Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

ČGF - Nová golfová pravidla (od 2019)

Každý míč v turnaji musí splňovat pravidla golfu ( např. hmotnost, velikost ). To však ještě neznamená, že nutně musí být na seznamu povolených míčů.

“4.2a Míče, se kterými je možno hrát kolo
(1) Hráč musí hrát vyhovující míč. Pro každou ránu hráč musí použít míč, který vyhovuje požadavkům uvedeným v Pravidlech pro výstroj.
Hráč může získat vyhovující míč od kohokoliv, včetně dalších hráčů na hřišti.”

Novou edici “Pravidel pro výstroj” nemám, ale předpokládám, že tam zalsadní změny nebudou.
Tam je např. požadavek na “Standard celkové vzdálenosti” - ten je možné měřit pouze na přístrojích schválených R&A.
Jak chceš prokázat, že tebou použitý míč splňuje tento požadavek?
Jak už jsem psal, při běžných turnajích nikdo kontrolovat jakým míčem hraješ nebude.
No a všechny běžně používané a prodávané míče na tom seznamu jsou. Navíc u nových míčků je na krabici uvedeno, že splňují R&A a USGA Rules. Pokud tedy nekupuješ na ally nebo ebay nějaký nomame shit z Číny.
 
Ale můj názor je, že odpaliště je definované jasně pravidly, tudíž se jedná jen o ten obdélník a nikoliv celou "placku"
To není jen tvůj názor, ale i pravidlo 6.2b ;)
 
Pokud při založení na odpališti klepnu nechtěně do míče a ten spadne z týčka a zůstane na odpališti, tak znovu natýčkuji a hraji pořád první ránu? Pochopil jsem změnu dobře?

Nene. To co popisuješ už platilo i v minulosti. Dokud jsi na odpališti nechtěl zahrát ránu, tak se nic neděje, protože míč není ve hře. Tzn. i když do něj klepneš holí nebo ho jakkoli srazíš z týčka, furt je to beztrestné.

Ta novinka je v tom, že i když si ránu zahrát chtěl, ale nepovedla se ti a míček si jen např. zakrtkoval 20 cm před sebe a on je furt na tvém původním odpališti (a pozor, je potřeba z definic znát pojem odpaliště, tzn. prostor mezi odpališťovými kameny na 2 hole dozadu, je ta homole jako celek), pak ho smíš opět zvednout a natýčkovat a budeš hrát 2. ránu. To kdybys udělal loni, tak to bylo navíc s trestnou a hrál si 3. ránu.
 
Díky @mkopcak za předávání poznatků ze školení, pro mě jsou to dobré postřehy a mnohé ze zmíněného jsem ani nevěděl a to ostatní je příjemné připomenutí. Díky.

Jak lidi na školení obecně reagovali? Jaké to bylo? Přeci jen, tohle bylo určeno pro rozhodci, takže přeci jen odbornější skupina, než běžní hráči?

Školení bylo super, probrali jsme toho fakt spoustu, včetně reálných situací na hřišti. Dělá mi poměrně velký problém orientace v pravidlech, protože jejich přeskládání a změna formulací aktuálně vedou často ke zmatkům, ale to praxe rychle napraví.

Co je poměrně nešťastné je úprava Rozhodnutí, která byla publikována už někdy v listopadu a bohužel se v mezidobí objevila řada další změn a poměrně hodně věcí se i z důvodu nepotřebnosti maže, takže je v tom dost veliký chaos. Některá rozhodnutí jsou dokonce neoznačená číslem a písmenem, takže jsou v podstatě nedohledatelná, pokud nevíte, že tam někde jsou (má to přes 500 stran).

A dále je tu pak několik pravidel (mezi nimi např. i to, za které byl DQ Čejka), které jsou pouze v online podobě na vebu R&A a USGA. Je to praktické, protože je lze snadno aktualizovat a nemusí se nic složitě vydávat a přetiskovat. Ale také to má za následek to, že ne každý o nich ví a přečte si je. Byť jde tedy z 99,9% o pokyny, které běžný hráč ke hře nepotřebuje.
 
“4.2a Míče, se kterými je možno hrát kolo
(1) Hráč musí hrát vyhovující míč. Pro každou ránu hráč musí použít míč, který vyhovuje požadavkům uvedeným v Pravidlech pro výstroj.
Hráč může získat vyhovující míč od kohokoliv, včetně dalších hráčů na hřišti.”

Novou edici “Pravidel pro výstroj” nemám, ale předpokládám, že tam zalsadní změny nebudou.
Tam je např. požadavek na “Standard celkové vzdálenosti” - ten je možné měřit pouze na přístrojích schválených R&A.
Jak chceš prokázat, že tebou použitý míč splňuje tento požadavek?
Jak už jsem psal, při běžných turnajích nikdo kontrolovat jakým míčem hraješ nebude.
No a všechny běžně používané a prodávané míče na tom seznamu jsou. Navíc u nových míčků je na krabici uvedeno, že splňují R&A a USGA Rules. Pokud tedy nekupuješ na ally nebo ebay nějaký nomame shit z Číny.


  • Mnoho míčů levnějších značek na tom seznamu není. Např. z Dunlopů, kterých je mnoho druhů, většina na seznamu není ( je jich tam jen 5 variant )
  • na krabici tuto informaci uvádí např. Titleist. Mnoho jiných značek ne. Například na Callaway Chrome Supersoft jsem ji neobjevil.
-
  • The Conforming Ball List as a Condition of Competition is only recommended for use by Committees in charge of competitions restricted to highly skilled players (including top amateur events).
pokud není v propozicích turnaje, že míče mají být na Listu schválených míčů, můžeš hrát v podstatě čímkoliv u čeho se dá předpokládat, že pravidla splňuje. V podstatě jediná možnost DSQ v případě "pouťáku" by byla ta, že by si hráč vědomě pořídil míč, které normy nesplňují, aby tím získal výhodu ( a chlubil by se tím ).
. Pokud by si chtěl někdo ověřit, zda je jeho míč ( popřípadě hůl ) je na seznamu povoleného vybavení, nejjednodušeji to zjistí zde : https://www.randa.org/en/RulesEquipment/Equipment/Equipment Explorer
 
  • Mnoho míčů levnějších značek na tom seznamu není. Např. z Dunlopů, kterých je mnoho druhů, většina na seznamu není ( je jich tam jen 5 variant )
  • na krabici tuto informaci uvádí např. Titleist. Mnoho jiných značek ne. Například na Callaway Chrome Supersoft jsem ji neobjevil.
-
  • The Conforming Ball List as a Condition of Competition is only recommended for use by Committees in charge of competitions restricted to highly skilled players (including top amateur events).
pokud není v propozicích turnaje, že míče mají být na Listu schválených míčů, můžeš hrát v podstatě čímkoliv u čeho se dá předpokládat, že pravidla splňuje. V podstatě jediná možnost DSQ v případě "pouťáku" by byla ta, že by si hráč vědomě pořídil míč, které normy nesplňují, aby tím získal výhodu ( a chlubil by se tím ).
. Pokud by si chtěl někdo ověřit, zda je jeho míč ( popřípadě hůl ) je na seznamu povoleného vybavení, nejjednodušeji to zjistí zde : https://www.randa.org/en/RulesEquipment/Equipment/Equipment Explorer
Ok.

Jen bych se divil, že to Callaway neuvádí u Chrome Supersoft. Nemám doma, tak se nemůžu podívat, ale vyhrabal jsem u syna v bagu Callaway Warbird a tam to je. Mají to celkem schované - viz foto

6685
 
Ok.

Jen bych se divil, že to Callaway neuvádí u Chrome Supersoft. Nemám doma, tak se nemůžu podívat, ale vyhrabal jsem u syna v bagu Callaway Warbird a tam to je. Mají to celkem schované - viz foto

Zobrazit přílohu 6685

Já jsem prohlížel jen krabici vnější. Tam jsem to neobjevil, ale nepovažuji to zas tak důležité... Obecně se dá shrnout
, že ty velké renomované firmy mají na seznamu povolených míčů všechny vyráběné míče ( nepochybuji, že se za to platí). A u firem ( např. Dunlop, Slazenger, Top Flite ), které jdou po nízké ceně je dobré si to ověřit ( na turnajích, kde je požadavek, aby byly míče uvedeny na tomto seznamu).
 
Nene. To co popisuješ už platilo i v minulosti. Dokud jsi na odpališti nechtěl zahrát ránu, tak se nic neděje, protože míč není ve hře. Tzn. i když do něj klepneš holí nebo ho jakkoli srazíš z týčka, furt je to beztrestné.

Ta novinka je v tom, že i když si ránu zahrát chtěl, ale nepovedla se ti a míček si jen např. zakrtkoval 20 cm před sebe a on je furt na tvém původním odpališti (a pozor, je potřeba z definic znát pojem odpaliště, tzn. prostor mezi odpališťovými kameny na 2 hole dozadu, je ta homole jako celek), pak ho smíš opět zvednout a natýčkovat a budeš hrát 2. ránu. To kdybys udělal loni, tak to bylo navíc s trestnou a hrál si 3. ránu.
Takže i v minulosti byla následující situace beztrestná? Založím hůl za natýčkovaný míč a při začátku nápřahu nechtěně malinko pohnu holí vpřed a dotknu se míčku, který ani nespadne z týčka. A nyní tedy také beztrestná.
 
Takže i v minulosti byla následující situace beztrestná? Založím hůl za natýčkovaný míč a při začátku nápřahu nechtěně malinko pohnu holí vpřed a dotknu se míčku, který ani nespadne z týčka. A nyní tedy také beztrestná.
Ano, i v minulosti to bylo beztrestné. I kdybys ho před úmyslným švihem shodil z týčka, tak to bylo beztrestné (při založení, při cvičném apod.)
 
Z Pravidlové poradny na Golf.cz:

Michael Jon: "Psychicky by asi dost na začátek pomohlo uvědomit si, že vztekat se nad novými Pravidly golfu je dost zbytečné. Lepší je naučit se je, zahrát si podle nich párkrát a pak zkusit s chladnou hlavou říct, co se mi líbí a co ne. Každý má právo si říct svoje. "

Ale určitě jukněte na celou poznámku: http://www.golf.cz/pravidlova-poradna/?show=2026
 
Z Pravidlové poradny na Golf.cz:

Michael Jon: "Psychicky by asi dost na začátek pomohlo uvědomit si, že vztekat se nad novými Pravidly golfu je dost zbytečné. Lepší je naučit se je, zahrát si podle nich párkrát a pak zkusit s chladnou hlavou říct, co se mi líbí a co ne. Každý má právo si říct svoje. "

Ale určitě jukněte na celou poznámku: http://www.golf.cz/pravidlova-poradna/?show=2026
 

M.Jon byl u nás ( Roudnička) asi před týdnem vysvětlovat nová pravidla. Bylo to
příjemně strávené nedělní dopoledne.
 
Dnes jsem poprvé na Golfchannel zaznamenal miniseriál od ČGF o nových pravidlech v podání Luboše Klikara a Aleše Libecajta. Musím říct, že mne to potěšilo i pobavilo - o 100% lepší než Bosák na ČTsport.
 
Dnes jsem poprvé na Golfchannel zaznamenal miniseriál od ČGF o nových pravidlech v podání Luboše Klikara a Aleše Libecajta. Musím říct, že mne to potěšilo i pobavilo - o 100% lepší než Bosák na ČTsport.
Aleši co to máš? To je gumycuk... :-D... Umiral jsem smíchy kdyz jsem to včera videl...

Odesláno z mého SM-G950F pomocí Tapatalk
 
Místní pravidla pokojového golfu (platná i pro hru na venkovním hřišti)
  1. Každý hráč musí být vybaven svým vlastním vybavením, tzn. jednou holí a dvěmi koulemi.
  2. Hra na hřišti musí být povolena vlastníkem jamky.
  3. Na rozdíl od normálního golfu, cílem je dostat hůl do jamky a koule udržet mimo.
  4. Pro dokonalou hru, by hůl měla být co nejpevnější. Vlastníkům hřiště je povoleno zjistit pevnost hole před začátkem hry.
  5. Vlastníkům hřiště se vyhrazuje právo určit rozměr hole tak, aby nedošlo k poškození jamky.
  6. Cílem hry je udělat co nejvíce úderů do té doby, než je majitel hřiště spokojen. Nesplnění tohoto požadavku by mohlo vést k tomu, že Vám majitel hřiště pro příště hru odmítne.
  7. Je považováno za špatné, pokud se snažíte hrát hned po příjezdu na hřiště. Zkušený hráč si obyčejně vyhradí určitý čas na vyjádření obdivu nad celým hřištěm, především pak nad pěkně formovanými překážkami.
  8. Hráči se upozorňují, že zmínka o jiném hřišti, na kterém hráli, nebo na kterém v současné době též hrávají, není pro majitele hřiště příliš dobrá. Rozzuření majitelé hřiště často poničí nákladné a ničím nenahraditelné vybavení hráče.
  9. Hráči by se měli předem přesvědčit, zda jejich hra nezačíná na novém hřišti. Hra se pak soustředí na jamku označenou červeným praporkem. Hráči bývají poněkud nerozumní, pokud zjistí, že někdo jiný hrál na hřišti, které oni sami až dosud považovali za soukromé.
  10. Hráči by se měli ujistit, že je jejich zápas přesně načasován. Hráč by neměl předpokládat, že je hřiště pokaždé připraveno ke hře. Někteří hráči by mohli být uvedeni do rozpaků zjištěním, že je hřiště dočasně mimo provoz. Hráčům se doporučuje, aby byli v této situaci extrémně taktičtí. Zkušení hráči si v tomto případě najdou náhradní metody hry.
  11. Pro majitele hřiště je důležité vybrat správnou polohu hřiště a zajistit přístupové cesty a okolí, aby se tak vytvořil co nejlepší přístup k jamce z různých stran.
  12. Hráči jsou nabádáni k tomu, aby získali povolení majitele hřiště dříve, než se pokusí o zadní devítku.
  13. Pomalá hra je doporučována, ačkoli hráči by měli být připraveni na změnu tempa na požádání majitele hřiště.
  14. Výjimečných výsledků ve hře se dá dosáhnout opakovanou hrou na stejnou jamku za zápas.
  15. Hráčům se doporučuje, aby měli s sebou pro každý případ pláštěnku.
 
Do Galerie 19.jamky přidány odkazy na užitečná videa z dílny čgf (info na čgf). V sedmi názorných ukázkách natočených populární formou v seriálu TAP.IN provází generální sekretář Aleš Libecajt a sportovní ředitel Luboš Klikar, v obou případech zkušení mezinárodní rozhodčí. :) Koukněte. Shlédnutí téměř povinné...


[GALLERY=media, 899][/GALLERY]

[GALLERY=media, 900][/GALLERY]

[GALLERY=media, 901][/GALLERY]

[GALLERY=media, 902][/GALLERY]

[GALLERY=media, 903][/GALLERY]

[GALLERY=media, 904][/GALLERY]

[GALLERY=media, 905][/GALLERY]
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom