Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Longleaf Tee System v ČR?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Inspirací pro toto vlákno je jedno z fóra thesandtrap.com.

http://www.longleafteesystem.com

Ve stručnosti - Longleaf Tee System je systém využívající sedm či osm odpališť založených na vzdálenosti odpalu drivingu. V podstatě má umožnit každému hráči, jak dlouhému, tak krátkému, zahrát si jamku v "paru". Víc naznačí obrázek:

longleaf.thumb.jpg.5ce645f14367f7259270de377b195315.jpg


Adekvátně tomu mít i připravené skorky, viz

Longleaf-Scorecard-2018-ratings.jpg.04064f5565e5a30d5dbd79dc4270e6a5.jpg


Jak se vám to zdá? Pár bodů za mě:
  • je to levné, často stačí jen označit vhodné místo na ferveji a vyrobit skorku
  • je to už díky tomuto standard, může to být vzájemně poměřitelné
  • umožňuje hrát dětem, zábavným způsobem a a dá se zažít ten vau pocit, jo, konečně jsem zlomil 90, i když jsem byl jen kousek od greenu
  • všichni jsou na hřišti a mohou spolu soupeřit, na přímo, bez STB

A abychom to přenesli do Čech, jsme z různých koutů republiky/světa:

1) má vaše hřiště něco takového (a jaké hřiště)?

a) ano, přesně tohle!
b) ne tento systém, ale podobný
c) pouze nějaká juniorská odpaliště
d) nemáme nic pro juniory, začínáme dámskými odpališti
e) sem tam tak náhodně dáme odpaliště někam, jak se nám zdá​

2) líbí se vám LongLeaf systém či něco podobného?

a) ano
b) ne
c) jiné​

:)
 
Za Konopí..d.
Za mě .. ano,líbí se mi to, mohlo by to teoreticky trochu pomoci rychlosti hry, ale většina hráčů jsou stejně chlapi kteří potřebují pohonit ego, takže bůh ví odkud by hráli(když to trefím tak 250, no jo ale jedna z deseti že:D:D:D)
 
Za Konopí..d.
Za mě .. ano,líbí se mi to, mohlo by to teoreticky trochu pomoci rychlosti hry, ale většina hráčů jsou stejně chlapi kteří potřebují pohonit ego, takže bůh ví odkud by hráli(když to trefím tak 250, no jo ale jedna z deseti že:D:D:D)

Tak je to o pristupu. Ja bych s tim problem nemel, ani osobne, nekolikrat jsem hral z modrych i cervenych a vcelku v pohode. Nicmene ten system mluvi spise o delce ran. Tzn. kratsim hracum by mohl v hobby hre vyhovovat, a detem. Pripadne hobikum. Dokazu si predstavit, ze by clovek pak sel na hriste jen s devitkou, eskem a putterem jako napr. doprovod a hral v paru. A takova vyzva, dovednostni, postupne se prokousavat odpalisti, dokud se nezahraje slusne - porad jine hriste. Prijde mi to jako nizkonakladove obohaceni. Jo, tahle iniciativa se mi libi.
 
Upraveno:
ale většina hráčů jsou stejně chlapi kteří potřebují pohonit ego

bohužel musím souhlasit, já osobně bych tedy na kratší odpaliště dobrovolně nevlez:D

Pro děti ale určitě dobrý.
 
Neco podobneho je na Yas links v Abu Dhabi. Jsou tam odpaliste ne podle barev, ale cislovana podle prvnich dvou cisel delky v yardech. Myslim, ze tam byla sestera odpaliste od 56 do 76, nepamatuji sic o presne, ale v tomto stylu. Starter se te ptal na delku drivu a podle toho ti doporucil odpaliste. Je to dobre z hlediska mentality hracu, ze si opravdu vyberou, na co se citi a nejdou ze zvyku podle barev.
 
cislovana podle prvnich dvou cisel delky v yardech
Starter se te ptal na delku drivu a podle toho ti doporucil odpaliste

Doufám, že ty první dvě čísla, nejsou první dvě čísla délky drivu. To bych si musel myslet, že arabové používaj motorový míčky. :D:D:D

Když už o tom mluvíme, ty jako správnej golfověj světoběžník a statistik bys mohl vědět, jaký je svěťák v longdrivu? ;)
 
Za mě absolutní blbost, kterou vymýšlí někdo, kdo asi nemá co dělat, nebo se chce nějak zviditelnit. Pro turnajovou hru úplný nesmysl. Pro volnou hru si každý může hrát odkud chce. Kdo jako bude určovat, ze kterých odpališť má někdo jít? A kdo zná přesnou délku svých drivů? Jakých? Těch dobrých, nebo těch špatných, nebo těch průměrných. Jak mám vědět délku drivu? Z drivingu, kde míče létají o 10 - 15% méně než reálné míče? Já se soustředím na vzdálenost do greenu nebo k vlajce, a ještě si budu nějak zjišťovat délku drivu? Když budu odpalovat z jednoho odpaliště 10 míčů, tak délka bude v rozmezí 50 m. Co pak vítr nebo teplota, faktory, které výrazně ovlivňují délku drivu. Délka drivu není určující pro výsledek. Je spousta lidí, kterým nakládám 50 m. na drivu, přesto mě skoro vždy poráží, protože mají dobrá železa a velmi dobrou krátkou hru.
A jak by se k tomu stavěli provozovatelé hřiště? Kolikrát je problém posekat a udržet v potřebné kvalitě i ty 2 - 4 odpaliště, tady by jich bylo výrazně více a to by představovalo dalšího člověka a sekačku jen na sekání všech těchto odpališť. To těch pár dětí nezaplatí. I u těch dětí jsou kategorie odstupňovány podle věku a podle HCP, takže spolu hrají vyrovnaní hráči. Tak zkrátka nebudou hrát pary a birdie, ale k těm se šikovné děti většinou velmi rychle propracují a ty nešikovné mají zkrátka smůlu.
 
Neco podobneho zkousel kdysi CZGolf, ne?
 
Za mě absolutní blbost, kterou vymýšlí někdo, kdo asi nemá co dělat, nebo se chce nějak zviditelnit. Pro turnajovou hru úplný nesmysl. Pro volnou hru si každý může hrát odkud chce. Kdo jako bude určovat, ze kterých odpališť má někdo jít? A kdo zná přesnou délku svých drivů? Jakých? Těch dobrých, nebo těch špatných, nebo těch průměrných. Jak mám vědět délku drivu? Z drivingu, kde míče létají o 10 - 15% méně než reálné míče? Já se soustředím na vzdálenost do greenu nebo k vlajce, a ještě si budu nějak zjišťovat délku drivu? Když budu odpalovat z jednoho odpaliště 10 míčů, tak délka bude v rozmezí 50 m. Co pak vítr nebo teplota, faktory, které výrazně ovlivňují délku drivu. Délka drivu není určující pro výsledek. Je spousta lidí, kterým nakládám 50 m. na drivu, přesto mě skoro vždy poráží, protože mají dobrá železa a velmi dobrou krátkou hru.
A jak by se k tomu stavěli provozovatelé hřiště? Kolikrát je problém posekat a udržet v potřebné kvalitě i ty 2 - 4 odpaliště, tady by jich bylo výrazně více a to by představovalo dalšího člověka a sekačku jen na sekání všech těchto odpališť. To těch pár dětí nezaplatí. I u těch dětí jsou kategorie odstupňovány podle věku a podle HCP, takže spolu hrají vyrovnaní hráči. Tak zkrátka nebudou hrát pary a birdie, ale k těm se šikovné děti většinou velmi rychle propracují a ty nešikovné mají zkrátka smůlu.

Já myslel, že my snowboarďáci jsme za každý situace free a v pohodě. Ty ses rozohnil, jako by tě někdo k tomu někdo nutil, hrát ze "sedmýho" odpaliště. :eek::rolleyes:
 
Něco podobného jsem četla v těch golfových novinách co jsou na hřišti volně k dispozici. Jakože hrát z určitého odpaliště je dogma. Že chlapi berou jako ostudu jít hrát z červených a podobně. A při tom je jedno, když si jde parta zahrát, z kterých odpališť půjdou. Stačí se dohodnout, něco vy smyslu "dneska jdeme z červených". A že jsou hřiště, kde mají odpaliště pro menší děti, které prostě i z červených mají problém to hřiště uhrát. Také pro starší golfisty, kteří už nemají tu délku ran, že by to bylo osvobozující, ale...opět...umím si představit i staršího (hodně staršího) golfistu, který nepřizná, že už to neuhraje ze žlutých a bral by to jako osobní prohru hrát z dámských. Jo jo, chlapi a jejich ega....
Za mě - určitě nějaká bližší odpaliště pro ty maličký děcka... vidím to na turnajích, jak leckteré dítě má problém celou 18 uhrát, rány má krátké, než se dopinká ke greenu, má už 8 ran. (ale to já někdy taky :D:D:D)
 
Já myslel, že my snowboarďáci jsme za každý situace free a v pohodě. Ty ses rozohnil, jako by tě někdo k tomu někdo nutil, hrát ze "sedmýho" odpaliště. :eek::rolleyes:
Tady nejde o nějaké rozčilování, jenom mě zaráží, že je někdo schopen věnovat tolik úsilí, něčemu tak naprosto zbytečnému. Golf nebo hřiště mají úplně jiné problémy, které jsou potřeba řešit a ne tohle.
 
Tady nejde o nějaké rozčilování, jenom mě zaráží, že je někdo schopen věnovat tolik úsilí, něčemu tak naprosto zbytečnému. Golf nebo hřiště mají úplně jiné problémy, které jsou potřeba řešit a ne tohle.

Proč zbytečné usilí? Pokud aktivita přiblíži hru i lidem, kteří jinak nehrají a dá jim nějaký zážitek, tak to nevidím jako nic špatného. Je to nízkonákladové, nikde přece není řečeno, že musí pro každé odpaliště být vybudován plnohodnotné odpaliště, určitě v mnohém postačí čára sprejem nebo jinak zvýrazněná část hřiště na ferveji, která nikoho nijak omezovat nemusí a to, že si tam hráč zapíchne týčko... no, tak ok, proč ne. Má to změřené, ví, co a jak a nic mu nebraní, je to ok. A jestli se na to dívá okolí přezíravě, že je srab a slaboch - ok, problém okolí. Já v tom třeba problém nemám, klidně budu pálit z krátkých odpališť, klidně a rád si zhraju i turnaj z krátkých odpališt atp a věřím, že tím nikoho jiného omezovat nebudu.

Jestli to správně chápu, není to žádné dogma, je to iniciativa a vcelku si to dokážu představit, že to může někoho oslovit. A každý někdy začínal. Já když začínal, tak i modrá na mě byla dlouhá a jenom to, že se to nedělá a nikde jsem to neviděl, mi bylo stydno, jít si hodit míček a začít jen tak pro radost v půlce jamky, abych se netrápil pořád dvoucifernými výsledky. Kdybych tohle viděl na libovolném z hřišť na začátku, tak mně třeba osobně by to pomohlo - minimálně se cítit lépe. Ano, mohl jsem se zeptat, bohužel, nenapadlo mě to.
 
Proč zbytečné usilí? Pokud aktivita přiblíži hru i lidem, kteří jinak nehrají a dá jim nějaký zážitek, tak to nevidím jako nic špatného. Je to nízkonákladové, nikde přece není řečeno, že musí pro každé odpaliště být vybudován plnohodnotné odpaliště, určitě v mnohém postačí čára sprejem nebo jinak zvýrazněná část hřiště na ferveji, která nikoho nijak omezovat nemusí a to, že si tam hráč zapíchne týčko... no, tak ok, proč ne. Má to změřené, ví, co a jak a nic mu nebraní, je to ok. A jestli se na to dívá okolí přezíravě, že je srab a slaboch - ok, problém okolí. Já v tom třeba problém nemám, klidně budu pálit z krátkých odpališť, klidně a rád si zhraju i turnaj z krátkých odpališt atp a věřím, že tím nikoho jiného omezovat nebudu.

Jestli to správně chápu, není to žádné dogma, je to iniciativa a vcelku si to dokážu představit, že to může někoho oslovit. A každý někdy začínal. Já když začínal, tak i modrá na mě byla dlouhá a jenom to, že se to nedělá a nikde jsem to neviděl, mi bylo stydno, jít si hodit míček a začít jen tak pro radost v půlce jamky, abych se netrápil pořád dvoucifernými výsledky. Kdybych tohle viděl na libovolném z hřišť na začátku, tak mně třeba osobně by to pomohlo - minimálně se cítit lépe. Ano, mohl jsem se zeptat, bohužel, nenapadlo mě to.
Mě, jako dospělého, by asi nemotivovalo hrát pořád par, akorát postupně z větší vzdálenosti:) Ale u těch dětí si to představit dokážu, zkrácení jamky pro větší motivaci.
 
Mě, jako dospělého, by asi nemotivovalo hrát pořád par, akorát postupně z větší vzdálenosti:) Ale u těch dětí si to představit dokážu, zkrácení jamky pro větší motivaci.

Já v tomhle problém nemám. Počítačové hry taky mají různou obtížnost vedoucí k dohrání - od jednoduché po nightmare, každý si sám vybere, co jeho jest. Přijde mi to příjemný benefit/možnost. Chápu, že u turnajů, kde je porovnání, musí být podmínky stejné a to je v pořádku, ale mít připravenou a změřenou možnost pro hobby hru a trénink - nevidím v tom nic, co by mělo být kontraproduktivní. Nemluvě o tom, že když půjdu na těžké hřiště, dlouhé, půjde tam se mnou někdo poprvé, tak pak si můžeme v klidu zahrát oba a pořád mít dobrý zážitek ze hry.
 
Mě, jako dospělého, by asi nemotivovalo hrát pořád par, akorát postupně z větší vzdálenosti:) Ale u těch dětí si to představit dokážu, zkrácení jamky pro větší motivaci.
Ač nerad :p:D, souhlasím s Robertem. Děti určitě ano, dospěláci ne. :).
Já bych to uzavřel tak, že Michjal je vlastně takový děcko :D:D:D;)
 
Pořád mi vrtá hlavou smysl tohoto systému. To je jako kdyby někdo určoval, jaký je kdo patér a pokud by měl průměr patů nějaké číslo, tak by se mu třeba dávaly paty dlouhé 1, 2, 3 nebo 4 metry aby se to jako srovnalo. Proč? Někdo je dlouhý na drivu, protože to umí, někdo dává 4 metrové paty, protože zase umí tohle.
A vymlouvat se pořád na děti mi taky nepřipadá správné. Proč by děti měli hrát pary, když nemají délku? Ať klidně hrají vysoká čísla, ale třeba jen 9 nebo 6 jamek, to nikomu nevadí. Malé dítě přeci nemůže hrát proti hřišti, to musí hrát proti svým stejně velkým a zdatným soupeřům. A od toho jsou věkové kategorie a HCP. Když bude dítě hrát postupem věku z delších a delších odpališť, tak se vlastně nebude výkonnostně zlepšovat a to ty děti nebude bavit.
 
Logika systému určitě není špatná, má to však několik úskalí:

1. Až moc mi pasuje k dnešní připosrané a tolerantní době, kdy se snažíme všichni vyhovět všem a hlavně někoho nenaštvat. Skoro jako by to vymyslela EU, aby nám ušetřila trochu toho přemýšlení.
2. Golfistově egu neporučíš, tzn. u řady případů (když tam nebude maršál) si bude i ten největší drbač pálit z bílejch.
3. Jako většina věcí v golfovém světě je to o výchově nových golfistů. S dětmi automaticky chodíme jamky kratší, případně hrajeme různé zlehčující formáty atd. S dospěláky chodím hřiště z červených a všem říkám, že je naprosto zbytečné si hru dělat těžší, když mi to nejde.
4. Norma hřiště je dána, tzn. oficiálně v turnajích tohle nemůže fungovat. Respektive může, ale při hře z těch krátkých odpališť bude to hřiště brát rány a tudíž je to kontraproduktivní.
5. Jak píše @Petr M. , délka odpalu je u slušné skupiny lidí tak velká proměnná, že to vlastně nedává smysl se tím řídit.
6. Náklady na provoz to nijak extra nezvedá, posekat odpaliště jsou vteřiny.
 
A co takhle: mam zdravotni problem a nikdy nebudu palit jako mladi stramaci. Tzn. PAR nikdy nezahraji, a nebo to bude nahoda.

Jak to tady posloucham, tak vsichni hraji porad same PARy (tedy krome me). Uz se nemuzu dockat na jaro, az to uvidim na zivo :D
 
A co takhle: mam zdravotni problem a nikdy nebudu palit jako mladi stramaci. Tzn. PAR nikdy nezahraji, a nebo to bude nahoda.

Jak to tady posloucham, tak vsichni hraji porad same PARy (tedy krome me). Uz se nemuzu dockat na jaro, az to uvidim na zivo :D

Myslím, že je zbytečné suplovat nebo dublovat logiku STB systému, protože ta přeci přesně tento problém řeší...
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom