Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Nekonzistentní hra

mudla

Nováček
Jméno
Karel
Klub
Kotlina
HI (HCP)
25,8
Ahoj,
dnes jsem se vážně naštval. Golf hraji pro radost, ale samozřejmě mám radost z toho, když hraji rovně po ferveji. Ideálně bogey doublebogey golf. Když z toho padne občas par tak mám splněno.
Chodím trénovat minimálně 1x týdně na odpaliště a asi tak 1x za 7 až 10 dní jdu hřiště. Včera jsem např. byl trénovat. Na drivingu paráda. Lítalo to tak jak má. Technika švihu asi taky dobrý. Dnes Cínovec s manželkou. Na odpališti jedničky parádní odpal (střed ferveje), druhá rána příhra na cca 100 m, 2x putt a par. Druhá jamka. Odpal do jezírka, drop, další odpal 7i - džihád, drop, příhra - bunker. Ven 2x pat. 3jamka - vpravo džihád, potom dobré. 4j je 3par. Beru 7i a od té doby se to celé vysypalo. Hra v poli železi, špatný směr odpalu, nekonzistentní driver. Vůbec nic se nedařilo.

Jsem z toho rozhozený. Golfovou hru miluji, ale tohle? Jednou mi jdou odpaly, podruhé mi nejdou železa v poli (přitom na drivingu paráda), někdy mi jdou příhry a někdy ne. Jediné co mi jdou si paty tam jsem stabilní. Dříve jsem hrával kolem 100 úderů na hřišti. Dnes jsem rád za 106-110 úderů.

Děje se vám to také, jak se zlepšujete? Jak tohle řešíte? Díky za konstruktivní rady.
 
Kdybych uměl poradit, beru za to prachy. Takhle tě jen přivítám v klubu, kde až na pár vyjímek jsme všichni. Já dnes dva pary na radeckém na začátek, první bylo po neproměněném patu do birdie, druhý zase zachráněný z greenového bunkeru. A to vše jen proto, abych na dalších třech nasázel dabláče. Na trojce po ukázkovém drajvu do vody, na čtyřce pětiparu po dvou krásných ranách jsem vyrobil na 60 metrech dalších pět. Můj loňský rozptyl výsledků byl mezi 83 a 115 ranami, letos to nebude jiné😉
 
Jedno golfové rčení je, že „golfové hřiště je jen 20cm velké, je to vzdálenost mezi tvýma ušima”.
Prostě je to o hlavě. Dokud se nenaučíš vždy hned zapomenout nepovedený úder a soustředit se jen na úder, který tě právě čeká, tak ti vždycky nějaká či nějaké jamky „vypadnou”.

A ještě k tréninku na drivingu.
Dril na drivingu je důležitý, ale nemá cenu jen mechanicky odpalovat jeden míček za druhým jednou a tou samou holí. Zkus občas zařadit do tréninku simulaci hry na hřišti.
Představ si nějakou (nejlépe oblíbenou) jamku a zkus ji na drajvingu „odehrát”.
Např. PAR5 - vezmi si driver a odehraj ránu (představ si ji v mysli), pokud byla rána taková, jakou jsi chtěl, tak jsi na „ferveji”. Hraj druhou ránu z ferveje. Zase si představ ránu a kam bys na té jamce chtěl hrát, vyber podle toho hůl a odehraj. A tak pokračuj až na „grýn”.
V případě, že se ti nějaká rána nepovede, tak další ránu hraj jako bys byl v rafu (bankru, lese atd.). Zase si představ záchranou ránu a vyber k tomu hůl.
Uvidíš, že časem si pak na hřišti začneš představovat jakou ránu a kam chceš zahrát a budeš se lépe soustředit a konzistence se zlepší.
 
Myslim ze na sebe klademe obrovsky naroky zpusobeny jednak tim jak vidime jak hrajou profici kteri maji odtrenovano tisice a tisice hodin a pak tim ze se nam obcas povede trefit fairway, trefit green, dat dva nebo jeden putt. Ale fakticky jsme trefili to misto fairwaye co jsme chteli, tu cast greenu kam jsme mirili na presnou vzdalenost co sme si urcili a ten putt udelal presne to co sme precetli? Nebo to byl jen slusne trefenej micek do velkoryse siroky ferveje a pak nekam na green?

Prestoze na golf myslim 24/7, mam podobnou frekvenci hry a treninku a podobny ocekavani jako ty a kdyz se na to s odstupem podivam, tak bych v jinym sportu s takovymhle objemem treninku nemohl pomyslet na nejaky vykony. Kdybych hral hokej jeden trenink a jeden zapas tydne, tak je to sotva na krajskou ligu a to se predpoklada ze sem ho hral od mala. V posilovne se za jednu dve hodiny tydne taky moc nezhubne/svalu nevybuduje a v ostatnich sportech je to urcite podobny. Cim vice se trenuje, tim vice se eliminuje obdobi kdy se nedari.

A abych teda jen nedelal chytryho, tak aspon zkusim rict co pomaha me. Teda ne v tom jak hrat lip, ale jak se tim tolik nestresovat. Ani ty profici nehrajou kazdej den, kazdou jamku dobre. Co mam cekat ja, amater? Pokud hraju na vysledek, z bagu eliminuju hole s kterejma tolik netrenuju a tudiz neumim a pomer vykon/pruser je jednoznacnej. Snazim se vybrat co nejpohodlnejsi rany a ubrat na usili uderu a ocekavany vzdalenosti. Nez tam tlacit treba sedmicku, radsi uvolnenou sestku. Pomohl mi youtube kanal Golfsidekick, zvlast co se tyce course managementu a vyberu holi a ran. Jinak kdyz to fakt nejde, zkousim hrat co nejvic konzervativne a po pravde i s mensim zaujetim, protoze rana na ktery mi tolik nezalezi jak dopadne me tolik nenasere nez ta kterou si petkrat premerim a pak ji stejne poseru. Pocitam to jamku od jamky, ne celkovy skore. Kdyz jsem na jamce vic nad par, nejak se to nesnazim v hlave spocitat a tim se vic stresovat, dohraju a jdu na dalsi. At se zase dari!
 
Dám Ti konstruktivní radu - neřeš to, jinak se z toho zblázníš :cool:

Kdyby to šlo vyřešit, tak se stane golf soubojem robotů s automatickými návyky. Toto právě dělá golf krásný, zajímavý a neopakovatelný:up:
 
Me pomaha koukat na videa na youtube a pak zkouset (treba kdy si skocim po praci na 9 jamek a proste na drivingu i na hristi trenuju/zkousim a neresim vysledek). Postupem casu jsem si vypracoval par veci, na ktery vim, ze musim myslet (pravak co hraje vlevo) a postupne pridavam nebo upravuju podle toho co mi jak sedi. Ale to je muj recept, nevim jestli bude fungovat u vsech :)


A jinak je to jenom o hlave, proste kazda rana je novy zacatek. A klasika je, ze v sobotu to lita kam chces a v nedeli kam nechces :cool:
Good luck!
 
Ahoj,
dnes jsem se vážně naštval. Golf hraji pro radost, ale samozřejmě mám radost z toho, když hraji rovně po ferveji. Ideálně bogey doublebogey golf. Když z toho padne občas par tak mám splněno.
Chodím trénovat minimálně 1x týdně na odpaliště a asi tak 1x za 7 až 10 dní jdu hřiště. Včera jsem např. byl trénovat. Na drivingu paráda. Lítalo to tak jak má. Technika švihu asi taky dobrý. Dnes Cínovec s manželkou. Na odpališti jedničky parádní odpal (střed ferveje), druhá rána příhra na cca 100 m, 2x putt a par. Druhá jamka. Odpal do jezírka, drop, další odpal 7i - džihád, drop, příhra - bunker. Ven 2x pat. 3jamka - vpravo džihád, potom dobré. 4j je 3par. Beru 7i a od té doby se to celé vysypalo. Hra v poli železi, špatný směr odpalu, nekonzistentní driver. Vůbec nic se nedařilo.

Jsem z toho rozhozený. Golfovou hru miluji, ale tohle? Jednou mi jdou odpaly, podruhé mi nejdou železa v poli (přitom na drivingu paráda), někdy mi jdou příhry a někdy ne. Jediné co mi jdou si paty tam jsem stabilní. Dříve jsem hrával kolem 100 úderů na hřišti. Dnes jsem rád za 106-110 úderů.

Děje se vám to také, jak se zlepšujete? Jak tohle řešíte? Díky za konstruktivní rady.
Buď rád, že ti zatím jdou stabilně aspoň ty putty. Není nic horšího, když hraješ dobře v poli a pak to totálně zazdíš na greenu.:( Věř mi! A když ten problém trvá delší dobu, je to zničující. Řeším už delší dobu to samé co ty. Jednou za týden na hřišti je na znatelný progres málo. Nekonzistentní hra není jenom tvůj problém. Za sebe můžu říct, že už jsem si na ty pokažené jamky zvykl a to je asi můj hlavní problém. Už strašně dlouho jsem nezahrál ( na turnaji, ale je fakt, že jich zase tak moc neabsolvuju ) pěkný výsledek a dva roky se pomalu ale jistě zhoršuju. Velký počet lidí, když narazí na svůj výkonnostní strop a přestane se zlepšovat, s golfem skončí, protože je to přestane bavit. A to se mi zatím naštěstí nestalo! Tak hraju dál, sice z různých důvodů momentálně míň často, než třeba před dvěma lety, ale stejně mám to pinkání rád, jako jsem měl v minulosti.
 
Ahoj,
dnes jsem se vážně naštval. Golf hraji pro radost, ale samozřejmě mám radost z toho, když hraji rovně po ferveji. Ideálně bogey doublebogey golf. Když z toho padne občas par tak mám splněno.
Chodím trénovat minimálně 1x týdně na odpaliště a asi tak 1x za 7 až 10 dní jdu hřiště. Včera jsem např. byl trénovat. Na drivingu paráda. Lítalo to tak jak má. Technika švihu asi taky dobrý. Dnes Cínovec s manželkou. Na odpališti jedničky parádní odpal (střed ferveje), druhá rána příhra na cca 100 m, 2x putt a par. Druhá jamka. Odpal do jezírka, drop, další odpal 7i - džihád, drop, příhra - bunker. Ven 2x pat. 3jamka - vpravo džihád, potom dobré. 4j je 3par. Beru 7i a od té doby se to celé vysypalo. Hra v poli železi, špatný směr odpalu, nekonzistentní driver. Vůbec nic se nedařilo.

Jsem z toho rozhozený. Golfovou hru miluji, ale tohle? Jednou mi jdou odpaly, podruhé mi nejdou železa v poli (přitom na drivingu paráda), někdy mi jdou příhry a někdy ne. Jediné co mi jdou si paty tam jsem stabilní. Dříve jsem hrával kolem 100 úderů na hřišti. Dnes jsem rád za 106-110 úderů.

Děje se vám to také, jak se zlepšujete? Jak tohle řešíte? Díky za konstruktivní rady.
Tyvoe........to je úplně, jak kdybych to psal já.........a to (teda krom toho tréninku) včetně všech těch číselných údajů:(
 
Mám to stejně. Pocity "už jsem na to přišel" střídají pocity zmaru a frustrace. Byl jsem zvyklý, že každý sport, který jsem dělal, mi brzy začal jít a nemusel jsem na nic nijak složitě přicházet. Golf je na druhou stranu jediný sport, u kterého jsem zatím vydržel aktivně co nejdéle. Právě asi i proto, že mi to prostě nejde, jak bych chtěl. A asi ani nikdy nepůjde. Tuhle jsem šel ve flightu se dvěma kolegy s HCP min. o 20 méně a strašně mi to dalo v tom, že i když pokazili ránu do rafu nebo zahráli mrcku po zemi, šli hned dál a neřešili ji. Já už bych nejraději škrtal jamku, když se mi nepovede rána. Mám totiž pocit, že když není rána "golfově hezká", tak to snad nemá ani cenu počítat. Zpětně si ale uvědomuji, že těch hezkých je přeci jen čím dál více, než bylo na začátku.
 
… Já už bych nejraději škrtal jamku, když se mi nepovede rána. Mám totiž pocit, že když není rána "golfově hezká", tak to snad nemá ani cenu počítat. …
Právě ty „záchranné” rány tě postupně mentálně budou posilovat. Já jak si za kolo nemohu zahrát alespoň jednu „mickelsonku”, tak to není golf 🤭 Ale teď vážně - právě povedené záchrany ti posílí sebevědomí. Ale musíš hrát ty „záchrany” hlavou, prostě potlačit ego a nehrát pořád na jamku i když je šance na úspěch minimální. Jinak si sebevědomí spíš oslabíš 😉

A ještě jedna golfová pravda „po fervejích hrají jen srabi a Korejky” 🤭
 
No, úplně nevím, zda to sem patří, ale asi trochu to souvisí s tématem

- https://sport.bazos.cz/inzerat/155643423/golfova-vybava.php

a kdyby to zmizelo


Snímek obrazovky 2022-07-29 v 20.35.55.png
 
Tajemství je v tom, když tvoje hlava OPRAVDU pochopí, že golf je těžký, často se v něm kazí a každá další rána může být ta tvoje nejlepší v životě.

Neřeš, co bylo. Další ránou se to dá spravit. Když máš natrénováno, tak musí nastoupit ten dril, musíš mít rutinu, která naskočí, když jsi psychicky rozhozenej. Vojáci taky pořád drilujou, aby pak v tom chaosu boje nepanikařili a dělali, co do nich rvali v kasárnách. ;)

A rada na závěr? Vše, co tě golfově trápí, konzultovat s kvalitním PGA koučem. :up:
 
Mne teď aktualne docela pomáhá citát, který jsem někde záhlédl a že v každé hře udělám průměrně 7 chyb, které mě štvou - bohužel to nemohu dohledat a ani u kterého slavného golfisty z minulosti to bylo. Až dohledám, přidám.

Tím ale chci říct, že když si uvědomím v tu chvíli, že to prostě byla jedna z těch chyb včas, tak nemám takovou potřebu další ránu hrát stylem - superman a jeho říše snů, ale pěkně pokorně na jistotu. A docela mi to funguje - nezabrání to třeba bogie, dabláči, ale lepší dabl, než škrt. A celkově lepší pocit ze hry. Prostě se snažím tu chybu "akceptovat" jako statistický fakt. Stejně jako průměrně počet párů za kolo atp. A pomalinku s tím po jednom pracovat - dlouhodobě na průměr.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom