Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

GolfDigest.cz Podvodníci? Spíš svévolníci

Jamka R. Reader

Admin
19.jamka
Robot 19.jamky
Podvodníci? Spíš svévolníci (GolfDigest.cz)

ČASOPIS > BYLI DVA A DOHROMADY jim bylo mezi 140 a 150 roky. Hrál jsem s nimi turnaj, v jehož názvu se skvělo jméno úctyhodné golfové osobnosti, která respektovala golfové zvyklosti a pravidla. Ti dva si ale s přesným dodržováním pravidel až tolik hlavu nelámali. Varováním mi mělo být už to, že skórkarty jsme si nevyměnili ve skupině běžným „rotačním“ způsobem, ale jak navrhli oni: „My jedeme v autíčku, tak si to budeme psát vzájemně.“ Oni se přitom znali, zatímco já se čtvrtým hráčem ve skupině nikoli.

Pokračovat ve čtení...
 
No s trochou zručnosti jsem si pány dohledal:). Blbé na tom je, že s podobným přístupem ke hře se bohužel setkávám zcela pravidelně…
 
No s trochou zručnosti jsem si pány dohledal:). Blbé na tom je, že s podobným přístupem ke hře se bohužel setkávám zcela pravidelně…
S autorem sli v 10:00 tri ;) jeden z nich to nebude
 
S autorem sli v 10:00 tri ;) jeden z nich to nebude
Muj predpoklad je, ze jsou to ti co maji HCP nad 20 a jsou ze stejneho klubu:)
 
Muj predpoklad je, ze jsou to ti co maji HCP nad 20 a jsou ze stejneho klubu:)
Tak to uz nevidim:(.
ale je to smutne, bohuzel to potvrzuje jak tvoji tak moji zkusenost
 
Jasně, že je frustrující s takovými hráči hrát. Ale když už si AH problém nedokáže vyřešit během turnaje s hráči sám a má následnou potřebu o tom psát, pak mi ale přijde za hranou korektnosti to, že do článku napíše údaje, podle kterých lze "svévolníky" celkem snadno identifikovat. To nemá s obecným poučením nic společného. A mimochodem, na tomto turnaji pro " českou golfovou smetánku", který pořádala Česká golfová federace, byly buginy zakázány. Nechápu tedy, jak mohl vůbec někdo na buginách jezdit ...
 
Tohle jsme tu řešili opakovaně a meducínu na to nenašli. Ne každý je taková osobnost a natolik jistý v kramflecích, aby přímo konfrontoval hříšníka. A bohužel ani nemá na to, aby své podezření někam eskaloval - kolem jedoucí maršál/ rozhodčí nebo při odevzdání scorekarty soutěžní výbor. Většinou se takové stížnosti dočká recepční 14 dní po turnaji a co potom s tím?! Nebo internet 2 měsíce po dohrání...

Já se to snažím učit už své děti - aby si stály za svým rozhodnutím a tvrzením a pokud jim to kdokoli rozporuje, ať zastaví hru a volají rozhodčího. Jenže dokáže 10ti leté dítě odolávat tlaku dospělého, který dělá caddyho svému dítěti a nutně mu potřebuje zlepšovat score? Jen velmi stěží...

Chápu, že dostat nálepku problémového člověka, který ostatním "kazí" hru je nepříjemné. Já si jsme jistý, že i kvůli tomu se mnou řada lidí nechce hrát. Ale to si holt musí každý z nás srovnat v hlavě, s čím je ochoten žít a s čím ne. Zajímalo by mne, jak by článek AH vypadal, kdyby oni pánové na bedně skutečně skončili a zda by vůbec vznikl...
 
@mkopcak: To máš nejspíš pravdu. Nicméně vnímám alespoň za sebe poměrně rozdílně "plkání" běžného hobby hráče někde na internetu i s nějakou konkrétní nespokojeností a na druhé straně článek s informacemi vedoucí k poměrně jasné identifikaci konkrétních osob od golfové osobnosti dlouhodobě v českém golfu působící, v mediálním prostoru značně zběhlou, svým způsobem golfem se živící - rozuměj - velmi dobře ví, co informace dokážou. A znovu, nemluvím nic o obsahu, které je pravděpodobně dobré sdílet, a tím vyvolat možná určitou revoltu a společenské uvědomění a třeba náhodného golfového čtenáře i dovést k tak potřebnému zamyšlení a uvědomění vedoucí k lepšímu golfu pro všechny...

V článku jsem se vyjma vcelku pochopitelných vnitřních muk AH nedozvěděl nic o tom, jestli situaci řešil s dotčenými třeba i po turnaji, řekl jim třeba hele, chlapi, tohle bylo blbě, tohle se prostě nedělá. Chybuje každý, někdo úmyslně, někdo neúmyslně, ale buď to mám srovnaný a prostě beru to jakou součást, že to tak je a nebo to prostě nepřecházím a postavím se k tomu čelem - i k těm, co byli svévolníky (docela hezké označení). Než je víceméně i se zpožděním lišácky identifikuji veřejně - a to nejenom na nějakém tom internetu, ale i v časopisu GD, ve kterém pravděpodobně tato úvaha také vyjde/vyšla.

Nevím, co je lepší, nebo horší.
 
Upraveno:
Na tomto konkrétním turnaji hrála celá generalita CGF, včetně Dalibora Procházky. Bylo tam tedy dost erudovaných účastníků, se kterými se dalo poradit. Turnaj - pod hlavičkou CGF, v příloze turnaje Hard Card CGF. Buginy zakázány , přesto se jezdí na buginách. Vítězství je vypsáno na brutto rány, ale takto je vyhodnocen jen v kategorii A, do 11,4. Ve druhé kategorii je vyhodnocen na stbl. body, ale že by se takto měl vyhlašovat není nikde ani zmínka. Pro mne je daleko větší ostudou, že si Federace neumí správně zadat svůj, po společenské stránce, asi nejprestižnější podnik. Mám pocit, že v soutěžním výboru byla spíše než Maria Stilerová ( uvedená v propozicích ), Alena Schillerová . To je pro mne daleko větší problém než to, že dva hráči, dost nad 70 let, mají svérázný výklad některých situací ( dost obvyklý u seniorů, bohužel nejen, po celém světě ). Kdyby soutěžní výbor vytvořil pořádné propozice a například umožnil hráčům nad nějakou věkovou kategorii hrát na bugině, nejlépe ve vlastní kategorii, bylo po skoro problému. Hráli by si to pak podle "svých" superseniorských pravidel a výsledky by pak vlastně byly OK.;).
 
S tímhle mám problém od začátku mých golfových dnů. Začalo to prvním HCP turnajem v Podbořánkách. Geront, evidentně místní, si hned na první jamce posunul míček od stromečku. Dál se v bunkeru dotkl holí písku mimo úder. Nakonec začal pindat na, tehdy osmiletého Jirku Zusku, že spoluhráčce neobsloužil fangli. Neřekla si, odvětil jsem mu. Na recepci jsem pak řešil jeho skóre na jamce s bunkerem. Už tam jsem ho upozornil na trest. Nedbal. Recepce nevěděla jak to řešit. Když zavolali rozhodčího, který byl evidentně doma, nastaly dohady. Že tam žádný písek není. Buggy, výjezd a rozhořčení dědy, že se mnou už v životě nepůjde ve flightu.

Něco podobného jsem zažil pár let zpět. Třetí liga, Černý Most. A to jsem neřešil porušení pravidel. Jen upozornil na pár věcí, aby bylo ok. "Jdi už do prdele...", rozhodčí, dovětky v klubovně, že už se mnou nikdy ve flightu nechce jít.

To prostě nechcete. Proto jsem přestal hrát golf. Přestal mi dávat to proč jsem ho hrál. Radost. Už se na něj ani nedívám.

Když ale každý den vidím, jak se řidiči na silnici stydí za blinkry, tak se mi divím, co vlastně od lidí čekám. Že od nich ještě pořád něco čekám. Elementární slušnost.

Sbohem. A pokud možno Hezkou hru.
 
Na amatérské úrovni podvádějí především sami sebe. Tito lidé vlastně na svůj HCP normálně vůbec nedosahují a pokud tak činí pravidelně, tak absolutně nedosahují. Zajímalo by mě, jak je to vlastně vůbec může bavit. Asi to berou jako že je to úplně normální a honba za nižším HCP, aby mohli machrovat před kolegy, je pro ně důležitější. 🤔 V golfu si rozhodčím sám sobě - tito jsou hodně špatní rozhodčí.
Tak snad alespoň dodržovali tempo hry a vypichovali důlky :D.
No hnus velebnosti !!! :rolleyes:
 
Na amatérské úrovni podvádějí především sami sebe. Tito lidé vlastně na svůj HCP normálně vůbec nedosahují a pokud tak činí pravidelně, tak absolutně nedosahují. Zajímalo by mě, jak je to vlastně vůbec může bavit. Asi to berou jako že je to úplně normální a honba za nižším HCP, aby mohli machrovat před kolegy, je pro ně důležitější. 🤔 V golfu si rozhodčím sám sobě - tito jsou hodně špatní rozhodčí.
Ten systém je založen na zcela nekompromisní férovosti a je v podstatě až absurdně jednoduchý - hraj míč jak leží, na nic nesahej a počítej si všechny rány. To nemůže zvoslit ani uplnej retard a pokud by se tohohle držel každej golfista, je po problému.

Já totiž tomu názvu svévolník moc nepřicházím na chuť. Trochu to ve mě evokuje potřebu omluvit to, že starší člověk už má nárok na nějaké to pochopení, že určitá pravidla jsou pod jeho rozlišovací schopnost a že vlastně nějaké ty chyby nejsou až tak velké nebo důležité. Blbost!

Máš-li problém tomu porozumět, nehraj turnaje. Máš-li problém s počasím, nehraj turnaje. Neumíš-li počítat, nehraj turnaje. Chceš-li hrát jen se svými kamarády, nehraj turnaje. Turnaj je oficiální sportovní událost dle přesných parametrů a z nich se neuhýbá ani milimetr na žádnou stranu.
 
Máš-li problém tomu porozumět, nehraj turnaje. Máš-li problém s počasím, nehraj turnaje. Neumíš-li počítat, nehraj turnaje. Chceš-li hrát jen se svými kamarády, nehraj turnaje. Turnaj je oficiální sportovní událost dle přesných parametrů a z nich se neuhýbá ani milimetr na žádnou stranu.
A pak jsou tu „společenské” turnaje (vlastně „turnaje”). Ty také nehraj. 😉
Ty jsou označeny jako „turnaje” kvůli finančáku, jinak tu žranici a chlastačku do daňově uznatelných nákladů nedostaneš. 🤭
 
Tady jde jasně vidět to, že tam byl úmysl, ale ve většině případech jde spíš o to, že hráči prostě pravidla neumí a tvoří si svoje. Například dropování na nejbližší místo úlevy chápou jako dropování na nejvýhodnější místo úlevy. Pokud někdo nezná pravidla a zeptá se, nebo dropne blbě a je upozorněn, přizná chybu a drop opakuje, tak je to v pořádku, ale tvořit si svoje pravidla (úmyslně) srát na psaný postup je výsměch celému startovnímu poli a mělo by to být trestáno. Je samozřejmě rozdíl, jestli hraju for fun match a nebo nějakou ligu (například drop odměřený délkou hole dělám jen na PRO turnajích, kde nechci aby mě někdo rozporoval, ale jinde to odhaduji), nicméně nic to nemění na tom, že by se stále mělo postupovat pokud možno v rámci pravidel.
 
Já si jsme jistý, že i kvůli tomu se mnou řada lidí nechce hrát. Ale to si holt musí každý z nás srovnat v hlavě, s čím je ochoten žít a s čím ne.
Škoda, že jsi nám na včera sehnal spoluhráče do flightu, kdybys nás pustil sám, tak bysme vyhráli s rekordem hřiště :D :D :D
 
Pořád mi tahle úvaha vrtá hlavou... o víkendu jsme si uvědomil ještě jeden aspekt. Předpokládám (ale jistě to nevím ?) - že turnaj (akce) je pro zvané, tzn. pro hosty pořadatele - a že účastníci nic neplatí (znovu, netuším)? Znovu jsem si článek podrobně přečetl a je mi to celý nějak při čtení nepříjemný.

Řešil to AH když už ne s hráči, tak s pořadatelem? Třeba jo a text vznikl s nějakým souladem a souhlasem hostitele, ale nejenom, že jsou jsou "lynčováni" oni svévolníci, ale rovněž jako hostitel bych si tohle přečíst někdy pozdě později nechtěl (pokud na místě se jevilo vše jako ok). Asi na to ale nahlížím blbě a tahle linka v tom příběhu není.
 
Upraveno:
A pokud nejsem zapisovatel dotčené osoby, mohu jako spolu/protihráč toto řešit s pořadatelem? Nebo je to "jen" mezi zapisovatelem a hráčem? To zase vrtá v hlavě mně;)
 
A pokud nejsem zapisovatel dotčené osoby, mohu jako spolu/protihráč toto řešit s pořadatelem? Nebo je to "jen" mezi zapisovatelem a hráčem? To zase vrtá v hlavě mně;)
Ano - můžeš, jen bych místo „pořadatele” volil soutěžní výbor (i když to obvykle bývá personálně propojené).
 
rovněž jako hostitel bych si tohle přečíst někdy pozdě později nechtěl (pokud na místě se jevilo vše jako ok).
No to je můj denní chleba. Při vyhlášení všichni tleskají a usmívají se a 14 dní po turnaji si mi někdo uprostřed tréninku na drivingu začne stěžovat, jak ten a ten podváděl a jak je s tím potřeba něco začít dělat.🤷‍♂️
 
A pokud nejsem zapisovatel dotčené osoby, mohu jako spolu/protihráč toto řešit s pořadatelem? Nebo je to "jen" mezi zapisovatelem a hráčem? To zase vrtá v hlavě mně;)

Hledal jsem to v Pravidlech také a moc jsem tam toho k tomuto nenašel. Mám lehké povědomí o tom, že v dřívějších edicích to bylo napsáno trochu jasněji, ale ruku do ohně bych za to nedal. Podle mého přesvědčení je to jako v reálu - pokud vidím nějaké porušení pravidel v soutěžním golfu a neřeším to včas - třeba se zmíněným soutěžním výborem, stávám se minimálně součástí daného problému, na který poukazuju.

Btw. viz článek p. Procházky k Změnám v pravidlech platných od 1.1. 2019, https://www.cgf.cz/cz/pro-media/pro...meny-v-pravidlech-platnych-od-1-ledna-2019-11, konkrétně (ale stojí si za to přečíst celý článek):
...
A nejenom to – Pravidla nově stanoví povinnost hráče ohlásit jakýkoli možný pravidlový problém. Pokud se hráč domnívá, že došlo k porušení Pravidel, měl by to sdělit ideálně ihned danému hráči, případně pak rozhodčímu nebo Soutěžnímu výboru, opět samozřejmě pokud možno předtím, než dojde k odevzdání skóre karty. Pokud tak hráč neučiní, může být Soutěžním výborem diskvalifikován za chování v rozporu s duchem hry! Že vám to přijde trochu ve stylu „bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí?“. Možná, ale zopakujme si, že jde o ochranu všech hráčů ve startovním poli. Účastí v soutěži na sebe hráč prostě takový závazek bere! Stejně jako on bude chránit férovou soutěže vůči ostatním hráčů, budou to oni dělat vůči němu.
...

Bohužel jsem to v Pravidlech přesně takto nenašel. :( Třeba poradí znalejší?
 
Upraveno:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom