Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Golfový trenér - ano, ne, jak vybrat?

Chtěla bych být dobře finančně zajištěný důchodce. Pak bych si dopřávala pravidelný trénink 1x týdně, dvouhodinovka- první hodina s trenérem, druhá hodina už bez něj, k upevňování získaných "dovedností". (těch pár takto probíhajících tréninků mělo znatelný efekt.) A občas (1x za měsíc?) si s trenérem zahrát celé hřiště. Samostudium u mě nepřipadá v úvahu, nejsem schopná se na sebe " podívat z venku", abych si byla schopná uvědomit jak to přesně prasím....A obecně, bez pomoci z venku - trenéra - se nejsem schopná posunout dál.
Kdo ne... ;-)
 
Až při letošním vypsání kurzů pro trenéry jsem si všiml zajímavého bodu. V Kvalifikačním řádu pro trenéry golfu ČGF (viz scan níže) najdete mimo jiné podmínky nutné pro absolvování kurzu trenéra III. třídy. Tzn. nejnižší licence, takový trenér je v podstatě "podržtaška", která může nosit kužely a uklízet driving po tréninku. Pro jistotu ho pustí jen k dětem, aby nic moc extra nezkazil. V žádném případě nemůže za svou práci inkasovat peníze. Zaujali mne následující body:

  • HCP max 18 - proč proboha? Jakou souvislost má HCP takového trenéra s jeho schopností zaujmout děti a něco je naučit? Proč se automaticky ČGF a kluby připravují o 70% golfové základny?
  • Platnost 5 let a následná povinnost absolvovat (a uhradit) celý kurz znovu - proč se ČGF snaží tuto nejnižší třídu demotivovat takovýmto nařízením? Proč si samotní prezidenti dávají takto nesmyslnou podmínku?
Na jedné straně ČGF a kluby investují obrovské prostředky do rozvoje golfu a jeho protlačení k mládeži. Na straně druhé nutí lidi, kteří velmi často dělají tuto práci zdarma nebo za směšnou almužnu, k absolvování (a uhrazení) kurzu stále dokola a to s odůvodněním, že je potřeba sledovat nové trendy.

Každý trochu zodpovědný trenér sám pravidelně hledá nové techniky a pomůcky. Sebevzdělává se u videí na youtube, vše zkouší na sobě. A u líného trenéra to stejně nedává smysl, protože si daný "osvěžující" kurz jen odsedí.

Profík absolvuje 3 roky dálkového studia, dostane živnosťák a je hotovo. Nikdo neřeší, jestli se dovzdělává. Pomocný trenér pro děti se musí pro udržení licence vzdělávat nadosmrti a nesmí si za to vzít ani kačku.

Snímek obrazovky 2019-11-01 v 9.37.52.png
 
Až při letošním vypsání kurzů pro trenéry jsem si všiml zajímavého bodu. V Kvalifikačním řádu pro trenéry golfu ČGF (viz scan níže) najdete mimo jiné podmínky nutné pro absolvování kurzu trenéra III. třídy. Tzn. nejnižší licence, takový trenér je v podstatě "podržtaška", která může nosit kužely a uklízet driving po tréninku. Pro jistotu ho pustí jen k dětem, aby nic moc extra nezkazil. V žádném případě nemůže za svou práci inkasovat peníze. Zaujali mne následující body:

  • HCP max 18 - proč proboha? Jakou souvislost má HCP takového trenéra s jeho schopností zaujmout děti a něco je naučit? Proč se automaticky ČGF a kluby připravují o 70% golfové základny?
  • Platnost 5 let a následná povinnost absolvovat (a uhradit) celý kurz znovu - proč se ČGF snaží tuto nejnižší třídu demotivovat takovýmto nařízením? Proč si samotní prezidenti dávají takto nesmyslnou podmínku?
Na jedné straně ČGF a kluby investují obrovské prostředky do rozvoje golfu a jeho protlačení k mládeži. Na straně druhé nutí lidi, kteří velmi často dělají tuto práci zdarma nebo za směšnou almužnu, k absolvování (a uhrazení) kurzu stále dokola a to s odůvodněním, že je potřeba sledovat nové trendy.

Každý trochu zodpovědný trenér sám pravidelně hledá nové techniky a pomůcky. Sebevzdělává se u videí na youtube, vše zkouší na sobě. A u líného trenéra to stejně nedává smysl, protože si daný "osvěžující" kurz jen odsedí.

Profík absolvuje 3 roky dálkového studia, dostane živnosťák a je hotovo. Nikdo neřeší, jestli se dovzdělává. Pomocný trenér pro děti se musí pro udržení licence vzdělávat nadosmrti a nesmí si za to vzít ani kačku.

Zobrazit přílohu 8738
Samozřejmě že za to může inkasovat peníze. Ne ovšem od klientů, ale od klubu - nesmí to být hlavní zdroj finančních příjmů,... tzn. že je to oficiálně spíše brigádničina. Další věc - trénovat může, ale pouze za dozoru profesionálního trenéra nebo svého garanta z řad PGA.
 
tzn. že je to oficiálně spíše brigádničina

A proč na tuhle brigádničinu potřebuju každých 5 let papír?

Další věc - trénovat může, ale pouze za dozoru profesionálního trenéra nebo svého garanta z řad PGA.

Myslíš toho, co má taky povinnost se nonstop vzdělávat?
 
A proč na tuhle brigádničinu potřebuju každých 5 let papír?

Protože jim to nese peníze - zní to blbě, ale je to tak.

Myslíš toho, co má taky povinnost se nonstop vzdělávat?

Ano, ve stanovách PGA je bod, kde je povinností každého člena se nadále vzdělávat.
 
Ano, ve stanovách PGA je bod, kde je povinností každého člena se nadále vzdělávat.

Když to nebude dělat, přijde o možnost trénovat golf a inkasovat za to peníze?

Protože jim to nese peníze - zní to blbě, ale je to tak.

No vzhledem k tomu, že tento bod pro ČGF zajišťuje PGA, tak je to především zdroj peněz pro ně.
 
Když to nebude dělat, přijde o možnost trénovat golf a inkasovat za to peníze?

V určitém slova smyslu ano, protože nebude mít nové poznatky, lepší znalosti, a vůbec jeho odbornost půjde do kopru - v důsledku toho se mu bude hůř shánět klientela a nebude mít koho trénovat... když to přeženu :D

No vzhledem k tomu, že tento bod pro ČGF zajišťuje PGA, tak je to především zdroj peněz pro ně.

PGA tohle přebrala prvním rokem, nevím, jak se to bude dál vyvíjet, možná se to změní, možná ne... Jde hlavně o to, že po 3 letém absolvování vzdělávacího programu PGA dostane absolvent živnostenský list, který dokazuje určitou odbornou znalost. Cvičitel nikoli - ten může provozovat pouze volnou živnost.

Ps. pokud vím, když jsem si před lety dělal kurz cvičitele 3. třídy, tak to bylo na doživotí a nic se obnovovat nemuselo, to až ty vyšší kvalifikace.
 
V určitém slova smyslu ano, protože nebude mít nové poznatky, lepší znalosti, a vůbec jeho odbornost půjde do kopru - v důsledku toho se mu bude hůř shánět klientela a nebude mít koho trénovat... když to přeženu :D

Takže ne. Dáváš už souvislosti, které mohou, ale rozhodně nemusí nastat. Nikdo nepřijde a nevezme PGA trenérovi možnost trénovat. Může být pablb, co se připraví o klienty, ale ne o oprávnění.

PGA tohle přebrala prvním rokem, nevím, jak se to bude dál vyvíjet, možná se to změní, možná ne... Jde hlavně o to, že po 3 letém absolvování vzdělávacího programu PGA dostane absolvent živnostenský list, který dokazuje určitou odbornou znalost. Cvičitel nikoli - ten může provozovat pouze volnou živnost.

Ps. pokud vím, když jsem si před lety dělal kurz cvičitele 3. třídy, tak to bylo na doživotí a nic se obnovovat nemuselo, to až ty vyšší kvalifikace.

PGA tohle dělá už minimálně 7 let, sám od nich mám papír. A ano, ten papír je na doživotí. Bohužel licence s ním spojená u ČGF nikoliv, takže naprosto všichni trenéři pod ČGF, pokud chtějí být nadále licencováni, musí nejpozději v roce 2023 absolvovat přeškolení.

Což v případě, že trénuješ dospěláky a inkasuješ za to 600 Kč za hodinu a ty lidi se dál pohybují v golfovém světě má své opodstatnění. Pokud jseš čičmunda, co to má jako brigošku 4x do měsíce na 2 hoďky v tělocvičně, tak tam ten smysl nevidím.
 
Takže ne. Dáváš už souvislosti, které mohou, ale rozhodně nemusí nastat. Nikdo nepřijde a nevezme PGA trenérovi možnost trénovat. Může být pablb, co se připraví o klienty, ale ne o oprávnění.

V některých zemích už "čistky" probíhaly, měli moc členů a vyřazovaly ty, kteří se tím neživili nebo nesplňovali počet odcvičených hodin.

PGA tohle dělá už minimálně 7 let, sám od nich mám papír. A ano, ten papír je na doživotí. Bohužel licence s ním spojená u ČGF nikoliv, takže naprosto všichni trenéři pod ČGF, pokud chtějí být nadále licencováni, musí nejpozději v roce 2023 absolvovat přeškolení.

Což v případě, že trénuješ dospěláky a inkasuješ za to 600 Kč za hodinu a ty lidi se dál pohybují v golfovém světě má své opodstatnění. Pokud jseš čičmunda, co to má jako brigošku 4x do měsíce na 2 hoďky v tělocvičně, tak tam ten smysl nevidím.

Pozor.... PGA to zaštiťovala svými lektory, ale nespadalo to pod ni.
 
Pozor.... PGA to zaštiťovala svými lektory, ale nespadalo to pod ni.

Na mém osvědčení z roku 2012 je podepsaný Němec, takže minimálně 7 let je to v dikci PGA. Celé se mi to extrémně nelíbí. Jasně, pokud má někdo fušovat do práce profesionálním trenérům (ať už se pod tím termínem schovává cokoli), tak by měl plnit obdobné podmínky. Ale stanovit pro brigádníky, na jejichž práci ČGF aktuálně staví jednu ze svých základních marketingových strategií, náročnější podmínky než pro trenéry PGA, to mi přijde nešťastné.
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
náročnější podmínky než pro trenéry PGA,

Tohle mě pobavilo. Co je na tom náročnější? I kdyby se to po 5 letech mělo absolvovat znovu, tak to není ani zlomek vzdělávacího programu PGA.

Mimochodem s cvičitelským programem přišlo ČGF - PGA tam má své lektory..... A až letos to převzali.
 
Upraveno:
Tohle mě pobavilo. Co je na tom náročnější? I kdyby se to po 5 letech mělo absolvovat znovu, tak to není ani zlomek vzdělávacího programu PGA.

Pokud se rozhodnu dělat profesionálního trenéra golfu, je to pro mne pravděpodobně smysl mého života. Veškeré moje přání, investice a čas se upírají tímto směrem. Stejně jako chci-li být zubařem nebo právníkem. Upravím svůj celý život této aktivitě, vše podrobně rozplánuju a promyslím tak, abych to skutečně mohl dělat a uživilo mne to.

Oproti tomu mám vesnickou 9ku, která chce ve školách v okolí učit děti golf (mimo jiné proto, že ČGF říká, že je potřeba to dělat). Žádný profík sem jezdit nebude, protože kombinace vzdálenosti a peněz je pro něj prostě neakceptovatelná. Takže se osloví své členy a najde se mezi nima chlápek, co dokáže v rámci svého volného času urvat pár hodin týdně, aby ty školy objel a dětem něco ukázal. Vyplacené peníze mu sotva stačí na projetou naftu, o výdělku se nedá mluvit ani náhodou. Skutečně je nutné mu dávat ještě nějaké klacky pod nohy?
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
Pokud se rozhodnu dělat profesionálního trenéra golfu, je to pro mne pravděpodobně smysl mého života. Veškeré moje přání, investice a čas se upírají tímto směrem. Stejně jako chci-li být zubařem nebo právníkem. Upravím svůj celý život této aktivitě, vše podrobně rozplánuju a promyslím tak, abych to skutečně mohl dělat a uživilo mne to.

Oproti tomu mám vesnickou 9ku, která chce ve školách v okolí učit děti golf (mimo jiné proto, že ČGF říká, že je potřeba to dělat). Žádný profík sem jezdit nebude, protože kombinace vzdálenosti a peněz je pro něj prostě neakceptovatelná. Takže se osloví své členy a najde se mezi nima chlápek, co dokáže v rámci svého volného času urvat pár hodin týdně, aby ty školy objel a dětem něco ukázal. Vyplacené peníze mu sotva stačí na projetou naftu, o výdělku se nedá mluvit ani náhodou. Skutečně je nutné mu dávat ještě nějaké klacky pod nohy?
Já to chápu, sám jsem si tím jako trenér ČGF 3. třídy prošel a štvalo mě to stejně jako tebe, možná ještě víc, ale tak to je,... Bez dokončení vzdělávacího programu PGA nezískáš živnostenský list a tím pádem nemůžeš ani trénovat. Další alternativa jak to obejít je mít vysokou školu se sportovním zaměřením, na kterou lze žinvosťák získat. Tohle není o ČGF nebo PGA, ale o nastavení pravidel v tomto státu. Máš živnost? - trénuješ. Nemáš? - netrénuješ.
 
ono je to složité, viděla jsem na hřišti styl "učím se sám a nikoho nepotřebují" a lítalo to pod par
a já, co jsem nastrkala do trenérů "peněz jak želez", to plácám a plácám...

ale k tématu - zkušenosti mě naučily, že nejde pracovat s trenérem, který
  • mně neumí motivovat (každý víme, jakým krizím čelíme)
  • mně neumí podržet (každý víme, že je to někdy totální krize)
  • sráží mně (najdou se borci, co klientovi musí "předvést" jak blbě to hraje)
  • ironizuje mně (vtipy na mojí hru a na mojí osobu od trenéra fakt žeru)
  • mluví v průběhu placeného času o čemkoli jiném, než o mé hře a o pravidlech golfu (častý nešvar, ale pokec za ty prachy je dražší, než Volejte věštci)
  • "řeší" mě (má výhrady ke mně jako člověku) - kritizuje moje postoje. Chápu ale do placené služby to nepatří
  • předvádí se - to je asi největší opruz.
Nedovolila bych si to psát, kdybych sama neposkytovala "rady a porady". A to, co kritizuji, jsem nedělala.
Asi nejlepší je trenér, kterýmu je klient fuk a chce jen odvést dobrou práci. Když ji odvést umí.
Samozřejmostí by měla být moderní nápomocná technika. Bohužel si většina trenérů leda půjčí hůl v recepci na opěru a tím je zařízení vyčerpané.
No, rozepsala jsem se... :)
A stejně chci i přes všechna úskalí průběžně trenéra mít.
I když mi to nebude tak lítat. :cool:
 
Nejsem sice trenér a trenéra jsem měl jen pro získání povolení pro hru, nevím proč začínat na drivingu, malé dítě taky nejde ihned na závodní dráhu, ale začíná malými krůčky a ty pomalu spojuje.
Proto doporučuji začít s čipem a patem ,protože tam je ihned vidět výsledek a pokrok. A až je toto slušně zvládnuté začít prodlužování úderů, nejlépe si najít hřiště s čip arénou do 100m. Toto obecně platí, když nejde delší vrátit se ke kratšímu, tj potvrdit si, že to umím a opět zkoušet další delší metu.
Kdo toto umí ví , že takhle je easy dosahovat čísel a hrát dobrý koukatelný golf.
 
Nejsem sice trenér a trenéra jsem měl jen pro získání povolení pro hru, nevím proč začínat na drivingu, malé dítě taky nejde ihned na závodní dráhu, ale začíná malými krůčky a ty pomalu spojuje.
Proto doporučuji začít s čipem a patem ,protože tam je ihned vidět výsledek a pokrok. A až je toto slušně zvládnuté začít prodlužování úderů, nejlépe si najít hřiště s čip arénou do 100m. Toto obecně platí, když nejde delší vrátit se ke kratšímu, tj potvrdit si, že to umím a opět zkoušet další delší metu.
Kdo toto umí ví , že takhle je easy dosahovat čísel a hrát dobrý koukatelný golf.
Někdy si Bohouši říkám, proč vlastně nejsi v PGA... ;-)
 
Někdy si Bohouši říkám, proč vlastně nejsi v PGA... ;-)
Děkuji, to nejsi sám , kdo mi to často říká: že je Škoda abych s nimi hrál, že se tím můžu živit.
od “trenéra” to potěší dvojnásobně jen já to mám pro svou zábavu , to co jsem napsal mám vyzkoušené ne u jedné osoby, kterou jsem přivedl ke golfu. Na drivingu se nováček jen” ubíjí”, když vidí tu spoustu ostatních , kterým to jde a jemu nejde nic. Kdežto patováni z 1 m na patovacím zrcadle je výsledek vidět po chvíli. Totéž čipování.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom