Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Větší práva autorům vláken?

Admin

Admin 19.jamky
19.jamka
Existuje možnost, že by na 19.jamce bylo autorům jednotlivých diskusních témat umožněna správa jimi založeného vlákna. A to konkrétně:
  • zakladatel vlákna by mohl (nyní nelze, nebo jen částečně):
    • editovat vlákno, teoreticky i editovat (opravit) příspěvky jiných uživatelů ve svém vlákně (mělo by se používat při vymazání spamu, např. když se vymaže nějaký příspěvek, nevymaže se automaticky jeho citace z jiné reakce atd, je to docela citlivé)
    • smazat libovolný příspěvek ve "svém" vlákně (i jiného autora)
    • zamknout/odemknout pro všechny reakce své vlákna
    • lze nastavit jen pro některé kategorie fóra
    • Toto lze umožnit i jako možnost pouze některým uživatelům "kdo a na základě čeho vybere tu elitu? (ani místní "elita" vůči sama sobě a svým sympatiím není jednotná a dlouhodobě konzistentní)
Řešení by mělo určitá specifika
  • asi to největší riziko: s někým už "nekamarádím" a dal mi negativní paleček/kartičku a v afektu vymažu veškerý jeho obsah ve vlákně, které jsem kdysi založil, bez ohledu na to, co píše a jestli jeho info může být přínosem pro ostatní
  • možnost mazání "mně" nepohodlnému názoru (ovlivněno mým subjektivním vnímáním)
  • tříštění a defragmentace diskuse (každý máme jiná měřítka) - ztráty informací
  • existují kategorie, kde by to smysl mít ale možná mohlo a byla by to výrazná pomoc
Moderování vyžaduje chladnou hlavu, i když se to týká mého obsahu a případné kritiky. Je to nástroj, který se může snadno zvrhnout a v kritickém případě vést k destrukci fóra a různým vzájemným "obsahovým" mstám.

Uvítám názory.

---
V jiném vlákně mě k této myšlence přivedla obsáhlejšího odpověď @Dana, viz:

Tady je potřeba to vnímání opravit. Nejedná se z pohledu systému fóra o "tvá vlákna", ale o "tebou založena diskusní témata v/pro jednu velkou různorodou skupinu". Je to rozdíl, jak je fórum (software, který ho obsluhuje) koncipováno svými tvůrci (autori systému xenforo.com, na kterém 19.jamka jede - je to obdobné, jako vbulletin, phpbb a další). Snad jen krátce: tento systém neumí dobře řešit práva a přístupy individuálně na úrovni jednotlivých témat. Lze to nastavit na celé kategorie centrálně- tzn. všechny "podřízena" témata pak fungují jednotně. Existují systémy, které pracují s jiným konceptem - lze si představit jako místnosti (z českých nyx.cz, hofyland.cz, mageo.cz, cyberspace.cz...): která fungují zhruba: kdo si vytvoří téma, ten kompletně má možnost si ho nastavit a udržovat včetně řízení přístupů (zamezení přístupu k tématu). A pak se do toho míchají sociální sítě, které k tomu přistupují třetím způsobem: řeší přístupy k tvému obsahu na úrovni různých tvých "sociálních bublin", u kterých říkáš, co která s tvým obsahem může dělat. Jsou to tři různé přístupy/koncepty/zřízení a byť některé prvky se mohou přenášet, tak to není prostě stejné a nechová se to stejně. Fórum 19.jamka je v tuto chvíli na konceptu prvním... a to má své určité vlastnosti a specifika.

Je to věčné balancování a rozdílné přístupy mezi otevřeností a individualizací, chceš-li "uzavřeností". Fórum 19.jamka v tomto konceptu pracuje s tím, že je vytvořeno téma - které se všeobecně rozvíjí. Všemi, kdo k tomu má co říct - nebo kdo chce. Bohužel na stejném "podvozku" jedou i jiné části témat, např. inzerce. Vlákna inzerce jsou úplně stejná, technicky, jako jiná vlákna... tzn. jedná se o diskusi. A byť většina uživatelů toto dokáže pochopit a akceptovat - existuje část uživatelů, kteří si bohužel neodpustí svůj komentář v rozporu s Pravidly dané kategorie. Stejný problém je u Otázek, stejný problém je pak u Galerie, případně i mnohých dalších témat. K tomu by měli být správci, aby diskusi hlídali a moderovali, a hříšníky nemilosrdně trestali - byť je to dost nevděčná činnost (to ale neznamená, že by neměla být dělána). Co vadí jednomu, nevadí jinému atd. To zná asi každý, kdo řídil, nebo moderoval nějakou větší skupinu lidí a řešil jejich vzájemné sympatie a antipatie (které se v čase mění).

Určitě ale problém vnímám a hledám dlouhodobě udržitelné řešení ideálně pro všechny - viz pokusy a hledání možností "uzavřených klubu", "místnosti" a konečně i nedávno zprovozněné ignorování uživatelů a vláken. K inzerci snad jen prozradím - že ta bude řešeno snad již v průběhu toho roku jinak na Jamce, než jako diskusní vlákna. Toto řešení je pro platformu tohoto fóra již programováno.

Některé dílčí kroky určitě jdou ale nastavit i nyní, promyslím to. Tento text vnímej prosím jako spíše popisný (není vše úplně přesné, ale pro představu to snad stačí). Zároveň to neznamená, že je to neměnné.
 
Upraveno moderátorem:
A je to tady, nehrajte si s plamenometem prosím. Kdo bude kontrolovat kontrolora? Použijte svého výsadního práva - nekomentovat, nereagovat, přispívat věčně a k tématu i kdyby to mělo být jen jednou za čas. Viď @doktordee - btw celkem mi tvoje příspěvky chybí.
 
A je to tady, nehrajte si s plamenometem prosím. Kdo bude kontrolovat kontrolora? Použijte svého výsadního práva - nekomentovat, nereagovat, přispívat věčně a k tématu i kdyby to mělo být jen jednou za čas. Viď @doktordee - btw celkem mi tvoje příspěvky chybí.
Prosím, přečti si i moji reakci v tom druhém vlákně. Dík.
 
Mě osobně to nepřijde jako dobrý nápad. Smrdí mi to manipulativností. Nejlepší metodou vládnutí je osvícený diktátor. Náš vládce je osvícený. Nechme to tak.;)
 
Mě osobně to nepřijde jako dobrý nápad. Smrdí mi to manipulativností. Nejlepší metodou vládnutí je osvícený diktátor. Náš vládce je osvícený. Nechme to tak.;)
já jsem to pochopila tak, že je to i přemýšlení o budoucnosti
proč nesvěřit vlákno s prodejem tomu, kdo to založil?
co tam může neosvícený zakladatel pokazit?
třeba to vlákno s darem od @Dana :
přihlásila jsem se a mohlo se to uzavřit...ale nejde to
 
Od demokracie se přesunujeme k technokracii. Potom vlastně ani nebudu vědět, kdo na co reaguje, protože polovina příspěvků může být smazána.:mad:

Jsem v souladu @Jerry - nenechejme se ovládnout temnou stranou síly. Pokušení je velké...chápu:rolleyes:

Pořád existuje stoka...
 
Od demokracie se přesunujeme k technokracii. Potom vlastně ani nebudu vědět, kdo na co reaguje, protože polovina příspěvků může být smazána.:mad:

Jsem v souladu @Jerry - nenechejme se ovládnout temnou stranou síly. Pokušení je velké...chápu:rolleyes:

Pořád existuje stoka...
No, a původně šlo o to zamknout už vyřešený inzerát. Hlavně, že teď mají moudré hlavy co řešit.....
 
Pokud by šlo jen o zamknutí vlastního vlákna, tak v tom případě bych neměl nejmenší problém.
 
No, a původně šlo o to zamknout už vyřešený inzerát. Hlavně, že teď mají moudré hlavy co řešit.....
Vždycky dobré úmysly vedou do pekla...

Ale na druhou stranu si myslím, že by mohlo být právem autora vlákna toto vlákno i uzavřít.
 
Vždycky dobré úmysly vedou do pekla...

Ale na druhou stranu si myslím, že by mohlo být právem autora vlákna toto vlákno i uzavřít.
a kdyby to byla taková nespravedlnost, tak by to mohl Admin otevřít ....
 
Váhám - i nad všeobecným právem uzamykat autorem vlastní vlákno.

Dokážu si dobře představit možnost uzamčení vláken autorem vlákna v některých "osobních" kategoriích: inzerce, možná i witb, vlastní švih atd.

Ale obecná veřejná diskuse? Diskusní fórum, resp. jeho princip, je - že nastolím téma k diskusi ve veřejném prostoru, které se může volně rozvíjet, a třeba i přesunout do mě "nepohodlné/nepříjemné" roviny. Když se to takto stane, měl bych mít možnost jako autor vlákna tuto diskusi uzavřít?

Viz nyní třeba konkrétní případ:


Kde aktuálně jsou ve sporu @NaBednu a @Sarkafarka. A dle požadavku @NaBednu bych jako admin měl vlákno nyní uzamknout. Je to v pořádku, nebo ne? Není naopak pro veřejnou diskusi a míru spektra názoru to mít trvale otevřené? Nechci se přiklánět v tomto sporu ani na jednu stranu - je to hodně o úhlu pohledu. A prosím oba jmenované - nesnažte se mě nyní přesvědčit s ohledem na obsah vlákna, hledám funkční trvalý kompromis pro všechny strany. Tzn:
  • jak zajistit možnost otevřené diskuse, která může být i nesouhlasná
  • na druhou stranu jak zajistit autorovi vlákna jím zamýšlenou tématičnost
  • a jak to udělat čitelné komukoli dalšímu - proč něco zamčené je a něco ne
Každý z nás má jinou mírou "tolerance" vůči názorům ostatních. A pokud mi někdo vytrvale vadí - mám možnost ho dát do ignore.

Uvítám názory.

---

Možný kompromis by bylo vytvořit něco jako kategorii "Moje vlákna/moje témata", kde by na první pohled bylo jasné, že se jedná o subjektivní vlákno autora, a tam autorovi povolit, co chce - mazání příspěvků, zamykání vlákna. Prostě něco jako "osobní vlákno". Nevýhodu to má v určité tříštivosti, vzhledem k celku. Ale dokážu pochopit, že v některých případech a osobních antipatiích by toto mohla být cesta, jak umožnit dané osobě na Jamce fungovat a nabídnout rozdílný obsah.
 
Já bych nic neměnil.
Jedině asi inzerce - pokud už není inzerát aktuální.
 
upřimnně... nevím
po poslední zkušenosti už nebudu raději žádné vlákno zakládat ani psát do blogu
připadá mi, že to je výzva k útokům
 
upřimnně... nevím
po poslední zkušenosti už nebudu raději žádné vlákno zakládat ani psát do blogu
připadá mi, že to je výzva k útokům
Nenech se otrávit. Prostě využij možnosti ignorace ;)
 
Váhám - i nad všeobecným právem uzamykat autorem vlastní vlákno.

Dokážu si dobře představit možnost uzamčení vláken autorem vlákna v některých "osobních" kategoriích: inzerce, možná i witb, vlastní švih atd.

Ale obecná veřejná diskuse? Diskusní fórum, resp. jeho princip, je - že nastolím téma k diskusi ve veřejném prostoru, které se může volně rozvíjet, a třeba i přesunout do mě "nepohodlné/nepříjemné" roviny. Když se to takto stane, měl bych mít možnost jako autor vlákna tuto diskusi uzavřít?

Viz nyní třeba konkrétní případ:


Kde aktuálně jsou ve sporu @NaBednu a @Sarkafarka. A dle požadavku @NaBednu bych jako admin měl vlákno nyní uzamknout. Je to v pořádku, nebo ne? Není naopak pro veřejnou diskusi a míru spektra názoru to mít trvale otevřené? Nechci se přiklánět v tomto sporu ani na jednu stranu - je to hodně o úhlu pohledu. A prosím oba jmenované - nesnažte se mě nyní přesvědčit s ohledem na obsah vlákna, hledám funkční trvalý kompromis pro všechny strany. Tzn:
  • jak zajistit možnost otevřené diskuse, která může být i nesouhlasná
  • na druhou stranu jak zajistit autorovi vlákna jím zamýšlenou tématičnost
  • a jak to udělat čitelné komukoli dalšímu - proč něco zamčené je a něco ne
Každý z nás má jinou mírou "tolerance" vůči názorům ostatních. A pokud mi někdo vytrvale vadí - mám možnost ho dát do ignore.

Uvítám názory.

---

Možný kompromis by bylo vytvořit něco jako kategorii "Moje vlákna/moje témata", kde by na první pohled bylo jasné, že se jedná o subjektivní vlákno autora, a tam autorovi povolit, co chce - mazání příspěvků, zamykání vlákna. Prostě něco jako "osobní vlákno". Nevýhodu to má v určité tříštivosti, vzhledem k celku. Ale dokážu pochopit, že v některých případech a osobních antipatiích by toto mohla být cesta, jak umožnit dané osobě na Jamce fungovat a nabídnout rozdílný obsah.
kloním se k tomu, co píše @Mirek_62
ono to vyřeší dvě věci naráz:
zmenší se určitě počet vláken na ta neosobní anebo na jednoznačně nekontroverzní (na čistě účelova) - protože tam není pro antipatie prostor
a tím se vyhoví i uživatelům, kteří jsou otrávení z příliš mnoha příspěvků a nepřehlednosti fóra
@JardaK psal, že se možná díky mnoha příspěvkům snižuje počet uživatelů apod. Ale to asi ty víš nejlépe, jak roste popularita.
Každopádně já osobně držím 19jamce pěsti a určitě bych nechtěla být jejím "problémem". To mi kdyžtak napiš do pošty... děkuji R
 
upřimnně... nevím
po poslední zkušenosti už nebudu raději žádné vlákno zakládat ani psát do blogu
připadá mi, že to je výzva k útokům

No, to by samozřejmě byla škoda.

Pojďme zkusit najít řešení:

Jak by to dle tvého názoru mělo vypadat diskuse na fóru vypadat - tak, aby ti plně vyhovovala? Reagovat všichni, nebo jen někteří? Jak budou vybírani? Je ta skupina vždy stejná? Nemůže občas i na "nepohodlná" reakce být pro tebe nakonec přínosná?

Nebo ignorace tobě nepohodlné osoby, ať v textu, nebo pomocí funkce fóra?

Případně toto?
---
Možný kompromis by bylo vytvořit něco jako kategorii "Moje vlákna/moje témata", kde by na první pohled bylo jasné, že se jedná o subjektivní vlákno autora, a tam autorovi povolit, co chce - mazání příspěvků, zamykání vlákna. Prostě něco jako "osobní vlákno". Nevýhodu to má v určité tříštivosti, vzhledem k celku. Ale dokážu pochopit, že v některých případech a osobních antipatiích by toto mohla být cesta, jak umožnit dané osobě na Jamce fungovat a nabídnout rozdílný obsah.

Neříkám, že je to tu vždy příjemné, rovněž mi forma komunikace mnohých nevyhovuje, ale většinou se mi to daří svést dlouhodobě na problémy psaného textu. Samozřejmě je spousta věcí, které by se asi dít neměly - každý má ale sem tam občas slabou chvilku.
 
kloním se k tomu, co píše @Mirek_62
ono to vyřeší dvě věci naráz:
zmenší se určitě počet vláken na ta neosobní anebo na jednoznačně nekontroverzní (na čistě účelova) - protože tam není pro antipatie prostor
a tím se vyhoví i uživatelům, kteří jsou otrávení z příliš mnoha příspěvků a nepřehlednosti fóra
@JardaK psal, že se možná díky mnoha příspěvkům snižuje počet uživatelů apod. Ale to asi ty víš nejlépe, jak roste popularita.
Každopádně já osobně držím 19jamce pěsti a určitě bych nechtěla být jejím "problémem". To mi kdyžtak napiš do pošty... děkuji R

Zkus to prosím více polopaticky. @Mirek_62 píše, že by nic neměnil. Jak to souvisí s tímto "zmenší se určitě počet vláken na ta neosobní anebo na jednoznačně nekontroverzní"? Co tím máš na mysli?

"Každopádně já osobně držím 19jamce pěsti a určitě bych nechtěla být jejím "problémem". To mi kdyžtak napiš do pošty... děkuji R"

Ale prd. Každý s golfem nějak začínal, každý vstupoval do nějaké komunity. 19.jamka plnila v určitý čas tuto funkci každému, kdo o to stál a měl nebo má určitou míru tolerance k názorům ostatním. Je to tu občas pocitově drsné... ale je to jen fórum. Se vším všudy. S klady i zápory internetové komunikace. Naopak, já tvoji aktivitu a snahu vítám, to že někdy s tvými tvrzeními nemusím souhlasit, neznamená nic jiného, než že je to jen můj soukromý a osobní problém. To přeci neznamená, že na jiném tématu se příště neshodneme. A pokud bychom nedokázali vhodně spolu komunikovat, tak si to vezmu jako osobní cvičení a pokusím se to ignorovat. :) Takže hlavu vzhůru, místo tu máš a tvé nadšení pro golf a snaha fungovat s ostatními tady taky.
 
Upraveno:
No, to by samozřejmě byla škoda.

Pojďme zkusit najít řešení:

Jak by to dle tvého názoru mělo vypadat diskuse na fóru vypadat - tak, aby ti plně vyhovovala? Reagovat všichni, nebo jen někteří? Jak budou vybírani? Je ta skupina vždy stejná? Nemůže občas i na "nepohodlná" reakce být pro tebe nakonec přínosná?

Nebo ignorace tobě nepohodlné osoby, ať v textu, nebo pomocí funkce fóra?

Případně toto?
---


Neříkám, že je to tu vždy příjemné, rovněž mi forma komunikace mnohých nevyhovuje, ale většinou se mi to daří svést dlouhodobě na problémy psaného textu. Samozřejmě je spousta věcí, které by se asi dít neměly - každý má ale sem tam občas slabou chvilku.
to se nám ty příspěvky potkaly :)
ono je to těžké ... dnešní situace byla pro mě nová...
já si to musím nějak promyslet
 
Zkus to prosím více polopaticky. @Mirek_62 píše, že by nic neměnil. Jak to souvisí s tímto "zmenší se určitě počet vláken na ta neosobní anebo na jednoznačně nekontroverzní"? Co tím máš na mysli?

"Každopádně já osobně držím 19jamce pěsti a určitě bych nechtěla být jejím "problémem". To mi kdyžtak napiš do pošty... děkuji R"

Ale prd. Každý s golfem nějak začínal, každý vstupoval do nějaké komunity. 19.jamka plnila v určitý čas tuto funkci každému, kdo o to stál a měl nebo má určitou míru tolerance k názorům ostatním. Je to tu občas pocitově drsné... ale je to jen fórum. Se vším všudy. S klady i zápory internetové komunikace. Naopak, já tvoji aktivitu a snahu vítám, to že někdy s tvými tvrzeními nemusím souhlasit, neznamená nic jiného, než že je to jen můj soukromý a osobní problém. To přeci neznamená, že na jiném tématu se příště neshodneme. A pokud bychom nedokázali vhodně spolu komunikovat, tak si to vezmu jako osobní cvičení a pokusím se to ignorovat. :) Takže hlavu vzhůru, místo tu máš. a tvé nadšení pro golf a snaha fungovat s ostatními tady jednoznačně místo má.
díky @requo
  • především je potřeba říct, že 19jamka nemá na webu alternativu (je unikátní)
a proto jsem psala, že kdybych jí jakkoli škodila, tak to není úmysl ale neohrabanost a je potřeba mě upozornit (to se nakonec stalo a já si podrbala v klidu hlavu a jede se dál)
s tím rozhodně nemám problém
  • jiná věc je, a to mě dnes překvapilo, že lze relativně neutrální téma, které se mě však osobně týká, uchopit a zcela otočit a nadto nepravdivě
to není o názorech, s tím nemám potíž - to je jen o invektivách. Které nemáš možnost zastavit, ani když upozorníš na to, že dotyčný nemluví pravdu. A to se mi nechce opakovat. Ale nevím, co s tím.
  • pokud jde o jiné názory, tak ty mi nevadí ani trochu (třeba viz kuchyňka). To samozřejmě patří ke kterékoli komunitě a je to obohacující. Nejsem žádný dogmatik.

  • cením si toho, že píšeš, že tu mám místo a že vítáš moji aktivitu - a tak se znovu vracím obloukem k začátku
Vytvořil jsi unikátní platformu a je tu spousta lidí, se kterými se mohu virtuálně a snad i reálně potkat. A je tu spousta lidí, kteří jsou zkušení a ochotní pomoci radou i fakticky. A to je k nezaplacení! A že vím, o čem mluvím! A je tu i legrace. A za to velký dík. Nemám zapotřebí mazat komukoli med kolem pusy. Říkám to proto, abys, jak se říká, měl zpětnou vazbu.
 
Upraveno:
kloním se k tomu, co píše @Mirek_62
ono to vyřeší dvě věci naráz:
zmenší se určitě počet vláken na ta neosobní anebo na jednoznačně nekontroverzní (na čistě účelova) - protože tam není pro antipatie prostor
a tím se vyhoví i uživatelům, kteří jsou otrávení z příliš mnoha příspěvků a nepřehlednosti fóra
@JardaK psal, že se možná díky mnoha příspěvkům snižuje počet uživatelů apod. Ale to asi ty víš nejlépe, jak roste popularita.
Každopádně já osobně držím 19jamce pěsti a určitě bych nechtěla být jejím "problémem". To mi kdyžtak napiš do pošty... děkuji R
Pro pořádek, JardaK nic takového nepsal. JardaK psal, že to nestíhá všechno číst, a že od pár lidí slyšel něco podobného. A že je v tom bordel, myslím tím, že se diskuse nedrží tématu. Ale JardaK nikoho nejmenoval, tak proč si to vztahuješ na sebe?
JardaK vůbec netuší, jestli a jak se mění počet uživatelů nebo popularita fóra.
Jen jsem chtěl naznačit, že pro mě pocitově klesla informační hodnota co se golfu týče (případně se to minimálně stalo pro mě nepřehledné).
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom