Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

GolfExtra.cz Tragédie na golfu. Golfista zasažený bleskem při bouřce bojuje o život

Jamka R. Reader

Admin
19.jamka
Robot 19.jamky
Tragédie na golfu. Golfista zasažený bleskem při bouřce bojuje o život (GolfExtra.cz)

Nedělní golf na hřišti Wantima Golf severně od australského Brisbane se změnil v tragédii. Golfisty zaskočila na hřišti prudká bouřka a jeden z hráčů po zásahu bleskem bojuje o svůj život. Podle očitých svědků se muž schovával pod stromem a po zásahu bleskem se okamžitě zhroutil k zemi. Nejmenovaný muž byl převezen do nemocnice podle vyjádření zdravotníků v kritickém stavu.

Pokračovat ve čtení...
 
Tu je vidieť, že niektorí golfisti NEPOZNAJÚ postupy správania sa za búrky...! NIKDY NIE POD STROM a už vôbec NIE s palicou v rukách...!
Pozdravuje Fanatic
 
Tu je vidieť, že niektorí golfisti NEPOZNAJÚ postupy správania sa za búrky...! NIKDY NIE POD STROM a už vôbec NIE s palicou v rukách...!
Pozdravuje Fanatic
Kam je tedy ideální se schovat?
 
Kam je tedy ideální se schovat?
Jako v jiných životních situací je základem prevence - bouřka nepřijde nepozorovaně, alespoň ne v našich končinách. Máš předpovědi a máš oči (ponechávám stranou, kolik lidí je skutečně používá a přemýšlí nad nimi). Pak by měl mít každý resort vypracovaný evakuační plán:

Snímek obrazovky 2023-03-16 v 5.09.54.png
Dle něj by mělo být poznat, kam se mám vydat v případě, že se bouřka blíží. Ideálně v kombinaci s tím, že mne na to někdo z personálu nějakým způsobem upozorní - siréna, maršál.

No a pokud nic z toho neklapne a já zůstanu na hřišti při bouřce nechráněn, tak bych měl zalézt někam hlouběji do lesa, do údolí. Pokud budu na linksu, tak v podřepu skrčenej - nechodim, neběhám, nelehám si, nedržím hole, nelezu pod samostatné stromy nebo na kraj lesa.
 
A co třeba ten přístřešek, který máte nahoře? máte ho tam, ne? To nepomůže?

Jinak, podle mapky to vypadá že sídlíte na pólu, neboť doleva i doprava je Praha :)
 
A co třeba ten přístřešek, který máte nahoře? máte ho tam, ne? To nepomůže?

Jinak, podle mapky to vypadá že sídlíte na pólu, neboť doleva i doprava je Praha :)
Není na něm hromosvod, tzn. principielně ho tam nezmiňujeme. Ale určitě lepší být v něm než zůstat pod stromem. Všechny cesty jak známo vedou do Prahy:)
 
Jako v jiných životních situací je základem prevence - bouřka nepřijde nepozorovaně, alespoň ne v našich končinách. Máš předpovědi a máš oči (ponechávám stranou, kolik lidí je skutečně používá a přemýšlí nad nimi). Pak by měl mít každý resort vypracovaný evakuační plán:

Zobrazit přílohu 35168
Dle něj by mělo být poznat, kam se mám vydat v případě, že se bouřka blíží. Ideálně v kombinaci s tím, že mne na to někdo z personálu nějakým způsobem upozorní - siréna, maršál.

No a pokud nic z toho neklapne a já zůstanu na hřišti při bouřce nechráněn, tak bych měl zalézt někam hlouběji do lesa, do údolí. Pokud budu na linksu, tak v podřepu skrčenej - nechodim, neběhám, nelehám si, nedržím hole, nelezu pod samostatné stromy nebo na kraj lesa.
Mě na plánku zaujala podoba některých jamek. Vypadá to, že jamka č. 1 byla prodloužena na PAR 4 s doglegem a naopak jamka č.6 zkrácena z původního pětiparu.

Hřiště v této podobě bylo někdy v provozu? :)
 
Mě na plánku zaujala podoba některých jamek. Vypadá to, že jamka č. 1 byla prodloužena na PAR 4 s doglegem a naopak jamka č.6 zkrácena z původního pětiparu.

Hřiště v této podobě bylo někdy v provozu? :)
Všímavej! Ano, to co popisuješ byla původní podoba hřiště. Jamka č.1 končila na nyní cvičném greenu cvičné jamky, jamka č. 6 začínala původně na nyní zeleném dětském odpališti (toto odpaliště i dámské o trochu výše jsou v terénu stále dobře patrné). 2ka se původně hrála z nyní dámského odpaliště 6ky.
 
Jako v jiných životních situací je základem prevence - bouřka nepřijde nepozorovaně, alespoň ne v našich končinách. Máš předpovědi a máš oči (ponechávám stranou, kolik lidí je skutečně používá a přemýšlí nad nimi). Pak by měl mít každý resort vypracovaný evakuační plán:

Zobrazit přílohu 35168
Dle něj by mělo být poznat, kam se mám vydat v případě, že se bouřka blíží. Ideálně v kombinaci s tím, že mne na to někdo z personálu nějakým způsobem upozorní - siréna, maršál.

No a pokud nic z toho neklapne a já zůstanu na hřišti při bouřce nechráněn, tak bych měl zalézt někam hlouběji do lesa, do údolí. Pokud budu na linksu, tak v podřepu skrčenej - nechodim, neběhám, nelehám si, nedržím hole, nelezu pod samostatné stromy nebo na kraj lesa.
Milí golfoví priatelia,
o takýchto nebezpečenstvách (ale najmä pri práci s deťmi) som napísal knihu, z ktorej citujem:
Čo musíte v prípade búrky vykonať:

Pri búrke sa vyhýbajte otvoreným priestorom, osamelým stromom, stromoradiam, alejam, kovovým predmetom. Opustite výškové polohy v prírode (hrebene), stromy, vodu, nechránené altánky alebo piknikové stany, komunikačné veže, svetelné a elektrické stožiare kovové alebo drevené a nekryté štadióny.

Pokiaľ sa veziete na nekrytom dopravnom prostriedku (vlečka, kabriolet, motorka alebo bicykel - na golfe golfový vozík - okamžite tieto dopravné prostriedky opustite a vyhľadajte úkryt.

Nedotýkajte sa kovových plotov,

Pokiaľ za búrky cestujete autom, zostaňte vo vnútri, okná a dvere zatvorte a blesku sa nemusíte báť. Plechová karoséria vám poskytuje spoľahlivú ochranu. V prípade silných nárazov vetra dávajte veľký pozor na padajúce stromy a konáre.

f) V teréne sa ukryte v poradí:

v údolí tak, aby telo čo najmenej vyčnievalo nad úroveň okolitého terénu,

v hlbšej jaskyni – NIE v plytkej, lebo napätie vyvolané bleskom môže byť zvedené po stene a zasiahnuť ukrývajúcich sa, ktorí sú opretí o steny jaskyne,

v jame tak, aby telo čo najmenej vyčnievalo nad úroveň okolitého terénu,

Zostaňte v bezpečnej vzdialenosti od vysokých stromov. Ak nie je v blízkosti otvoreného priestranstva žiadna možnosť úkrytu, je potrebné dodržiavať vzdialenosť od vysokého stromu minimálne v dvojnásobku jeho výšky.
Dostaňte sa pod úroveň lesa, ak sa nachádzate v horách. Ak môžete, schovajte sa do hája s nízkym porastom. To znamená v hustom mladom lese sa učupiť pod nízko visiace konáre.

Pokiaľ sa nemôžete vzdialiť od vysokých predmetov, ale máte suchý materiál ktorý izoluje, sadnite si naň. Pomôcť môžu aj topánky s gumovými podrážkami, ale nezaručia vám, že ste v bezpečí!

V najhoršom prípade si ľahnúť na zem tak, aby telo čo najmenej vyčnievalo nad úroveň okolitého terénu a nehýbte sa bez ohľadu na blesky a dážď;

Vyhnite sa možnosti, že zostanete najvyšším objektom v okolí. Je nevyhnutné dostať sa čo najbližšie k podlahe pri dodržaní pravidla, že nesmiete ležať tvárou k zemi. Čupnite si na špičkách čo najnižšie tak, aby váš kontakt so zemou bol minimálny. Rukami si prikryte uši a tvár ukryte si hlavu medzi svoje kolená.

Rýchle sa zbavte všetkých kovových predmetov - (golfové palice,, batohy s obsahom kovu, kovové termosky a iné.) Všetky tieto predmety môžu spôsobiť popáleniny.

Vo všetkých prípadoch udržiavajte medzi sebou dostatočné vzdialenosti. Zostaňte od seba vzdialení na niekoľko metrov, nezdružujte sa v skupinkách a nedeľte sa o spoločné pokrývky.

pri najnutnejšom pohybe dostať sa do bezpečia, pohybujte sa pomaly, krátkymi krokmi, pri zastavení musia byť obe nohy pri sebe!

Moja rada znie:

Pokiaľ ste nútení sa sami alebo s deťmi ukryť v teréne, čo najrýchlejšie sa zbavte všetkých kovových predmetov ich odhodením od seba.

Nebezpečné sú najmä rôzne pracky, nože a kovové termosky. Odhodené veci po búrke ľahko pozbierate.

Pamätajte, že trocha vody nie je tak nebezpečná, ako priamy zásah bleskom!

Neukrývajte sa do veľkých budov s porušenou statikou, ako sú rôzne polorozpadnuté kostoly, lebo úder blesku môže spôsobiť ďalšie porušenie muriva a hrozí jeho zrútenie!
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom