Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Pondělní mulligan #38 - O největším lůzrovi v dějinách golfu

JirMar

Aktivní člen
Jméno
Jiří
Přijmení
Mareček
Klub
Golf Hostivař
HI (HCP)
50,1
mm2.jpg

16. 7. 2018 - Je týden The Open, slovutného turnaje, který je s Augustou mým nejoblíbenějším golfovým kláním vůbec. Letos je jeho domovem velmi těžké a větrné hřiště Carnoustie, četl jsem, že prý tu mají dominovat ranaři, kteří stlačí skóre výrazně pod par. Moc tomu nevěřím. Pokud tady zafouká, dlouhá rána může být na ten šup hodně daleko mimo. Tohle hřiště si ale zapsalo i jednu významnou událost golfové historie. Tedy alespoň v určitém pohledu. Právě tady na osmnácté jamce hrůzyplným způsobem zhasly naděje jednoho francouzského hráče, aby se do dějin zapsal jako vítěz majoru. Místo toho získal jiný historický titul - největší looser v golfu. Možná je to přehnané, možná si takový titul nezaslouží ani on, ani nikdo jiný, ale titulky článků táhnou, znáte to... Přímo z první ruky to určitě zná i Jean van de Velde, který od roku 1999 už novinářům neodpovídal na žádné jiné téma, než je právě horor v Carnoustie. Co se tehdy vlastně stalo? Francouz se na odpaliště osmnácté jamky finálového kola postavil s náskokem tří ran. O celé míle tak přehrál slovutného Tigera Woodse, který zůstal daleko vzadu na výsledkové listině. Pak to ale přišlo. Jeho drive skončil ještě celkem dobře, ale druhou ránu vyhodil k tribuně, od které se míček odrazil do zlověstně vysokého roughu.

Tady, ve vysoké trávě, začalo ryzí utrpení. Van de Velde dokázal míček z trávy vyrvat jen natolik, že skončil v korytě potoka Barry Burn. Než se Francouz odhodlal dropovat, vážně uvažoval o tom, že bude hrát ránu z vody, to už se komentátoři chytali za hlavu. Když pak dropnul, poslal další příhru do bunkeru. Z něj sice nakonec zahrál up and down, když proměnil dvoumetrový putt. Nicméně výsledek 7 ran znamenal, že se hrálo play off. V něm pak už potřebný dvoumetrový putt neproměnil a vítězem se stal Paul Lawrie. Van de Velde se pak už nikdy na majorech neobjevil na čelních místech leaderboardu, a když se pak na hřiště vrátil v roce 2016, tentokrát jako účastník Senior Open Championship nasázel v prvním kole +11 a neprošel cutem. I tam se ho pak samozřejmě novináři ptali, jak svůj úděl i po těch sedmnácti letech snáší. "S tím co se stalo, jsem už smířený. Je pravda, že mi dlouho trvalo, než jsem mohl zase v klidu spát po té osudné neděli. Tím už jsem si prošel, teď jsem v pohodě," řekl jim. Jeho manželka Brigitte však prozradila, že i tak se občas její manžel budí v noci křikem. Zajímavé také je, že tehdy v roce 1999 skončil hned vedle v bukeru u greenu i Van de Veldův spoluhráč Australan Craig Parry. Ten prý Francouzovi řekl, že jej nechce zdržovat a svou ránu pak poslal z písku rovnou do jamky. Van de Velde potřeboval přesně to samé, aby všechno ještě zachránil...ale neuspěl. Pokud jste záběry z historické prohry ještě něviděli, určitě se podívejte. Já jsem zvědavý, co nám The Open nachystá letos. Tak zase v pondělí na viděnou.
mm3.jpg
 
Bolí to, bolí... Díky Jirko za článek!

 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom