Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Český "Profesionál"

doktordee

Guru fóra
Tak jsem zahlédl záznam turnaje z hřiště Mstětice a když vidím výsledky většiny českých Pro nedá mi to se zeptat - je hráč se skóre 80+ ještě Pro? Schvalujete kritéria pro možnost přestupu a setrvání u Pro dostatečná? Jak na vás takové výsledky působí?
 
Re: Český

Dnes jsme to probirali na albatrossu s profikama. ted jiz zadna kriteria nemaji. bylo to jen po dobu pga skoly. jedine co musi je platit poplatek pgacz. coz je dost vysoka castka
 
O poplatku jsem slyšel. Ale jen čgf a je to kolem 8.5 tis ročně. Což není mnoho.
 
Re: Český

pokud chces trenovat, tak i pgacz cca 20K
 
Re: Český

Co je to profesional? Clovek, co se tim zivi? Tak jestli se tim uzivi prez pricemoney, nemam s tim problem, jestli ho budou taha sponzori, je to jejich problem, koukat se na nej nebudu.
Dnes je napriklad dizajnerem kde kdo, kazda treti buchta, co se doma nudi a manzel je 24/7 v praci, tak si udela rychlokurz a uz je odbornice prez dekorovani policek ... A kdyz ji z toho jdou penize, tak ma bud moc kamosek ve stejne zlate kleci nebo je fakt dobra ;)
 
Pokud chceš trénovat tak, co já vím, se platí pouze po dobu studia. Což jsou 3 roky a dohromady to vyjde asi na 60k. O žádném dalším poplatku jsem nikdy neslyšel. Nicméně zpět k tématu Profesionál. Pocitově - hráč, který hraje 80+, vnímáte ho ještě jako profesionála? Možná já mám jen "vysoké" nároky ale hcp 6 mi pro přestup k Pro přijde hodně.
 
Re: Český

Podobnou uvahu jsem resil, kdyz jsem mel tu cest hrat na Dysine hned pred LET a typek z flightu to dal za -1 (zapisoval jsem ho) a moc se nenadrel. Normalni chlap s HCP 1.8, plne pracujici, golf hrajici 6 let. Pak jsem sledoval vykony dam na LET...

Osobne si myslim, ze ten termin profesional je zavadejici. Je to asi dano tim, ze amatersky status je striktne omezen a nejde hrat o penize. Nevim jak je to v jinych sportech.

80 ran je prima. V zivote to asi nezahraju a respekt pred temi co to umi. Ale nechapu mistni zastoupeni Titleist (sponsoruje tu i nekdo jiny???), ze do toho sypou penize. Jako cepici zdarma asi ano, ale jinak..
 
Re: Český

Obecně je důležité rozlišit o jakého "profesionála" se jedná:
- Playing PRO - profesionál, který se živí (chtěl by se živit :)) především svou hrou = vyhrávat Prize Money a samozřejmě dostávat podporu od Sponzorů. Mám pocit, že zde je pro vstup HCP okolo 0 (ale neznám přesné aktuální podmínky) - zásadní věc ale je - tato kategorie profesionálu nemusí studovat - prostě pokud splňují podmínky na to být Playing PRO - tak prostě podají žádost a změní se jim status.
- Teaching PRO - neboli profesionální trenér golfu. Tedy člověk, který se primárně živí jakožto trenér/učitel. Zde býval pro vstup HCP okolo 6. Následně je přijat hráč ke studiu atd... Určitě platí nějaké studijní poplatky. Všechny kategorie (předpokládám, že i Playing) určitě pak platí i nějaký roční členský poplatek v PGAC (čgf nejspíš profíci samotní nic neplatí - ale nejsem si 100% jist). Dále pak trenéři většinou platí nějaké poplatky hřišti, na kterém trénují - toto je však již velmi individuální, ale pohybuje se to většinou v řádu desítek tisíc ročně (jedná se většinou buďto o paušální "roční nájem" a nebo o nějaký desátek z odučené lekce apod...). Teaching PRO mohou ale také hrát turnaje určené pro Profesionály, kde se hraje o Prize money (pokud splní podmínky pro přihlášení do turnaje). Je tedy pak mnohdy obtížné /resp. nemožné rozlišit o jakého PRO se jedná...

Toliko asi k teorii. Nyní k praxi a k realitě. Je otázka, zdali řešíme 80+ ran u Playing PRO a nebo Teaching PRO. V ČR těch Playing zas tak moc nemáme, i když každým rokem přibývají... Většina českých PRO jsou Trenéři.
Určitě v ČR najdeme i profíky, kteří jsou trenéři (mají školu), ale vstupovali s velmi nízkým HCP jakožto velmi dobří amatéři a působí na nás tedy spíše jako Playing PRO... Určitě je i spousta trenérů, kteří vstupovali s HCP 6 a pod 80 zahráli párkrát v životě... Zde ale přichází ta otázka - co je určující faktor toho jak "dobrý český profesionál je"? 
Můj názor je, že Playing PRO by měl být schopen hrát běžně hřiště okolo paru více dní po sobě (samozřejmě v závislosti na podmínkách - někdy v paru, někdy pod par, někdy uletí a dá třeba i 80, ale to je spíš výjimečná situace).
Teaching PRO - ten nemusí být zdaleka tak dobrý hráč (= špičkový hráč neznamená automaticky i kvalitní trenér). Řekl bych, že by měl být schopen hrát pod 80, ale když hold zahraje víckrát po sobě 83, tak se zase svět nezboří. Zásadní u něj je spíše schopnost golf systematicky učit, dobře analyzovat hráče, umět poradit atd. Samozřejmě by měl být také schopen zahrát všechny typy ran (tzn. ukázat), ale myslím, že není nutné aby byl schopen 3 dny po sobě obejít hřiště v paru... Mnoho trenérů hrávalo jako amatéři velmi dobře, ale jakmile přešli "na podložku" tak se jejich hra logicky zhoršila...

Zde http://www.pga.cz/clenove/ je vidět, kdo má v ČR jaký status (Tour Professional = Playing PRO).
 
RazoR: Pod to bych se podepsal..
Obecně nevím, zda všichni Teaching Pro mají jako jediný svůj zdroj příjmů učení golfu, ale dost o tom pochybuji.
Když vezmu svého trenéra jako příklad, pracuje v akademické sféře, učí stálé klienty, poměrně dost týdnů v roce věnuje sebevzdělávání v oblasti golfu všude možně po světě, je činný v PGAC a co já vím ještě. Je celkem logické, že na vlastní tréning a hru asi moc často nedojde. Asi se nedá čekat, že bude hrát stabilně na úrovni Playing Pro, který se pravděpodobně nevěnuje ničemu jinému než vlastní přípravě. Ovšem osobně bych ten rozdíl čekal větší. ..
 
Re: Český

Když jsme u toho a je tu toto téma, co všechno musí golfista splnit, aby se stal profíkem (Playing Pro a Teaching Pro), myšleno jak vstupní poplatky, zkoušky, tak pak následné udržovací poplatky, zkoušky? 
 
Re: Český

Jaké jsou přesné aktuální požadavky netuším (nepodařilo se mi dohledat).
Bývalo to ale nějak takto:
Teaching PRO - věk 18 let, Muži HCP 6, Ženy HCP 8, dokončené středoškolské vzdělání (maturita?), smlouva s klubem (hřištěm) kde bude trénovat. Po přihlášení (kdykoliv během roku, ale uzavírky jsou myslím někdy během podzimu) je pak posouzeno, zdali hráč splňuje podmínky a následně je od 1.1. následujícího roku přijat ke studiu do Five Star Academy. Myslím, že se jedná o tříletý obor zaštiťovaný FTVS UK, který probíhá formou několika seminářů během roku (prodloužené víkendy myslím, ale kolikrát do roka - to přesně netuším)... Podrobněji by musel říct nějaký PRO. Peníze - určitě nějaké školné (už to tady myslím padlo - cca 30 000,- za semestr?) + roční poplatek do PGAC... Je tam pak několik klasifikací, podle toho jak daný PRO studuje, hraje, jaké kurzy absolvuje apod... Dá se to najít na www.pga.cz
Playing PRO - jen velmi nízký HCP (0 nebo méně, ale nevím přesně kolik) a věk 18 let - zde lze ale udělit výjimku (u nás např. Spilková, Gál...) Stačí si podat žádost o změnu statusu - pak asi proběhne nějaká kontrola HCP, zhodnocení odehraných turnajů apod. a k profesionalizaci dojde v řádu dnů od podání žádosti, tzn. kdykoliv během roku... Studium žádné, poplatek asi pouze jen PGAC (případně další, pokud je hráč členem nějaké Tour, které mají určité formy členství apod... ale to už je spojené přímo s turnaji)...

Jinak ještě k Jardovi: jasně jak píšeš - u Trenérů určitě není trénování jediný zdroj příjmů, bylo to myšleno tak, jako že učící profesionál je (měl by být) zaměřením primárně trenér golfu... Ale samozřejmě znám spoustu PRO, kteří jsou např. manažery na hřištích a v podstatě neučí nebo dělají promotéry nějakých turnajů a Tour, vzdělávají se individuálně i po skončení studia, provozují golfové "cestovky" apod... A nebo jsou prostě kombinací výše uvedeného :)
 
Re: Český

Díky za obsáhlé vysvětlení/přiblížení. :)
 
Re: Český

pokud jdou z cernych, tak do 50. snad
 
6.11 tu je turnaj týmů a muži jdou právě z černých. Tak jsem na sebe zvědavý [emoji1]
 
Koukám, že se posunula hranice hcp. Bývala tuším 6.0. Nicméně zbytek zůstal stejný. Jen je tam ještě, nebo alespoň letos byla pro učně, hrál jsem s nimi pro am a zmínili to, obhajoba hcp. Tedy povinné turnaje. A ty taky nejsou zadarmo. Ale 6,4 není tak daleko... [emoji57]
 
A zajímalo by mě jak je to pak s případným přestupem od teaching k playing. Když už je člověk Pro a vlastně se mu neeviduje hcp... nebo?
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom