Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Kdy vyměnit železa "pro začátečníky"?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Dneska mě starší syn na drivingu překvapil otázkou, proč si nekoupím nová železa (asi mi je chce vzít). Cca 5-6 let mám Ping G30 a jsem s nimi pořád spokojený - tehdy nafitované Golfgearem. Jiný kamarád mi zmínil, že mám "bambule". No, jasně, nejsou úplně prťavý, ale hraje se mi s nimi dobře a pořád si myslím, že mi dobře slouží. A hlavně se mi pořád líbí. :)

Na druhou stranu, nedokážu dost dobře odargumentovat, proč bych teoreticky si neměl koupit jiné pokročilejší železa. Pořád si myslím, že se mám kam posouvat, a že holemi to není, že bych se nemohl sunout na lepší výsledky při hře. Naopak to, že hole více odpouští, mi dodává na moji hru pocit větší jistoty. A mohu se více soustředit na skutečnou slabinu a to krátkou hru a patování (ok, plus sem tam i driver) To mě přivádí k úvaze, jak poznat vlastně ten správný okamžik - kdy je výhodnější vyměnit železa, než navštívit k dalšímu pokroku trenéra... (samozřejmě, pokud hole sedí, nejsou poničené, rozbité). Podle mého mi dobře mohou sloužit ještě dlouho (aktuálně mám HI 17,5, G30 mám od 54)...
 
Upraveno:
Tak pokud ti hole vyhovují a nemáš ambice tvarovat rány (myslím tvarovat úmyslně na správnou stranu a ne náhodně 🤭), tak je neměň 😉
 
Tvarovani ran snad souvisi vic s clubpath a face angle a jejich vztahem, nez s typem hole. S GI holema jde zahrat cokoliv, i Tigeruv 9 window drill.

Jako duvod vymeny bych treba videl velkej narust v rychlosti svihu, kdy GI zeleza budou litat moc vysoko a bude obtizny je hrat niz. Tam treba hole s mensi technologickou asistenci budou lepsi.

A pak samozrejme pokud ti pri vyzkouseni jinych holi vyjdou lepsi cisla, budes mit lepsi pocit a nebo se ti proste libi a doma si to dokazes obhajit:)
 
Tvarovani ran snad souvisi vic s clubpath a face angle a jejich vztahem, nez s typem hole.
Ne tak docela. „Odpouštěcí” hole jsou konstruovány tak, aby „chyby ve švihu”, což je u vyšších HI právě nesoulad mezi dráhou hole a úhlem líce hole, co nejvíc eliminovaly. Rozložení hmotnosti a těžiště jsou navrženy tak, aby jednak míčku pomohly do vzduchu a také co nejvíc eliminovaly boční točení míče a tím „narovnaly” ránu.
Samozřejmě, že i s nimi se dá rána tvarovat, ale je to těžší.
 
Jo, souhlasim, asi je to trochu tezsi, ikdyz nemuzu uplne posoudit protoze jsem moderni zeleza nehral. Nicmene i se starsima GI si lze vybrat preferovanej tvar rany. A pri tech pokusech o to a nepresnejch kontaktech vyuzivat benefity jako mensi ztrata vzalenosti a lepsi vyska do greenu.
 
Mně se úmyslné lehké tvarování ran sem tam už daří. Asi si dokážu představit, že bych se i v tomto mohl zlepšit, na druhou stranu si pořád říkám, že těch slabin je hodně a pokud bych vylepšil o 20% železa, pořád se domnívám, že to nepovede k celkovému zlepšení hry. A že naopak se vyplatí spíše investovat peníze a prostředky spíše na wedge, či trénink na grýnu. Alespoň na mojí úrovni bogey golfu. Nebo?

Jinak... jak je to s hrou z rafu co se týče odpouštěcích želez vs žiletky?

kdy GI zeleza budou litat moc vysoko a bude obtizny je hrat niz.

Proč by mě měla vadit výška? Kvůli větru, případně ztráta vzdálenosti? Pro delší ránu šáhnu po delší holi, vnímám to, že se chci dostat na konkrétní místo, železeme. Nikoli co nejdál. A jestli k tomu vezmu 7 nebo 6 je potom jedno. Nebo něco přehlížím?
 
Není nic jednodušího než si nějaký půlžiletky od někoho vyzkoušet. Jako pravák máš těch možností dost ne? :D My leváci to máme horší...
Že je ta hůl trochu jiná poznáš už když jí chytneš do ruky... Uvidíš jaké pocity budeš mít při impaktu. Nic víc bych neřešil.

Za sebe můžu říct, že jsem trochu litoval výměny holí.

A investovat do wedgí a greenu, tak to bys měl každopádně (minimálně čas). Nemusí to lítat, ale když to funguje okolo a na greenu, tak je to furt dobrý.
Já jsem minulý týden zahrál nejlepší nejhorší devítku. Prakticky jsem nezvedl míček do vzduchu, ani z teečka, ani z fw. Šel jsem ale +4 protože jsem skoro všechny jamky končil chip a putt. Pocit ze hry hroznej, ale výsledek super. :D
 
Mě vždy po cca. 4 letech hole "přestanou" bavit. Nepotřebuji nutně nové ale mám potřebu si udělat radost. Takže pokud máš chuť zkusit něco nového, zašel bych si vyzkoušet nějaké "sportovnější" hlavy.
 
Ne tak docela. „Odpouštěcí” hole jsou konstruovány tak, aby „chyby ve švihu”, což je u vyšších HI právě nesoulad mezi dráhou hole a úhlem líce hole, co nejvíc eliminovaly. Rozložení hmotnosti a těžiště jsou navrženy tak, aby jednak míčku pomohly do vzduchu a také co nejvíc eliminovaly boční točení míče a tím „narovnaly” ránu.
Samozřejmě, že i s nimi se dá rána tvarovat, ale je to těžší.
Tak hlavně je smyslem "odpouštějící hlavy" místo impactu na hlavě, než samotná club path.
 
Jinak... jak je to s hrou z rafu co se týče odpouštěcích želez vs žiletky?
Tak na hru z vyšší trávy jsou vždy lepší žiletky, prostě ti to tou travou projde líp. Ty velký začátečnický bambule jsou na delší rány z roughu nepoužitelný, je to v podstatě jako hrát z heváče hybridem.

moje rada je:
  1. zajít si na fitting a zjistit, jestli nepotřebuješ změnit parametry shaftu (to už samo o sobě je nákladné, tak se vyplatí rovnou koupit celý nový set)
  2. zajít si na fitting a vyzkoušet si nové hole, ať zjistíš, jak bys s nimi hrál
  3. po těch letech, co je máš, tak úderové plochy nebudou asi úplně ok, takže výměna neuškodí
Já už teď na začátku doporučuji lidem si kupovat takové ty mid tier hole, než ty obrovský bambule, vydrží jim to dýl a není to pak takový "brutální" přechod na tenčí hlavy. Mimochodem na túře taky nehrají všichni žiletky.

Koukni se třeba na srixon zx4/zx5 ;)
 
Upraveno:
Proč by mě měla vadit výška? Kvůli větru, případně ztráta vzdálenosti? Pro delší ránu šáhnu po delší holi, vnímám to, že se chci dostat na konkrétní místo, železeme. Nikoli co nejdál. A jestli k tomu vezmu 7 nebo 6 je potom jedno. Nebo něco přehlížím?
Myslim ze presne kvuli tomu, cim vyssi mic mimo nejakou optimalni trajektorii, tim hur se bude kontrolovat vzdalenost a i smer. A to prave v kombinaci GI zelezo a vysoka svihova rychlost nastane. Proto profici hrajou casto low spin mice, shafty, a hlavy protoze generujou vysokou rychlost a kdyby jim jeste vybaveni pridavalo, meli by problem s kontrolou. Cim niz mic leti pri zachovani optimalniho uhlu dopadu a spinu tim je to lepsi. Proto treba je casto lepsi pokud schopnosti dovoli hrat nizke flighted wedge nez obrovskej kopec. Ale, jak rikam, vetsinou, hrat se da tak i tak samozrejme.

začátečnický bambule jsou na delší rány z roughu nepoužitelný, je to v podstatě jako hrát z heváče hybridem.
S tim roughem souhlasim, mam pravidlo ze z roughu maximalne 7i, 6i leda z fakt dobry lie, nic delsiho nema cenu zkouset.
Ale zvlastni je ze je vsude hybrid na hru z roughu doporucovanej, ale u tak dlouhy hole mam problem kotrolovat lowpoint a parkrat sem micek podjel a posunul o 100m stejne jak kdybych si vzal pw. Pro me je taky hybrid z roughu tezkej. Ale samozrejme trenink 0.
po těch letech, co je máš, tak úderové plochy nebudou asi úplně ok
Kdyz sme ty hole za velky penize poridili, poctive vyuzivame celou uderovou plochu hole, aby se nam to neosoupalo uprostred jak profikum, to da rozum ne:D kdyz si koupim kralovskou postel, taky si nebudu chodit sednout jen na kraj
Koukni se třeba na srixon zx4/zx5
Zx5 sou paradni:up:
 
Ale zvlastni je ze je vsude hybrid na hru z roughu doporucovanej, ale u tak dlouhy hole mam problem kotrolovat lowpoint a parkrat sem micek podjel a posunul o 100m stejne jak kdybych si vzal pw. Pro me je taky hybrid z roughu tezkej. Ale samozrejme trenink 0.
Tak záleží na pozici míče, když bude dobrá, můžeš hrát klidně driver. Já jsem to myslel spíš tak, když je míč fakt zapadlej.
 
Myslim ze presne kvuli tomu, cim vyssi mic mimo nejakou optimalni trajektorii, tim hur se bude kontrolovat vzdalenost a i smer. A to prave v kombinaci GI zelezo a vysoka svihova rychlost nastane. Proto profici hrajou casto low spin mice, shafty, a hlavy protoze generujou vysokou rychlost a kdyby jim jeste vybaveni pridavalo, meli by problem s kontrolou. Cim niz mic leti pri zachovani optimalniho uhlu dopadu a spinu tim je to lepsi. Proto treba je casto lepsi pokud schopnosti dovoli hrat nizke flighted wedge nez obrovskej kopec. Ale, jak rikam, vetsinou, hrat se da tak i tak samozrejme.
Jo, přesně tak. Čím vyšší spin - tím větší výška - a tím menší carry. Přesně proto má Bryson driver 5 stupňů, což je super, taky bych si něco takovýho rád koupil. Když zkusíte švihat fakt od levý nohy s vysokou rychlostí švihu, tak to budou brutální kopce s 4-5k spinem.
 
Pořádné žiletky a rvát to hlava, nehlava :). Ne, trochu vážně. Zkoušel jsem celkem dost holí a u mne je celkem jedno, jestli jsou to žiletky nebo spíše bambuloidní typ. S tím rafem souhlas :up:. Lépe se mi hraje ale s těmi, jež mají těžší hlavu (lépe držím rovinu švihu). Ikdyž kdysi dávno jsem zkoušel superbambule - byli to tuším calaway bigberthy 2008 nebo tak nějak a ty byli prostě nehratelné (lepší je snad i motyka), neboli máchání velkého kýblu na tenké tyčce mi moc nešlo :confused:;). Pro mne ideální skoro-žiletky s těžší hlavou. Jinak s tou váhou hlavy to mám bohužel asi i u drajvru. Teď mám po 13 letech nový a naprostá katastrofa, ale zatím jen pár devítek s ním, tak nechci ještě soudit...... :cool:
 
Určitě to chce vyzkoušet, ale to ty víš;).
Já letos v dubnu fitoval železa při HI cca 14 a koupil jsem Callaway Rogue ST MAX, které jsou všechno možné jenom ne položiletky. Naštěstí v tomto případě nemám problém nechat ego doma a řešil jsem hlavně konzistenci. Znám pár lidí co souboj s egem prohráli mají doma žiletky, nebo polo a strašně se diví, že jim to lítá do hajzlu:).
Zkoušel jsem i verzi Rogue ST Pro které jsou užší (a mnohem lépe vypadají:)) a přesvědčil jsem se, že na ně nemám. Se 7i ST Max jsem hrál celkem stabilně 145-150 carry s Pro když jsem to trefil tak i 170m. Bohužel trefoval jsem cca 2 rány z deseti, takže zbytek byl 120, 90 ale i 70m:(.
Pokud jde o tvarování ran, moc zkušeností zatím nemám, jelikož letos hraju nějak moc podezřele rovně, ale jde to. Řízený šlajs, který občas používám úplně v pohodě, dróčko obecně moc neumím ale i to se mě už povedlo. Až na výjimky se snažím hrát rovné rány.
1662576271590.png
 
Já už teď na začátku doporučuji lidem si kupovat takové ty mid tier hole, než ty obrovský bambule, vydrží jim to dýl a není to pak takový "brutální" přechod na tenčí hlavy. Mimochodem na túře taky nehrají všichni žiletky.

Koukni se třeba na srixon zx4/zx5 ;)

Srixon se mi líbí, bohužel cenovka je trochu vyšší, ale uvidíme, jestli před Vánocemi se najdou nějaké prémie... třeba jo. Upřímně, třeba se mi líbí i Cleveland Launcher UHX, což cenově vychází příznivěji - a mám velmi dobrou zkušenost s jejich wedgemi. Byl to letos rozdíl oproti starším wedge od Nike úplně neuvěřitelný (mnohem měkčí, pro mě příjemnější)!

S těmi mými Ping G30 jsem herně spokojen (po tom, co se skoro rok pod dohledem trenéra napravuji - vypěstoval jsem si předtím takové krásné zátahy), jsou sice trochu bambuloidní, ale jsem rád, že jsem před lety si nechal poradit od odborníků. Ale je pravda, že je asi na čase se nechat přeměřit a zjistit, jestli jsme ještě pořádný jura. :-D Při troše štěstí to budou hole na další pětiletku a tam by asi bylo fajn, aby to sedělo a neřešil bych za rok další změnu. :)

Určitě to chce vyzkoušet, ale to ty víš;).
Já letos v dubnu fitoval železa při HI cca 14 a koupil jsem Callaway Rogue ST MAX, které jsou všechno možné jenom ne položiletky. Naštěstí v tomto případě nemám problém nechat ego doma a řešil jsem hlavně konzistenci. Znám pár lidí co souboj s egem prohráli mají doma žiletky, nebo polo a strašně se diví, že jim to lítá do hajzlu:).
Zkoušel jsem i verzi Rogue ST Pro které jsou užší (a mnohem lépe vypadají:)) a přesvědčil jsem se, že na ně nemám. Se 7i ST Max jsem hrál celkem stabilně 145-150 carry s Pro když jsem to trefil tak i 170m. Bohužel trefoval jsem cca 2 rány z deseti, takže zbytek byl 120, 90 ale i 70m:(.
Pokud jde o tvarování ran, moc zkušeností zatím nemám, jelikož letos hraju nějak moc podezřele rovně, ale jde to. Řízený šlajs, který občas používám úplně v pohodě, dróčko obecně moc neumím ale i to se mě už povedlo. Až na výjimky se snažím hrát rovné rány.
Zobrazit přílohu 32651

Jsou krásné to jo... když mně se děsně nelíbí to logo. :-D
 
Upraveno:
Srixon se mi líbí, bohužel cenovka je trochu vyšší, ale uvidíme, jestli před Vánocemi se najdou nějaké prémie... třeba jo.
Pokud Ti to @requo pomůže, tak já do Srixon ZX5 šel od této sezóny taky po bambulích a jsem obrovsky spokojen. Jak jsem už zmiňoval v mém WITB, tak jsem je fittoval v GolfGear. HCP v letošním roce snížen z 20,7 na 15,3. Z velké části je to právě zásluha nových želez. Nedám na ně dopustit. Pravdou ale je, že rozhodně neodpouští tolik jako mé staré bambule. Samotného by mě hrozně zajímalo, jestli bych snížil o tolik i se svými starými železy.
Cenově bych řekl, že se Srixon drží pořád o dost níž než srovnatelná železa prémiových značek. A nejsem si jistý, ale řekl bych, že by teď někdy měli vydávat novou řadu, tak by stávající mohly cenově spadnout.
Jinak než jsem prodal své staré hole, tak jsem je vedle sebe porovnával a trošku mě to vyděsilo, ale na hřišti už to neřešíš (příloha).
Naopak jsem zjistil, že třeba kratší hole bych chtěl ještě menší. Mám GW a SW Vokey a hrozně si s nimi věřím. Celkem by mě zajímala kombinace ZX5/ZX7, ale spíš bych příště už nekoupil v setu PW a koupil ji rovnou od Vokey, abych měl wedge stejný.
F768949C-C9C7-4FE8-AAB8-395D34133E57.jpeg
A92D4B61-363E-4770-9CA9-57EDB6BE1643.jpeg
27399E01-41C2-463B-A0BC-290BCB028BC3.jpeg
00D0CAD4-6F31-4E4D-B551-5C37D05E3680.jpeg
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom