Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Pondělní mulligan #33 - O penězích a tradici

JirMar

Aktivní člen
Jméno
Jiří
Přijmení
Mareček
Klub
Golf Hostivař
HI (HCP)
50,1
mm2.jpg

28. 5. 2018 - Tak jsem z dlouhé chvíle zase brouzdal golfovým internetem a hledal, kde se co zajímavého šustlo. Narazil jsem přitom na zoufalé výkřiky funkcionářů americké PGA Tour i European Tour. Prý jim roste nekalá konkurence, která jim může zhatit jejich budoucí plány. Z druhé strany pak zaznívá, že se golfoví fanoušci mohou těšit na skutečnou revoluci v nejvyšších patrech soutěžní hry. (Ne, že bychom podobných velkohubých prohlášení už pár neslyšeli) Nicméně mě zajímalo, co se za tím skrývá. A hle, co jiného než kopec peněz, vlastně spíš hora peněz, obří hora... Celkem v tichosti je totiž připravována úplně nová špičková tour, která má směle konkurovat té evropské i americké. Má se jmenovat World Golf Tour (podobnost s názvem webové hry je čistě náhodná) a stojí za ní britští podnikatelé. Má mít až dvacet turnajů ročně a každý z nich by byl dotován částkou 20 milionů dolarů. Jo jo slyšíte dobře. To je skoro dvojnásobek price money na nejlukrativnějších turnajích v americe Masters a Players. To znamená, že celková dotace celé této nové tůry by byla téměř devět miliard korun. (Chtěl bych vidět, jak by se na takovou částku tvářili manažeři ČGF) Prop srovnání dodtace turnaje Challenge Tour na Kuňce letos byla 185 tisíc EUR, tedy asi 4 750 000 Kč.

Je to tedy něco jako třeba série World Golf Championship jen s řácky nafouknutou šrajtoflí. Nicméně to má jeden háček. Dá se předpokládat, že umístění na těchto turnajích se nebude započítávat do světového žebříčku, který třeba hraje roli v kvalifikaci na majory. To znamená celkem vtipné dilema, bude hráč podstupovat tvrdý boj s nejistým výsledkem, na jehož koci je tradiční trofej, nebo si nechá libít turnaj, kde i umístění v top 5 bude mít zhruba tak vysokou odměnu, jako vítěztví na majoru? Bude to navíc zajímat diváky? Ty povětšinou k televizi láká právě příběh o tradičním souboji o velkou a historickou trofej. Budou koukat na to, jak se pár desítek hráčů honí za miliony, bez jakékoliv souvislosti? Podle mého názoru, to vypadá jen na nafouknutou bublinu příliš hladových investorů. Nevidím v tom velkou naději na jakýkoliv úspěch. Ale třeba se vytasí s něčím zajímavým - třeba volným dress codem, hudbou na odpalištích, fandění jak na fotbale, roztleskávačkami... Něco jako můžete zažít na šestnácté jamce při Waste Management Phoenix Open. Ale i tak, prachy nejsou všechno, tradici si nekoupíš a diváků stejně ubývá (ještě, že je Tiger zpátky). Rád bych viděl podobně dotovaný projekt, který by golfu skutečně pomohl, hlavně tomu amatérskému. To bych ale musel žít v úplně jiném světě. Tak zase v pondělí na viděnou.
golf-money.jpg
 
Zaregistroval jsem tu turu taky, a vůbec to nedokážu odhadnout. Kdo půjde hrát raději tuhle turu, než tradiční majory? Penize jsou veliké lákadlo, ale přiláká to doopravdy ty top hráče?

Jo, kdyby byla nějaká taková mistrovská týmová tura, pravidelná, případně světová golfová liga týmu aka ryder - to by se mi líbilo. :) podobně jako liga mistrů... :)
 
Dovedu si představit,že by to mohlo lákat "veterány" jako Langer, Jimenez nebo Couples třeba. Jestli o ně bude mít tahle tour zájem netuším.
Co se aktivních hráčů pga týče, počítám že hlavní slovo budou mít sponzoři. Nikdo z hráčů nepůjde proti tomu svému. A nejsem si jistý, jak ti se k tomu postaví..
 
Souhlasím, že lákadlo by to bylo pro veterány, kteříé sice mají svou tůru, ale kvůli penězům by jistě rádi absolvovali i toto, nicméně by u nich záleželo, jestli by vůbec ty 4 kola, pokud by byly, zvládli odehrát... V jiných sportech bylo více pokusů o založení nové ligy apod, ale mám pocit, že nikde to dobře neskončilo. Peníze dřív nebo později došly...

Co mě víc štve, že ženská evropská tůra jde do háje. Koukám, že letos je vypsáno 8 turnajů v Evropě.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom