Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

MyGolfSpy.com Study: Your Game vs A Scratch Golfer

Jamka R. Reader

Admin
19.jamka
Robot 19.jamky
Study: Your Game vs A Scratch Golfer (MyGolfSpy.com)

Less than one percent of us achieve a “scratch golfer” status. Statistically speaking, most of us are average because, well, that’s how averages work.

Yet, regardless of skill level, handicap or potential, we’re bound by this insatiable desire to improve.

So just how different is your game compared to scratch golfers?

We combed the Shot Scope database to see what, if any, answers it could provide.

Steady Diet of Greens


1-1.png


If there’s a single metric that tends to closely trace handicap, it’s likely “greens in regulation.” Picture the best player at your course. My hunch is that he or she is probably one of the better ball-strikers as well.

Looking at the data, a scratch golfer hits nearly twice as many greens per round as a 10-handicapper and more than three times as many greens as a bogey golfer.

Knowing how far you hit each club and picking optimal targets is paramount if you want to maximize how often you’re putting for birdie. Shot-tracking systems such as Shot Scope and others allow golfers to gather on-course data which is more realistic (and likely more humbling) than playing home-run derby in a simulated environment.

Green Control


Putting is a slow science with only two possible outcomes. Either the putt goes in or it doesn’t. But the real story is one of speed and, therefore, distance.

It’s no surprise that all golfers make a higher percentage of putts the closer they get to the hole. And, again, speed control is paramount. That isn’t to suggest that selecting the correct line isn’t part of the equation. It’s just not as important as speed.

2-1.png


From a first putt distance of 30-plus feet, scratch golfers’ pace control is significantly better than mid- to high-handicappers—by nearly 3 feet. On average, the scratch golfer will make three out of four-second putts, provided the first putt gets within six feet of the hole.

Scratch Golfer


Not only do mid- to high-handicap golfers make fewer putts from three to six feet (76 percent versus 60), they leave an average of 7.2 feet for the second putt. As a result, scratch golfers three-putt only once every couple of rounds whereas 15-plus handicappers three-putt several times every round.

Fewer Drivers Off the Tee


In general, hitting driver off the tee is the best decision, regardless of handicap. However, scratch golfers exhibit an average driving distance that can be 30 to 70 yards longer than many higher-handicapped golfers. As a result, scratch golfers are more likely to encounter situations where the driver might be too much club.

Simply, the further you can hit a driver, the more options it creates.

Scratch Golfer


Avoiding Trouble


Scratch golfers make fewer than one double-bogey per round. How?

Most likely, when a shot ends up in trouble, they forgo the “hero” shot for something much safer. It’s equal parts patience and discipline. DECADE golfers will know what I’m talking about. The point is that shooting the lowest possible score necessitates that you play the shot with the highest probability to result in the best possible outcome.

Scratch Golfer


It is no surprise to see scratch golfers make more birdies per round than other handicaps. However, the more significant difference is the number of double-bogeys (or worse) per round. In general, if a golfer is going to shave five strokes off his or her handicap, three or four of those will come from making fewer bogeys (or worse).

Final Thoughts​


So, how does your game stack up against a scratch golfer? Have a few things to work on?

The premise of performance tracking systems such as Shot Scope is to take golfers from guessing to knowing. Like stepping on a scale, the information is not always been exactly what we want to see—but it is accurate. To date, Shot Scope’s database of more than 200 million golf shots provides a robust sampling of amateur performance which provides opportunities to better understand performance through a macro lens.

What would you like to see next?

The post Study: Your Game vs A Scratch Golfer appeared first on MyGolfSpy.

Pokračovat ve čtení...
 
A ještě porovnáni SCRATCH vers. PGA TOUR PRO
IMG_9158.jpeg
 
Driving distance - 243 yards
Driving accuracy - 44 %
GIR - 27%
putts per round - 31
1-putts - 4,7
Birdies - 0,9
Bogeys - 7,2

Už jen kousek :)
Měl bys zapracovat na "approach shots", ten GIR tě jednoznačně brzdí 😉

Jenže pak by se mohlo ukázat, že to zase nebude tak slavné s těmi jednopaty. 😂

Holt v golfu "tak nějak" všechno souvisí se vším. 🙈
 
Letos je ta hra železy asi nejhorší za těch 11 let co hraju. Paradoxně dle statistik jsem hrál lépe s těmi Mizuny MP18 než s Pingy, které měli odpustit víc, zpětně toho kroku lituji. Navíc se mi nedaří ani dostat na ty vzdálenosti kam ta Mizuna létala, a to mají Pingy ještě o stupeň silnější lofty. Špatná zkušenost, taky zkušenost :)

Možná špatně zvolené shafty, možná to švihám jenom hůř než dřív, kdo ví ..

1700750915256.png
 
Letos je ta hra železy asi nejhorší za těch 11 let co hraju. Paradoxně dle statistik jsem hrál lépe s těmi Mizuny MP18 než s Pingy, které měli odpustit víc, zpětně toho kroku lituji. Navíc se mi nedaří ani dostat na ty vzdálenosti kam ta Mizuna létala, a to mají Pingy ještě o stupeň silnější lofty. Špatná zkušenost, taky zkušenost :)

Možná špatně zvolené shafty, možná to švihám jenom hůř než dřív, kdo ví ..

Zobrazit přílohu 38563
Prostě „Mizuno ničím nenahradíš" - sakra, na ten slogan bych si měl dát © 🤭😂
 
které měli odpustit víc

Nemůže třeba už tohle být na Tvé herní úrovni naopak ten problém, že odpouštějí víc - tzn. že když se dostaneš na určitý styl úrovně, tak už to pro tvoji hru může být naopak kontraproduktivní? Při stejné technice?
 
Nemůže třeba už tohle být na Tvé herní úrovni naopak ten problém, že odpouštějí víc - tzn. že když se dostaneš na určitý styl úrovně, tak už to pro tvoji hru může být naopak kontraproduktivní? Při stejné technice?
To bych ani neřekl. To, že „víc odpouštějí" se hlavně projeví, na možnosti tvarovat rány, kdy je těžší tvarovat ránu při nepřesně trefeném míči (ve vztahu ke sweet spotu) a na slabší trajektorii letu míče při trefeném míči.
Syn má JPX919 Hot Metal, což jsou „odpouštěčky" od Mizuno. Občas si je na drivingu na pár ran půjčím a jsem s nimi o něco delší (silnější lofty), rozptyl ran je prakticky totožný s mými JPX919 Tour, jen se mi s nimi o něco hůře tvarují rány (resp. netočí tolik zpět, což je způsobeno nižším „side" spinem).

Tady bych si tipnul na nevhodnou kombinaci „hlava hole - shaft".
Nevím, zda hole @Seppper kupoval na základě fittingu, ale vypadá to, že ne.
Fittér by totiž nejspíš ty rozdíly objevil.
 
Na fittingu mi přišly skvělé, spíš to bude rukama než holema :). Stejné používá např. Westwood nebo Hovland.
Navíc vše mám standart, lie, délku, takže ani nejsou nijak jinak upravené, jen shafty byly u Mizuna 120g stiffy a teď mám 105g ale jinou značku.

Nemůže třeba už tohle být na Tvé herní úrovni naopak ten problém, že odpouštějí víc - tzn. že když se dostaneš na určitý styl úrovně, tak už to pro tvoji hru může být naopak kontraproduktivní? Při stejné technice?

Jako že bych byl pro ty hole moc dobrý? To určitě ne, prostě mi asi jen nesedly tak, jak jsem si představoval.
 
Na fittingu mi přišly skvělé, spíš to bude rukama než holema :). Stejné používá např. Westwood nebo Hovland.
Navíc vše mám standart, lie, délku, takže ani nejsou nijak jinak upravené, jen shafty byly u Mizuna 120g stiffy a teď mám 105g ale jinou značku.



Jako že bych byl pro ty hole moc dobrý? To určitě ne, prostě mi asi jen nesedly tak, jak jsem si představoval.
Tak rozdíl 15g na shaftech je docela dost, to se švihem může udělat divy.

To, že ti přišly na fittingu skvělé, je třeba korigovat daty z fittingu.
Tam vycházely v porovnání s MP18 stejně nebo lépe?
Pocit je určitě důležitý, ale právě s "novými" holemi na fittingu to může být „wow" efekt.

Já se při posledním nákupu želez rozhodoval mezi MP18 a JPX919 řadou. Výkonnostně (délka, rozpyt, spin ...) byly prakticky srovnatelné. A i když jsem měl před tím MP54, tak jsem se nakonec rozhodl pro JPX919 Tour, protože jsem z nich měl lepší pocit při kontaktu s míčem, než s MP18.
Je zajímavé, že MP54 mi pocitově přišly blíž JPX919 Tour, než MP18.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom