• Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo přihlašte.

Golf.cz 90 let ČGF: 2. prosince 1931 se začala psát historie České golfové federace

Jamka R. Reader

admin
Tým 19.jamky
Robot 19.jamky

Feedback
+0 / 0 /-0
90 let ČGF: 2. prosince 1931 se začala psát historie České golfové federace (Golf.cz)

Na den přesně před 90 lety byla založena první organizace, která byla přímým předchůdcem České golfové federace. Tehdejší Golfový svaz ČSR byl ustanoven 2. prosince 1931 a byl také zvolen první výbor, který začal řídit český golf.

Český golf neměl především po roce 1948 na růžích ustláno, ale klíčových momentů v jeho historii byla celá řada. V posledním pokračování seriálu k 90. výročí si připomeneme hlavní události bohaté historie.

1931
Golf nebyl v tehdejším Československu neznámým sportem, ale jeho největší podporovatelé usoudili, že pro svůj další rozvoj už potřebuje pevné vedení v podobě celorepublikové organizace. Bylo nutné stanovit jednotné handicapy, vypsat oficiální mistrovství na rány i na jamky (první šampionát na rány se hrál už v roce 1930) a také začlenit golf do tehdejších sportovních struktur. Klíčovým datem se stal 2. prosinec 1931, kdy byl ustanoven výbor Golfového svazu ČSR v čele s Františkem Ringhofferem.

1952
Přes těžké časy druhé světové války se dokázal náš sport přenést a oprávněně si sliboval od nových časů další rozvoj, jenže opak byl pravdou. K moci se dostali po únorovém puči v roce 1948 komunisté. Golf byl zatlačen do ústraní a v roce 1952 dokonce na základě usnesení ústředního výboru Sokola vyřazen z uznávaných sportů. Golfové aktivity to naštěstí neukončilo, podařilo se odrazit snahy o ukončení hřišť v Líšnici a Mariánských Lázních, hrály se i národní šampionáty.

1966
Šedesátá léta přinesla společnosti a také golfu novou naději, dokonce i kontakty se zahraničím. V roce 1966 došlo k úplnému uznání golfu a byl postaven na stejnou úroveň jiných sportů. Vznikla Řídící komise golfu, v roce 1969 byl založen Československý golfový svaz.

1989
Jenže následujících dvacet let znovu rozvoji golfu nepřálo. A svobodné časy nastaly až po revoluci v roce 1989. Začal skutečný golfový boom v podobě výstavby nových hřišť a významnému rozšíření členské základny. V roce 1990 byla založena Československá golfová federace, vznikaly první samostatné kluby.

1993
Rozpad federálního Československa přinesl také rozdělení národních golfových svazů. Do stejné doby spadá i vznik současného názvu Česká golfová federace, do čela se postavil Hanuš Goldscheider. O mohutném rozvoji golfu svědčí, že na území Čech, Moravy a Slezska je nyní už 105 znormovaných hřišť a golf se stal šestým nejrozšířenějším tuzemským sportem podle počtu registrovaných hráčů.

ČGF se k bohaté historii hrdě hlásí a v mnohém na ni přímo či nepřímo navazuje. Loni se například po 86 letech vrátila ke společné soutěži amatérů s profesionály. Už v roce 1935 se totiž uskutečnil v Mariánských Lázních národní otevřený šampionát, loni obdobný model připomněla nově založená Czech Open Golf TourPetr Halaburda
media manager ČGF​

The post 90 let ČGF: 2. prosince 1931 se začala psát historie České golfové federace appeared first on Golf.cz.

Pokračovat ve čtení...
 
WebGolf.cz
Velký dík za spolupráci a podporu 19.jamky v roce 2022 patří (více info):
Nahoru