Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Hledání původního míče je povinné?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Trápí mě otázka s hraním provize, resp. s hledáním původního míče. Hráč zahraje původní míč, který skončí v nějakém mega neprostupném křoví, ale toto křoví není nijak označeno (ani out, biozóna...). Pro jistotu zahraje provizorní míč, správně nahlášen, který skončí na mnohem lepší pozici s výhledem na vlajku. Na hledání míčku je zatím 5 min (v budoucnu tuším 3,5 min). Má hráč a jeho spoluhráči povinnost vyvinout maximální usilí při hledání původního míčku, nebo prostě, "když se nehce" a míček není hned viditelný, může nad tím mávnout rukou se slov "ten nenajdeme" a hrát dále výrazně lépe umístěný provizorní míč?

A s tím související otázka: v pěti minutách se míč nenajde, hraje se provize a +1. Nicméně, když nastane předchozí situace, po třech minutách hráč to vzdá a hraje provizi, tak hned potom zahlédne (nebo někdo z jeho spoluhráčů) původní míč. Co teď?
 
Jestliže jsi prohlásil míč za ztracený je provize míčem ve hře a pozdější nález původního míče je bezpředmětný, jen ho můžeš zvednou a vrátit do bagu...:):):). S tím hledáním nevím, ale myslím že je to podobné, prohlásíš za ztracený a hraješ provizi..
 
Nejsi povinen ho hledat. Provize se stává míčem ve hře pokud je původní míč ztracený anebo je provizorní míč odehrán z místa blíže jamce než původní míč.

Tedy první míč letí do lesa 200 m. Hraju provizorní fervej mitte 250. Do lesa nejdu, páč čuju problémy a mnohem více ran, odehraju provizorní míč, který je zcela určitě blíže jamce než ten původní. V tu chvíli se stává míčem ve hře. Po té ten původní míč může najít kdo chce. Už je to jen nalezenec. [emoji6]
 
Jestliže jsi prohlásil míč za ztracený je provize míčem ve hře a pozdější nález původního míče je bezpředmětný, jen ho můžeš zvednou a vrátit do bagu...:):):). S tím hledáním nevím, ale myslím že je to podobné, prohlásíš za ztracený a hraješ provizi..
To nejde. Míč nemůžeš PROHLÁSIT za ztracený. Míč se stává ztraceným. Co si pamatuji. Míč můžeš prohlásit maximálně za nehratelný.
 
To nejde. Míč nemůžeš PROHLÁSIT za ztracený. Míč se stává ztraceným. Co si pamatuji. Míč můžeš prohlásit maximálně za nehratelný.
Dobře to je o slovíčkách i když pravidla si na to potrpí.. Kdy se tedy míč stává ztraceným..? Když ho nenajdu nebo když ho nejdu hledat.. A musím říct míč je ztracený, jdu hrát provizi.. Nebo hůř, míč je ztracený jdu zpátky na původní místo nebo odpaliště...
 
Tak jsem trošku hledal, ano nelze prohlásit za ztracený, musí se ztraceným stát...

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem:
Samozřejkmě že míč je ztracen až tehdy, když zahraji další ránu provizorním míčem z místa, které je blíž jamce, než je přepodkládaná poloha míče původního.
Definice: Ztracený míč (Lost Ball)
Míč je „ztracený“, jestliže:
a. není nalezen nebo identifi kován hráčem jako jeho vlastní do 5 minut od okamžiku, kdy jej hráčova strana nebo některý z jejích nosičů začal hledat; nebo
b. hráč zahrál ránu provizorním míčem z místa, kde pravděpodobně leží původní míč, nebo z místa, které je blíže jamce než takovéto místo (viz Pravidlo 27-2b); nebo
c. hráč uvedl do hry jiný míč s trestem ztráty rány a vzdálenosti podle Pravidla 26-1a, 27-1 nebo 28a; nebo
d. hráč uvedl do hry jiný míč, protože bylo známo nebo prakticky jisté, že původním míčem, který nebyl nalezen, pohnul vnější vliv (viz Pravidlo 18-1), nebo že se původní míč nachází v závadě (viz Pravidlo 24-3), v půdě v abnormálním stavu (viz Pravidlo 25-1c) nebo ve vodní překážce (viz Pravidlo 26-1b nebo c); nebo
e. hráč zahrál ránu nahrazeným míčem.

Zahraji ránu z odpaliště, ketrá je netrefená a po nějakých sto padesáti metrech se stočí do křoví. Provizi mám na fairwayi, minimálně dvě stě metrů dlouhou. Jdu rovnou k provizi a odehraju ji z místa, které je blíž jamce, než místo, kde pravděpodobně leží můj míč = můj původní míč je ztracen, i kdyby ho teď, po odehrané ráně kdokoliv našel.
 
Přesně tak. A ano je to o slovíčkách. Dokážu si totiž živě představit jak hráč anebo někdo jiný náhodou najde ten první míč, pozice se mu nelíbí a přesně zahlásí "Ten nehraju, je ztracený, jdu hrát tu provizi...". Což prostě nejde. Jakmile by našel svůj první míč provize přestane "existovat".
 
Taky jsem teď hledal, tady v Poradně http://www.golf.cz/pravidlova-poradna/?show=1566 na položený podobný dotaz, jako jsem dával já, je odpověď Jona:

---
"Váš případ" krásně popisuje Rozhodnutí 27-2c/2, které se ptá:
?:Na jamce s parem 3 zahrál hráč svůj drive do houští. Protože jeho míč může být ztracený zahrál provizorní míč, který skončil v těsné blízkosti jamky. Za těchto okolností je pro hráče výhodné nehledat původní míč. Proto hráč jde rovnou k provizornímu míči a původní vůbec nehledá. Zatím, co je na cestě k provizornímu míči, je jeho původní pravděpodobně nalezen. Hráči je oznámeno, že jeho původní míč byl pravděpodobně nalezen. Může hráč tento nalezený míč ignorovat a pokračovat ve hře míčem provizorním?
Odpověď je jasná: O:Ne. Hráč musí prozkoumat nalezený míč a pokud jde skutečně o jeho původní míč, pak s ním musí pokračovat ve hře (nebo postupovat podle Pravidla o nehratelném míči). Musí zanechat hry provizorním míčem. (viz. rovněž Rozhodnutí 27-2b/1).
---

?
 
Já si myslím, že je povinnost původní míč hledat. Alespoň vyvinout snahu ho najít.
Pokud nenajdu, pak hraji provizi a ikdyby se po zahrání provize míč našel, již jsme hrál provizí a tak je "provizorní" ve hře a pokračuju s ním.
 
Já si myslím, že je povinnost původní míč hledat. Alespoň vyvinout snahu ho najít.
Pokud nenajdu, pak hraji provizi a ikdyby se po zahrání provize míč našel, již jsme hrál provizí a tak je "provizorní" ve hře a pokračuju s ním.

Nikdo tě nemůže nutit míč hledat, tato povinnost ani důraz na snahu neexistují.
 
Nikdo tě nemůže nutit míč hledat, tato povinnost ani důraz na snahu neexistují.

Takže to je tak, že dokud nezahraju provizrovní míč, čímž ho uvedu do hry, tak když někdo ale mezitím můj míč najde, tak pak musím hrát tím nalezeným, protože jsem nestihl doběhnout k provizi a odehrát jí? Je to tedy divná konstrukce, ale když už to řešíme...
 
Takže to je tak, že dokud nezahraju provizrovní míč, čímž ho uvedu do hry, tak když někdo ale mezitím můj míč najde, tak pak musím hrát tím nalezeným, protože jsem nestihl doběhnout k provizi a odehrát jí? Je to tedy divná konstrukce, ale když už to řešíme...

To zas tak divná konstrukce není - naopak u těch turnajů kde skutečně o něco jde a lidi jsou kun***, tak ti všichni poběžej hledat tvůj hnusnej balon do lesa jen proto, abys to musel řešit a připravili tě o rány, takže ty naopak musíš rychle upalovat k provizi a zahrát ji:).

Edit: proto je slušností u hodně nepovedené rány se jejího autora zeptat, zda si to vůbec přeje hledat:).
 
Upraveno:
Takže to je tak, že dokud nezahraju provizrovní míč, čímž ho uvedu do hry, tak když někdo ale mezitím můj míč najde, tak pak musím hrát tím nalezeným, protože jsem nestihl doběhnout k provizi a odehrát jí? Je to tedy divná konstrukce, ale když už to řešíme...
Ten provizorní míč navíc musí ležet dál (blíže k jamce) než původní.

Zahraješ 250 drive někam. Pro jistotu hraješ provizi. Dřevo 200 m. Ostatní jdou hledat tvůj původní. Odehraješ provizi 20 m. Další rána 100. Pořád ale není míčem ve hře. Pokud po tvé třetí ráně najdou tvůj původní míč v časovém limitu - hraješ ho. Druhou. Tedy pozor! Pouhé další odehrání provize nestačí.
 
No ze je slusnost cekat ci jit hledat do krovi a podobnych rastok, nebot hrac muze pokracovat hrat s provizi....

Nějak se ztrácím v překladu:)
 
Ten provizorní míč navíc musí ležet dál (blíže k jamce) než původní.

Zahraješ 250 drive někam. Pro jistotu hraješ provizi. Dřevo 200 m. Ostatní jdou hledat tvůj původní. Odehraješ provizi 20 m. Další rána 100. Pořád ale není míčem ve hře. Pokud po tvé třetí ráně najdou tvůj původní míč v časovém limitu - hraješ ho. Druhou. Tedy pozor! Pouhé další odehrání provize nestačí.

Citace 27-2b:
"Jestliže hráč zahraje ránu provizorním míčem z místa, kde pravděpodobně leží jeho původní míč, nebo z místa, které je blíže jamce než toto místo, je původní míč ztracen a provizorní míč se stává míčem ve hře s trestem rány a vzdálenosti."

Tím pádem to můžu tedy trochu obejít,ne?
Vím,že původním míčem hrát nechci (při matném pohledu na pozici kam padl je jasné, že leží slušně řečeno špatně), provizí se dostanu na úroveň původního míče a v souladu s pořadím ve hře odehraju provizí další ránu,kterou se tím pádem dostanu za úroveň původního míče.
Tím se provize stává míčem ve hře s odpovídajícím trestem.
 
... odehraju provizí další ránu,kterou se tím pádem dostanu za úroveň původního míče.
Tím se provize stává míčem ve hře s odpovídajícím trestem.

Ne. Nejde o to, že to druhou ranou provize se dostaneš ZA původní míč. Aby se stal míčem ve hře, musí být ta provize odehrána z místa které je blíže jamce než je původní míč. Tedy nejde o to kde provize skončí ale odkud ji hraješ. A ano, tímto se to dá "obejít". Jak jsem psal výš. Mnohem výš.
 
Tak jsem se asi docetl, ze me kdysi okradli o prvni misto v turnaji. :D

Odehral jsem drive na Dysine (nejaka jamka do kopce). Rana letela doprava, tak jsem dal radsi i provizi (hezka rovne). Mic cestou nenasel a odehral provizi. Nasledne nasel spoluhrac muj mic o dost dale (za provizi). Nicmene spoluhraci me osvetlili, ze odehranim te provize nemam narok. Toto cele se odehrali behem dvou minut, neb jsem drivival posledni a byl jsem i nejkratsi.
Zbytecne +2, coz me stalo zlato :)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom