Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Cena fee v ČR a Anglie

premet

Aktivní člen
Jméno
Přemek
Přijmení
Hošek
Klub
Kořenec
HI (HCP)
54
Musím se podělit o zkušenosti z Anglie a chtěl bych otevřít diskuzi na téma velikosti fee.
Jelikož jsem pracovně v Anglii a mám možnost občas vyrazit někam na hřiště tak a zjístil jsme že cena zdejších fee je neporovnatelná, jasně nechodím do soukromých špičkových klubů ale na většinou na vesnická hřiště ale letmým nahlédnutím to není jiné ani na periferii Londýna. průměrná cena nedělního fee (18 jamek tady ani 9 jamek snad ani neznají) je cca 20GBP (16-25) jasně i zde se najdou ne úplně kvalitní hřiště. Hřiště jsou většinou prázdná a pohyb je s ČR neporovnatelný ale přesto se jim i za tyto nízké poplatky daří hřiště udržovat (když pominu všeobecnou anglickou špínu) netušíte čím to může být? Jasně klimatické podmínky a doba založení hrají pro Anglii ale sekaní a jiná údržba se to musí dělat stejně.
 
Stejnou zkušenost máme z Irska, bude to tou větší hráčskou základnou a možná větší konkurencí když je hřiště co pár km.
 
Nemůže to být tím, že prostě je u nás málo golfistů? A ještě méně těch, co hrají za ceníkovou cenu?

Pak tedy neznám úplně podnebí Anglie a Irska, ale není tam golfová sezóna delší? Téměř celoroční?
 
Musím se podělit o zkušenosti z Anglie a chtěl bych otevřít diskuzi na téma velikosti fee.
Jelikož jsem pracovně v Anglii a mám možnost občas vyrazit někam na hřiště tak a zjístil jsme že cena zdejších fee je neporovnatelná, jasně nechodím do soukromých špičkových klubů ale na většinou na vesnická hřiště ale letmým nahlédnutím to není jiné ani na periferii Londýna. průměrná cena nedělního fee (18 jamek tady ani 9 jamek snad ani neznají) je cca 20GBP (16-25) jasně i zde se najdou ne úplně kvalitní hřiště. Hřiště jsou většinou prázdná a pohyb je s ČR neporovnatelný ale přesto se jim i za tyto nízké poplatky daří hřiště udržovat (když pominu všeobecnou anglickou špínu) netušíte čím to může být? Jasně klimatické podmínky a doba založení hrají pro Anglii ale sekaní a jiná údržba se to musí dělat stejně.
20 GBP je podobná cena jako na menších hřištích u nás. Jen bohužel tam přijde za sezonu asi o dost víc lidí. A stroje, hnojiva, postřiky, benzín či nafta jsou v obou zemích na podobné cenové úrovni.
Na jakých hřištích jdi zvyklý hrát v ČR?
 
20 GBP je podobná cena jako na menších hřištích u nás. Jen bohužel tam přijde za sezonu asi o dost víc lidí. A stroje, hnojiva, postřiky, benzín či nafta jsou v obou zemích na podobné cenové úrovni.
Na jakých hřištích jdi zvyklý hrát v ČR?
No tak nevím kde se dá sehnat 18.jamkové hřiště za 600 ,- o víkendu max. nějaká polodivoká 9 a ani to ne. Jinak hraji na Moravě kde se dá Kořenec, Radíkov atd....A ty komodity budou podobné ale lidi jsou násobně dražší. A mám pocit že v ČR těch lidí přijde asi víc (můj pocit) a i přesto vím že golfové hřiště se neprovozuje pro zbohatnutí.
 
No tak nevím kde se dá sehnat 18.jamkové hřiště za 600 ,- o víkendu max. nějaká polodivoká 9 a ani to ne. Jinak hraji na Moravě kde se dá Kořenec, Radíkov atd....A ty komodity budou podobné ale lidi jsou násobně dražší. A mám pocit že v ČR těch lidí přijde asi víc (můj pocit) a i přesto vím že golfové hřiště se neprovozuje pro zbohatnutí.
Asi by nejpovolanější byl někdo z majitelů či manažerů hřišť, ale osobně si myslím, že počty hráčů jsou u nás výrazně menší než v UK.
Pro porovnání by se hodilo, pokud byste našel nějakou statistiku cen fee v UK, jako je tato:


Jestli třeba poměr levnějších a dražších hřišť není podobný jako u nás. (tipuji, že není, protože tomu neodpovídá ani poměr veřejných hřišť) Resp. jak je to podle typů hřišť.
Cena za lidskou práci je jen ta méně důležitá část nákladů v těchto případech. Snad jen pokud by se sekalo kosou 😂.

Tzn. těžko srovnávat jen na základě pocitů.
 
Asi by nejpovolanější byl někdo z majitelů či manažerů hřišť, ale osobně si myslím, že počty hráčů jsou u nás výrazně menší než v UK.
Pro porovnání by se hodilo, pokud byste našel nějakou statistiku cen fee v UK, jako je tato:


Jestli třeba poměr levnějších a dražších hřišť není podobný jako u nás. (tipuji, že není, protože tomu neodpovídá ani poměr veřejných hřišť) Resp. jak je to podle typů hřišť.
Cena za lidskou práci je jen ta méně důležitá část nákladů v těchto případech. Snad jen pokud by se sekalo kosou 😂.

Tzn. těžko srovnávat jen na základě pocitů.
Každopádně v tom seznamu cz hřišť není ani jedna osmnáctka za 600,-. 🙂
 
Každopádně v tom seznamu cz hřišť není ani jedna osmnáctka za 600,-. 🙂
No nejsme na tom vůbec špatně co se týče hřišť ale Anglie má skoro 20x více a hráčů jen 10x více 60tis vs. 650tis
Neposuzuji, jen mne zajímá spíš pohled ostatních a levnější fee bych taky rozhodně uvítal :)
 
No nejsme na tom vůbec špatně co se týče hřišť ale Anglie má skoro 20x více a hráčů jen 10x více 60tis vs. 650tis
Neposuzuji, jen mne zajímá spíš pohled ostatních a levnější fee bych taky rozhodně uvítal :)
Doporučuju si přečíst toto - https://www.19jamka.cz/threads/denicek-golfoveho-manazera-kolik-to-stoji.1071/
 
Jasně to znám já nemám nic proti českým cenám naopak jelikož ví co kolik stojí, je i moje práce takové náklady počítat, A nejspíš to bude v tom že v Anglii na těch hřištích už mají umořené pořizovací náklady a minimální počet lidí a je to spíš komunitní činnost (kdy se starají dobrovolníci či formy brigád něco jako u nás tenisti) , nebo jak na jednom hřišti kde chlap provozuje hřiště dělá prof. trenéra, prodavače , recepční, číšníka, fittera holí a ještě provozuje adventure golf teda nevím zda i pravidelně seká ale na drivingu jezdí a podobně to bude i jinde co jsem tak cítil z prostředí :).
 
Jasně to znám já nemám nic proti českým cenám naopak jelikož ví co kolik stojí, je i moje práce takové náklady počítat, A nejspíš to bude v tom že v Anglii na těch hřištích už mají umořené pořizovací náklady a minimální počet lidí a je to spíš komunitní činnost (kdy se starají dobrovolníci či formy brigád něco jako u nás tenisti) , nebo jak na jednom hřišti kde chlap provozuje hřiště dělá prof. trenéra, prodavače , recepční, číšníka, fittera holí a ještě provozuje adventure golf teda nevím zda i pravidelně seká ale na drivingu jezdí a podobně to bude i jinde co jsem tak cítil z prostředí :).
Vím o golfu v Anglii uplné prd, byl jsem se tam podívat před 20ti lety někde u Cambridge - louka 9 jamek, kde drandil děda na sekačce a platilo se do schránky 10 liber.

Tzn. golfová politika ve VB může mít naprosto odlišné parametry od nás. Může být štědře dotována státem (stačí se podívat na fotbal u nás - hřiště je v každé vesnici, většinou v majetku obce či nějakého obecního sdružení a provozní náklady platí obec), vstupní náklady v podobě výkupu pozemků mohly být zcela jiné,...

Já mohu bezpečně říci, že aktuální mzdy a náklady na provoz 9ti jamkového areálu jsou sotva pokryty ročními členskými poplatky a platbami za fee. A to mám 560 členů...
 
Vím o golfu v Anglii uplné prd, byl jsem se tam podívat před 20ti lety někde u Cambridge - louka 9 jamek, kde drandil děda na sekačce a platilo se do schránky 10 liber.

Tzn. golfová politika ve VB může mít naprosto odlišné parametry od nás. Může být štědře dotována státem (stačí se podívat na fotbal u nás - hřiště je v každé vesnici, většinou v majetku obce či nějakého obecního sdružení a provozní náklady platí obec), vstupní náklady v podobě výkupu pozemků mohly být zcela jiné,...

Já mohu bezpečně říci, že aktuální mzdy a náklady na provoz 9ti jamkového areálu jsou sotva pokryty ročními členskými poplatky a platbami za fee. A to mám 560 členů...
Bych si nikdy nedovolil tvrdit že máte vysoké ceny jen jsem chtěl rozvinout diskuzi proč to v mnoho násobně dražší (i když už ne tolik co kdysi) mají levnější. A napadla mne ještě další možnost zda to nemají na ochotnické bázi kdy členové klubu pomáhají s pracemi (jako leckde na vesnici u tenisových kurtů) či případně nepomáhá obec s financováním či údržbou. A tu komunitní úroveň by potvrzoval stav zázemí na hřištích kdy podle mne některé stěny se malovali naposledy za Thetcherove a uklidu taky moc nedají :)
 
Bych si nikdy nedovolil tvrdit že máte vysoké ceny jen jsem chtěl rozvinout diskuzi proč to v mnoho násobně dražší (i když už ne tolik co kdysi) mají levnější. A napadla mne ještě další možnost zda to nemají na ochotnické bázi kdy členové klubu pomáhají s pracemi (jako leckde na vesnici u tenisových kurtů) či případně nepomáhá obec s financováním či údržbou. A tu komunitní úroveň by potvrzoval stav zázemí na hřištích kdy podle mne některé stěny se malovali naposledy za Thetcherove a uklidu taky moc nedají :)
Ale greeny tu i na vesnici mají skvělé :) 18ka za 18GBP o víkendu
 

Přílohy

  • 717736d5-afdb-44e5-8502-f69594e9e7a2.jpg
    717736d5-afdb-44e5-8502-f69594e9e7a2.jpg
    142,3 KB · Zobrazení: 237
Ale greeny tu i na vesnici mají skvělé :) 18ka za 18GBP o víkendu

Malinko mimo téma, ale neudělal by si pár krátkých recenzí a dojmu z hřišť, které v Anglii navštívíš? Jiné vlákno, klidně i do Jak jste naposledy hráli... Postupně. Asi se většina z nás do Anglie jen tak nepodívá.

---

K tématu: jak je to v Anglii se zimní sezónou, jedou ta hřiště celoročně, nebo většinou zavírají?
 
Upraveno:
Moje zkusenost ze Skotska je takova ze hriste jsou v provozu celorocne, protoze jen malokdy nasnezi nebo premrznou greeny. Na lepsich hristich se v zime hraje ve fairwayi z podlozek (St Andrews Links, Elie, Lundin, Leven a dalsi) nekde jsou zimni greeny ( to byl pripad meho domovskeho parkland podmaceneho hriste) nekde se hraje cely rok jako v lete. A je to ta zhruba polovicni cenu co v sezone. A i kdyz jsem vybiral z tech nejlevnejsi fee v okoli, vzdycky to byly skvely hriste. Ta trava jim tam proste roste hezky. Nejvetsi rozdil bych videl ze skotska levnejsi hriste jsou porad mnohem kvalitnejsi nez u nas ve stejne cenove hladine. Sice malokdy maji driving, ale fairwaye jsou dvakrat, trikrat sirsi, greeny vetsi, zajimavy layout. Levnejsi hriste £10-15 a za £20-30 se v zime daji hrat hriste kde se hraje kvalifikace na Open kdyz je ten rok v St. Andrews, treba Ladybank (podlozky) nebo Fairmont St. Andrews (stejne jako v lete). Pak je tam samozrejme kategorie slavnych hrist kde je fee odhadem £200-300, ale na tech sem nehral, tak nemuzu soudit. Tuhle kategorii u nas asi nemame. Takze zimni vylet do Skotska muzu doporucit.
 
Vím o golfu v Anglii uplné prd, byl jsem se tam podívat před 20ti lety někde u Cambridge - louka 9 jamek, kde drandil děda na sekačce a platilo se do schránky 10 liber.

Tzn. golfová politika ve VB může mít naprosto odlišné parametry od nás. Může být štědře dotována státem (stačí se podívat na fotbal u nás - hřiště je v každé vesnici, většinou v majetku obce či nějakého obecního sdružení a provozní náklady platí obec), vstupní náklady v podobě výkupu pozemků mohly být zcela jiné,...

Já mohu bezpečně říci, že aktuální mzdy a náklady na provoz 9ti jamkového areálu jsou sotva pokryty ročními členskými poplatky a platbami za fee. A to mám 560 členů...
560? a kolik z nich jsou plně platící?
 
560? a kolik z nich jsou plně platící?
Co to znamena plne platici? Zhruba 50 jich z nejakeho duvodu neplati (partneri, pratele majitele, rodina, bartery,...), zbytek plati dle veku.
 
Koukám na ta porovnání a pořád hledám logiku dotazu.
Tvrzení o mnohonásobně dražším fee u nás oproti GB je mimo mísu.
Srovnávat cenu na Albatrosu s běžnou 18 někde v okolí Londýna, to přece nelze.
To bych naopak mohl porovnávat st.Andrews s Molitorovem.

Takže můj závěr je, že u nás nejsme sice zásadně dražší než v GB a je to tak trochu i na nás golfistech, abychom k našemu milovanému sportu přitáhli další lidi a umožnili tak majitelům hřišť zvýšit kvalitu údržby a snížit jednotkovou cenu za hru.😉
 
Když se na to podívám i z druhé strany, tak v ČR je cca 100 golfových hřišť, rozeseté po celé ČR. Moje zkušenost z Kanady - jiná liga, no a USA už je úplně někde jinde... V Kanadě, jen v Quebecu, kde jsem žil, bylo cca 370 hřišť. Některé doslova vedle sebe... V Ontariu jich už máte 800. V celém USA jich je skoro 10 000.
Tahle konkurence dělá divy. V Quebecu je běžný zajet za kámošem v sobotu ve 2 odpoledne, dát si pivo a pak si říct - hele, co kdybychom si šli zahrát golf? Tak se zvedne telefon a člověk si vybere asi 5 hřišť, které má na dojezd do 20 minut. Vždy se najde minimálně jedno, které má nějakou víkendovou "akci"... Jakože třeba 2 piva a cart v ceně 49 CAD v hlavním čase...

Ta poznámka o nákladech je ale důležitá. Těžko někdo může provozovat golfové hřiště a mít neustále ekonomickou ztrátu.

A poznámka o tom, jak zatraktivnit golf pro další... V USA a Kanadě to vyřešil jeden jediný chlapík - Tiger Woods. Ten to celé protrhl, přitáhl miliony nových hráčů, z golfu, který byl pro snoby a bohatý bělochy (ano, bylo to opravdu tak) se stal normální sport a zábava pro všechny. Pamatujete jak se na začátku 90. let v Česku hrál tenis? A čí děti v tý době hrály golf? A jak je to dnes?
Golf hlavně tady potřebuje spoustu změn - podle mého názoru hlavně odstranit tu snobskou image. Začít s golfem je u nás strašně komplikované a drahé. Výbava - budiž, dnes si lidi kupují třeba kola za statisíce, takže tohle asi není už ten největší problém, ale co ta byrokracie kolem? Povinné členství, "zelená karta", "zkoušky z pravidel" atd atd atd. Proč? Stejně každý jen hledá jak se to dá obejít... Když chci hrát tenis s kamarádem, tak dnes nemusím být členem klubu nebo svazu/asociace. Nemusím někde dělat zkoušky z pravidel tenisu atd. Prostě si jdu zahrát a hotovo.

Jo a jinak, mileniálové v USA a Kanadě také nechodí na golf. Taky mají problém je k tomu dostat, a to fakt můžete začít s golfem jako třeba já - koupíte si celej bag od nějakýho jinýho golfisty za 90 CAD, najdete v práci nebo mezi kámoši někoho, kdo hraje golf - tohle víte, protože každej víkend vidíte chlapíky s bagy jak jdou z baráků k autům - aby vás vzal sebou. Pak zkusíte, a když to začne bavit, tak chodíte každý víkend. A pak trenér, dokupování a výměna výbavy, holí atd. Postupně do toho zapadnete. Žádné povinné členství. Nechcete, tak nemusíte. Vždy si najdete hřiště, kde je to levný a v pohodě.

Tolik moje zkušenost.

V Česku by pomohlo uvolnění tý snobský exluzivity, odstranění zbytečný byrokracie podobně jako se to stalo v tenisu a potom potřebujeme českýho Tiger Woodse anebo aspoň ty holky Kordovy by to mohly prolomit, přecejen v sobě mají hodně český krve a třeba Jessica si umí i hezky česky ulevit ;) :up:
 
Když chci hrát tenis s kamarádem, tak dnes nemusím být členem klubu nebo svazu/asociace. Nemusím někde dělat zkoušky z pravidel tenisu atd. Prostě si jdu zahrát a hotovo.

To můžeš i s golfem, je spousta akademických hřišť kam může každý. Já si úplně neumím přestavit jak totální nováčci jdou rovnou na velké hřiště, nedej bože o víkendové špičce, to by asi nedopadlo dobře, tady je pořád podle mě potřeba na to lidi připravit dopředu, to není tenis, kde se zavřeš s kamarádem na kurt a nikomu dalšímu už neublížíte, nezablokujete hřiště atp.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom