Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

ČGF maže pojem zelená karta. Golf musí být zábava, vzkazuje

A kde se to ten dotyčný naučí?
Hele @Trenér-e. Já naprosto chápu, že persona žívící se trénováním se bude hlasitě vyjadřovat takovým způsobem, aby každý byť jen elementárně vnímavý čtenář pochopil, že bez trenéra to prostě nejde. Je tady na fóru víc lidí, co si přivydělávají trénováním, ale u žadného necítím, takové podprahové signály řikající: "Najmi si mě a budeš žasnout co z tebe udělám za hvězdu". Stokrát jsem si říkal, že si toho nebudu všímat ale už se ucho utrhlo. Pokud chceš hrát golf, je samozřejmě nezbytné se naučit pravidla. K tomu ale trenéra nepotřebuješ. Základy si nastuduješ i sám a v praxi je s tebou projde a procvičí zkušenější kamarad. A hrát a zlešpovat se, jde bez trenéra také. Ne úplně snadno ale zato úplně přirozeně.
Modelová situace. Nejsem totální sportovní antitalent a není mým snem hrát za Bayern. Když budu denodenně hrát na plácku za barákem s klukama fotbal dostanu za určitý nedlouhý čas návyky, cit pro balón periferní vnimani hry na takovou úroveň, že budu mít z hry radost. Nestojím o to honit si fyzičku drilovat do zblbnutí kdejaký pohyb a signál. Chci se bavit a ne se stresovat, že svojí zlatokopce nekoupím nový auto, když mě trenér nepustí na hřiště, protože jsem zrovna na dolní úvrati své kolísavé formy.
Úplně stejné je to s golfem, jen je to trochu složitější a časově náročnější. Pokud by mým cílem bylo hrát profesionálně, je víc než pravděpodobné, že bez trenéra se na vrchol nedostanu (i když i zde jsou výjimky). Pokud se ale chci golfem jen bavit a nikam nespěchám, tak si svúj švih najdu a bude mi vyhovovat i když nebude dokonalý. Hodně jezdím a viděl jsem i singlisty švihat takovým způsobem, že bych nevěřil, že vůbec můžou trefit míč. Tím prosím neříkám, že trenéři jsou na nic, a většině populace určitě trenér pomůže posunout se rychleji a výše (nebo spíš níže). Říkám jen to, že dostat hru na takovou úroveň, abych z ní měl ve svých očích radost jde i bez trenéra.
Tak na závěr prosím, zkus přijmout tu možnost, že i bez tvé pomoci se můžé prostý člověk stát rekreačním golfistou a neplaš tolik začátečníky. Určitě to nebude ta správna cesta k propagaci golfu mezi širokou veřejnosti, do které se momentalně tvoje alma mater "vehementně" obula.
 
Ja jsem z tech, co zacal sam s youtubem a dodnes to povazuji za nejvetsi blbost, co jsem udelal. Ztrata casu a penez, nasledky resim do ted.
Na druhou stranu mnoho treneru, co jsem mel tu cest videt v akci... radeji nekomentovat.

Ale kazdy to mame jinak... a sam jsem uz par lidi na hriste “dostal”. :)
 
Na druhou stranu mnoho treneru, co jsem mel tu cest videt v akci... radeji nekomentovat.
V tomto taky bude alespoň část zakoupeného psa. Já se považují za spokojeného beztrenéristu. Přesto jsem tomu dal šanci a celkem 4x přišel do aktivního kontaktu s trenérem. U prvních třech si nepamatuju ani jméno, ani co mi radili. Abych řekl úplnou pravdu, spíš jsem jejich rady z velké části vytésnil už jen z toho důvodu, že byly občas protichůdné. Z jejich přístupu ve mě zústal jen takový nahořklý pocit, že si odškrtli čárku za vydělaný prachy a jde se dál. Uzavřel jsem tuto kapitolu, ale člověk míní, život mění. Poslední trenér ke mě přišel sám, když jsem se trápil na jednom vesnickém drivingu. Strávil tam se mnou 10 minut. Řekl mi jen dvě jednoduché na první pohled naprosto negolfové rady, ale hlavně mi vysvětlil úplně detailně, jak ty dvě mé hlavní chyby vlastně vnikají, co je způsobuje a co pak dál způsobují ony. To bylo pro mě, jako analytického člověka, naprosto úžasné a měl jsem chvíli pocit, že to je jen pohádkový dědeček (bylo mu tuším 73) a že se za chvíli rozplyne. Ale nerozplynul. Pozval jsem ho za minilekci na pivo. Dvě hodiny jsme si u piva povídali o golfu a byl to pro mě báječný a velmi poučný zážitek. Šel jsem pak k němu ještě jednou abych si to oživil (mimochodem řekl si 400,- za hodinu) a byl jsem opět navýsost spokojený. Už to bude skoro rok a při usilovném samotréninku se nejvíc ze všeho snažím myslet na ty dvě jednoduché rady. Jednou lekcí za 400,- jsem dostal jednoduchý domácí úkol na rok a asi i dýl protože stále se mi ho ještě nedaří plnit ani na 50%. Nicméně během půl roku jsem snížil z 20 na 13. To ale není to hlavní. Hlavně cítím mnohem větší radost a uspokojení ze svojí hry, z toho, že už mnohem častěji míček udělá něco dost podobného mému zámyslu.;) Takže i mě pomohl trenér, ale proto, že chtěl pomoci a ne si vydělat. Moc dobře věděl, a i mi to řekl, že víc mé toho stejně nenaučí a že když budu dodržovat jen to co my poradil dostanu se do roka pod 10.
 
Upraveno:
Je to asi náhoda, ale právě jsem vyslechnul lamentaci kamarádky, která se právě vrátila z golfu (HCP 36, hraje 5 let): “Kdybych měla tolik času, takovou práci a tolik peněz jako ty, chodila bych trénovat a už bych měla dávno singl.”.
Chodit trénovat = lekce s trenérem.

... což mě přimělo napsat můj golfový příběh.

Já jsem absolvoval zelenou kartu před 6 roky v Hodkovičkách na plnohodnotném kurzu u pana Lébla, za což mu na dálku děkuji, bylo to super. Od té doby jsem neměl nikdy lekci, jen jsem to odkoukával a učil se za pochodu. Po třech letech jsem se dostal na HCP 10-11, ale nějak jsem se nedokázal dostat níž. Hra se pro mě stala drogou, ale pocit nemohoucnosti mě ničil a začal jsem uvažovat o trenérovi. Jsem trochu škrt a 1000 Kč/h mě stále drželo zpátky to platit, a tak, když už jsem se přestal tak snažit, přišlo najednou (fakt z ničeho nic) “prozření” a začal jsem hrát výsledky pod 80.
Dnes (ca po 6 letech) mám HCP kolem 6-7, hru si užívám i když zahraju kolem 90, protože vím, že lepší skóre zase přijde :)

Jasně, rád bych někdy zašel hřiště v paru (dosud nejlépe +3) , ale to bych pak opravdu najal trenéra a věnoval se golfu alespoň 5x týdně, což ale není můj sen!
 
Hele @Trenér-e. Já naprosto chápu, že persona žívící se trénováním se bude hlasitě vyjadřovat takovým způsobem, aby každý byť jen elementárně vnímavý čtenář pochopil, že bez trenéra to prostě nejde. Je tady na fóru víc lidí, co si přivydělávají trénováním, ale u žadného necítím, takové podprahové signály řikající: "Najmi si mě a budeš žasnout co z tebe udělám za hvězdu". Stokrát jsem si říkal, že si toho nebudu všímat ale už se ucho utrhlo. Pokud chceš hrát golf, je samozřejmě nezbytné se naučit pravidla. K tomu ale trenéra nepotřebuješ. Základy si nastuduješ i sám a v praxi je s tebou projde a procvičí zkušenější kamarad. A hrát a zlešpovat se, jde bez trenéra také. Ne úplně snadno ale zato úplně přirozeně.
Modelová situace. Nejsem totální sportovní antitalent a není mým snem hrát za Bayern. Když budu denodenně hrát na plácku za barákem s klukama fotbal dostanu za určitý nedlouhý čas návyky, cit pro balón periferní vnimani hry na takovou úroveň, že budu mít z hry radost. Nestojím o to honit si fyzičku drilovat do zblbnutí kdejaký pohyb a signál. Chci se bavit a ne se stresovat, že svojí zlatokopce nekoupím nový auto, když mě trenér nepustí na hřiště, protože jsem zrovna na dolní úvrati své kolísavé formy.
Úplně stejné je to s golfem, jen je to trochu složitější a časově náročnější. Pokud by mým cílem bylo hrát profesionálně, je víc než pravděpodobné, že bez trenéra se na vrchol nedostanu (i když i zde jsou výjimky). Pokud se ale chci golfem jen bavit a nikam nespěchám, tak si svúj švih najdu a bude mi vyhovovat i když nebude dokonalý. Hodně jezdím a viděl jsem i singlisty švihat takovým způsobem, že bych nevěřil, že vůbec můžou trefit míč. Tím prosím neříkám, že trenéři jsou na nic, a většině populace určitě trenér pomůže posunout se rychleji a výše (nebo spíš níže). Říkám jen to, že dostat hru na takovou úroveň, abych z ní měl ve svých očích radost jde i bez trenéra.
Tak na závěr prosím, zkus přijmout tu možnost, že i bez tvé pomoci se můžé prostý člověk stát rekreačním golfistou a neplaš tolik začátečníky. Určitě to nebude ta správna cesta k propagaci golfu mezi širokou veřejnosti, do které se momentalně tvoje alma mater "vehementně" obula.

Jenže to jsi pochopil úplně špatně, hlavně tu vytahuješ příklady, které jsem ani náhodou nezmínil. Moje reakce byla na situaci, že někdo půjde na golf bez základních vědomostí "jak na to". Bohužel @Jerry jsi zaťatý do trenéra úplně zbytečně, dle mého názoru si honíš jen ego!

Moje reakce byla, "že někdo je to naučit musí", tak mi zkus slušně a bez arogance odpovědět na tuto větu.
 
Je to asi náhoda, ale právě jsem vyslechnul lamentaci kamarádky, která se právě vrátila z golfu (HCP 36, hraje 5 let): “Kdybych měla tolik času, takovou práci a tolik peněz jako ty, chodila bych trénovat a už bych měla dávno singl.”.
Chodit trénovat = lekce s trenérem.

... což mě přimělo napsat můj golfový příběh.

Já jsem absolvoval zelenou kartu před 6 roky v Hodkovičkách na plnohodnotném kurzu u pana Lébla, za což mu na dálku děkuji, bylo to super. Od té doby jsem neměl nikdy lekci, jen jsem to odkoukával a učil se za pochodu. Po třech letech jsem se dostal na HCP 10-11, ale nějak jsem se nedokázal dostat níž. Hra se pro mě stala drogou, ale pocit nemohoucnosti mě ničil a začal jsem uvažovat o trenérovi. Jsem trochu škrt a 1000 Kč/h mě stále drželo zpátky to platit, a tak, když už jsem se přestal tak snažit, přišlo najednou (fakt z ničeho nic) “prozření” a začal jsem hrát výsledky pod 80.
Dnes (ca po 6 letech) mám HCP kolem 6-7, hru si užívám i když zahraju kolem 90, protože vím, že lepší skóre zase přijde :)

Jasně, rád bych někdy zašel hřiště v paru (dosud nejlépe +3) , ale to bych pak opravdu najal trenéra a věnoval se golfu alespoň 5x týdně, což ale není můj sen!

Super! I tohle je správná cestam(ušetříš spoustu času i peněz), začít s někým, kdo o tom něco ví je dobrý základ. Potom je to stejně všechno jen na tobě...
 
Jenže to jsi pochopil úplně špatně, hlavně tu vytahuješ příklady, které jsem ani náhodou nezmínil. Moje reakce byla na situaci, že někdo půjde na golf bez základních vědomostí "jak na to". Bohužel @Jerry jsi zaťatý do trenéra úplně zbytečně, dle mého názoru si honíš jen ego!

Moje reakce byla, "že někdo je to naučit musí", tak mi zkus slušně a bez arogance odpovědět na tuto větu.

Myslím, že @Jerry to pochopil úplně přesně 🤭
Ale chápu, nějak živit se musíš ;)
Jen je někdy tady od tebe té “self promotion” trošku moc :(
 
Bohužel @Jerry jsi zaťatý do trenéra úplně zbytečně, dle mého názoru si honíš jen ego!
Soudím jen podle svého dojmu z tvých příspěvků a tvé sebeprezentace. Osobní zkušenost s tebou nemám, takže připouštím, že můj názor nemusí být objektivní. Ale jako takový jsem ho prezentoval a rozhodně nemám pocit, že bych vůči tobě použil byť jen drobek arogance. Možná trošilinku sarkasmu, ale to bys snad mohl unést a strávit.
 
Opoměl jsem reagovat na tu poslední část věty ... jo, to jo ... honím si, jako každej druhej 🤪🤪🤪
 
Sakra ... za tohle asi zítra ráno pújdu do stoky ... o_O:rolleyes:
 
Soudím jen podle svého dojmu z tvých příspěvků a tvé sebeprezentace. Osobní zkušenost s tebou nemám, takže připouštím, že můj názor nemusí být objektivní. Ale jako takový jsem ho prezentoval a rozhodně nemám pocit, že bych vůči tobě použil byť jen drobek arogance. Možná trošilinku sarkasmu, ale to bys snad mohl unést a strávit.

No sarkasmus to zrovna nebyl (ucho se utrhlo), nicméně nádech tvrdého sarkasmu bych tam našl a také jsem se povznesl. Měl jsem na mysli jak držet hůl, jak se postavit a kde jsou jaké odpaliště. Nevím jaké máš zkušenosti, ale deset hodin je tak akorát. To že zde přispívám, neznamená, že tu chci někoho trénovat. Mám rád golf a diskuzi okolo...
 
No přeci u @Trenér 🤭

Zásadní problém pro masový rozvoj golfu jsou chybějící městská veřejná hřiště, kam si může přijit “plácnout” každý, kdo bude mít chuť i bez znalosti pravidel a dalších “nezbytností”.

Proč je v USA golf tak populární? Ano svou zásluhu na tom má i Tiger, ale hlavně je tam dostatek hřišt, kam si můžu jít zahrát za pár babek klidně v džínách a tričku bez rukávů a límečku. Spousta lidí to prostě bere jen jako pohybovou aktivitu stejně jako jízdu na in-linech, na kole, košíkovou na jeden koš atd. Žádné svázání konvencemi či pravidly.
No a pokud někdo pak zjistí, že ho ten golf prostě baví, tak jde a zaplatí si trenéra, naučí se pravidla a pořídí si odpovídající vybavení.
Proč mám platit “pálku” za trenéra a členství v klubu (potažmo ČGF), když vlastně v začátku ještě ani nevím, jestli mne to bude bavit?

Ja si ale dovolim tvrdit, ze v podstate presne takto to dnes funguje minimalne na 50% hrist u nas.
 
Moje reakce byla, "že někdo je to naučit musí", tak mi zkus slušně a bez arogance odpovědět na tuto větu.

Jediny co musis lidi naucit je:

1. Davat pozor aby nikoho netrefili a nekdo netrefil je
2. Aby hrali v tempu
3. Aby pecovali o hriste

Nic dalsiho ke hrani rekreacniho golfu nepotrebujou. Pokud chtej hrat turnaje, at se naucej pravidla, od toho neni zkouska na ZK.
 
Jediny co musis lidi naucit je:

1. Davat pozor aby nikoho netrefili a nekdo netrefil je
2. Aby hrali v tempu
3. Aby pecovali o hriste

Nic dalsiho ke hrani rekreacniho golfu nepotrebujou. Pokud chtej hrat turnaje, at se naucej pravidla, od toho neni zkouska na ZK.

Dobrá rada nad zlato, můj pohled je trochu "profesionálnější", třeba vysvětlit jak držet hůl, putter atp. Nicméně jsou hřiště, kde to je vážně jedno, může to být také správně.
 
Dobrá rada nad zlato, můj pohled je trochu "profesionálnější", třeba vysvětlit jak držet hůl, putter atp.
Já bych řekl, že spíš “profesionálně deformovanější” 🤭
Opravdu někdo, kdo si chce jen pinknout “musí” vědět, jak správně držet hůl? Ať to drží klidně jak hokejku nebo koště. Prostě pro začátek to chytnout přirozeně a mít radost z trefení míčku. Ostatně spousta videí s malými dětmi (bez “trenérského” úchopu) dokazuje, že není nad přirozenost.
U putteru je úchop už úplně individuální věc.
 
Tak ono by bylo na vše, co jmenuješ. Jen by ke každé investici nesměly být přisáté firmy napojené na “politickou reprezentaci” a odvádět “desátek” (ono je to víc než 1/10) do stranických pokladen a kapes politiků. A pak tu jsou “neziskovky” - to je kapitola sama o sobě.
To jsou bohužel hospodské kecy. Jestli si pamatuju správně, jak jsi zde vzpomínal na doby naštěstí minulé, tak možná pro někoho bylo na vše. Moje rodina mezi vyvolené nepatřila. Naštěstí teď si na vše co chci můžu a umím vydělat. A není to podmíněné členstvím v nějaké straně...
Bůhví proč v těch dobách nestavěli soudruzi golfová hřiště?
 
Z toho dva zadky v Praze a blízkém okolí.
Problém je, že ty tři zadky nejsou rozloženy rovnoměrně a navíc spousta z nich byla stavěna jako “hogo fogo mistrovská” s velkými provozními náklady, bez dostatečné ekonomické rozvahy.
Prostě je špatně nastaven poměr vysokonákladová (mistrovská, privátní) - středněnákladová (pro většinu aktivních golfistů) - veřejná (nízkonákladová) pro kohokoliv příchozího.
Ano, v Praze jsou jich dva zadky a žádné není levné. Prostě nabídka odpovídá poptávce. Když jsou hřiště plná za cenu jakou mají, nemají důvod být levná. Tak to je a bude.
Kde je míň lidí a menší kupní síla, bude hřišť méně a možná některá levnější. To má prostě ekonomický smysl.
Dokud jsem měl míň peněz a víc času, jezdil jsem 100km do Hořehled. Teď na to čas nemám, tak hraju blíž k domovu, ale za jiné peníze.
Zapomeň na přání a sny a pobav se s majitelem nějaké vesnické devitky, kde pouští na hřiště za pár stovek, je jich dost. Určitě ti rád vysvětlí, jak to chodí.
Nebo zaplň díru na trhu, kup pozemky, postav levné hřiště, najdi personál který tím uživíš a rád bude dělat jen v sezóně a máš to [emoji846]
 
To jsou bohužel hospodské kecy. Jestli si pamatuju správně, jak jsi zde vzpomínal na doby naštěstí minulé, tak možná pro někoho bylo na vše. Moje rodina mezi vyvolené nepatřila. Naštěstí teď si na vše co chci můžu a umím vydělat. A není to podmíněné členstvím v nějaké straně...
Bůhví proč v těch dobách nestavěli soudruzi golfová hřiště?
Bohužel nejsou, měl jsem tu “čest” s několika lobbisty, kteří nabízeli ovlivnění výběrových řízení za příspěvek do stranické pokladny.

A zřejmě ti selhává paměť nebo si nějaký můj přispěvek o “dobách minulých” nesprávně pochopil.

A proč nestavěli soudruzi golfová hřiště? To nevím, nejspíš z ideologických důvodů. Tento sport se jim zřejmě nezdál dost lidový. Ostatně v Číně s golfem soudruzi bojují dodnes. Možná i proto tam Zeman tak rád jezdí.
 
Ano, v Praze jsou jich dva zadky a žádné není levné. Prostě nabídka odpovídá poptávce. Když jsou hřiště plná za cenu jakou mají, nemají důvod být levná. Tak to je a bude.
Kde je míň lidí a menší kupní síla, bude hřišť méně a možná některá levnější. To má prostě ekonomický smysl.
Dokud jsem měl míň peněz a víc času, jezdil jsem 100km do Hořehled. Teď na to čas nemám, tak hraju blíž k domovu, ale za jiné peníze.
Zapomeň na přání a sny a pobav se s majitelem nějaké vesnické devitky, kde pouští na hřiště za pár stovek, je jich dost. Určitě ti rád vysvětlí, jak to chodí.
Nebo zaplň díru na trhu, kup pozemky, postav levné hřiště, najdi personál který tím uživíš a rád bude dělat jen v sezóně a máš to [emoji846]
Jen jsem vyslovil svůj názor na situaci i s tím, co je jednou z příčin. Tak nevím, proč mi podsouváš něco jiného. O žádných snech ani přáních tu nebyla řeč. Tak se hoď do klidu.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom