Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

14.7b - Hra z nesprávného místa a náprava situace

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Začetl jsem se do Pravidla 14.7b. Zarazil mě odstavec (2), kde se tvrdí:

---
Hráč, který se pokusí svou chybu napravit, o tom musí uvědomit Soutěžní výbor. Jestliže se hráč pokusí napravit svou chybu podle (1) tím, že zahraje míč ze správného místa:
• Hráč o tom musí uvědomit Soutěžní výbor předtím, než odevzdá svůj výsledkový lístek.
• Toto platí bez ohledu na to, zda hráč dokončil jamku pouze jedním míčem nebo dvěma míči (a to i když je skóre dosažené oběma míči stejné). Jestliže o tom hráč Soutěžní výbor neuvědomí, je diskvalifikován.
---

Tzn. že zahraje míč z nesprávného místa a uvědomí si to hned po jeho odehrání (např. kousek mimo oblast úlevy atp... ). Ránu z nesprávného místa nepočítá, přičte si samostatně 2 trestné (všeobecný trest) a odehraje nový míč ze správného místa se kterým dohraje jamku. Považuje vše za uspokojivě vyřešené.

Chápu to tak, že pokud to hráč takto učiní, že musí to sdělit soutěžnímu výboru? Ale pokud zahraje bude pokračovat míčem z nesprávného místa při "nezávažném" porušení, přičte si jenom dvě rány a pokračuje ve hře tímto míčem bez nápravy situace (odstavec 1 daného Pravidla) a soutěžnímu výboru nic oznamovat nemusí? Zajímala by mě v tomto i praxe - her z nesprávného místa a nějaké jejich řešení na místě plus trestné jsem viděl i zažil vícero, ale neuvědomuji si, že by se to oznamovalo soutěžnímu výboru.

Prosím o radu a vysvětlení, jak k tomuto přistupovat, možná jsem se v tom nějak zamotal.
 
možná jsem se v tom nějak zamotal.
No já se spíš trošku zamotal v tvém dotazu a následném popisu :) , ale každopádně zde je můj výklad, který ti to snad objasní lépe:
  • Odstavec (2) řeší pouze situaci, kdy se hráč rozhodne/pokusí napravit chybu (tzn. hru z nesprávného místa). Pokud se tak nerozhodne (tzn. pokračuje ve hře míčem z nesprávného místa, protože je např. přesvědčen o tom, že nedošlo k závažnému porušení pravidel), tak nic nikomu hlásit nemusí, připíše si 2 trestné a hotovo
  • Pokud se rozhodne chybu napravit (tzn. buďto si je jist že došlo k závažnému porušení a nebo si není tak úplně jist, ale situace je nejasná, takže např. radši zahraje dva míče apod.), tak potom o tom musí informovat soutěžní výbor
  • Soutěžní výbor následně rozhodne, dle odstavce (3) téhož pravidla, jestli došlo nebo nedošlo k závažnému porušení
Co se týče praxe - když to rozhodčí vyřeší na místě/na dané jamce atd. tak je to vyřešené a hotovo :) (dle mého nejčastější případ např. u sportovních turnajů - hráči si většinou rozhodčího zavolají (= profící, budou na rozhodčího čekat, především proto, že hrají o peníze a chtějí znát rozhodnutí radši hned (má praxe, nevím jak ostatní)), případně hrají dva míče a pak během hry si nějakého rozhodčího odchytí a pořeší to (= amatéři na soutěžích čgf, jsou v tomto "lépe vychovaní" a méně brzdí hru, dáno také tím, že nehrají o peníze).
Občas se stane, že to někdo nahlásí v klubovně, tak se to pak jede následně dořešit/rozhodnout.
No a když to nikdo v klubovně nenahlásí a k soutěžnímu výboru se to nedostane, tak nikdo DQ není, protože to nikdo neví :)...

Tak snad ti můj rozbor pomohl pravidlo objasnit.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom