mám to potvrzeno i reakcemi v okolí, že nejvíc obecně na lidi - negolfisty funguje, když jim o tom povídá někdo uvolněnej, v pohodě, na nic si nehrající vcelku mladej člověk, který ten sport dělá proto, že ho má opravdu rád a je to na něm vidět. Myslím si, a nechci fakt nikoho urazit, ale pokud do školy přijde 60letej trenér, "stará škola", vyvoněnej, nažehlenej, tak prostě to nemá takový dopad a často může ty předsudky, který lidi o golfistech mají, akorát potvrzovat.

Tohle rozhodně funguje nejvíc s dětma. Jak nabrat dospělý golfisty, to je otázka. Zapojili jsme se do projektu Bav se golfem, měli jsme tam produkt za 100 Kč - kyblík míčků + 1 hod. s trenérem každou sobotu. Za celý rok na driving dorazili asi 3 lidi. Slovy tři lidi! Kdybych si stoupla před resort a oslovovala kolemjdoucí, tak mám stejný číslo za 5 minut. :D Ale jak ty lidi nabrat a následně je udržet i sledováním těch sociálních sítí, to je otázka. Určitě jsem pro zábavný obsah, který je trochu podceňovanej a sdílí ho třeba i PGA Tour, která chrlí jeden příspěvek za druhým a myslím si, že to člověk ani tolik nevnímá a sledujících má dost.

Pokud tím youtuberem myslíte Johnyho Machettu (např.
), tak musím říct, že jeho písničky neposlouchám, ale vykouklo na mě jedno jeho video o golfu na youtube a docela mě to oslovilo. Sledoval jsem pak i jeho další videa a myslím, že to pro mě určitě bylo přínosné a nedávno jsem se golf začal učit (už předtím jsem všechny jeho videa o golfu zhlédl). Nezačal jsem uplně díky jeho videím, ale spíše kvůli tomu, že jsem si golf chtěl vždycky vyzkoušet. Ale určitě mě ty videa zaujaly a něco jsem se v nich dozvěděl. Takže za sebe - 19 leté dítě, můžu říct, že mně to určitě na cestě k golfu pomohlo.

Zase je pravda, že třeba jeho výše zmíněné video má "jen" 9086 zhlédnutí. Další video jeho video s názvem "Yeezy na golf? Proč ne!" má zhlédnutí asi 67000, ale to bude nejspíš díky tomu, že Jonáš vložil do názvu právě slovo "Yeezy", což určitě oslovilo určitou skupinu lidí (neříkám, že je to špatně). A ještě dodám, že mě osobně se sledovaly videa od Jonáše s Robertem a Matesem lépe, než kdyby tam místo nich stál nějaký trenér vyššího věku (nemyšleno špatně, snad se nikoho nedotknu) - myslím si, že pokud chce jakýkoliv sport získat nové mladé lidi, je lepší ten sport propagovat právě přes mladé lidi a je lepší, když první "kontakt" se sportem jde právě přes ně.
 
Pokud tím youtuberem myslíte Johnyho Machettu (např.
), tak musím říct, že jeho písničky neposlouchám, ale vykouklo na mě jedno jeho video o golfu na youtube a docela mě to oslovilo. Sledoval jsem pak i jeho další videa a myslím, že to pro mě určitě bylo přínosné a nedávno jsem se golf začal učit (už předtím jsem všechny jeho videa o golfu zhlédl). Nezačal jsem uplně díky jeho videím, ale spíše kvůli tomu, že jsem si golf chtěl vždycky vyzkoušet. Ale určitě mě ty videa zaujaly a něco jsem se v nich dozvěděl. Takže za sebe - 19 leté dítě, můžu říct, že mně to určitě na cestě k golfu pomohlo.

Zase je pravda, že třeba jeho výše zmíněné video má "jen" 9086 zhlédnutí. Další video jeho video s názvem "Yeezy na golf? Proč ne!" má zhlédnutí asi 67000, ale to bude nejspíš díky tomu, že Jonáš vložil do názvu právě slovo "Yeezy", což určitě oslovilo určitou skupinu lidí (neříkám, že je to špatně). A ještě dodám, že mě osobně se sledovaly videa od Jonáše s Robertem a Matesem lépe, než kdyby tam místo nich stál nějaký trenér vyššího věku (nemyšleno špatně, snad se nikoho nedotknu) - myslím si, že pokud chce jakýkoliv sport získat nové mladé lidi, je lepší ten sport propagovat právě přes mladé lidi a je lepší, když první "kontakt" se sportem jde právě přes ně.

Souhlas se vším. A ano, je to on.
Díky za reakci, moc mě to těší! :)
 
2. Nejvyšší návštěvnost golfových hřišť spadá na muže ve věku 50 - 60 let. Něco mi říká, že ten moc aktivní na Instáči nebude:).

Neser, juniore :-D. Mám facebok a instagram a neváhám je použít.
 
Neser, juniore :-D. Mám facebok a instagram a neváhám je použít.
Taktéž, i když téměř ještě o generaci starší. Jen ten instáč teprve objevuju😉
 
Neser, juniore :-D. Mám facebok a instagram a neváhám je použít.
Souhlas, a spousta jich měla PC, když junioři ještě byli u fotra v trenkách 🤭
 
Před hodinou vyšlo na idnes:



Za sebe: To by panečku zlepšilo obraz golfu.:p
 
Před hodinou vyšlo na idnes:



Za sebe: To by panečku zlepšilo obraz golfu.:p

Jojo, je to tak, tihle dva jsou velcí kámoši. Ale on to i Novotný z OKT. někde říkal, že prostě bojový sporty obecně vždycky přitahovaly ne tenhle typ lidí (mafiány atd).
 
Před hodinou vyšlo na idnes:



Za sebe: To by panečku zlepšilo obraz golfu.:p

V Berouně s nima maj veselo... 😂
 
Abych to tu nezaplevelval novými tématy, tak od času 30:21 golfové téma od Ivo Rittiga.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom