Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Alan Babický pro GOLF.cz

mkopcak

Guru fóra
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
8,0
Článek na webu zde. Četli jste? Co na to říkáte? Já tu dobu nezažil a fungování v cizině taky neznám, takže nemám žádnou možnost srovnání. Ale ať to čtu, jak to čtu, moc v tom nenacházím to, co chtěl vlastně autor říct...
 
TL, DR :D
 
Bože, to je dlouhý... popravdě už začátek mi přijde podezřelý. V jedné větě najít Přemýšlivý a Babický... to jsem nečekal [emoji23][emoji23][emoji23]
 
Nevím, divný článek. Nějak mu asi leží v žaludku komerční turnaje a asi postrádá klubový život v klubech.
 
tak jsem se odhodlal to precist, tolik uvozovek pohromade jsem nevidel ani v ucebnici cestiny, silene...... (ano, ty tecky taky :D )
Pochopil jsem to tak, ze chce klubovy zivot vratit o 20 let zpet, do britske ery, kdy se starici (starsi prominou) chvali za svych 100 ran a tleskaji kazde prkotine...
dnesni doba uz je jina, rychlejsi, ,,uspechana'', nikdo nechce jet na golf a pak tam jeste 4 hodiny byt, kazdy chce odehrat, dat si obed, mozna pockat na vyhlaseni a jet domu za rodinou....
vzniku virtualu nahralo hodne chovani klubu, kdo v dnesni dobe chce dat vstupni poplatek 65000 za premium clenstvi?? toho uz se take nikdy nezbavime, nastesti :) :D
 
Já to vidím jako stesk nad situací u nás a tím jak jsme se tam dostali. Ale tak jak občas v textu zabehne do anglosaských zemí, tak mi tam chybí i porovnání běžného sociálního života. U nás všeobecně klubový život prakticky neexistuje (vyjma par sportovních klubu) Nejde nás srovnávat se zemí, kde několik století bylo téměř posvátné se sejít u sendviče, sušenek a čaje "o páté".

Také z toho cítím, ze se krizí trosku pročistila golfová základna (vložení mého chápání textu do autorových úst).

Vlastně by se mi ten článek i skoro líbil, kdyby to nebyl jen stesk, ale byla tam i vize a impulz ke změně. Brecet nad situaci umí každý :D
 
Taky se v tom článku nemůžu dost dobře vyznat a pochopit co tím vlastně autor chtěl říct. Nejvíc jsem ale z toho vytušil, že největší zlo českého golfu jsou komerční turnaje. Ale nějak podvědomě mi p. Babický právě nejvíc sedí k těmto turnajům a on sám se jich velmi hojně zúčastňoval. Tak proč teď najednou brečí? Pár těchto turnajů jsem se každý rok také zúčastnil, ale nikdy mi nepřišlo, že by to bylo takové peklo, které se o nich traduje a do kterých se teď naváží p. Babický. Ale hlavně, nebýt tehdy těch komerčních turnajů, tak třetina hřišť by dnes už vůbec neexistovala. A platí to i dnes. Každé hřiště je za jakýkoliv komerční turnaj pořád rádo. Z klubových poplatků členů se hřiště utáhnout nedá, pokud ano, tak kvalita ploch tomu odpovídá. Pokud by se měl provoz hřiště platit převážně z klubových poplatků, tak by takový poplatek musel být zákonitě výrazně vyšší a to už by lidi zase nebyli ochotní platit, protože by se jim to jednoduše nevyplatilo.
Taky mi na článku vadí ten nadřazený tón nebo náznak, že nikdo tomu golfu vlastně nerozumí, ale teď je tu p. Babický, který nám přišel předat svoje moudra a on je teď ten pravý, který tomu rozumí, umí všechno pojmenovat a my bychom mu vlastně měli být vděční. Na tohle jednání jsem ale dost háklivej, takže za mě díky za názor, ale tohle já akceptovat nebudu.
 
1. Pana Babického neznám, nikdy jsem s ním nemluvil
2. Sloh celého článku je pro mne velmi obtížně stravitelný, vše je to takové rozlítané, věty promíchané, slovosled prazvláštní, vše v uvozovkách...
3. Proč se v článku srovnává golf v ČR za 20 let se zemí, kde se hraje 300 let? Tuší pan Babický, jak vypadal golf v Anglii před 100 lety? Nebo před 50? Byl takový jako dnes?
4. Komerční turnaje jsou nosným prvkem řady golfových resortů, bez ohledu na to, že před 10 lety se za ně platilo mnohem víc než teď. Ale dovolím si tvrdit, že možná i polovina hřišť a klubů u nás to tak vůbec nemá. V Hořehledech je ročně přes 80 turnajů. Komerčních není ani 10%. Tzn. vše ostatní je klubové, držené a živené členy klubu!
5. Proč by anglická zvyklost trávit volný čas v klubu (po turnaji, o víkendech) měla být lepší než naše zvyklost jít večer do hospody?
 
1. Pana Babického neznám, nikdy jsem s ním nemluvil
2. Sloh celého článku je pro mne velmi obtížně stravitelný, vše je to takové rozlítané, věty promíchané, slovosled prazvláštní, vše v uvozovkách...
3. Proč se v článku srovnává golf v ČR za 20 let se zemí, kde se hraje 300 let? Tuší pan Babický, jak vypadal golf v Anglii před 100 lety? Nebo před 50? Byl takový jako dnes?
4. Komerční turnaje jsou nosným prvkem řady golfových resortů, bez ohledu na to, že před 10 lety se za ně platilo mnohem víc než teď. Ale dovolím si tvrdit, že možná i polovina hřišť a klubů u nás to tak vůbec nemá. V Hořehledech je ročně přes 80 turnajů. Komerčních není ani 10%. Tzn. vše ostatní je klubové, držené a živené členy klubu!
5. Proč by anglická zvyklost trávit volný čas v klubu (po turnaji, o víkendech) měla být lepší než naše zvyklost jít večer do hospody?
Ad 5.. Protože tam nepijeme čaj a whisky a nekouříme dýmku, bo mi chlastáme pivo a rum a hulit nesmíme...:D:D:D
 
Rozdíl je v tradicích. v kupní síle obyvatelstva, pokrytí území kluby a hřišti. Jak správně píše @mkopcak - nelze srovnávat historický vývoj této hry u nás a třeba v Anglii. Vždy to bude rozdíl...
Z jedné strany se žehrá na komerční akce, ale z druhé je to opravdu podstatné i pro financování klubu. A taky není zanedbatelné, kolik nových golfistů vzniklo díky prvotní účasti na nějaké komerční akademii nebo turnaji. Objektivní pravda se nedá vyloženě určit.
 
Taky jsem si toto pozorně přečetl, nevím jak to má MOTOL s řádným členstvím a vztahem k vlastnictví klubu?, to může ozřejmit pouze člen. Plně souhlasím s autorem s takovou tou anonymitou členů i jako členů na zkoušku a různé play, basic a nevím jaké jiné názvy pro "členy". Takovéto nadšení zmizelo v šedi rychlého života a spěchu doby, hrát a jít dál. První má návštěva na hřišti v okolí Prahy byl Štiřín a nějak jsem se přímotal do dne, kdy se hrálo mistrovství klubu a byla zde svatba. Členové měli po hře a navečer, byla sobota, první hrací den, finále neděle, párty stan s rautem krbem grilováním a posezením. Přišlo mi to s atmosférou na hřišti, plné pohody, jako z jiného světa, je vidět, že to jde. A totéž na Motole, kde jsou místní turnaje taky vpohodě. Tady na Moravě se něco podobného rýsuje v Ropici a Šilkách jinde nevím.
 
Tak jsem to precetl a mozna jsem to pochopil.
Nezazil jsem uplne tu dobu na zacatku, o ktere pise. Nevim, jak to je v cizine, ale je fakt, ze z popisu situace znamych mimo CR proste neni uplne bezne, aby kazdy byl zvan na tolik golfovych akci co u nas.
Toto vse se musi odrazit na klubovem zivote: klubem se totiz stava vase prace, nikoliv onen klub.
A to, ze clovek to vse ma zdarma... a to, ze mam od banky fee za cenu 1/4 plne... pak si kup nejake clenstvi, co je vlastne "drahe".

Na druhou stranu, ten klubovy zivot v zahranici co popisuje si uz neumim dobre predstavit v teto dobe. Ano, v anglii maji kluby vseho druhu tradici, v USA mozna klub tez nejak funguje. Who knows, zkusim zjistit. Moc me to nezajimalo. :)
 
Tak jsem to precetl a mozna jsem to pochopil.
Nezazil jsem uplne tu dobu na zacatku, o ktere pise. Nevim, jak to je v cizine, ale je fakt, ze z popisu situace znamych mimo CR proste neni uplne bezne, aby kazdy byl zvan na tolik golfovych akci co u nas.
Toto vse se musi odrazit na klubovem zivote: klubem se totiz stava vase prace, nikoliv onen klub.
A to, ze clovek to vse ma zdarma... a to, ze mam od banky fee za cenu 1/4 plne... pak si kup nejake clenstvi, co je vlastne "drahe".

Na druhou stranu, ten klubovy zivot v zahranici co popisuje si uz neumim dobre predstavit v teto dobe. Ano, v anglii maji kluby vseho druhu tradici, v USA mozna klub tez nejak funguje. Who knows, zkusim zjistit. Moc me to nezajimalo. :)

Tak jak popsal komerční turnaje p. Babický by neznalý člověk mohl usoudit, že vlastně skoro všichni golfisté hrají jen takovéto turnaje. Pravda je ale úplně jinde. Těchto lidí bylo a možná je jen pár desítek až stovek. Oproti celkové členské základně je to jen nepatrný zlomek. Schválně, kolik takovýchto lidí znáte? Pokud vůbec někoho znáte.
A právě takový článek se dostane do ruky nějakému pisálkovi, který z toho zase udělá aféru a možná dobře míněný článek p. Babického bude jen dalším hřebíkem do rakve českého golfu.
 
Tak jak popsal komerční turnaje p. Babický by neznalý člověk mohl usoudit, že vlastně skoro všichni golfisté hrají jen takovéto turnaje. Pravda je ale úplně jinde. Těchto lidí bylo a možná je jen pár desítek až stovek. Oproti celkové členské základně je to jen nepatrný zlomek. Schválně, kolik takovýchto lidí znáte? Pokud vůbec někoho znáte.
A právě takový článek se dostane do ruky nějakému pisálkovi, který z toho zase udělá aféru a možná dobře míněný článek p. Babického bude jen dalším hřebíkem do rakve českého golfu.
Je to (nebo možná bylo) přesně tak....na těch komerčních turnajích se točí (točilo) pár stovek lidí, a já třeba opravdu neznám nikoho. To znamená, že to "bolestné procitnutí" jak píše p.Babický potkalo jen těchto pár stovek lidí, ale pro nás "normální golfisty" se víceméně nic nezměnilo, krize nekrize.
Pak mě tam v tom článku vadí to, proč jsou tam prezentovány zcela extrémní časy dojezdu na golf a vlastní hry (2 + 6 h.) jako běžná věc. Ale jo, taky si párkrát do roka zajedu na nějaké vzdálenější hřiště (cca 1,5 - 2 hod. jízdy) a šestihodinových turnajů jsem taky za 9 let už několik (bohužel) zažil. Ale jsou to - zvlášť v případě doby hry kde běžný čas bývá cca 4,5 - 5 h. - naprosté výjimky.
Jinak p.Babickému celkem dávám za pravdu, že vyhlašování výsledků turnajů je u nás mnohdy zcela tristní a nedůstojné. Pokud se nevyhlašuje po dojití jednotlivých kategorií (což vzhledem k rozmáhajícímu se nešvaru zvanému "flighty na přání" mnohdy ani nejde), pak tam na závěrečné vyhlášení zůstávají už jen ti, co vědí že něco vyhráli (a mnohdy nepochopitelně ani ti ne!) + pár lidí z posledních flightů, kteří ještě nestačili sníst jídlo.....
 
To co popisoval je jisty extrem, ale obecne lidi co hraji/hrali golf temer a pouze na turnajich, kam je nekdo pozval znam osobne mnoho. A nemalo zacalo s golfem vice mene proto, aby na tyto akce mohlo chodit. Uplne malo toho nebude a dle meho toto je ta skupina co odpada.
 
Tak nad tím dumám, jakože je to psané z pohledu, že většina lidí hraje (nebo začala hrát) golf proto, že je pořád někdo zval a hráli grátis jo? To jsem teda naiva, naivní, to mě vůbec totiž nenapadlo! No, znám ze svých golfových přátel jen dva, kteří chodí na turnaje "s klienty" a nebo "s obchodními partnery" a jsou jimi na takové turnaje zváni. Ale ani u jednoho nemám pocit, že by hráli golf právě proto. Kruci...taky by mě mohl občas někdo pozvat na turnaj, kde nebudu platit fíčko ani startovné, kde bude rautík u každé druhé jamky a ještě dostanu nějaký prezent...:cry::rolleyes:
 
Nemám s tímto komerčním typem golfu žádnou zkušenost, ale musím přiznat, že v podobných intencích jsem o golfu smýšlel v době, kdy jsem na něj jen zíral v telce. Moc jsem toužil si to zkusit, ale tato snobská nálepka mi asi nejvíc ze všeho v tom bránila. Jsem rád, že jsem to překonal, protože takový golf ani naprostá většina golfistů není. A připadá mi jako by pan Babický jaksi nějak někde zamrz. :sleep:
 
Teď už jen čekám, kdo to nevydrží a příští úterý se zeptá: "Alane, tos myslel opravdu vážně?" :D

Na obranu toho článku musím přiznat, ze můj bývalý zaměstnavatel snížil počet turnajů pro partnery na jeden ročně. Z čísla vyšší než 10. Věřím, ze někde mezi námi opravdu chodí vyšší stovky lidi o kterých se v tom článku píše :cry:
 
Článku určitě nelze upřít to, že minimálně v našich řadách vyvolal zájem a diskuzi. A to je dobře!
 
Tak už to nedá ani mně a pokusím se taky o názor:

Komerční turnaje, tak jak jsou v článku popsány, byly, jsou a budou. Jen už dnes nejsou ani v takovém množství, protože firmy začaly šetřit a taky se turnaje transformovaly do komerčních TOUR, které jsou firmami financovány. Stejně jako turnaje tenisové, squashové, dostihy a kdovíco ještě. Holt jsme v Čechách a když za nás někdo něco zaplatí, tak nám to tolik nevadí jako lidem v jiných zemích.
Pár těch turnajů jsem absolvoval a věřte nebo ne, byli tam normální lidi = golfisti, kteří si přišli golf i lidi užít a potom pár těch, kteří si přišli užít tu "přítomnost" na komerčním turnaji nebo účast na turnaji s významnými „kontakty“. A tady už se, myslím, od veškerého světa moc nelišíme. Ale v každém případě je fakt, že na většině těch turnajů zůstávali účastníci až do vyhlášení výsledků a nemizeli jako pára nad hrncem, což je dnes bohužel vidět běžně...
Ale celý ten článek byl nebo měl být podle mě o úplně jiných fenoménech, a to je klubismus, přátelství, soudržnost a atmosféra. A na to bohužel komerčně stavěná hřiště, o kterých se většinou bavíme, nejsou vůbec určena. To je čistá ekonomika jednoho či více vlastníků a více či méně rizikový business. Samozřejmě asi budou vyjímečné případy, kdy je hřiště založeno a vlastněno členy. Před těmi já osobně můžu jenom smeknout, protože ani x-letá "výchova" ke společnému vlastnictví výrobních prostředků je neodradila k důvěře a soudržnosti za společným účelem, a to vybudovat si společné zázemí pro golf jako takový....
Pár těch klubů v zahraničí jsem taky měl možnost vidět a ať už je to jakkoli, tak si svých členů váží výrazně víc, což je vidět na vyhrazených prostorách, dalším zázemí (o kterém A.Babický píše), akcemi pro členy, vyhrazenými časy atp. Ale současně si právě i ti členové váží svého klubu a udělají občas "něco navíc". A je otázka, kdy právě k tomuto dospěje golfová populace v Čechách.
Obdobně se klub snaží budovat i spousta českých klubů/hřišť, ale pokud někde není zájem ani o klubové mistrovství, potom je něco asi špatně.

Ale abych nebyl jenom negativni, pojďme hrát gof tak, jak každému vyhovuje, tzn. někteří budou golfoví turisté, někteří budou klubisti a někteří budou chodit na komerční turnaje. Anebo to můžou kombinovat jako například já, který jezdí do klubu celkem pravidelně, účastní se klíčových klubových akcí a současně najezdí x tisíc kilometrů za poznáním nových a krásných hřišť i s jejich hráči.
Omlouvám se za rozsah. Rozepsal jsem se víc, než jsem čekal. Ale pořád to prosím berte jako názor jednoho z nás... PFP
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom