Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

ČGF: Kurzy pro rozhodčí golfu 2023

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17

ČGF: Kurzy pro rozhodčí golfu 2023​

zdroj: https://www.cgf.cz/cz/vzdelavani/rozhodci/kurzy-pro-rozhodci-golfu
---

Na začátku roku 2023 vstoupila v platnost nová edice Pravidel golfu. Na rozdíl od „revoluční“ edice z roku 2019 je změn relativně minimálně, přesto je důležité, aby se s nimi bezmála 600 rozhodčích ČGF seznámilo a obnovilo si licenci na další čtyři roky.

Česká golfová federace připravila jak jarní víkendové školení pro rozhodčí 3. třídy, tak centrální kurzy pro rozhodčí vyšších tříd.

Na jednotlivé kurzy se rozhodčí mohou přihlásit prostřednictvím svého golfového klubu, přes který budou následně účtovány účastnické poplatky, nebo je případně možná i individuální účast. Pro přihlášení do kurzu použijte e-mailovou adresu lektora uvedenou u daného kurzu.

Přehled vypsaných kurzů pro rozhodčí golfu ČGF k 31. lednu 2023 (případné další kurzy budou průběžně doplňovány)

cgf rozhodci 2023.png


Kurzovné činí 1.000 Kč/osoba včetně vyhodnocení písemného a praktického testu a drobného občerstvení během víkendu.

Hlavní změny v nové edici Pravidel golfu platné od 1. ledna 2023 představuje listopadový článek předsedy Komise rozhodčích ČGF Dalibora Procházky na webu ČGF.

Online aplikace na webové adrese https://testy.cgf.cz bude aktualizována ještě během předsezónního období.
 
Zajímalo by mne, kdy bude nová edice pravidel k dispozici, zatím jsem si nevšiml, že by na serveru ČGF byla k dispozici. :mad:

Když je těch změn tak málo, tak by to nemělo snad panu Procházkovi tak dlouho.
 
Zajímalo by mne, kdy bude nová edice pravidel k dispozici, zatím jsem si nevšiml, že by na serveru ČGF byla k dispozici. :mad:

Když je těch změn tak málo, tak by to nemělo snad panu Procházkovi tak dlouho.

Asi bych to neformuloval já tak ostře, ale je pravda, že jsem také čekal nějaké dřívější vydání. Já jsem původně čerpal informaci ze zmíněného listopadového článku, kde na konci je na webu čgf uvedená stále formulace:

"Tolik úvodní ochutnávka. Změn je samozřejmě více a všem se budeme postupně podrobněji věnovat. Kompletní české znění nové edice by pak mělo být k dispozici během listopadu."

---


Jinak ale k tématu, neuvažujete někdo, že byste se školení účastnil? Já si asi budu set obnovit svoji licencí také, i když praktikující golfosoudce nejsem. Ale přijde mi to skvělá nalejvárna - a zase dojde spousta dalších souvislostí. Takže vřele každému doporučuju.
 
A hned jedna roztomilá hláška: Pravidla nejsou tištěná v českém jazyce...."Tak já si je sám vytisknu a svážu. Do kůže diskvalifikovaných hráčů!":D:D
 
A hned jedna roztomilá hláška: Pravidla nejsou tištěná v českém jazyce...."Tak já si je sám vytisknu a svážu. Do kůže diskvalifikovaných hráčů!":D:D
Stačí je mít v mobilu, Gréta bude mít radost 🙈
 
A hned jedna roztomilá hláška: Pravidla nejsou tištěná v českém jazyce...."Tak já si je sám vytisknu a svážu. Do kůže diskvalifikovaných hráčů!":D:D

Nějaké další nové sdělení? Nějaká perlička ze zákulisí?
 
Nějaké další nové sdělení? Nějaká perlička ze zákulisí?
Mnoho. Ale bohužel nepublikovatelné veřejně🤣.
 
Z mého pohledu rozhodčího je asi nejpodivnější změnou úprava spuštění po linii. A to ani ne tak proto, že nově může míč skočit dopředu (ČGF už několik let používala doporučení doplňkové místní pravidlo, které to umožňovalo), ale především proto, že zde hráč nestanovuje referenční bod (běžně zapíchnutím týčka do země). U této úlevy referenční bod neexistuje a oblast úlevy je definována samotným spuštěním míče na linii. Takže je v podstatě nemožné zpětně 100% prokázat, že hráč postupoval správně - pominu-li status quo, že hráč říká pravdu a je čestný.
 
„Místo na dané spojnici, kde se míč při spuštění poprvé dotkne země, vytvoří oblast úlevy, která je do vzdálenosti jedné délky hole od tohoto bodu, …”

Takže sice referenční bod není definován předem, ale prakticky vznikne po dropu a je jím místo, kde se míč poprvé dotkne země.
Technicky bych doporučoval si toto místo následně označit (např. zapíchnutím týčka) a od něj pak testoval za použití hole (nejdelší v bagu kromě patru), zda míč skončil v oblasti úlevy (samozřejmě v případě, že to nebude zřejmé na první pohled).

Co se týče pohybu míče vpřed, tak za mne jedině OK, protože jdu po spojnici dozadu, takže míč po spuštění nebude blíže jamce, než jeho pozice před vzetím úlevy. Navíc je definována i další podmínka (dle jednotlivých herních situací), kdy je drop po spojnici platný. Např. u trestné oblasti je to „Nesmí být blíže jamce, než odhadnutý bod, kde původní míč naposledy překročil okraj dané trestné oblasti, …”

Hned v úvodu pravidel (strana 14. české mutace) jsou uvedena pravidla, kterých se toto „spuštění po spojnici” týká. Takže bych všem doporučoval si alespoň tyto části znovu přečíst (chápu, že pro některé to bude první čtení pravidel, neb kvůli intenzívnímu tréninku a posedávání u baru už čas na studium nezbývá 🤭😂).
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom