Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

ČGF - Nová golfová pravidla (od 2019)

nulové tresty za nechtěné dvojáky vítám jako veeelice užitečnou změnu :up::up::up:

Zato na jamkovišti se lze nově při ukázání směru hry dotknout povrchu jamkoviště, což doposud bylo trestné (i když se tak stalo třeba nechtěně). taktéž vítám - odpadne hádání při opravách pichmarků ve směru patu :up::up:
 
nulové tresty za nechtěné dvojáky vítám jako veeelice užitečnou změnu :up::up::up:

Zato na jamkovišti se lze nově při ukázání směru hry dotknout povrchu jamkoviště, což doposud bylo trestné (i když se tak stalo třeba nechtěně). taktéž vítám - odpadne hádání při opravách pichmarků ve směru patu :up::up:
pitchmark sis mohl opravit i ve smeru puttu, i cizi
 
taktéž vítám - odpadne hádání při opravách pichmarků ve směru patu :up::up:
Souhlasím, že bude výrazné zlepšení mít možnost opravit grýn bez ohledu na to, jestli je to díra po míčku, nebo šlápota od spajku. Teď bude možné upravit si všechny nerovnosti, takže když předem mnou v turnaji šel nějaký slon, co rozšlapal grýn, tak já si to budu smět srovnat. Navíc se tím odstraní i dohady, jestli jsem už náhodou nešlápl do zamýšlené dráhu patu.
To je podle mě super zlepšení.
 
pitchmark sis mohl opravit i ve smeru puttu, i cizi
myslel jsem špatně opravené pitchmarky ... a leckdy byly dohady zda se jedná o pichmark nebo ne ...
 
myslel jsem špatně opravené pitchmarky ...
i to sis mohl opravit...
 
Jamku samotnou bude také možné opravit? Před odehráním. Sami znáte ty případy, kdy je z nějakého důvodu poničená. A ne každý ji při odchodu opraví. Že.
 
A je tu 11. díl: https://www.cgf.cz/cz/pro-media/pro...meny-v-pravidlech-platnych-od-1-ledna-2019-11

o aplikaci pravidel:

---
  • Ve hře na jamky je to relativně jednoduché hráči se mohou dohodnout na konkrétním řešení a jejich dohoda platí, i když se posléze ukáže, že nebyla tak úplně podle Pravidel.... Co ovšem hráči nesmí je vědomě ignorovat nějaké Pravidlo nebo příslušný trest, o kterém vědí, že platí. To by byla dohoda o nedodržování Pravidel a oba hráči by byli diskvalifikováni.
  • Pokud se ale hráči na řešení neshodnou, musí si daný hráč zvolit, jak bude pokračovat. Jeho soupeř může proti tomu vznést námitku formou požadavku pozdějšího rozhodnutí, ale musí tak učinit včas tj. předtím, než hráči začnou hrát další jamku.... Co hráč ale udělat nemůže, je hrát dva míče – tento institut není prostě v jamkovce možný.
  • Naopak ve hře na rány je to v podobných situacích to správné řešení! Hráč musí předem deklarovat, že bude hrát dva míče a také to, který z nich si přeje započítat, pokud to bude možné (pokud míč nevybere, má se za to, že vybral první míč, který bude odehraný). Po konci kola (případně dříve, pokud třeba potká rozhodčího) musí hráč danou situaci nahlásit Soutěžnímu výboru ještě předtím, než odevzdá skóre kartu.
  • Nová pravidla pak jasně popisují, jak se určí výsledek jamky (dříve byl tento postup obsažen v Rozhodnutích). Jednoduše řečeno se počítá hráčem preferovaný míč, pokud s ním bylo vše v pořádku, jinak se počítá zbylý míč. Třeba když hráč ve výše popsané situaci preferuje míč s beztrestnou úlevou, tak se ve výsledku bude počítat míč bez úlevy (protože na ní nebyl nárok).
  • A nejenom to – Pravidla nově stanoví povinnost hráče ohlásit jakýkoli možný pravidlový problém. Pokud se hráč domnívá, že došlo k porušení Pravidel, měl by to sdělit ideálně ihned danému hráči, případně pak rozhodčímu nebo Soutěžnímu výboru, opět samozřejmě pokud možno předtím, než dojde k odevzdání skóre karty. Pokud tak hráč neučiní, může být Soutěžním výborem diskvalifikován za chování v rozporu s duchem hry!
 
Měl jsem toho v listopadu trochu moc, tak jsem na poslední 12. díl z minulého týdne zapomněl (a nikdo do mě nekopl, ani @Francovka!). Tady je:

12. díl: https://www.cgf.cz/cz/pro-media/pro...meny-v-pravidlech-platnych-od-1-ledna-2019-12

co se jinam nevešelo - doporučuju přečíst!

---
  • ...zachování limitního počtu 14 holí..., Dnes je to jedno, takže z pohledu Pravidel není rozdíl, jestli hůl zlomíte nebo ohnete o skrytý kořen při samotné ráně, nebo když po nepovedené ráně vzteky hůl zahodíte. Ani v jednom případě si totiž takovou hůl nebudete moci vyměnit! Na oplátku ji i v poškozeném stavu můžete po zbytek kola používat (typicky se to může týkat patru s ohnutým krčkem).
  • ...trest za nevhodné chování alias porušení etikety (tady je stále jediným trestem diskvalifikace, ale Soutěžní výbor nově může přijmout jako Místní pravidlo vlastní Kodex chování, kde může stanovit další omezení a hlavně definovat vlastní odstupňovanou škálu trestů – díky tomu se snad dočkáme častějšího uplatňování podobných trestů, protože udělit jednu nebo dvě trestné rány je jednodušší, než někoho vykázat ze hřiště, i když i na to může dojít)...
  • Částečně sem patří i cvičení – během kola se nic nemění, hráč může pouze cvičně patovat nebo přihrávat na posledně dohraném jamkovišti nebo v jeho okolí (a i to může Soutěžní výbor zakázat), nebo na příštím odpališti nebo v jeho okolí, samozřejmě ne z bankru. Co se mění je pohled na cvičení před kolem nebo mezi koly. V jamkovce to zůstává bez omezení (ledaže Soutěžní výbor stanoví jinak, jako třeba při mistrovství republiky), ve hře na rány je nově povoleno cvičení po kole, takže třeba při dvoudenním turnaji si můžete jít ještě večer pinknout pár jamek, když bude volno a budete mít sílu a chuť (samozřejmě to Soutěžní výbor může zakázat, když bude chtít). Zůstává tak nemožnost cvičit před kolem (pokud to Soutěžní výbor nepovolí), ale i tady se stávající poměrně drakonický trest okamžité diskvalifikace (vlastně i za něco, co mohl hráč provést omylem) zmírňuje na všeobecný trest za první takové porušení s diskvalifikací až v druhé instanci. Tady lze narazit zejména u docela oblíbených odpoledních 9jamkových turnajů, kde by Soutěžní výbor neměl zapomenout cvičení povolit (protože někde má třeba dost času a jde hrát i ráno).
  • Ale pojďme se ještě vrátit k tomu tempu hry. V Pravidlech se nově objevil pojem ready golf, který si ale ne všichni vysvětlují správně. Není to o tom, že si můžu hrát tak rychle až bleskurychle, jak já chci. Formální definice je hra mimo pořadí za účelem zrychlení tempa hry, když tak hráči činí bezpečným a odpovědným způsobem. Nemůžu tak třeba pomalejšímu spoluhráči sprostě utéct, protože mě nebaví na něj pořád čekat.

---

Velký dík patří panu Daliborovi Procházkovi, který na https://www.cgf.cz poutavě všech 12 dílů připravil a přiblížil nám všem změny, které nás čekají. Odkazy na jednotlivé díly naleznete v tomto vlákně v mých předchozích postech.
 
- přeložená pravidla by měla chodit na kluby během následujícího týdne
- ti, co se chystali, že půjdou na školení rozhodčích mají ( ve velké většině ) smůlu. Kurzy budou s největší pravděpodobností jen dva a primárně jen pro federační rozhodčí ( licence neprośkolených budou platné do 2020 ) Za mne - nepochopitelné, totální neschopnost federační STK.
 
- přeložená pravidla by měla chodit na kluby během následujícího týdne
- ti, co se chystali, že půjdou na školení rozhodčích mají ( ve velké většině ) smůlu. Kurzy budou s největší pravděpodobností jen dva a primárně jen pro federační rozhodčí ( licence neprośkolených budou platné do 2020 ) Za mne - nepochopitelné, totální neschopnost federační STK.
Tak kdyby se ČGF povedlo přeložit do češtiny tuto appku, tak by nebylo třeba mít papírovou edici
Rules Of Golf 2019 od: The R&A
https://itunes.apple.com/cz/app/rules-of-golf-2019/id1435204099?l=cs&mt=8

Co se týče “neproškolených” rozhodčí, tak to je nepochopitelné selhání ČGF
Navíc jsem měl diskuzi s jedním už proškoleným federačním rozhodčím ohledně “dvojáku” a řešením v nových pravidlech. S naprostou vážností mi tvrdil, že bez trestu bude jen “dvoják” zahraný v bunkeru . Další změny jsem už s ním radši neprobíral.
 
Věcně k překladu pravidel (informace jsou z úterního zasedání regionálního STK Východ B):
- přeložena je zatím pouze ta "standardní" edice pravidel velikosti A5 (primárně edice pro rozhodčí, soutěžní výbory atd...)
- hráčská edice (A6) zatím není a kdy bude se zatím netuší!
- je plánován i překlad té nové aplikace od R&A
- k novinkám z pravidel má vzniknout i nějaká stručná brožura / leták

Situace kolem školení je opravdu nejasná, není v podstatě zatím nic rozhodnuto ani připraveno, což je vzhledem k aktuálnímu datu již opravdu celkem kritická situace...
 
Tak kdyby se ČGF povedlo přeložit do češtiny tuto appku, tak by nebylo třeba mít papírovou edici
Rules Of Golf 2019 od: The R&A
https://itunes.apple.com/cz/app/rules-of-golf-2019/id1435204099?l=cs&mt=8

Co se týče “neproškolených” rozhodčí, tak to je nepochopitelné selhání ČGF
Navíc jsem měl diskuzi s jedním už proškoleným federačním rozhodčím ohledně “dvojáku” a řešením v nových pravidlech. S naprostou vážností mi tvrdil, že bez trestu bude jen “dvoják” zahraný v bunkeru . Další změny jsem už s ním radši neprobíral.
Řekl bych obecně, rány wedgemi jsou k tomu nej náchylnější , nedovedu si předstaVít dvoják driverem.
Stáhl jsem si apku, tak to je boží snad ani nemusí být přeložena, video ukázky hovoří za vše, palec nahoru autorům. Tady po prohlédnutí , je to s ukázky jako na nej školení, myslím, že pro první stručné seznámeni s novými pravidly , za mne super.
 
Upraveno:
Řekl bych obecně, rány wedgemi jsou k tomu nej náchylnější , nedovedu si předstaVít dvoják driverem.
A wedgemi se hraje jen z bankru? ;)
 
Situace kolem školení je opravdu nejasná, není v podstatě zatím nic rozhodnuto ani připraveno, což je vzhledem k aktuálnímu datu již opravdu celkem kritická situace...

To mi vysvětli, jak je tohle možné a co je toho příčinou. Neřeknu, kdyby to byla nějaká nečekaná nárazovka, ale tohle je dlouhodobě plánované, avizované, chystané - v podstatě nedokážu si představit cokoli, co by bylo více proklamované... tak kurňa, kdo u nás tak strašně zaspal a celé to zazdil?
 
Upraveno:

Ještě doplním pro ostatní stručný výtah, které mě zaujaly:

13.díl se zabývá formáty hry - přečtěte si to celé, viz link:
---
  • Nově se ale v Pravidlech objevuje lehce obdobná verze hry na rány, a to Maximální výsledek, kdy se sice počítají rány, ale na každé jamce je stanoveno určité maximum, které se hráči započítá, i když jamku zahraje hůře nebo ji nedohraje. Nejde o úplné novum, třeba v hickory komunitě (hra předválečnými holemi s dřevěnými šafty) jde o celkem běžný formát. Typickou hranicí bývá dvojnásobek paru plus jedna (tedy 7, 9 a 11 ran pro pary 3, 4 a 5), ale lze to stanovit i jinak. Třeba při volbě netto double bogey bude daný formát naprosto ekvivalentní Stablefordu (protože to je právě nejnižší skóre, za které hráč získá 0 bodů). I zde je to se zapisováním podobně, jako u Stablefordu.
  • Dlouhodobě kodifikovaným, byť u nás nepříliš rozšířeným formátem je Par/Bogey, což je vlastně jamkovka proti hřišti (na každé jamce je stanoveno pevné cílové skóre), přitom jde o velmi zábavný a hlavně rychlý formát! Ještě tak nejpoužívanější je jeho obdoba v rámci turnajů Pro-Am (par is my friend). Každopádně jde o formát podporující agresivní hru se snahou o skórování za každou cenu, což má také své kouzlo.
  • čtyhra (foursome) a hra čtyřmi míči: ... V obou uvedených formátech partnerské hry dochází k poměrně podstatné změně: jelikož za stranu může jednak kterýkoli z partnerů, může také kterýkoli z nich provádět úkony týkající se libovolného z jejich míčů, tedy včetně zvedání, spouštění či umisťování! Takže už ve čtyřhře nemusí míč spustit ten z partnerů, který je právě na řadě, ale kdokoli z nich. Stejně tak ve hře čtyřmi míči může jeden z partnerů zvednout na greenu oba míče, aniž by k tomu ještě potřeboval další souhlas svého partnera apod. Stejně tak mají úplně stejné postavení oba jejich nosiči (ať už ohledně toho, co můžou – třeba dávat rady, nebo nemůžou – třeba stát za kterýmkoli z partnerů při zaujímání postoje).
---
 
To mi vysvětli, jak je tohle možné a co je toho příčinou. Neřeknu, kdyby to byla nějaká nečekaná nárazovka, ale tohle je dlouhodobě plánované, avizované, chystané - v podstatě nedokážu si představit cokoli, co by bylo více proklamované... tak kurňa, kdo u nás tak strašně zaspal a celé to zazdil?

No vysvětlit ti to nevysvětlím, protože i pro mě je to nevysvětlitelné. Každopádně příčina je jasná - Všechny tyto úkoly má na starosti primárně Dalibor Procházka, který to časově nestíhá (proč to nestíhá, na to neumím odpovědět). Vzhledem k tomu, aby byla zachována konzistence překladu atd. tak to musí dodělat on.
Jsem moc zvědavý, jak to dopadne, aktuálně k tomu víc info nemám, protože v podstatě ani žádné další neexistuje. Spousta rozhodčích má již v regionech domluvené individuální semináře v klubech (to si tito rozhodčí zajistili většinou lokálně sami) a teď jen čekají, zdali budou mít co (resp. podle čeho = hráčská edice) školit/představit.
 
Upraveno moderátorem:
"Proč svlíkat kalhoty, když brod je daleko". Do sezóny jsou ještě min. 3 měsíce času a za tu dobu se dá stihnout spoustu věcí.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom