Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

3 situace

Ondra

Nováček+
Ahoj, přítelkyně začíná s golfem, tak jsem si řekl, že ji zkusím seznámit s pravidly formou "škola hrou", konkrétně deskovou hrou "Golfová akademie", na kterou se mi doma několik let prášilo. Narazili jsme na tři otázky, u kterých jsem tápal nebo odpověděl špatně. Schválně je sem dám na začátek bez řešení :)

1) Hráč zahrál drive na green. Při cvičném švihu omylem trefil špičkou putteru. Míč nevrátil na původní místo a zahrál putt do jamky. Kolik ran zahrál?

2) Hráč zahrál drive, míč zůstal ve větvích stromu. Hráč míč setřásl a identifikoval. Prohlásil ho za nehratelný a dropnul pod větev, na které ležel. Kolikátou ránu bude hrát?

3) Hráč zahraje míč do vodní překážky. Další ranou hraje míč jak leží a utopí ho. Pak se rozhodne, že půjde zpět na odpaliště. Odtud zahraje do stejné vodní překážky a rozhodne se dropovat. Kolikátou ránu bude hrát?
 
Ahoj, přítelkyně začíná s golfem, tak jsem si řekl, že ji zkusím seznámit s pravidly formou "škola hrou", konkrétně deskovou hrou "Golfová akademie", na kterou se mi doma několik let prášilo. Narazili jsme na tři otázky, u kterých jsem tápal nebo odpověděl špatně. Schválně je sem dám na začátek bez řešení :)

1) Hráč zahrál drive na green. Při cvičném švihu omylem trefil špičkou putteru. Míč nevrátil na původní místo a zahrál putt do jamky. Kolik ran zahrál?

2) Hráč zahrál drive, míč zůstal ve větvích stromu. Hráč míč setřásl a identifikoval. Prohlásil ho za nehratelný a dropnul pod větev, na které ležel. Kolikátou ránu bude hrát?

3) Hráč zahraje míč do vodní překážky. Další ranou hraje míč jak leží a utopí ho. Pak se rozhodne, že půjde zpět na odpaliště. Odtud zahraje do stejné vodní překážky a rozhodne se dropovat. Kolikátou ránu bude hrát?

1) 4 rány nebo bude diskvalifikován. Drive ( rána 1 ), putt do jamky (2), dvě trestné rány - hra z nesprávného místa - (3 a 4 ). Pokud by míčem pohnul výrazně a získal tím velkou výhodu, byl by DSQ
2) Pokud by to hráč provedl přesně podle popisu, tak si myslím, že by to bylo takto : 1. rána - drive, setřesení míče ze stromu je pohnutím míčem ve hře a je za jednu trestnou ránu, hráč je však zároveň však povinen míč vrátit na původní místo ( strom ), pokud tak neučinil, míč pod stromem je na nesprávném místě a hráč hraje z nesprávného místa, za což jsou již dvě trestné rány nebo diskvalifikace. A v tomto případě by hráč skoro jistě diskvalifikován byl, protože pozice pod stromem je bezesporu "velká výhoda", za kterou je trestem diskvalifikace.

Správně měl( chtěl ) hráč postupovat takto - po drivu ( rána 1 ) na strom měl prohlásit, že pokud je míč na stromě jeho, bude postupovat podle pravidla o nehratelném míči. Pak by mohl míč beztrestně setřást a s jednou trestnou ( rána 2 ) si dropnout přibližně pod místo, kde míč na stromě ležel a šel by hrát ránu č. 3.

3) rána do vody (1), rána ve vodě (2), trestná (3), rána z odpaliště (4), trestná (5), po dropu pokračuje 6 ranou
 
1) 4 rány nebo bude diskvalifikován. Drive ( rána 1 ), putt do jamky (2), dvě trestné rány - hra z nesprávného místa - (3 a 4 ). Pokud by míčem pohnul výrazně a získal tím velkou výhodu, byl by DSQ
2) Pokud by to hráč provedl přesně podle popisu, tak si myslím, že by to bylo takto : 1. rána - drive, setřesení míče ze stromu je pohnutím míčem ve hře a je za jednu trestnou ránu, hráč je však zároveň však povinen míč vrátit na původní místo ( strom ), pokud tak neučinil, míč pod stromem je na nesprávném místě a hráč hraje z nesprávného místa, za což jsou již dvě trestné rány nebo diskvalifikace. A v tomto případě by hráč skoro jistě diskvalifikován byl, protože pozice pod stromem je bezesporu "velká výhoda", za kterou je trestem diskvalifikace.

Správně měl( chtěl ) hráč postupovat takto - po drivu ( rána 1 ) na strom měl prohlásit, že pokud je míč na stromě jeho, bude postupovat podle pravidla o nehratelném míči. Pak by mohl míč beztrestně setřást a s jednou trestnou ( rána 2 ) si dropnout přibližně pod místo, kde míč na stromě ležel a šel by hrát ránu č. 3.

3) rána do vody (1), rána ve vodě (2), trestná (3), rána z odpaliště (4), trestná (5), po dropu pokračuje 6 ranou

1) Souhlas (4 rány), jen ta diskvalifikace je zde opravdu pouze teoretická varianta, protože si nedokážu reálně představit při zasažení špičkou putteru při cvičném švihu takové vychýlení míče (v praxi sem toto na greenu nikdy neuplatnil), které by se dalo klasifikovat jako významná výhoda - i tak ten hráč za to už dostává 2 trestné. Správná odpověď je tedy 4 a jamka je dohrána.

2) Rozhodnutí 18-2/27 až 29 popisují možné varianty co se může stát a jak má hráč postupovat. Diskvalifikován určitě nebude.
Dle přesného zadání tedy hráč dostane nejprve 1 trestnou za pohnutí míčem ve hře. Následně může hráč ihned prohlásit míč za nehratelný (tzn. míč nemusí vracet na původní místo) a spustit dle pravidel. Což taky udělal dle popisu. Míč setřásl (1 trestná), identifikoval (bez), prohlásil za nehratelný a spustil pod větev kde ležel (1 trestná, místo pod větví je v pořádku, když vynecháme spekulace typu "byl blíž jamce atd" - protože to v zadání není). Tzn. správná odpověď - 1. do stromu, 2 trestné a jde hrát 4.
Správný postup - souhlas s waspem - před zatřesením by hráč měl sdělit co má v úmyslu (tzn. identifikace -> když bude jeho tak nehratelný)... Pak dostane jen jednu trestnou a jde hrát 3.

3) Souhlas, jde hrát 6.

Jinak k této deskové hře - slyším o ní poprvé - díval jsem se co o ní ví pan Google a vypadá to dobře a zábavně, jediné co, pokud jsem to správně našel, tak vyšla v roce 2012. Tzn. pravidla každé 4 roky procházejí úpravami a korekcemi (aktuálně 2016), tzn. může teoreticky dojít k tomu, že některé otázky již budou mít jiné správné řešení dle aktuálních pravidel, než jaká platila v roce 2012. Netuším však, jestli např. nebyla vydána nějaká revize.
 
Nikde jsem na revizi nenarazil. Narazil jsem ale na špatné odpovědi už v dané v té době platných pravidel. Což mě odradilo od jejich používání při výuce dětí.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom