Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Čip nebo lob ze suchého povrchu?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Potřebuju poradit. Jakou ránu a jakou holí zvolit tzv na jistotu s minimalizací případných škod na situaci, kdy míček leží na totálně vyprahlém povrchu cca 8-10 metrů od grýnu (sucho, dostat pod míček se nedá, mezi mnou a grýnem je podobné sucho, občas zbytky trávy). Praporková tyč je od mně nejbližšího okraje grýnu cca 3 metry. Tesně před grýnem cca 1-2 forgrýnu (je tam, není suchý a relativně hustý, leč nepravidelný).

Nevím, co s tím. Dostal jsem se do podobné situace vícekrát a pokud není povoleno stavění, tak jsem v úzkých. Nevím, co a jak hrát. Hrál bych lob, ale tak 8x z 10 případu se mi i 62jkou rána vůbec nepovede, nedokážu se s jistotou dostat pod míček, jak je na tvrdém podkladu. No a čip - tam mi to zpravidla skončí před grýnem, případně díky dojezdu při delší holi někde úplně v prčicích za grýnem.

Jak toto řešit nejjistěji, poradíte?
 
Já bych hrál určitě chip, upřímně, přijde mi lepší lehce přejet. A hrál bych ho nejspíš PW a tak, abych ho co nejvíce podebral a letěl vyšším obloukem.
Nicméně to je teorie, v praxi bych ho nejspíše topnul nebo bych byl moc krátký :D
Pitch nebo lob bych já nehrál, tam si moc nevěřím.
 
Tak tyto rány hraju čipem otevřenou 52 s vyšším finišem.
Míč více u pravé nohy, většina váhy na levé noze (u leváků obráceně) - to ti pomůže k čistému kontaktu s míčkem.
Vždy se musíš snažit trefit míček jako první a to na sestupné dráze - neboj, míček půjde do vzduchu díky loftu hole.
Hlavně se nesnaž „jít pod míček” - to je nejlepší cesta do pekel (tedy k topince).

Klidně můžeš použít i tvou 62 (nemusíš ji pak otvírat, nebo jen lehce). Ale hlavně to chce tyto pozice trénovat, pak budeš té ráně věřit.
 
Potřebuju poradit. Jakou ránu a jakou holí zvolit tzv na jistotu s minimalizací případných škod na situaci, kdy míček leží na totálně vyprahlém povrchu cca 8-10 metrů od grýnu (sucho, dostat pod míček se nedá, mezi mnou a grýnem je podobné sucho, občas zbytky trávy). Praporková tyč je od mně nejbližšího okraje grýnu cca 3 metry. Tesně před grýnem cca 1-2 forgrýnu (je tam, není suchý a relativně hustý, leč nepravidelný).

Nevím, co s tím. Dostal jsem se do podobné situace vícekrát a pokud není povoleno stavění, tak jsem v úzkých. Nevím, co a jak hrát. Hrál bych lob, ale tak 8x z 10 případu se mi i 62jkou rána vůbec nepovede, nedokážu se s jistotou dostat pod míček, jak je na tvrdém podkladu. No a čip - tam mi to zpravidla skončí před grýnem, případně díky dojezdu při delší holi někde úplně v prčicích za grýnem.

Jak toto řešit nejjistěji, poradíte?

Na lob/ pitch se vykašli uplně, tam se pod míč nedostaneš. Vem 7i a pošli to "na srabáka" chipem po zemi/ při zemi. Pokud tam není křoví, brutál rough nebo bunker, tak je to pohoda rána.

Btw já od zimy uplně změnil chipování a hraju všude kde to jde (malé převýšení a dost prostoru na dojezd na greenu) právě 9i, 8i, 7i a mnohem lépe odhaduji vzdálenost = v podstatě většina z toho je gimmie.
 
můj začátečnický (hcp 54 odpovídající) názor:
  • rozhodně při suchém rovném krátkém povrchu klidně ránu po zemi, žádné loby a vyšší chipy
  • jde-li chip putterem, je to bezpečnější
  • nejde-li, pak vzít lopatku a hrát s ní stejně jako s putterem (pro mě ideální 7i), poskočí minimálně a někam se dokutálí
 
Nicméně - pokud tyto údery (a vlastně jakékoliv) netrénuješ, tak je to jen o náhodě.
A je jedno jestli to budeš hrát wedgí 62, 7i, hybridem nebo patrem.
Prostě krátká hra chce svůj čas. Chápu, že je zábavnější na drivingu pálit jednu raketu za druhou do 250 m.
Jenže na co ti to je, když pak na zbylých 50 (20,10) m do jamky potřebuješ 4, 5, 6 ... ran 🤔
Já dnes zhruba 30% času věnuji tréninku krátké hry (čipy, pitche, patování), 20% procent střední a dlouhé hře (driving) a 50% hře na hřišti (bohužel ta hra na hřišti obsahuje "neefektivní" čas při přesunu od míčku k míčku), ale hra na hřišti je důležitá pro course management a řešení herních situací (nestandardní pozice a postavení).
 
Nicméně - pokud tyto údery (a vlastně jakékoliv) netrénuješ, tak je to jen o náhodě.
A je jedno jestli to budeš hrát wedgí 62, 7i, hybridem nebo patrem.
Prostě krátká hra chce svůj čas. Chápu, že je zábavnější na drivingu pálit jednu raketu za druhou do 250 m.
Jenže na co ti to je, když pak na zbylých 50 (20,10) m do jamky potřebuješ 4, 5, 6 ... ran 🤔
Já dnes zhruba 30% času věnuji tréninku krátké hry (čipy, pitche, patování), 20% procent střední a dlouhé hře (driving) a 50% hře na hřišti (bohužel ta hra na hřišti obsahuje "neefektivní" čas při přesunu od míčku k míčku), ale hra na hřišti je důležitá pro course management a řešení herních situací (nestandardní pozice a postavení).
to, co píšes, plánuji v druhé kapitole, kterou otevírám, když se mi podařilo jskžtakž ovládnout dlouhou i krátkou hru
jen já to zatím rozdělí na třetiny
 
Čím více budeš hůl otvírat , tím více budeš topovat na tvrdém povrchu. Já to hraji tzv tažením přivřené hole( loft volím podle délkypožadované hry) primárně míč za zadní nohou, vedoucí noha nebo i obě ke směru letu míče A z tzv mrtvých rukou, délku koriguje výška dohrání/dráha hole Po impaktu.
 
Čím více budeš hůl otvírat , tím více budeš topovat na tvrdém povrchu.
Ano, při způdou, jakým ty chápeš čistý kontakt s míčem z toho bude topinka.
Topinka vzniká, pokud míč trefíš ve fázi, kdy hůl už začíná stoupat vzhůru (např. snahou pomoci míči do vzduchu zápěstím, snahou se dostat pod míč, odrazem hole od země atd.).
Pokud míč trefuješ jako první ještě v sestupné fázi, tak NIKDY nevyrobíš topinku.
 
Ano, při způdou, jakým ty chápeš čistý kontakt s míčem z toho bude topinka.
Topinka vzniká, pokud míč trefíš ve fázi, kdy hůl už začíná stoupat vzhůru (např. snahou pomoci míči do vzduchu zápěstím, snahou se dostat pod míč, odrazem hole od země atd.).
Pokud míč trefuješ jako první ještě v sestupné fázi, tak NIKDY nevyrobíš topinku.
Primárně bylo řečeno z tvrdého povrchu, k tomu volím úder. Tzn NEBUDU MLÁTIT DO ZEMĚ KDYŽ NEMUSÍM,
vazoneuroza to je stejný převít jako karpály.
 
Tady hezky pohromadě všechny tři způsoby (s výjimkou použití texaské wedge) hry z tvrdého povrchu - 1. Hybrid (dřevo), 2. střední železo (7i), 3. wedge
 
Potřebuju poradit. Jakou ránu a jakou holí zvolit tzv na jistotu s minimalizací případných škod na situaci, kdy míček leží na totálně vyprahlém povrchu cca 8-10 metrů od grýnu (sucho, dostat pod míček se nedá, mezi mnou a grýnem je podobné sucho, občas zbytky trávy). Praporková tyč je od mně nejbližšího okraje grýnu cca 3 metry. Tesně před grýnem cca 1-2 forgrýnu (je tam, není suchý a relativně hustý, leč nepravidelný).

Nevím, co s tím. Dostal jsem se do podobné situace vícekrát a pokud není povoleno stavění, tak jsem v úzkých. Nevím, co a jak hrát. Hrál bych lob, ale tak 8x z 10 případu se mi i 62jkou rána vůbec nepovede, nedokážu se s jistotou dostat pod míček, jak je na tvrdém podkladu. No a čip - tam mi to zpravidla skončí před grýnem, případně díky dojezdu při delší holi někde úplně v prčicích za grýnem.

Jak toto řešit nejjistěji, poradíte?
Je to úplně jedno....
To co je důležité je úhel přiblížení hlavy hole k míčí(musí být mělký, využít tzv extenzi) a dostatečné využití bounce(soustředit se na zadní hranu sole) pak nehrozí ani top, ani fat...
Trénuj to z dřevěné podlahy.... uvidíš čím zasahuješ zem na sole a poznáš ihned solidní kontakt
 
Tady hezky pohromadě všechny tři způsoby (s výjimkou použití texaské wedge) hry z tvrdého povrchu - 1. Hybrid (dřevo), 2. střední železo (7i), 3. wedge
Jen tam neotevírá, ale zavírá wedgi a povrch nebyl tvrdý jen tvrdší až standartní. Jinak názorně video dobré.
 
Jen tam neotevírá, ale zavírá wedgi a povrch nebyl tvrdý jen tvrdší až standartní. Jinak názorně video dobré.
Ano, máš pravdu, vyhrál si.
 
Jen tam neotevírá, ale zavírá wedgi a povrch nebyl tvrdý jen tvrdší až standartní. Jinak názorně video dobré.
Zase pleteš pojmy z dojmy.... zavírá wedge? Nic nezavírá.... tím že hraje zezadu v postoji, tak jí pouze deloftuje, ale je stále square na směr hry... hraje vlastně punch...
 
Prosím pěkně
Jen tam neotevírá, ale zavírá wedgi a povrch nebyl tvrdý jen tvrdší až standartní. Jinak názorně video dobré.
Prosím pěkně, nemá někdo k dispozici stupnici tvrdosti golfových povrchů?
Já jsem to v žádné ze známých stupnic tvrdosti nenašel.
A také by mne zajímala standardní tvrdost golfového povrchu. 🤔

P.S. Upřesnění k mému otevření wedge - protože jsem vyřadil 60 z bagu a na 56 mám velký bounce, tak si otevřením wedge 52 z 52 stupňů "vyrobím" větší úhel (i víc jak 60), jinak vše ostatní dělám stejně jako ve videu (míček u zadní nohy, váha na přední noze atd.).
Tuto techniku používám právě v případě, že mám k dispozici málo grýnu mezi jeho okrajem a vlajkou (jak psal @requo - 3m opravdu moc není), pak potřebuji zahrát vyšší čip, který bude rychle zastavovat.
To vše v případě, že před grýnem není homogenní povrch a nelze odhadnout, jak se míček zachová po dopadu na takovýto povrch.
 
Máš pravdu i ty pokud je míč v semirafu a potřebuji zahrát lob skoro bez doběhu , otvírám 60 a projdu pod míčem( umístění podle délky letu) .
Zase pleteš pojmy z dojmy.... zavírá wedge? Nic nezavírá.... tím že hraje zezadu v postoji, tak jí pouze deloftuje, ale je stále square na směr hry... hraje vlastně punch...
Můžeš mluvit/psát česky . Co to je vzhledem k vodorovné podložce deloftovat. Já to vidím takhle, že v klasickém postoji abych zahrál míč správně musím podle posunu míče od středu postoje a zvolenému typu úderu otvírat nebo zavírat hůl/ úderovou plochu. Tj hůl/úderová/ impaktní plocha/místo musí přijít k míči při impaktu/ úderu v projektovaném provedení.
Nějak mi to připomíná mé začátky v golfu, kdy všichni znalí se tvářili světácky A pouštěli na mne moudra nesmyslných názvů až mne to skoro odradilo začít hrát golf a stát se tím bláznem co chodí a mlátí sem tam do míčku až ho dostane do jedné z očíslovaných dírek na krátce ostříhané ploše.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom