Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

ČGF - Nová golfová pravidla (od 2019)

Ze mne u 90% veci palec nahoru. Ale nechci videt ty prvni turnaje v roce 2019, to bude masakr...
 
Určitě to golfu prospěje. A vzhledem k tomu, že nová pravidla jsou mnohem mírnější, nemyslím že to bude až takovej masakr.Obráceně by to bylo mnohom horší.
 
Doporučuju pro anglicky mluvící i odkaz na vysvětlující videa: https://www.rules.golf/

Co mě hodně zaujalo, je toto - a volám konečně! :)

---
V základní textové podobě budou pravidla golfu přeložena do více jak 30 jazyků a budou dostupná jak v tištěné, tak i digitální podobě, včetně oficiálních mobilních aplikací R&A a USGA. Od září započne distribuce tří základních publikací, které míří na rozdílné cílové skupiny, od hráčů až po rozhodčí:

1) Hráčská edice
Zkrácená, jednodušší formou podaná verze pravidel, často za pomocí diagramů, která bude hráče přímo oslovovat (Ty). Tato edice by měla být tou základní pro hráče.
2) Základní edice
Plná verze pravidel napsaná v třetí osobě, také včetně ilustrací. Tato edice by měla nabídnout kompletní znění
3) Oficiální průvodce pravidel
Tento „Průvodce“, který nahradí současná Rozhodnutí (Decisions), bude určen pro rozhodčí a organizátory a bude obsahovat výklad pravidel, doporučené postupy (vzorová místní pravidla a podmínky soutěže) a Modifikace pravidel golfu pro hráče s tělesným postižením. Tato všeobsahující edice by tak měla sloužit zejména jako návod pro organizátory.
---
 
Určitě to golfu prospěje. A vzhledem k tomu, že nová pravidla jsou mnohem mírnější, nemyslím že to bude až takovej masakr.Obráceně by to bylo mnohom horší.

No mirnejsi jsou, problem bude, ze se lidi nebudou orientovat.
 
- většina změn mi přijde rozumná
- problém mám s :
1. Hráč také nebude muset oznamovat, že se chystá zdvihnout míč za účelem jeho identifikace nebo posouzení, zde není poškozen. - to je v současnosti snad nejvíce porušované pravidlo. Hráč má v rafu zabořený míč. Zdvihne jej , aby tzv. identifikoval a ejhle , míč po vrácení leží najednou lépe. Doteď musel při identifikaci volat spoluhráče (oznámit ji ), který tak mohl ohlídat, zda se míč vrátil do původního místa. Jsem přesvědčen, že po zavedení tohoto nového pravidla prudce naroste počet účelových identifikací míče. V Česku na 100 procent...
2. podpora "ready golfu" ( hraje, kdo je připraven, nemusí být nejdále od jamky, jako nyní ) - obecně mi to pravidlo nevadí, ale může s tím být problém v tom, že pokud bude hrát hráč, který je připraven a nebudou to očekávat ostatní spoluhráči, bude se stávat, že se ušetří čas na přípravu rány, ale prodlouží čas hledání, protože nikdo nebude hlídat, kde míč skončil. Je to problematické i z hlediska bezpečnosti. Z mého pohledu má mi toto pravidlo dává smysl hlavně při patování.
 
Tak jsem to zkouknul....a příjde mi, že se skoro nic zásadního nemění (měření nejdelší holí zůstává, "ready golf" se na turnajích praktikuje - alespoň v rozumných flightech - normálně hlavně na greenu a okolo něj, u identifikace míče mi taky málokdy někdo asistuje .....).
Takže snad jenom prominutí těch "dvojáků" a možnost dropu po ztraceném míči či autu......obojí si myslím že je rozumné (i když ten drop má být jen součástí místních pravidel, což asi není úplně dobře....bude v tom potom fakt zmatek).
No a pak - alespoň pro mě - změna největší, které ale neozumím a nechápu jí, a to drop z výšky kolen. Jak to proboha zrychlí hru nebo jí udělá spravedlivější?? Jasně, je rozdíl když dropuje dvoumetrovej chlap nebo dítě....ale že by to při těch několika dropech (někdy i žádném) za hru bylo nějak rozhodující....? A kromě jiného to není moc komfortní....už úplně vidím, jak se na seniorských túrách 75-letí hráči ohýbají ke kolenům.....
 
Tak jsem to zkouknul....a příjde mi, že se skoro nic zásadního nemění (měření nejdelší holí zůstává, "ready golf" se na turnajích praktikuje - alespoň v rozumných flightech - normálně hlavně na greenu a okolo něj, u identifikace míče mi taky málokdy někdo asistuje .....).
Takže snad jenom prominutí těch "dvojáků" a možnost dropu po ztraceném míči či autu......obojí si myslím že je rozumné (i když ten drop má být jen součástí místních pravidel, což asi není úplně dobře....bude v tom potom fakt zmatek).
No a pak - alespoň pro mě - změna největší, které ale neozumím a nechápu jí, a to drop z výšky kolen. Jak to proboha zrychlí hru nebo jí udělá spravedlivější?? Jasně, je rozdíl když dropuje dvoumetrovej chlap nebo dítě....ale že by to při těch několika dropech (někdy i žádném) za hru bylo nějak rozhodující....? A kromě jiného to není moc komfortní....už úplně vidím, jak se na seniorských túrách 75-letí hráči ohýbají ke kolenům.....

- mně těch změn přijde dost, kromě toho co píšeš ještě možnost ponechání tyče v jamce, zkrácení doby hledání na 3 minuty, odstraňování volných přírodních předmětů ve vodě a bankru atd atd.

- měření nejdelší holí v současných pravidlech není vždy standardem, při některých beztrestných úlevách se má vzdálenost měřit holí, kterou hráč bude hrát, ne tedy nejdelší holí. Tam už jsi, podobně jako s ready golfem, již popředu;).

- u identifikace není ani tak důležité, zda někdo asistuje nebo ne. Důležité je to, že nyní to hráč musí oznámit. Pokud hráč v současné době něco dělá u míče v rafu, tak je to pro rozhodčí dobře zpozorovatelné a tuší, že hráč obvykle buď zlepšuje pozici míče např. ohýbáním trávy apod. nebo míč identifikuje. Zlepšování pozice nikdy nikdo nepřizná, vždy řeknou, že míč identifikovali. Nyní má ale rozhodčí možnost se zeptat spoluhráčů, zda jim identifikaci nahlásil a pokud ne, potrestat jej. Podle nových pravidel za ním nemusí ani jezdit, hráč mu vždy řekne, že míč identifikoval a rozhodčí s tím nic nenadělá...

- v současných pravidlech není správný drop zas tak jednoduchá věc a velice často se při něm chybuje. Drop se má nyní provádět z natažené ruky ve výši ramen. Hráči však velice často dropují tak, že mají ruku buď níže nebo výše. V první případě si chtějí obvykle pomoci, aby míč padal z menší výše. Ve druhém případě chtějí naopak být více féroví než požadují pravidla. Bohužel ( pro druhý případ ) jsou oba tyto dropy nesprávné a pokud nejsou opraveny opětovným dropnutím i trestány. Tuto chybu navíc rozhodčí vidí z veliké dálky. Protože se bude zároveň dropovat z mnohem menší výšky, odpadne i mnoho opakovaných dropů, kdy se míč odkutálí dál než by měl nebo skočí blíže jamce. Pokud natáhneš ruku podél těla, tak zjistíš, že ke kolenům chybí jen pár centimetrů. Tam problém nebude ani pro seniory.
 
- mně těch změn přijde dost, kromě toho co píšeš ještě možnost ponechání tyče v jamce, zkrácení doby hledání na 3 minuty, odstraňování volných přírodních předmětů ve vodě a bankru atd atd.

- měření nejdelší holí v současných pravidlech není vždy standardem, při některých beztrestných úlevách se má vzdálenost měřit holí, kterou hráč bude hrát, ne tedy nejdelší holí. Tam už jsi, podobně jako s ready golfem, již popředu;).

- u identifikace není ani tak důležité, zda někdo asistuje nebo ne. Důležité je to, že nyní to hráč musí oznámit. Pokud hráč v současné době něco dělá u míče v rafu, tak je to pro rozhodčí dobře zpozorovatelné a tuší, že hráč obvykle buď zlepšuje pozici míče např. ohýbáním trávy apod. nebo míč identifikuje. Zlepšování pozice nikdy nikdo nepřizná, vždy řeknou, že míč identifikovali. Nyní má ale rozhodčí možnost se zeptat spoluhráčů, zda jim identifikaci nahlásil a pokud ne, potrestat jej. Podle nových pravidel za ním nemusí ani jezdit, hráč mu vždy řekne, že míč identifikoval a rozhodčí s tím nic nenadělá...

- v současných pravidlech není správný drop zas tak jednoduchá věc a velice často se při něm chybuje. Drop se má nyní provádět z natažené ruky ve výši ramen. Hráči však velice často dropují tak, že mají ruku buď níže nebo výše. V první případě si chtějí obvykle pomoci, aby míč padal z menší výše. Ve druhém případě chtějí naopak být více féroví než požadují pravidla. Bohužel ( pro druhý případ ) jsou oba tyto dropy nesprávné a pokud nejsou opraveny opětovným dropnutím i trestány. Tuto chybu navíc rozhodčí vidí z veliké dálky. Protože se bude zároveň dropovat z mnohem menší výšky, odpadne i mnoho opakovaných dropů, kdy se míč odkutálí dál než by měl nebo skočí blíže jamce. Pokud natáhneš ruku podél těla, tak zjistíš, že ke kolenům chybí jen pár centimetrů. Tam problém nebude ani pro seniory.
Ale jo, změn je jakoby dost......já si jen myslím, že ne ZÁSADNÍCH. O té tyči vím, ale stejně si ji při patování budu na 99% vyndavat (snad jen při nějakém prudkém patu z kopce bych o tom uvažoval jí tam nechat). Stejně tak málokdo hledá míček celých pět minut...ale budiž.
S tím měřením nejdelší holí si myslím že to platí.....teď nedávno jsem to viděl při přenosu z PGA, že tam někdo měřil driverem (tuším nehratekný míč) a pak hrál třetí ránu do greenu železem.
A jinak máš pravdu....zkusil jsem si nové dropování a ke kolenům kousek....:)
 
měření nejdelší holí v současných pravidlech není vždy standardem, při některých beztrestných úlevách se má vzdálenost měřit holí, kterou hráč bude hrát, ne tedy nejdelší holí.

abych se priznal toto (tucny italic) jsem ve sve relativne kratke golfove ceste neslysel a ani nevidel na zadnem turnaji
 
měření nejdelší holí v současných pravidlech není vždy standardem, při některých beztrestných úlevách se má vzdálenost měřit holí, kterou hráč bude hrát, ne tedy nejdelší holí.

abych se priznal toto (tucny italic) jsem ve sve relativne kratke golfove ceste neslysel a ani nevidel na zadnem turnaji
Myslím, resp. vím, že tohle v pravidlech určitě není. Měření vzdáleností se provádí libovolnou holí v bagu. Ale zaujmout postoj, abych určil nejbližšší místo úlevy musím s holí, se kterou zamýšlenou ránu budu hrát. Po dropu se ale můžou podmínky pro ránu změnit a pak si hůl můžu vyměnit.
 
Myslím, resp. vím, že tohle v pravidlech určitě není. Měření vzdáleností se provádí libovolnou holí v bagu. Ale zaujmout postoj, abych určil nejbližšší místo úlevy musím s holí, se kterou zamýšlenou ránu budu hrát. Po dropu se ale můžou podmínky pro ránu změnit a pak si hůl můžu vyměnit.

Je to přesně jak píšeš. Omlouvám se za mystifikaci. Já měl na mysli vyměřování nejbližšího místa úlevy , které je nutné simulovat holí,kterou se zamýšlí hrát. Zcela špatně jsem z návrhu pochopil, že se tato povinnost ruší a že se na na vyměřování tohoto místa bude moci použít nejdelší hůl kromě patru. Dávalo mi to smysl. Bylo by jasně jasně řečeno, že se místo vyměřuje nejdelší holí v bagu a odpadly by tak dohady , kterou holí měření provést a hru by to urychlilo. Reálný návrh však změnou vlastně není a týká se jen vyměřování vzdálenosti pro vlastní drop od místa úlevy ( toto měření se ale fyzicky však ani nemusí provádět )
 
Mě tedy zarazilo snad jen toto:

---
Alternativní možnost řešení ztráty rány a vzdálenosti, když je míč ztracen nebo je mimo hřiště
Od příštího roku bude možné zavést nové místní pravidlo umožňující spustit míč v blízkosti místa, kde byl původní míč ztracen nebo kde je v autu (včetně nejbližšího místa na ferveji), a to s trestem dvou trestných ran. Toto místní pravidlo by mělo vyřešit obavy z narušení tempa hry v situaci, kdy hráč musí postupovat se ztrátou rány a vzdálenosti (tj. vrátit se na místo, odkud hrál předchozí ránu). Toto místní pravidla ale není určeno pro soutěže na elitní či profesionální úrovni. (Poznámka: toto je nová změna podporující dodržování tempa hry).
---

Přijde mi to "snížení" rizikovosti autu - i když je to jen možnost pro místní pravidla. V jakém konkrétním případě to může mít opodstatnění? Resp. přidám možnost - že si přičtu dvě rány místo jedné, ale zase nemusím hrát z původního místa, ale pokud to bude jen možnost - tak to tempo hry neřeší, protože to akorát rozšíří plejádu možností. Tzn. že hráč bude moci postupovat jak "po staru" tak "po novu".
 
Mě tedy zarazilo snad jen toto:

---
Alternativní možnost řešení ztráty rány a vzdálenosti, když je míč ztracen nebo je mimo hřiště
Od příštího roku bude možné zavést nové místní pravidlo umožňující spustit míč v blízkosti místa, kde byl původní míč ztracen nebo kde je v autu (včetně nejbližšího místa na ferveji), a to s trestem dvou trestných ran. Toto místní pravidlo by mělo vyřešit obavy z narušení tempa hry v situaci, kdy hráč musí postupovat se ztrátou rány a vzdálenosti (tj. vrátit se na místo, odkud hrál předchozí ránu). Toto místní pravidla ale není určeno pro soutěže na elitní či profesionální úrovni. (Poznámka: toto je nová změna podporující dodržování tempa hry).
---

Přijde mi to "snížení" rizikovosti autu - i když je to jen možnost pro místní pravidla. V jakém konkrétním případě to může mít opodstatnění? Resp. přidám možnost - že si přičtu dvě rány místo jedné, ale zase nemusím hrát z původního místa, ale pokud to bude jen možnost - tak to tempo hry neřeší, protože to akorát rozšíří plejádu možností. Tzn. že hráč bude moci postupovat jak "po staru" tak "po novu".

- podle mne je to myšleno takto : situace - hráč zahraje a nenajde míč nebo ho najde v autu. . Místní pravidlo bude naformulováno tak, že pokud nehrál provizorní míč, tak MUSÍ dropovat v místě ztráty nebo autu a nesmí se vrátit na původní místo ( s trestnou ). Pokud však provizorní míč hrál, stává se samozřejmě provizorní míč míčem ve hře. Tak mi to dává smysl.
 
- podle mne je to myšleno takto : situace - hráč zahraje a nenajde míč nebo ho najde v autu. . Místní pravidlo bude naformulováno tak, že pokud nehrál provizorní míč, tak MUSÍ dropovat v místě ztráty nebo autu a nesmí se vrátit na původní místo ( s trestnou ). Pokud však provizorní míč hrál, stává se samozřejmě provizorní míč míčem ve hře. Tak mi to dává smysl.
Tak nějak to bude....jde o to slůvko MUSÍ. Jen mě tak napadá, že tím pádem skoro vymizí provize, jestli bude možnost dropnout si a hrát čtvrtou z fairwaye.....Ale proč ne, i tím se hra zrychlí.
 
Za mne je to velký krok ku předu.
Jedna věc jsou změny, které jdou buďto hráčům naproti (dvoják, trefení sebe či svého vybavení, dropování, atd) a nebo jsou to změny, které by měli hru zrychlit (také dropování, hledání apod).
Druhá věc jsou samotná přepsaná pravidla (i ta, která se principiálně nezměnila). Na randa.org je ke stažení i kompletní znění s různými komentáři. Rychle jsem to proletěl a obecně je vše psáno logičtěji a jednodušeji, což by také mělo hráčům orientaci v pravidlech výrazně usnadnit (a nejenom hráčům :)).

Teď pár věcí k již probíhající diskuzi:
1. Hráč také nebude muset oznamovat, že se chystá zdvihnout míč za účelem jeho identifikace nebo posouzení, zde není poškozen. - to je v současnosti snad nejvíce porušované pravidlo. Hráč má v rafu zabořený míč. Zdvihne jej , aby tzv. identifikoval a ejhle , míč po vrácení leží najednou lépe. Doteď musel při identifikaci volat spoluhráče (oznámit ji ), který tak mohl ohlídat, zda se míč vrátil do původního místa. Jsem přesvědčen, že po zavedení tohoto nového pravidla prudce naroste počet účelových identifikací míče. V Česku na 100 procent...
Kdo při tomto chtěl podvádět, tak přitom podváděl doposud a bude podvádět nadále. Kdo nyní nepodváděl, ale jen nedodržel předepsaný postup (tzn. neoznámil), tak byl trestán a nyní již trestán nebude a navíc to také přispěje ke zrychlení. Za mě v tomto převažují pozitiva nad negativy (tím neříkám, že to co píšeš se neděje a nebude dít dále - sám jsem to řešil nespočetněkrát, ale nemyslím, že těch situací výrazně přibude)

- podle mne je to myšleno takto : situace - hráč zahraje a nenajde míč nebo ho najde v autu. . Místní pravidlo bude naformulováno tak, že pokud nehrál provizorní míč, tak MUSÍ dropovat v místě ztráty nebo autu a nesmí se vrátit na původní místo ( s trestnou ). Pokud však provizorní míč hrál, stává se samozřejmě provizorní míč míčem ve hře. Tak mi to dává smysl.
No tak to právě asi myšleno není. Na randa.org se dá stáhnout prezentace, kde jsou ty zásadní změny probírány a je tam následující slide, který říká, že tu bude další možnost, nikoliv povinnost. I tak to ale "snad" bude mít pozitivní dopad... U tohoto místního pravidla si asi opravdu budeme muset počkat na výsledný efekt...

1521041669960.png
 
Za me ve vsem dobry, vcetne moznost za 2 trestne se nevracet.
To je skvele pro high HCP golf, kde to muze fakt usetrit spoustu casu a navic to spousta lidi i podobne hraje.

Prijde mi to celkem zasadni cesta vpred. Super.
 
Za me ve vsem dobry, vcetne moznost za 2 trestne se nevracet.
To je skvele pro high HCP golf, kde to muze fakt usetrit spoustu casu a navic to spousta lidi i podobne hraje.

Prijde mi to celkem zasadni cesta vpred. Super.

Mně se ty dvě trestné nelíbí. Uvidí se v praxi, ale pocitově - je to další vyjímka, proč mít v regulích něco jako +2 trestné, když se to týká v podstatě "překážky", která je ve hře? Já tomu rozumím, proč je to navržené... jedna trestná a vzdálenost, ta druhá trestná kompenzuje tu vzdálenost, ale přijde mi to nesystémové. A mám problém s tím, že je to "možnost". Auty jsou často proto, aby se tam prostě nehrálo. Pokud bude tato možnost a budu s ní počítat, tak si dokážu představit, že prostě si ten driver vezmu a prostě to zkusím - v mém případě vyššího hcp dvě trestné přežiju, když neztratím vzdálenost - což je pro mě větší trest, než dvě trestné jedné jamky turnaje hraného na STB.


Druhá věc jsou samotná přepsaná pravidla (i ta, která se principiálně nezměnila). Na randa.org je ke stažení i kompletní znění s různými komentáři. Rychle jsem to proletěl a obecně je vše psáno logičtěji a jednodušeji, což by také mělo hráčům orientaci v pravidlech výrazně usnadnit (a nejenom hráčům
:)).

Jaký je proces překladu do češtiny? Co se bude u nás překládat, varianty - hráčská edice a základní edice? A budou k dispozici od 1.1.2019, nebo později?
 
Za mě novým pravidlům palec nahoru
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom